×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در زنجان اعلام كرد:

توسعه شهرك‌ها و نواحی صنعتی تقاضا محور در اولویت برنامه‌هاست

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از وجود ۴۳ هزار واحد صنعتی در کشور خبر داد و گفت: از این تعداد ۹۳ درصد صنایع خرد، ۴ درصد متوسط و مابقی صنایع بزرگ هستند.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، محسن صالحي‌نیا روز سه‌شنبه با بيان اين مطلب در نشست شورای گفت‌‌وگوی دولت و بخش خصوصی در محل اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي زنجان، از وجود ۸۱6 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور نيز خبر داد و افزود: در حال حاضر ۹۳ درصد صنایع کشور شامل صنایع خرد و کوچک است.
 
وی با بیان این‌که در شهرک‌های صنعتی بيش از ۴۴ هزار واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری مستقر مي‌باشند، اضافه کرد: ۹۹۵ واحد صنعتی در استان زنجان فعالیت می‌کنند و ۱۶ شهرک و ناحیه صنعتی در این استان وجود دارد.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به اشتغالزایی ۸9۰ هزار نفری واحدهای توليدي در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتی کشور اشاره کرد و ادامه داد: از این تعداد برای ۲۰ هزار و ۵۰۰ نفر در زنجان اشتغالزایی ایجاد شده است.
 
صالحی‌نیا با بیان این‌که توسعه شهرك‌ها و نواحی صنعتی تقاضا محور بر اساس منابع داخلی در اولویت برنامه‌هاي اين سازمان است، تصريح کرد: استان زنجان با توجه به آمارهاي موجود، ظرفیت خوبی در حوزه صنعت دارد.
 
وی گفت: ۳۴ هزار واحد صنعتی در کشور مراحل ساخت و تجهیز را طی می‌کنند که از این تعداد ۷۳۴ واحد در استان زنجان است.
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که زنجان در شاخص‌های مختلف مانند تعداد شهرک‌ها و نواحی صنعتی و واحدهاي به بهره‌برداری رسیده از موقعيت مناسبي برخوردار است، افزود: اشتغال ایجاد شده در واحدهاي صنعتي و تعداد واحدهای درحال ساخت و ساز با سهم بین ۲ تا ۲.۵ درصدی کشور متعلق به استان زنجان است.
 
صالحي‌نيا با بیان این‌که در کشور مطالعات منسجمی نداریم، اما فکر می‌کنیم ظرفیت‌های تولید بر اساس مزیت‌های نسبی شکل گرفته است، افزود: بخش خصوصی بر اساس مزیت‌های نسبی موجود به سراغ صنایع مختلف آمده است.
 
وي با بیان این‌که بسیاری از شهرک‌هاي صنعتي در حال حاضر درخواست افزایش ظرفیت و توسعه دارند که باید زیرساخت‌های لازم در آن‌ها فراهم شود، اضافه كرد: زیرساخت‌های موجود با توجه به قدمت و نوع پیاده سازی دچار اشکالاتی است.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این‌که تأمین آب مورد نیاز واحدهای صنعتی به‌عنوان مهم‌ترین مشکل در شهرك‌هاي صنعتي مطرح است، ادامه داد: همچنین در زمینه تأمین برق مورد نیاز واحدهای صنعتی مشکلاتی وجود دارد که فعالیت‌های خوبی برای رفع این مشکلات انجام شده است.
 
صالحي‌نيا از اجرای طرح پايش ۵۴ قلم محصول صنعتی در پنج ماه نخست سال جاری خبر داد و اظهار داشت: امسال تولید صنایع مبتنی بر فرآوری معادن مانند فولاد، مس، سیمان، کاشی و سرامیک روند افزایشی داشته و کالا‌هایی مانند لوازم خانگی و خودرو به دلیل کاهش نقدینگی و کاهش سهم بازار با روند کاهشی مواجه بوده است.
 
وي با بیان این‌که بسیاری از تولیدات صنعتی نسبت به سنوات گذشته قابلیت عرضه در بازارهاي داخلی و خارجی را دارد و در این میان تولید خوب به‌التبع بازار خوبی نيز دارد، خاطرنشان كرد: تمام تلاش مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، استفاده کامل از ظرفیت واحدهای صنعتی است.
 
زنجان رتبه دوم کشور در امنیت سرمایه‌گذاری را دارد
استاندار زنجان نيز در اين نشست اظهار داشت: زنجان شایسته سرمایه‌گذاری است و رتبه دوم کشور را در امنیت سرمایه‌گذاری دارد.
 
فتح‌الله حقیقی گفت: زنجان‌ تنها استانی است که دولت مجوز اجرای پنجره واحد سرمایه‌گذاری در آن را داده است.
 
وی بابیان این‌که مدیریت صنعتی در تمام دنیا بر مبنای OR (مدیریت بر مبنای عدد و رقم) است، افزود: مدیر موفق مدیری است که مدیریت در شرایط تعارض و خطر را به مدیریت در شرایط عدم اطمینان و سپس آن را نیز به مدیریت در اطمینان تبدیل کند.
 
استاندار زنجان اضافه كرد: در شرایط کنونی، درپی این هستیم که از تعطیلی واحدها جلوگیری کرده و در مقابل تحریم دشمنان مقاومت و ایستادگی می‌کنیم.
 
حقيقي هدف اصلی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید را رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان با تمام توان و پیگیری مسائل این واحدها از طریق مسئولان ملی ذکر کرد.
 
وي ادامه داد: با تشکیل کارگروه تسهیل و رفع موانع توليد در محل واحدهای تولیدی، انگیزه صاحبان صنعت در این صورت افزایش می‌یابد و برای ادامه فعالیت امیدوار می‌شوند.
 
استاندار زنجان تصريح كرد: برخی مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان موجب تصمیمات ملی و صدور بخشنامه شده است.
 
حقيقي با تأکید بر تکریم واحدهای تولیدی اظهار داشت: نباید اجازه داد تا آبروی یک واحد به دلیل مشکلات اداری مانند مالیات و تأمین اجتماعی برود، بلکه باید برای رفع مشکلات کمک شود.
 
وي با بیان این‌که با پرداخت تسهیلات باید به توسعه واحدها نیز کمک شود، تصریح کرد: با تعامل و همکاری تمام مسئولان استان و در سایه پرداخت تسهیلات، ۶ واحد تولیدی تا پایان سال در استان به بهره‌برداری می‌رسد.
 
استاندار زنجان با بیان این‌که مبنای همه ما قانون باید باشد، گفت: اجرای قانون برای همه جامعه مناسب است.
 
حقيقي درخصوص بالا بودن متوسط شاخص‌های صنعتی استان زنجان خاطرنشان كرد: این به این معناست که زمین‌های باقی‌مانده در شهرک‌های صنعتی بیشتر از زمین‌های تخصیص داده و به بهره‌برداری رسیده است.
 
در ادامه اين نشست، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت زنجان گفت: مجوز لازم برای ایجاد کارخانه رب گوجه فرنگی در زنجان داده نمی‌شود و ظرفیت سازی جدید در اين استان در حوزه رب گوجه فرنگی نداریم.
 
ناصر فغفوری با بیان این‌که در استان زنجان ۶ کارخانه رب گوجه فرنگی وجود دارد، افزود: تعدادی از این واحدها به علت نداشن توجیه اقتصادی تعطیل شدند.
 
وی اضافه کرد: یکی از شرکت‌های رب گوجه فرنگی در شهرستان طارم تعطیل بود که با  آغاز فصل برداشت گوجه فرنگی، این واحد تولیدی فعال شده است.
 
مالیات بر ارزش افزوده از دوش تولید کنندگان برداشته شود
در بخش ديگري از اين نشست، نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس برای رفع موانع تولید و حل مشکل مالیات بر ارزش افزوده تلاش می‌کند.
 
فریدون احمدی افزود: باید مشکل مالیات بر ارزش افزوده رفع شود تا روند تولید و اشتغال در جامعه شتاب بیشتری بگیرد.
 
وی با بیان این‌که اعلام اموال و دارایی مسئولان در مجلس پیگیری می‌شود که به صیانت از مدیران کمک می‌کند، اضافه کرد: باید این مهم به جد مورد بررسی قرار گیرد.
 
نائب رئيس كميسيون صنايع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که یکی از اشتباهات مجلس تصویب تشکیل وزارت بازرگانی بود، ادامه داد: باید روند سرمایه‌گذاری با فراهم کردن زیرساخت‌ها بهتر شود.
 
نماینده مردم ابهر و خرمدره در مجلس شورای اسلامی نيز در ادامه اين نشست روند موجود در زمینه فعالیت‌ واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی را نگران کننده عنوان کرد و با بیان این‌که بسیاری از شهرک‌های صنعتی با مشکل مواجه هستند، گفت: یکی از شهرک‌های صنعتی بزرگ استان زنجان با مشکل تأمین برق برای واحدهای مستقر مواجه است.
 
محمد عزيزي بر ضرورت تأمین امنیت سرمایه‌گذاری تأکید کرد و افزود: دولت هیچ کاری در زمینه اشتغال و سرمایه‌گذاری نمی‌تواند انجام دهد. باید فرش قرمز برای سرمایه‌گذاران پهن شود و دولت پولی ندارد که کاری بکند.

توسعه صنایع و ایجاد صنایع کوچک دراقتصاد تأثیر دارد
رئیس اتاق ‌بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي زنجان نيز در بخش ديگر اين نشست گفت: هر چقدر استقرار صنایع و ایجاد صنایع کوچک رشد بیشتری داشته باشد، در اقتصاد تأثیر خود را بیشتر نشان می‌دهد.
 
غلامحسین جمیلی به تغییرات در بخش قوانین اقتصادی کشور اشاره کرد و افزود: در روزهای اخیر قانون تجارت مورد بازنگری قرار گرفت كه تأثیر مستقیمی در فضای کسب و کار و فعالیت بنگاه‌های تولیدی دارد.
 
وي ابراز اميدواري كرد بازنگری قانون تجارت اثرات بسیار مثبتی را  به دنبال داشته باشد.
 
رئیس اتاق ‌بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي زنجان به اهمیت بالای صنایع کوچک اشاره کرد و یاد آور شد: بحث صنایع کوچک و متوسط در کشور با استفاده از تجربیات سایر کشورها از اهمیت زیادی برخوردار است.
 
جميلي ادامه داد: امروز بحث صنایع کوچک و متوسط از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و جایگاه زنجان با بهره‌مندی‌هایی که دارد، از صنایع کوچک در چه رتبه‌ای است؟
 
وي تصریح کرد: برای رسیدن به توسعه، توجه به صنایع بزرگ و مادر اهمیت دارد، ولی صنایع کوچک هم برابر با صنایع بزرگ اهمیت دارد.

رئیس اتاق اصناف زنجان نیز در این نشست با اشاره به این‌که آموزش‌های اصناف بدون گرفتن هزینه‌ای از دولت به علاقه‌مندان ارائه می‌شود، اظهار داشت: بیشتر این آموزش‌ها به مراتب بیشتر از آموزش‌های آکادمیك به نتیجه می‌رسد.
 
موسوی افزود: رابطه استاد شاگردی بیشتر اشتغالزایی می‌کند، اما با این وجود حمایتی از اصناف نمی‌شود.
 
وی با اشاره به پرداخت وام‌های اشتغالزایی اضافه کرد: این کار موجب برهم زده شدن نظم بازار و ایجاد تورم می‌شود.
 
رئیس اتاق اصناف زنجان تصریح کرد: اصناف و راه‌های آموزشی از طریق استاد و شاگردی درحال فراموشی است.
 
همچنين نماینده خانه کشاورز زنجان در ادامه این نشست با اشاره به این‌که منکر استقرار صنعت نیستیم، گفت: ولی استقرار صنایع آسیب‌های زیادی را به محیط زیست وارد می‌کند.
 
رسول بیات با بیان این‌که 7 هزار هکتار گوجه‌ فرنگی بدون رعایت الگوی لازم زیر کشت رفته است، افزود: خرید مقطعی و در شرایط نامناسب درحال انجام است و مشکلات زیادی برای کشاورزان ایجاد می‌کند.
 
وی اضافه کرد: کشت سیر و پیاز نیز بدون مدیریت انجام شده و برای کشاورزان مشکل‌ ساز شده است.
 
نماینده خانه کشاورز زنجان با بیان این‌که شهرک روی به هر دلیلی مستقر شده و بین پنج تا هفت تن پسماند دپو شده است، گفت: اعتقاد داریم هزینه فروش این دپو باید برای خود مردم هزینه شود.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی زنجان نيز با بیان این‌که ستاد تسهیل و رفع موانع توليد اثرگذاری آن‌چنانی در استان ندارد، عنوان کرد: این اشتباه است كه تلاش کنیم همه کارگاه‌ها ـ حتی کارگاه‌های دارای مزیت نسبی کم ـ هم حفظ شود.
 
شهرام طهماسبی با بیان این‌که کلینیک صنعت در زنجان راه‌اندازی شده است، گفت: چند کلینیک دیگر نیز درحال راه‌اندازی و فعالیت است.
 
وی با بیان این‌که دولت هرچه در توان داشت صرف کرده است، افزود: باید از بخش خصوصی استفاده شود.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی زنجان با بیان این‌که ستاد تسهیل و رفع موانع توليد در استان برگزار و خروجی آن می‌شود پرداخت تسهیلات، اضافه كرد: روش‌هاي متنوعی برای حمایت از واحدهای تولیدی وجود دارد.
 
طهماسبي با بیان این‌که دادن تسهیلات روش درستی برای حمایت از واحدهای تولیدی نیست، بیان کرد: دادن تسهیلات ورشکستگی را به تعویق انداخته و بدهی را سنگین‌تر می‌کند.
 
همچنين مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری زنجان در این نشست با بیان این‌که برای احداث صنایع کوچک و متوسط ۷۰۰ هکتار زمین تأمین شده است، گفت: با این حال تأمین زمین همچنان مشکل استقرار صنایع است.
 
خلیل آقاجانلو با بیان این‌که به نظر می‌رسد زمین‌ها فریز می‌شود، ادامه داد: میزان زمین‌های اختصاصی به صنایع در زنجان بیشتر از میانگین کشوری است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و هيأت همراه صبح روز سه‌شنبه در بدو ورود به استان زنجان و پس از اداي احترام به مقام شامخ شهداء در مزار شهدای زنجان، از تعدادي از واحدهاي توليدي مستقر در شهرک‌‌هاي صنعتی اشراق و سلطانيه بازديد كردند.

تاريخ: 1398/07/09  | ساعت: ١٣:٥٠ | شناسه: ٧٧٩٤ | تعداد نمايش: 596


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 9

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 306577

  • بازديدکنندگان امروز : 7025

  • کل بازديدکنندگان : 8039704


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد