×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آبادان اعلام كرد:

واحدهای تولیدی در دست ساخت با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد از تسهیلات ویژه بانکی بهره‌مند می‌شوند

عمليات اجرايي احداث 78 واحد کارگاهی در شهرک صنعتی آبادان با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، اين واحدهاي کارگاهی با اعتبار 300 میلیارد ریال از سوی بخش خصوصی تأمین و در زمینی با وسعت 16 هزار مترمربع در مدت يك سال احداث می‌شوند.
 
با تکمیل و بهره‌برداری از این واحدهاي کارگاهي، برای یک هزار و 170 نفر اشتغالزایی خواهد شد تا باعث افزایش کسب و کار در منطقه آزاد تجاري صنعتي اروند شود.
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در جريان حضور در شهرک صنعتی آبادان، از يك واحد صنعتي فرآوری و بسته‌بندی مشتقات قهوه و يك واحد صنعتي بسته‌بندی خرما نيز بازديد كرد.
 
واحد صنعتي فرآوری و بسته‌بندی مشتقات قهوه ونيز با سرمایه‌گذاری تقريبي 100 میلیارد ریال به اشتغالزايي براي 24 نفر پرداخته است.
 
واحد صنعتي بسته‌بندی خرماي آراد نيز با سرمایه‌گذاری اولیه 40 میلیارد ریال براي 102 نفر شغل مستقيم و براي بیش از 2 هزار نفر شغل غيرمستقيم ايجاد نموده و به کشورهای نیوزلند و استرالیا صادرات دارد.
 
محسن صالحي‌نيا همچنين با حضور در شهرک صنعتی خرمشهر، از واحد صنعتي فولاد جهان آرای اروند نيز بازديد كرد.
 
ظرفیت تولید سالانه این واحد صنعتي 1.5 میلیون تن شمش اسلب عریض است که برای لوله‌های قطر 56 اینچ صنعت نفت و گاز کاربرد دارد.
 
اين واحد صنعتي كه با سرمایه‌گذاری معادل 6 هزار میلیارد تومان درحال فعاليت مي‌باشد، در فاز نخست براي 800 نفر به‌طور مستقيم و براي 3500 نفر نيز به‌طور غیرمستقیم اشتغالزايي نموده است.
 
محصول توليدي اين واحد صنعتي برای نخستین بار در کشور در شهرک صنعتی خرمشهر تولید می‌شود و فاز دوم آن نیز به‌زودی راه اندازی خواهد شد.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه، از واحد صنعتي بردیا جنوب تولید کننده لباس کار و ایمنی با سرمایه‌گذاری 150 میلیارد ریال و ایجاد اشتغال برای 180 نفر در شهرک صنعتی خرمشهر بازديد كرد.
 
این واحد صنعتي به کشورهای عراق و امارات صادرات دارد و فاز توسعه آن نیز به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنين در نشست با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي اروند و جمعي از صنعتگران و توليد كنندگان مستقر در اين منطقه، به گفت‌وگو و تبادل نظر درخصوص راهکارهای تسهیل شرایط تولید، پایداری و رونق فعالیت‌های بنگاه‌های صنعتی کوچک و متوسط پرداخت.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در اين نشست اعلام كرد: بخشی از مالیات بر ارزش افزوده، برای توسعه زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی کشور هزینه می‌شود.
 
محسن صالحی‌نیا اظهار داشت: اکنون با نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای درنظر گرفتن منابع پایدار و مستمر در راستای توسعه زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی درحال گفت‌وگو و مذاکره هستیم.
 
وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش صنعت تسهیلات مختلفی را مدیریت می‌کند، ولی نقدینگی مورد نیاز بخش صنعت با توجه به شرایط اقتصادی افزایش پیدا کرده و حداقل دو برابر شده است تا با تعامل بانک‌ها در زمینه پرداخت تسهیلات به سقف مناسب برسیم.
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت سهم سال گذشته تسهیلات بانکی بخش صنعت را 30 درصد اعلام و اضافه کرد: تعامل نزدیکی با بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی صورت گرفته است.
 
صالحی‌نیا به فعالیت کارگروه تسهيل و رفع موانع تولید در استان‌ها نيز اشاره کرد و گفت: این کارگروه‌ها در استان‌ها مسائل و مشکلات را رصد و نسبت به رفع آن‌ها اقدام می‌کنند.
 
وی به بخشودگی جرائم بانکی صنایع کوچک در شهرک‌های صنعتی سراسر کشور اشاره کرد و ادامه داد: با هماهنگی مجلس شورای اسلامی، در سال جاری بخشودگی جرائم بانکی این واحدها در دستور کار قرار دارد و آیین نامه آن در سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادي و دارایی و سایر دستگاه‌های اجرایی درحال بررسی و تصویب است.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصريح كرد: امسال با توجه به تدابیر اندیشیده شده، واحدهای تولیدی نسبت به سال‌های گذشته در موضوع تأمین مواد اولیه، فروش کالای تولیدی و صادرات آن با کمترین مشکل روبه‌رو هستند.
 
صالحی‌نیا افزود: به منظور شتاب بخشی، واحدهای تولیدی در دست ساخت با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد از تسهیلات ویژه بانکی بهره‌مند می‌شوند.
 
وي اضافه كرد: واحدهای کوچک و متوسط در دست احداث با توجه به میزان پیشرفت فیزیکی می‌توانند تسهیلات مورد نیاز خود را در سامانه 'بهین یاب' ثبت کنند تا درخواست آن‌ها مورد ارزیابی قرار گیرد.
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در این راستا موارد ثبت شده در سامانه 'بهین یاب' در کارگروه‌های رفع موانع تولید شهرستانی و استانی با حضور دستگاه‌های مختلف اجرایی به‌خصوص بانک‌ها بررسی شده و به واحدهایی که برای سرمایه در گردش و یا ادامه روند ساخت و ساز نیاز به سرمایه دارند، تسهیلات پرداخت می‌شود.
 
صالحی‌نیا اظهار داشت: به منظور تأمین تسهیلات مورد نیاز صنایع کوچک، در قالب تبصره 18 قانون بودجه منابعی به‌صورت ترکیبی از سوی صندوق توسعه ملی و منابع داخلی بانک‌ها پیش‌بینی شده است.
 
وي در پايان خاطرنشان كرد: شهرک‌ها و واحدهای صنعتی شهرستان‌های آبادان و خرمشهر و منطقه آزاد اروند در مقایسه با دیگر شهرک‌های کشور از امکانات مناسبی برخوردارند.
 
یکی از نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی نیز افزایش تولید و توسعه واحدهای تولیدی را یکی از اولویت‌های کشور برشمرد و گفت: تولید نیاز به فعالان بخش اقتصادی و صنعتی دارد؛ لذا باید در کشور به تولید و ایجاد اشتغال و فضای کسب و کار توجه ویژه‌ای شود.
 
عامر کعبی حمایت از بخش تولید و صنعتگران را لازم و ضروری بیان کرد و افزود: حمایت از صنعتگران در بخش‌های بانکی، تأمین اجتماعی، ایجاد زیرساخت‌ها از مواردی است که در راستای توسعه واحدهای صنعتی باید مورد توجه قرار گیرند؛ اما دولت برای اجرای تعهدات خود در این بخش با مشکل کمبود منابع مالی روبه‌رو است.
 
وی اضافه كرد: در شهرستان آبادان در سه سال گذشته کارهای خوبی انجام شده، اما تا رسیدن به جایگاه و موقعیت مطلوب در بخش تولید، صنعت و صادرات همچنان فاصله داریم.
 
عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي بیان کرد: فضای تحریم برای تولید در کشور ایجاد تنفس کرده و باعث شده واردات کالا کاهش چشمگیری داشته باشد.
 
کعبی تصريح كرد: در شرایطی که وزارت صنعت، معدن و تجارت به کمک بانک مرکزی، جهاد کشاورزی و وزارت امور اقتصادي و دارایی مسیر ورود برخی از کالاها را مسدود کرده، باید از ظرفیت واحدهای تولیدی داخل کشور بیشتر بهره گرفت.
 
نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان نیز گفت: برای رفع مشکلات صنعتگران نیازمند انعطاف در قوانین و مقررات به نفع تولید هستیم تا بتوانیم با حفظ شرایط موجود برای توسعه اقتصادی این منطقه قدم برداریم.
 
صادق جوهری فقدان حمایت‌های ثانویه را از مشکلات صنعتگران دانست و افزود: صنعتگران سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی هستند و یکی از راه‌های عبور از تحریم، توجه به حوزه صنعت و در واقع صنعتگران است.
 
وی اضافه كرد: حفظ سرمایه‌های موجود صنعت یکی از مهم‌ترین راه‌های جذب سرمایه‌گذاری جدید است و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی سالم در چارچوب قانون از رسالت‌های اصلی دستگاه‌های اجرایی است.
 
نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان کمبود نقدینگی را مشکل تعدادی از صنعتگران دانست و ادامه داد: برخی دیگر از صنعتگران در تأمین مواد خام مشکل دارند و نیاز است بانک‌های مستقر در منطقه آزاد اروند تعامل بیشتری برای رفع مشکلات بخش صنعت داشته باشند.
 
جوهری خاطرنشان كرد: بانک‌های مستقر در آبادان و خرمشهر باید توجه داشته باشند که این شهرستان‌ها در منطقه آزاد قرار دارند و برای رونق تولید شرایط مناسبی را در اختیار صنایع قرار دهند.
 
وي گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریم باید از ظرفیت بانک‌های خارجی استفاده کرد و تأسیس بانک‌های فراساحلی که حوزه فعالیت آن‌ها صرفاً در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است و می‌توانند وام با سود پایین پرداخت کنند، یکی از ضرورت‌هایی است که باید در سطح کلان توسط دبیرخانه شوراي عالي مناطق آزاد و ويژه کشور به‌صورت جدی پیگیری شود.
 
نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان افزود: قوه قضائیه نقش مهمی در حمایت از رونق تولید، صنایع و سرمایه‌گذاری‌های مشروع دارد و می‌طلبد صنعتگران از نقش قوه قضائیه به منظور رفع مشکلات صنایع بهره ببرند.
 
جوهری افزود: در منطقه آزاد اروند باید صنایع آرامش بیشتری داشته باشند و از مزیت‌های حاکمیتی به شکل شایسته استفاده کنند، ولی اکنون با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو هستند که نیاز به یک آسیب شناسی جدی دارد.
 
وی تشکیل کمیته حمایت از صنایع را به منظور برون رفت از مشکلات صنایع خواستار شد و اضافه كرد: باید نهادهای تأثیرگذار مهم همچون سازمان منطقه آزاد اروند، فرمانداری و دادگستری عضو این کمیته باشند.
 
جمعي از صنعتگران و مدیران واحدهای توليدي مستقر در شهرک‌های صنعتی آبادان و خرمشهر نيز در اين نشست، نبود زیرساخت لازم را از مشکلات و موانع توسعه سرمایه‌گذاری و تولید در شهرک‌های صنعتی منطقه آزاد اروند عنوان کردند.
 
يك صنعتگر خرمشهری نبود سیستم فاضلاب را از مشکلات عمده این شهرک صنعتی عنوان کرد و گفت: وضعیت نابسامان دفع فاضلاب در شهرک صنعتی خرمشهر باعث سرریز شدن در خیابان‌های اصلی و فرعی شده، به گونه‌ای که تردد کارکنان به کارخانه‌ها را با مشکل جدی مواجه کرده است.
 
زهرا شاه کرمی قطع مکرر برق در شهرک صنعتی خرمشهر را یادآور شد و افزود: قطع مکرر برق در شهرک صنعتی خرمشهر باعث اختلال در فرآیند تولید و تعطیلی ناگهانی خط تولید می‌شود.
 
یکی ديگر از صنعتگران ناحیه صنعتی آبادان نیز در این نشست گفت: ناحیه صنعتی شهدای آبادان با قدمت ۳۰ ساله در مرکز نخلستان‌های آبادان قرار دارد که از محروم‌ترین نقاط محسوب می‌شود.
 
داود احمدزاده یکی از علل افزایش بیکاری جوانان در آبادان را عدم توسعه کسب و کار عنوان کرد و افزود: طولانی شدن زمان اخذ مجوز کار برای جوانان، به‌خصوص فارغ التحصیلان از علل افزایش بیکاری در این شهر می‌باشد.
 
وی تأمین سرمایه در گردش و بخشودگی سود بانکی را یکی از راهکارهای مهم در ایجاد کسب و کار بیان و اضافه کرد: افزایش روزافزون سود بانکی مانع پیشرفت این واحدهای مولد شده است.
 
يك نماینده آبزی پروری آبادان و خرمشهر نيز گفت: صنعت آبزی پروری ۱۳ الی ۱۴ هزار اشتغال ایجاد کرده و اگر این صنعت فعال نباشد، صنایع جانبی وجود نخواهد داشت. صنعت آبزی پروری در سال‌های 1396 و 1397 درگیر خشکسالی شد و میزان تولید ماهی گرمابی در سال 1396 که بیش از 13 هزار و 760 تن بوده، در سال 1397 به 9 هزار تن کاهش یافت که 40 درصد افت تولید را داشته است.
 
سعید بقایی تخصیص حقابه، پرداخت خسارت خشکسالی به کشاورزان و آبزی پروران، پرداخت یارانه انرژی و حذف حق آلایندگی را از مطالبات صنعتگران آبادان و خرمشهر بیان کرد.
 
معاون سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي اروند نیز از توسعه زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی این منطقه خبر داد و گفت: با توافق انجام شده با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، زیرساخت‌های عمرانی و صنعتی در شهرک‌های صنعتی آبادان و خرمشهر در راستای تسهیل سرمایه‌گذاری ارتقاء می‌یابند.
 
سید علی موسوی اظهار داشت: با همکاری منطقه آزاد اروند و شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان، تأمین و ایجاد زیرساخت‌های آب و برق، شبکه فاضلاب، صدور مجوز پروانه ساخت، پایان کار و مجوزهای تأسیس و بهره‌برداری تسهیل می‌شود.
 
در پایان این نشست، تفاهم نامه همکاری بین سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي اروند و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران امضاء شد و پس از آن از ۳۰ واحد توليدي برتر در سال 1397 که در بخش‌های صنعت، کشاورزی و شیلات فعالیت می‌کنند، تقدیر شد.
 
منطقه آزاد تجاري صنعتي اروند با مساحت 37 هزار و 400 هکتار در شمال غربی خلیج فارس، شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر (جزیره مینو) و در محل تلاقی دو رودخانه اروند و کارون واقع است.
 
این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت با داشتن ظرفیت‌های مناسب نظیر حمل و نقل جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 
166 واحد صنعتی منطقه آزاد اروند نيز در 2 شهرک صنعتی آبادان و خرمشهر فعالیت دارند.
 

تاريخ: 1398/04/18  | ساعت: ١٦:٥٥ | شناسه: ٦٦٨٧ | تعداد نمايش: 246


آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 8

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 175681

  • بازديدکنندگان امروز : 11446

  • کل بازديدکنندگان : 5706926


shoaresal1398-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد