×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

انعقاد تفاهم‌‌نامه همکاری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌های صنعتی ایران و سازمان هواشناسی کشور

اين تفاهم‌‌نامه همکاری در زمينه انجام طرح‌هاي پژوهشي و عملياتي مشترك در حوزه انرژي‌هاي تجديد پذير، مخاطرات جوي و اثرات تغيير اقليم بر فعاليت شهرك‌ها و نواحي صنعتي روز دوشنبه با امضاي محسن صالحی‌نیا و سحر تاج‌بخش مسلمان رؤساي دو دستگاه در محل سازمان هواشناسی كشور منعقد و مبادله شد.

تفاهم‌‌نامه همکاری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌های صنعتی ایران و سازمان هواشناسی کشور امضاء شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، اين تفاهم‌‌نامه همکاری در زمينه انجام طرح‌هاي پژوهشي و عملياتي مشترك در حوزه انرژي‌هاي تجديد پذير، مخاطرات جوي و اثرات تغيير اقليم بر فعاليت شهرك‌ها و نواحي صنعتي روز دوشنبه با امضاي محسن صالحی‌نیا و سحر تاج‌بخش مسلمان رؤساي دو دستگاه در محل سازمان هواشناسی كشور منعقد و مبادله شد.

همكاري در ارائه داده‌ها و اطلاعات آماري، انجام هماهنگي لازم براي بازديد كارشناسان سازمان هواشناسی كشور از شهرك‌ها و نواحي صنعتي و در اختيار قرار دادن اطلاعات و امكانات مورد نياز، عملياتي سازي موضوع تفاهم نامه با استفاده از بدنه كارشناسي و اداري، برگزاري دوره‌هاي آموزشي و ترويجي مورد نياز و اجراي طرح‌هاي پژوهشي مشترك در سطح ستادي و استاني، از جمله تعهدات سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران در اين تفاهم نامه است.

سازمان هواشناسی كشور نيز در اين تفاهم نامه بر همكاري در زمينه انجام مطالعات و پژوهش‌هاي مورد نياز به‌صورت ملي، استاني و منطقه‌اي توسط پژوهشگاه هواشناسي و علوم جو در محورهاي: شناسايي مناطق باد خيز و با پتانسيل انرژي خورشيدي و ارائه داده‌هاي مورد نياز در جهت بهره‌برداري از انرژي باد در صنايع كوچك و شهرك‌ها و نواحي صنعتي و مناطق پيرامون آن، طراحي سامانه‌هاي هشدار سريع مخاطرات جوي مبتني بر فنآوري‌هاي نوين (به‌خصوص سامانه‌هاي هشدار سيل، خشكسالي و ...) براي شهرك‌ها و نواحي صنعتي در معرض مخاطرات، بررسي اثرات تغيير اقليم بر فعاليت شهرك‌ها و نواحي صنعتي و ارائه اطلاعات مورد نياز در مكان يابي شهرك‌ها و نواحي صنعتي جديد الاحداث، برگزاری دوره‌ها و سمينارهای توجیهی و آموزشی ـ تخصصی مرتبط، تهیه و تدوین ضوابط و استانداردهای اجرایی مربوط به اجراي مفاد اين تفاهم نامه براي واحدهاي صنعتي كوچك و متوسط و ارائه اطلاعات، مستندات و مطالعات انجام شده درخصوص شرايط اقليمي مناطق مختلف كشور متعهد شده است.

طرفين اين تفاهم نامه همچنين توافق نموده‌اند به منظور اجرايي نمودن، پيگيري و نظارت بر حسن انجام تفاهم نامه، پس از انعقاد آن نسبت به معرفي نمايندگان تام الاختيار خود و تشكيل كارگروه‌هاي مشترك به‌صورت مستمر و در مراحل مختلف موضوع تفاهم نامه، با يكديگر همكاري لازم را داشته باشند.

تفاهم‌‌نامه همکاری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌های صنعتی ایران و سازمان هواشناسی کشور از تاریخ امضای طرفین به مدت دو سال معتبر بوده و در صورت توافق طرفین قابل تمدید خواهد بود.

توجه به مخاطرات جوی و زیست محیطی در شهرک‌های صنعتی
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست انعقاد تفاهم‌‌نامه همکاری بین سازمان هواشناسی کشور و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌های صنعتی ایران با اشاره به فرابخشی بودن سازمان هواشناسی اظهار داشت: بخش‌های مختلف کشور می‌توانند از خدمات، تحقیقات و آموزش‌های اين سازمان بهره‌مند شوند.

محسن صالحي‌نيا افزود: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان یک شرکت مادر تخصصی بیش از ۸۵۰ شهرک و ناحیه صنعتی درحال بهره‌برداری دارد که حدود 46 هزار واحد توليدي در آن‌ها مستقر شده‌ و فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند. همچنين بیش از ۳۵ هزار واحد صنعتي دیگر نیز در مناطق مختلف كشور درحال ساخت و ساز، تکمیل بنا و نصب تجهيزات و ماشين‌آلات توليد هستند.

وي با اشاره به پیشینه استفاده سازمان متبوع خود از مطالعات و داده‌های سازمان هواشناسی اضافه کرد: استمرار و به‌روز‌رسانی داده‌ها ضروری است و اطلاعات و پژوهش‌های هواشناسی در مطالعات کاربردی ما برای استقرار واحد‌ها و استفاده از ظرفیت ‌انرژی‌های خورشیدی و بادي و همچنین شناسایی نقاط سیل‌ خیز مهم است.

رئیس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌‌های صنعتی ایران با بیان این‌که مطالعه و توجه به مسائلی مانند مخاطرات جوی و زیست محیطی در استمرار روند حرکتی و گریز از مخاطرات در شهرک‌های صنعتی نقش خوبی دارد، ابراز امیدواری کرد این تفاهم‌ نامه در بخش‌ مذکور بسیار مفید و اثربخش باشد.

معاون وزير راه و شهرسازي نيز در اين نشست با اشاره به این‌که تغییرات اقلیمی بر تمام ابعاد زندگی بشر اثر گذاشته است، گفت: تبعات مصرف سوخت‌های فسیلی، کشورها را به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر سوق داده است.

سحر تاج‌بخش مسلمان با اشاره به خدمات فرابخشی سازمان هواشناسی کشور افزود: اگرچه این سازمان زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی به‌شمار می‌رود، اما همکاری مستقیمی با دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف نظیر نیرو، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، سازمان حفاظت محیط زیست و ... دارد و امیدواریم از امروز نیز بتوانیم خدمات مورد نیاز وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه هواشناسی را به بخش‌های مختلف این مجموعه ارائه کنیم.

وي با اشاره به آثار مخرب تغییرات اقلیمی در سطح جهان، افزایش رخداد پدیده‌های حدی را از جمله این آثار دانست و اضافه کرد: این موضوع را در سال‌های اخیر در کشورمان نیز مشاهده می‌کنیم و تعدد رخداد پدیده‌هایی نظیر سیلاب‌ها، بادهای شدید و ... نمونه‌هایی از پیامدهای تغییرات اقلیم در کشور است.

رئیس سازمان هواشناسی كشور ادامه داد: به همین خاطر تلاش کردیم که اساس و مبنای این تفاهم ‌نامه بر این موارد متمرکز شود تا حوزه صنعت و اقداماتی که در شهرک‌های صنعتی انجام می‌شود، با علم به این‌که پدیده‌های هواشناسی چگونه بر فعالیت آنان اثر می‌گذارد، ضمن کاستن از آسیب‌های احتمالی، استفاده مؤثري از این پدیده‌ها کند.


© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/05/06  | ساعت: ١١:٣٠ | شناسه: ١١٠٥١ | تعداد نمايش: 150


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 5

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 347556

  • بازديدکنندگان امروز : 7910

  • کل بازديدکنندگان : 8873078


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد