×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

فراخوان وزير صنعت، معدن و تجارت برای مشارکت استارتاپ‌ها

طی ماه‌های اخیر چند رویداد مختلف دولت و شخص رئیس‌ جمهور نشان داده‌‌اند که بیشتر از گذشته با اکوسیستم استارتاپی کشور آشنا شده‌اند و تلاش برای رفع موانع، اصلاح قوانین و هموار کردن مسیر برای رشد نوآوری شکل جدی‌تری به‌ خود گرفته است.

طی ماه‌های اخیر چند رویداد مختلف دولت و شخص رئیس‌ جمهور نشان داده‌‌اند که بیشتر از گذشته با اکوسیستم استارتاپی کشور آشنا شده‌اند و تلاش برای رفع موانع، اصلاح قوانین و هموار کردن مسیر برای رشد نوآوری شکل جدی‌تری به‌ خود گرفته است.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به نقل از "همشهري"، حدود یک ‌ماه قبل حسن روحانی در اقدامی کم ‌سابقه شخصاً در رویداد "ایران هوشمند" از نزدیک با فعالان استارتاپی کشور هم ‌صحبت شد و در جریان کارها و مشکلات آن‌ها قرار گرفت.
 
با تصویب ‌شدن آیین‌ نامه "نوآفرین" در هیأت دولت برای رفع مشکلات استارتاپ‌ها تلاش شده که اکوسیستم استارتاپی کشور جان تازه‌ای بگیرد. رضا رحمانی ـ وزیر صنعت، معدن و تجارت ـ در گفت‌وگوی اختصاصی با "همشهری" می‌گوید که این وزارتخانه برنامه ویژه‌ای برای حضور جدی‌تر استارتاپ‌ها در حوزه فعالیت این وزارتخانه، به‌ویژه در بخش حساس "توزیع" و "بازار" دارد. به گفته او، ورود استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش ‌بنیان علاوه بر افزایش شفافیت در حوزه صنعت و تجارت می‌تواند موجب اصلاح نظام سنتی و ایجاد یک سامانه نوین و جامع توزیع در کشور شود.
 
• شما تأکید ویژه‌‌ای داشته‌اید که حضور استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش ‌بنیان از الزامات رشد صنایع در کشور به ‌حساب می‌آید و حمایت از رویکرد "نوآوری باز" را مطرح کرده‌اید. همچنین بارها گفته‌اید که استفاده از فنآوری‌های نوین، به‌ویژه برای افزایش شفافیت از مسیر استارتاپ‌ها یکی از محورهای اصلی برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است. به‌نظرتان استارتاپ‌ها بیشتر در کدام حوزه می‌توانند به وزارت صمت کمک کنند؟
 
در حوزه "توزیع" و "بازار" ما  احساس می‌کنیم که نیاز بیشتری به ورود استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌ بنیان داریم. با شیوه‌های حکومتی، کنترل خیلی سخت است. ما نظام جامع توزیع یعنی از مبداء (تولید یا واردات) تا توزیع عمده و خرده (خرده‌ فروشی و عرضه مصرف‌ کنندگان) را طراحی کرده و دوستانی دارند روی آن کار می‌کنند. ذیل این، سامانه‌های مختلفی فعالیت می‌کنند؛ از سامانه جامع انبارها که شناسایی همه انبارهای کشور را میسر می‌کند گرفته تا سامانه افق که قرار است صدور فاکتور در فرآیند فروش را الزامی کند. این‌ها در سطح عمده و خرده‌ فروشی کامل درحال پیش‌ رفتن است. در مرحله نهایی که سطح عرضه و مصرف‌ کنندگان و نظارت بر آن است، این روند ادامه دارد.
 
همین‌ جا از همه جوانانی که در این حوزه‌ها نمود دارند و فکرشان فعال است و در این زمینه‌ها کار کرده و علاقه‌مند هستند، ‌دعوت می‌کنم که وارد این عرصه شوند و دانش و ایده‌شان را ارائه کنند. ما حتماً استقبال و حمایت می‌کنیم. استفاده از بستر فنآوری‌های نوین و استارتاپ‌ها موجب اصلاح نظام سنتی و ایجاد یک سامانه نوین و جامع توزیع خواهد شد که نتیجه آن، خدمت ‌رسانی بهتر به مردم و جلوگیری از هدررفت منابع خواهد بود. در حوزه معادن هم به این شرکت‌های دانش‌ بنیان و استارتاپی نیاز داریم.
 
• فکر می‌کنید بستر لازم برای فعالیت استارتاپ‌ها در حوزه‌هایی که گفتید فراهم شده است؟ چه کارهایی به‌نظرتان برای هموار کردن این مسیر باید انجام شود؟
 
قاعدتاً مهم‌ترین کاری که می‌شود کرد این است که ما خودمان به‌عنوان دولت حمایت کنیم. بین شرکت‌های بزرگ هم‌رسانی کرده این‌ها تا بتوانند در این عرصه ورود کنند و قراردادهای بلند مدت داشته باشند. ما از دانش این‌ها استفاده کنیم و آن‌ها بتوانند از این طریق با عقد قرارداد منابع مالی مورد نیاز خود را تأمین کنند. در این مسیر تا خود دانشگاه‌ها هم باید پیش برویم؛ مخصوصاً دانشگاه‌هایی که در این حوزه‌ها ورود دارند. قراردادهایی که هم‌اکنون دارند، کمتر از حد انتظار ماست و به‌ نظرم همین شرکت‌ها می‌توانند یک تحول در خود دانشگاه‌ها هم ایجاد کنند.
 
• شما یعنی به‌صورت رسمی استارتاپ‌ها را برای حضور جدی‌تر در این حوزه که به هر حال سیستم سنتی آن سال‌ها پررنگ بوده است دعوت می‌کنید؟
 
این صحبت من را شما این‌جا به‌عنوان فراخوان درنظر بگیرید. در گذشته در حوزه معادن فراخوان‌هایی داشته‌ایم، اما امسال قرار است تمرکز ویژه‌ای روی این موضوع داشته باشیم، چون از محورهای هفت‌گانه‌ای که تبیین کرده‌ایم، یکی فنآوری است و دیگری نظام جامع و نوین توزیع بازار. در این مورد روزنامه همشهری می‌تواند نخستین فراخوان را زحمتش را بکشد و اعلام کند. این فراخوانی برای فعالیت‌های استارتاپی در این حوزه است تا مشکلات مختلف، به‌ویژه در حوزه توزیع حل شود. ما هم دوستان را مشارکت می‌دهیم.
 
• استارتاپ‌ها به هر حال نشان داده‌اند با ایده‌هایی که دارند، می‌توانند زندگی مردم را در حوزه‌های مختلف راحت‌تر کنند؛ اما با وجود همه رشدی که در این اکوسیستم وجود داشته، آن‌ها هنوز با مشکلات مختلفی از قوانین قدیمی گرفته تا مسائل تجاری روبه‌رو هستند. همزمان با این فراخوان تلاش‌تان برای حل این مشکلات ادامه دارد؟
 
در حوزه آیین ‌نامه و مقررات از سوی دولت اگر مصوبه‌ای لازم باشد، ما حتماً آن را پیگیری می‌کنیم. به‌نظرم قوانین کم نداریم. مطمئن باشید ما قوانین حمایت از شرکت‌های دانش ‌بنیان داریم که همین الآن مصوب شده است. در جاهایی که مسائل جدیدی پیش می‌آید، می‌توان آن‌ها را تصحیح کرد. اما واضح است که باید به سمت خدمات خصوصی برویم و خود این شرکت‌ها برای انجام کارهای روزمره‌شان نیاز به حضور استارتاپ‌ها دارند.
 
در حوزه تسهیلات هم می‌توانیم کمک‌شان کنیم. اگر ظرفیت‌های فعلی کافی نبود، حتماً پیگیری می‌کنیم و اگر لازم باشد، از مجلس مصوبه می‌گیریم. هیچ محدودیتی وجود ندارد. دولت به‌صورت جدی علاقه‌مند است که حوزه فنآوری را حمایت کند.

تاريخ: 1398/06/04  | ساعت: ١٠:٣٨ | شناسه: ٧٤٨٥ | تعداد نمايش: 880


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 7

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 385589

  • بازديدکنندگان امروز : 2279

  • کل بازديدکنندگان : 9532254


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد