×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در گفت‌و‌گو با "ایران" خبر داد:

ایجاد شهرک صنعتی مرزی با عراق و ارمنستان برای افزایش و تسهیل صادرات

یکی از موضوعاتی که در دولت گذشته آغاز اما در نیمه راه رها شد، ایجاد شهرک صنعتی مرزی بود. قرار بر این بود که ایران با برخی از کشورهای همسایه خود، شهرک صنعتی مرزی مشترک داشته باشد تا ضمن تولید مشترک، بتوان صادرات کالا را با شرایط سهل ‌تر و کم هزینه ‌تر دنبال کرد. حال در دولت سیزدهم موضوع یاد شده در دستور کار قرار گرفته و بنا شده مذاکرات برای ایجاد شهرک صنعتی مرزی با ارمنستان و عراق به‌صورت جدی دنبال شود.

یکی از موضوعاتی که در دولت گذشته آغاز اما در نیمه راه رها شد، ایجاد شهرک صنعتی مرزی بود. قرار بر این بود که ایران با برخی از کشورهای همسایه خود، شهرک صنعتی مرزی مشترک داشته باشد تا ضمن تولید مشترک، بتوان صادرات کالا را با شرایط سهل ‌تر و کم هزینه ‌تر دنبال کرد. حال در دولت سیزدهم موضوع یاد شده در دستور کار قرار گرفته و بنا شده مذاکرات برای ایجاد شهرک صنعتی مرزی با ارمنستان و عراق به‌صورت جدی دنبال شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در کنار این امر، احیاء و افزایش ظرفیت واحدهای صنعتی نيمه فعال در شهرک‌های صنعتی، از دیگر موضوعاتی است که در دولت سیزدهم اهمیت مضاعفی پیدا کرده است. در دولت گذشته بخش قابل توجهی از واحدهای تولیدی با ظرفیت کمتر از 50 درصد فعالیت می‌کردند و این امر باعث شده بود که هزینه تولید افزایش پیدا کند.

در این باره با "علی رسولیان" معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت‌و‌گویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

ایجاد شهرک‌های مرزی در دولت سیزدهم دنبال خواهد شد؟
بله؛ ایجاد شهرک‌های مرزی با جدیت در دولت سیزدهم درحال پیگیری است. یکی از کشورهایی که ایجاد شهرک صنعتی مرزی با آن در دستور کار قرار گرفته، عراق است. کشور دیگری که شهرک صنعتی مرزی با آن خواهیم داشت، ارمنستان است.

طی سفری که وزیر صنعت، معدن و تجارت به ارمنستان داشت، ایجاد شهرک صنعتی از محورهایی بود که دو طرف خواهان آن بودند. ایجاد شهرک صنعتی نیازمند چهارچوب همکاری مشخص است. قانون مشخصی در ایجاد شهرک‌های صنعتی مرزی وجود ندارد، اما خوشبختانه مصوبه دولت وجود دارد که در راستای آن، مجوز ایجاد شهرک صنعتی مرزی به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی داده شده است.

قرار بوده با ترکیه شهرک صنعتی مرزی داشته باشیم، اما به دلایلی این مهم محقق نشد. در این میان با عراق و ارمنستان آمادگی وجود دارد که شهرک صنعتی مشترک ایجاد شود. بر این اساس با مشخص شدن چهارچوب همکاری، می‌توان مجوزهای لازم در مورد انرژی، ورود و خروج کالا و ... را اخذ کرد. از این ‌رو به‌زودی مذاکرات برای ایجاد شهرک صنعتی مرزی با ارمنستان آغاز خواهد شد، چرا که کلیات این امر توافق شده است.

ایجاد شهرک صنعتی مرزی تا چه حد می‌تواند روابط اقتصادی را بهبود ببخشد؟
مبادلات تجاری ایران با کشورهای همسایه بسیار بهبود یافته است، لذا ایجاد شهرک صنعتی مرزی کمک می‌کند که روابط اقتصادی ایران، تقویت و پایدار شود. ما ظرفیت‌های تولیدی خوبی در کشور داریم و خیلی از کشورهای همسایه به کالاهای ایرانی نیاز دارند؛ به همین جهت، شهرک صنعتی مرزی کمک خواهد کرد که با کاهش بروکراسی‌ها و هزینه‌ها، میزان صادرات کالا را افزایش دهیم. می‌توان بخشی از تولید کشور را در شهرک‌های صنعتی مرزی مستقر کرد. کالاهایی را که ایران به آن نیاز دارد نیز می‌توان به این شکل تأمین کرد. در شهرک‌های صنعتی مرزی به‌ دنبال منافع یک طرفه نیستیم، بلکه منافع مشترک اهمیت دارد.

منتقدان اصرار بر این دارند که وضعیت واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی مناسب نیست و بخش قابل توجهی از آن‌ها در رکود به‌سر می‌برند. آیا این امر پذیرفتنی است؟
ما تعداد واحدهای راکد، واحدهای فعال و واحدهای صنعتی را که با تصمیمات دولت سیزدهم از رکود خارج شدند، اعلام کردیم و تمام مدارک و اسناد آن وجود دارد. در گذشته اعلام واحدهای درحال رکود به‌طور تقريبي انجام می‌شد، اما با بررسی‌های صورت گرفته، تعداد واحدها به‌روز و دقیق بیان می‌شود. آمار اعلامی ما مبتنی بر واقعیت است.

از ابتدای سال ‌جاری تا کنون 211 واحد صنعتی راکد احیاء شده که این عدد نشان می‌دهد بیش از 13 درصد اهداف برنامه دولت در احیاء واحدهای صنعتی محقق شده است. در بخش ایجاد اشتغال نیز 16 درصد اهداف برنامه تحقق یافت. به‌واسطه احیاء واحدهای صنعتی، فعالیت چهار هزار و ۴۸۱ نفر آغاز شد.

امسال احیاء و فعال ‌سازی 1600 واحد تولیدی راکد در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور هدف‌ گذاری شده است که با احیاء این تعداد واحد، پیش‌بینی می‌شود برای ۲۸ هزار و ۸۰۰ نفر شغل ایجاد شود. البته به‌غیر از احیاء واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی، بازگشت واحدهای صنعتی خارج از شهرک‌ها نیز در دستور کار قرار گرفته است.

در سال ‌جاری احیاء ۴۰۰ واحد تولیدی راکد در خارج از شهرک‌ها و نواحی صنعتی برنامه‌ریزی شده است. طی این مدت، ۱۷ واحد راکد در خارج شهرک‌ها و نواحی صنعتی با سرمایه‌ گذاری بیش از یک هزار و ۱۹۰ میلیارد ریالی به چرخه تولید بازگشته که اشتغال ۳۰۱ نفر ثبت شده است.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 509 شهرک و 338 ناحیه صنعتی و 5 منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، 84 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، 6 شهرک فناوری، 40 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، 99 هزار و 143 قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از 49 هزار و 529 واحد صنعتی و سه هزار و 245 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 987 هزار و 75 نفر را در سراسر کشور فراهم نموده است.

در حال حاضر چه تعداد واحد صنعتی راکد داریم؟
بر اساس بررسی‌های دقیق صورت گرفته، ۱۲ هزار و ۶۷ واحد راکد داریم که ۶ هزار و ۸۱۴ واحد در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی و 5 هزار و ۲۵۳ واحد در خارج از شهرک‌های صنعتی وجود دارند. از مجموع واحدهای صنعتی راکد شناسایی شده در طرح پایش این سازمان، ۶۲ درصد از طریق شیوه‌های فنی بازفعال سازی، امکان راه‌ اندازی مجدد دارند که در صورت تحقق آن، بالغ‌ بر ۱۶۷ هزار فرصت شغلی جدید فراهم می‌شود. همچنین ۵۷ درصد این واحدها، تمایل خود را به راه ‌اندازی مجدد اعلام کرده‌اند که بازفعال‌ سازی آن‌ها با استفاده از ظرفیت یک هزار و ۲۰۰ مشاور کلینیک‌های کسب‌ و کار در ۱۰ گروه تخصصی (مالی، حقوقی، بازاریابی، بهبود فرایند، سرمایه‌گذاری و ...) در سراسر کشور در دست اقدام است. ۵۰ درصد این واحدها نیازمند انجام عارضه‌ یابی و بررسی دقیق‌ تر هستند و ۴۵ درصد نیز به انجام پروژه عارضه ‌یابی از طریق مشاوران کلینیک‌های کسب‌ و کار تمایل نشان داده‌اند.

مشکل اصلی واحدهای صنعتی راکد و یا تعطیل چیست؟
۴۴ درصد از واحدهای غیرفعال مشکل کمبود نقدینگی (سرمایه ثابت، سرمایه در گردش و تخصیص ارز)، ۱۶ درصد مشکل عدم تقاضا و بازار، ۱۱ درصد مشکل کمبود مواد اولیه، ۱۰ درصد مشکل فرسودگی ماشین‌ آلات، ۹ درصد مشکلات حقوقی با سازمان‌ها و دستگاه‌ها، 8 درصد مشکلات زیرساختی و ۲ درصد مشکلات مالکیتی و سهامداری دارند.

رونق و احیاء واحدهای صنعتی در دولت سیزدهم چگونه پیگیری خواهد شد؟
بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام ‌شده از ابتدای دولت سیزدهم، وزارت صنعت، معدن و تجارت از امسال مسئولیت اجرای پروژه فعال ‌سازی ظرفیت‌های‌ تولید در حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت را برای نخستین بار در کشور به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران واگذار کرده است.

در فاز نخست اجرای این طرح و در یک افق چهار ساله، برنامه افزایش ظرفیت‌ تولید ۱۶ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی زیر ظرفیت در دستور کار قرار گرفت. همچنین برنامه برای فعال ‌سازی سه هزار و ۳۰۰ واحد تولیدی با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد در سال ۱۴۰۱ داریم که این امر باعث ایجاد اشتغال برای بیش از ۱۷ هزار نفر خواهد شد. در این میان از ابتدای سال‌ جاری تا کنون، افزایش ظرفیت ۲۹۳ واحد تولیدی با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد انجام شده است.

روزنامه ايران، شماره 7957، 25 تير 1401

تاريخ: 1401/04/25  | ساعت: ٠٨:٠٠ | شناسه: ١٨٤٤٨ | تعداد نمايش: 457


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 73

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 1223510

  • بازديدکنندگان امروز : 5821

  • کل بازديدکنندگان : 19161501


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد