×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در آستانه بيست و چهارمين سالروز ملي صنعت و معدن

صنایع کوچک و متوسط؛ کووید ـ 19 و تداوم اميد

محسن صالحي‌نيا

اکوسیستم کسب و کار همواره متأثر از شاخص‌هایی است که هریک به نوبه خود می‌توانند زمینه این فضا را بهبود و یا اثری منفی بر آن داشته باشند. امروزه نقش بنگاه‌های کوچک و متوسط (SMEs) تأثیر زیادی بر اقتصاد کشورها و تولید ناخالص داخلی (GDP) آن‌ها دارد که البته این تأثیر در کشورهای درحال توسعه جایگاه ویژه‌ای دارد و در ایران نیز نقش این بنگاه‌ها بسیار قابل توجه است. در کنار SMEها نقش مشاغل خدماتی نیز چه در نرخ مشارکت اقتصادی و چه در سهم این گروه در اشتغال کشور بر کسی پوشیده نیست.
 
از سوی دیگر همگی مطلعیم که واحدهای صنعتی کوچک و متوسط ایران به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا از یک‌سو و همچنین اپیدمی ویروس کووید ـ 19 از سوی دیگر، با شوک بی‌سابقه‌ای مواجه شده است. این حادثه که خارج از اختیار ما و بنگاه‌های اقتصادی كشورمان بوده است، نه‌تنها غیرقابل پیش‌بینی بوده، بلکه غیرقابل اجتناب نیز بوده است. بسیاری از مشتریان نهایی در زنجیره ارزش(vca)  واحدهای MSME’s، واحدهای صنفی بوده‌اند که به دلیل الزام به تعطیلی در ایام پایانی سال، امکان فروش نداشته‌اند.
 
شرایط خاص اقتصاد كشور در سال 1398 و مشكلات ناشي از شيوع كرونا ويروس در پایان سال منجر به عدم توان بنگاه‌هاي اقتصادي در فروش کالاهای خود و در نتیجه عدم امکان ایفای تعهدات و پرداخت بدهی‌شان به شرکت‌های پخش و به تبع آن تولید کنندگان شد كه این معضل به نوبه خود به معضل بزرگ تولید کنندگان و کاهش موجودی سرمایه در گردش و ایفای تعهدات تولید کنندگان نسبت به طرف‌های تجاری‌شان خواهد انجاميد.
 
از سوی دیگر، نظر به تأثير عوامل فوق در کاهش درآمدهای دولت و محدودیت‌های بودجه‌ای سال 1399، با شرايط خاص و پيچيده‌اي در اقتصاد ایران مواجه هستيم. دولت امکان حمایت کامل از MSME’s را ندارد، لذا با توجه به شرایط موجود می‌بایست برنامه‌ای مدون برای کاهش اثرات کووید ـ 19 بر صنایع کوچک و متوسط ایران تدوین نمود.
 
بدیهی است باید بپذیریم كه این مهمان ناخوانده، در سال آتی شمسی نیز اثرات خود را بر کسب و کارهای مختلف خواهد گذاشت و لذا می‌بایست از هم‌اكنون آمادگی اتخاذ تصمیمات به‌هنگام و درست برای سال آتی را نیز داشته باشیم. هرچند به دلیل ناشناخته بودن کووید ـ 19، استفاده از روندها (Trends) و وقایع (Events) برای این ویروس تا حد زیادی ناآشناست، اما سیاست کلی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بهره‌گیری از موارد مشابه در کشورهای مختلف است که ما را در اتخاذ تصمیمات منطقی‌تر با هدف حمایت از صنایع کوچک و متوسط یاری می‌رساند.
 
چالش‌ها و مشکلات صنایع کوچک و متوسط ناشی از شیوع ویروس کووید ـ 19
* کاهش تقاضا برای محصولات و مشکل تأمین نقدینگی
با عنایت به این‌که شیوع ویروس کووید ـ 19 منجر به رکود اقتصادی خواهد شد، کاهش قدرت خرید باعث کاهش مصرف و تقاضا برای محصولات شده و با احتمال زیاد در نیمه اول سال 1399 با مشکل بازار و به تبع آن عدم نقدینگی کافی برخوردار خواهند بود.
 
* چالش صادرات محصولات
با عنایت به وضع ملاحظات و استانداردهای بهداشتی خاص درپی شیوع ویروس کووید ـ 19 توسط کشورها، صادرات محصولات، به‌خصوص محصولات غذایی و بهداشتی به برخی از کشورها بسیار سخت و به برخی دیگر از کشورها احتمالاً با فرآیند طولانی همراه خواهد شد. از سوی دیگر، تحریم‌های بين‌المللي سبب شده است فعالیت‌های اقتصادی صادراتی صنایع کوچک و متوسط با مشکل مواجه و به تبع آن، زندگی کارگران و فعالان صنعت در تنگنا قرار گیرد.
 
* مدیریت محیط کسب و کار (خطوط تولیدی)
با عنایت به ابلاغ پروتکل‌های بهداشتی در زمینه فعالیت واحدهای صنعتی از طریق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و ضرورت رعایت آن براي حفظ سلامت کارگران و مردم، در حال حاضر یکی از دغدغه‌های مدیران واحدهای صنعتی، تأمین نیازهای بهداشتی کارگران این واحدهاست. مدیریت مجموعه‌های تولیدی با رعایت پروتکل‌های ابلاغی منجر به افزایش هزینه‌های جانبی تولید شده و کارآیی تولید نیز کاهش یافته است؛ فلذا بعضی از واحدهای تولیدي ناچار به اعمال سیاست‌های انقباضی گشته‌اند. همچنین دورکاری در واحدهای صنعتی سبب پایین آمدن راندمان تولید شده که همگی باعث ایجاد فشار بر صنایع کوچک و متوسط شده است.
 
مجموعه اقدامات در راستای حفاظت از صنایع کوچک و متوسط در برابر کووید ـ 19
یکی از اقدامات مهم سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، برگزاری جلسات ویدئو کنفرانس و احصاء پیشنهادات با همکاری صاحب نظران، اساتید دانشگاه و فعالان اقتصادي بخش خصوصی به صاحبان کسب و کارها در جهت کاهش تأثیرات مخرب این پاندومی می‌باشد. با برگزاری رویدادهای اینترنتی و همکاری بی‌نظیر صنعتگران ایران در این ویدئو کنفرانس‌ها، ضمن برشمردن خسارات احتمالی این پاندمی، نسبت به تدوین برنامه‌ها، استراتژی‌ها و چشم‌انداز پیش روی صنعت ایران اقدام شده است.
 
ترویج نگاه انتظار آینده نگر و تغییر محور، بررسی تبعات کرونا و فرصت‌های پیش آمده، فرصت‌های به‌وجود آمده از تغییر رفتار مشتری، شناسایی روندها، شناسایی نقاط ضعف فرآیندهای کسب و کار و اصلاح آن، رفتار شناسی مشتری در نقاطی که شیوع کرونا خاتمه پیدا کرده را بررسی و الگوبرداری برای فعالان صنعت، شناسایی مدیران شرکت‌های بی‌پروا و بررسی فعالیت‌های آنان و بررسی تأثیر فعالیت این شرکت‌ها و انجام فرآیندهای مؤثر آنان، بررسی فعالیت‌های داخلی سازمان و تسهیل شرایط، اصلاح استراتژی منابع انسانی سازمانی و انجام مسئولیت اجتماعی، تشویق صنایع کوچک و متوسط به تدوین سیستم‌های کنترلی و تشویقی براي دورکاری (با توجه به چشم‌انداز فعلی کووید ـ 19 و دورکاری در بازه 3 تا 6 ماهه)، ترغیب صنایع کوچک و متوسط به ایجاد وب سایت و کمپین‌های بازاریابی آنلاین (پیش فروش محصولات آتی با تخفیف‌های مناسب) و تقویت تجارت الکترونیکی، مدیریت فروشگاه‌های مجازی و در نهایت حفظ امید صنعتگران، از جمله مهم‌ترین برنامه‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در زمان پاندمی بوده که مورد استقبال واحدهای صنعتی نیز قرار گرفته است.
 
سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران همچنين با هدف مساعدت به سرمايه‌گذاران واحدهای توليدی، نحوه پرداخت اقساط حق بهره‌برداري اراضي در شهرك‌ها و نواحي صنعتي تابعه خود را تسهيل و شرايط واگذاري زمين را بر اساس دستورالعمل بهره‌برداري سال گذشته تمديد نمود تا در حد توان و امكانات مالي خود ياري‌گر جامعه صنایع کوچک و متوسط كشور باشد.
 
در پايان يادآوري مي‌شود، سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و شركت‌هاي استاني تابعه آن هم‌اینک با دارا بودن 500 شهرک و 321 ناحیه صنعتی و 3 منطقه ويژه اقتصادي درحال بهره‌برداری، 65 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصي، 6 شهرک فنآوری، 38 مرکز خدمات فنآوری و کسب و کار، 2 مجتمع فنآوري اطلاعات و خدمات نرم‌افزاري، 83 هزار و 168 قرارداد منعقده و بهره‌برداری از 45 هزار و 662 واحد صنعتی و 3 هزار و 53 واحد كارگاهي، موجبات اشتغال مستقیم 921 هزار و 511 نفر را در سراسر كشور فراهم كرده است.
 
• معاون وزير صنعت، معدن و تجارت، رئيس هيأت مديره و مديرعامل
سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران

تاريخ: 1399/04/09  | ساعت: ١٥:٠٠ | شناسه: ١٠٦٦٦ | تعداد نمايش: 345


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 13

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 427777

  • بازديدکنندگان امروز : 4019

  • کل بازديدکنندگان : 10459155


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد