×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وضعیت صدور جوازها در ابتدای پاییز 1398 بررسی شد:

عطش صنعتی‌ها برای مجوز کار

روند صدور جواز صنعتی، اولین ماه نیمه دوم سال را با رشد سپری کرد؛ رشدی که در روند تولیدات صنعتی نیز قابل ‌لمس است که با این شرایط می‌توان گفت تقاضا برای اخذ مجوز در بخش‌های مختلف صنعتی همچنان گرم است.

روند صدور جواز صنعتی، اولین ماه نیمه دوم سال را با رشد سپری کرد؛ رشدی که در روند تولیدات صنعتی نیز قابل ‌لمس است که با این شرایط می‌توان گفت تقاضا برای اخذ مجوز در بخش‌های مختلف صنعتی همچنان گرم است. داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان مهر سال ‌جاری نشان ‌‌دهنده رشد بیش از ۱۶ درصدی درخواست برای سرمایه‌گذاری در طرح‌‌های صنعتی است.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به نقل از "دنياي اقتصاد"، روند مثبت درخواست برای دریافت مجوز سرمایه‌گذاری صنعتی در تولیدات کالای منتخب نیز دیده می‌شود؛ به‌طوری‌ که از میان ۵۶ کالای منتخب در مدت زمان مورد بررسی، ۲۳ کالا افت تولید و ۳۳ قلم کالا رشد تولید را نسبت به مدت مشابه سال قبل ثبت کرده‌‌اند و با این شرایط می‌توان گفت ۵۷ درصد کالاهای منتخب ارزیابی شده نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد تولید داشته‌اند.
 
با رصد داده‌های اعلام شده این نکته نیز نمایان می‌شود که در دوره زمانی مورد بررسی شاهد تغییر گرایش سرمایه‌‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی بوده‌ایم؛ به‌طوری‌ که داده‌‌های اعلام شده از گرایش سرمایه‌‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنایع کوچک و بعضاً متوسط حکایت دارد.
 
بر اساس داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۱۵ هزار و ۲۰ فقره جواز تأسیس با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری بیش از یک میلیون و ۶۱۵ هزار میلیارد ریالی در کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ تعداد رشد بیش از ۱۶ درصدی و به لحاظ ارزش نیز افت بیش از ۱۶ درصدی داشته است. اما درخصوص پروانه‌های بهره‌برداری صادره (ایجادی و توسعه‌ای) نیز در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۳ هزار و ۴۹۲ فقره پروانه بهره‌برداری در کشور صادره شده است که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل رشد حدود ۶ درصدی داشته است. سرمایه محقق شده برای این پروانه‌های بهره‌برداری نیز بیش از ۲۲۷ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افت بیش از ۳۷ درصدی داشته است.
 
از سوی دیگر، شرح حال صدور جوازهای صادره در میان هفت گروه و ۱۶ زیرگروه در مدت زمان مورد بررسی نیز از تمایل برای اخذ جواز حکایت دارد. بر اساس آمار اعلام شده، از مجموع ۱۶ زیرگروه در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۱۱ زیرگروه اولین ماه دومین فصل جاری را با رشد درخواست برای صدور جواز پشت ‌سر گذاشته‌اند.
 
در ارزیابی وزارت صنعت، معدن و تجارت، هفت گروه شامل بخش‌های «صنعت»، «معدن»، «صنف»، «تجارت خارجی»، «تجارت الکترونیک»، «نرم‌افزار» و «پژوهش، فنی و مهندسی، تحقیق و توسعه» ارزیابی می‌شوند که در مجموع ۱۶ زیرگروه برای آن‌ها تعریف شده است. افزایش تمایل برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی موجب شد تا پیش‌بینی‌های افت سرمایه‌گذاری با اعمال تحریم‌های جدید نیز از بین برود. با اعمال تحریم‌های جدید، برخی از فعالان اقتصادی پیش‌بینی می‌کردند که سرمایه‌‌گذاران از سرمایه‌گذاری جدید در بخش‌های صنعتی خودداری خواهند کرد، اما آمارها نشان می‌دهد که همچنان تقاضا برای سرمایه‌گذاری و اخذ مجوز در کشور وجود دارد.
 
وضعیت ۱۶ زیرگروه
بر اساس داده‌های اعلام شده، بخش معدن که دربرگیرنده سه زیرگروه «پروانه اکتشاف»، «گواهی کشف» و «پروانه بهره‌برداری» می‌شود، مدت زمان مورد بررسی را با رشد در دو زیرگروه و افت در یک زیرگروه دیگر از اخذ جواز سپری کرده است.
 
با توجه به آمار منتشر شده در مدت زمان مورد بررسی، در مجموع ۵۰۴ فقره «پروانه اکتشاف» صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۵۹۳ فقره پروانه اکتشاف صادر شده بود، افت ۱۵ ‌درصدی برای این زیرگروه ثبت شد. مجوزهای صادره برای «گواهی کشف» نیز برابر با ۲۸۹ فقره بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد 2.5 درصدی داشته است، اما جوازهای صادره برای «پروانه بهره‌برداری» معدنی‌ نیز در مدت زمان مورد بررسی برابر با ۳۳۳ فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 0.3 درصدی را ثبت کرده است.
 
همچنین داده‌‌های آماری نشان می‌دهد، در بخش «پروانه‌های صنفی» در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۲۱۹ هزار و ۴۵۰ فقره پروانه ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد نزدیک به ۳ درصدی را به ثبت رسانده است. اما در گروه «تجارت خارجی» نیز آمارها حکایت از روند مثبت صدور «کارت‌های بازرگانی» و افزایش تجار جدید دارد. بر اساس ارزیابی‌‌‌ها، در مدت زمان مورد بررسی، ۴ هزار و ۲۷۸ فقره کارت بازرگانی برای تجار ایرانی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشدی حدود ۳ درصدی همراه بوده است.
 
«تجارت الکترونیک» یکی‌ دیگر از هفت گروه مورد بررسی در جداول آماری وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در زیرگروه «گواهی امضای الکترونیکی» رشد و در زیرگروه «نماد الکترونیکی» افت جواز را ثبت کرده است. در مدت زمان مورد بررسی، صدور «گواهی امضای الکترونیکی» معادل ۸۸ هزار و ۲۵۲ فقره بوده که رشد بیش از ۶۳ ‌درصدی داشته و صدور «نماد الکترونیکی» نیز معادل ۷ هزار و ۴۱۴ فقره بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افتی بیش از ۱۰ ‌درصدی داشته است.
 
ششمین گروه مورد بررسی، صدور جواز «نرم‌افزار» است. در این گروه که در زیرشاخه‌ای به ‌نام «پروانه بهره‌برداری نرم‌افزار» جای گرفته است، روند صدور مجوزها نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۷۵ ‌درصدی را تجربه کرده است. هفتمین گروه مورد بررسی، صدور جواز «پژوهش، فنی و مهندسی، تحقیق و توسعه» است که خود ۶ زیرگروه دارد. در زیرگروه نخست که «جواز خدمات فنی و مهندسی» جانمایی شده، در مدت زمان مورد بررسی ۱۹۰ فقره جواز صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد 19.5 درصدی داشته است. همچنین تعداد «پروانه فنی و مهندسی» در مدت زمان مذکور ۹۵ فقره بوده که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل با افت بیش از ۸ ‌درصدی همراه بوده است.
 
آمارها همچنین نشان می‌دهد در زیرگروه «جواز تأسیس مرکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی» نیز ۱۰ فقره جواز ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد نزدیک به ۴۳ ‌درصدی داشته است. «پروانه پژوهش مرکز پژوهش‌‌های صنعتی و معدنی» نیز در مدت زمان مورد بررسی دو فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، افتی ۷۵ ‌درصدی داشته است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد در زیرگروه «گواهی تحقیق و توسعه» نیز در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۵۶ فقره جواز صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افتی بیش از ۶۲ درصد داشته است. اما روند صدور مجوز در زیرگروه «پروانه تحقیق و توسعه» نیز از رشد بیش از ۲۷ ‌درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد، مجموع جوازهای صادره برای این زیرگروه برابر با ۱۱۲ فقره است.
 
• روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4767، 12 آذر 1398

تاريخ: 1398/09/12  | ساعت: ٠٨:٢٠ | شناسه: ٨٤٦٤ | تعداد نمايش: 309


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 2

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 330100

  • بازديدکنندگان امروز : 1667

  • کل بازديدکنندگان : 8465222


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد