×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

عضو هيأت علمی دانشگاه اصفهان:

شبکه‌سازی صنایع کوچک مقیاس به حل بسیاری از مشکلات کمک می‌کند

يك عضو هيأت علمی دانشگاه اصفهان گفت: دولت می‌تواند برای حل مشکلات صنایع کوچک، آن‌ها را در قالب شبکه‌سازی هدایت و مدیریت و در خوشه‌های ایجاد شده، واحدهای ویژه تحقیق و توسعه تأسیس کند.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، محمد رضا حیدری در گفت‌وگو با "ایمنا" اظهار داشت: صنایع کوچک عمدتاً به صنایعی گفته می‌شود که تعداد کارکنانش کمتر از ۱۰ نفر باشد. این صنایع به‌نوعی در مقایسه با صنایع بزرگ، اشتغالزایی، انعطاف و تأسیس راحت‌تری دارند. همچنین می‌توانند در حکم پیمانکاری‌های فرعی مسئولیت پذیرفته و در حلقه‌های مربوط به زنجیره ارزش نقش داشته باشد.
 
وی افزود: همان‌طور که صنایع متوسط و بزرگ در اقتصاد جامعه اهمیت بسیار دارد، صنایع کوچک نیز عمدتاً به دلیل داشتن ویژگی‌هایی همچون چابکی، انعطاف، قابلیت اشتغالزایی، تنوع و توانایی فعالیت شبکه‌ای، نسبت به دو دسته دیگر نقش آفرینی مهمتری در اقتصاد کشور دارد.
 
استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان درباره مشکلات عمده بر سر راه صنایع کوچک بيان كرد: استفاده نکردن از ظرفیت‌های اقتصاد کوچک مقیاس در کشور یکی از مشکلات مهم است، زیرا به دلیل کوچکی مقیاس این صنایع، بعضی هزینه‌های ثابت نسبت به سرانه محصول بالا می‌رود و به همین دلیل ممکن است برخی مزیت‌های لازم در مقایسه با صنایع متوسط و بزرگ را کمتر داشته باشد.
 
حیدری اضافه کرد: از دیگر مشکلات کوچکی مقیاس، نداشتن منابع لازم برای تحقیق و توسعه است که می‌تواند در فرآیند رشد شرکت بحران ایجاد کند و باعث شود در طول زمان نتواند خود را با مقتضیات جدید اقتصاد تطبیق دهد؛ به‌ویژه در صورت نبود کمک دولت در معرض ورشکستگی قرار می‌گیرند.
 
وی درباره راهکارهای حل این مشکلات توضیح داد: دولت می‌تواند صنایع کوچک را در قالب شبکه‌سازی هدایت و مدیریت کند و در خوشه‌های ایجاد شده، واحدهای ویژه تحقیق و توسعه تأسیس کند. همچنین در ستادهای تسهیل و رفع موانع توليد به آن‌ها خدمات تخصصی و مشاوره‌ای ارائه داده و بسترهای مطالعات بازار و بازارسازی را برای آن‌ها فراهم کند.
 
عضو هيأت علمی دانشگاه اصفهان ادامه داد: در این شرایط ملتهب اقتصادی به دلیل افزایش نرخ ارز، تورم و ... شرکت شهرک‌های صنعتی و همچنین سازمان صنعت، معدن و تجارت می‌تواند به صنایع کوچک خدمات ویژه دهد تا در معرض ورشکستگی قرار نگیرند.
 
حيدري تصریح کرد: اگرچه نقش دولت در حل این مشکلات به‌ویژه در نهادهای ذکر شده بسیار مهم است، اما خود این صنایع هم می‌توانند با یکدیگر همکاری کرده و به‌صورت خوشه‌ای خدمات مکمل و متقابل به یکدیگر ارائه داده و در زنجیره‌های تأمین و ارزش با یکدیگر تبادل کالا، خدمات، اطلاعات و نیرو داشته باشند.
 
وی متذكر شد: چنین صنایعی به دلیل کوچک بودن، بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند و ممکن است در مواجهه با مشکلاتی از قبیل افزایش نرخ ارز، کمبود مواد اولیه، تورم و ... به دلیل نداشتن منابع کافی نتوانند خودشان را پوشش داده و بحران را پشت سر بگذارند. صنایع کوچک می‌توانند از لحاظ فرهنگی، فنی، تخصصی، حقوقی، مدیریتی و اقتصادی تغییر کرده و رشد کنند.

تاريخ: 1398/06/30  | ساعت: ٠٨:٠٩ | شناسه: ٧٨٥٧ | تعداد نمايش: 180


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 3

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 306766

  • بازديدکنندگان امروز : 9447

  • کل بازديدکنندگان : 8042126


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد