×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

ظهور نشانه‌های رونق تولید

نخستین سیگنال‌های رونق تولید در آمارهای عملکرد بورس کالا مشاهده شده است. این آمارها نشان می‌دهد كه حجم تقاضای واحد‌های تولیدی و صنعتی برای خرید مواد اولیه، از اواسط پاییز امسال به‌طور مداوم درحال افزایش است و تقاضا برای خرید مواد اولیه در این مدت دست‌کم 50 درصد افزایش یافته است.

نخستین سیگنال‌های رونق تولید در آمارهای عملکرد بورس کالا مشاهده شده است. این آمارها نشان می‌دهد كه حجم تقاضای واحد‌های تولیدی و صنعتی برای خرید مواد اولیه، از اواسط پاییز امسال به‌طور مداوم درحال افزایش است و تقاضا برای خرید مواد اولیه در این مدت دست‌کم 50 درصد افزایش یافته است.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به نقل از "همشهری"، درحالی‌ که اقتصاد ایران در حال حاضر با رکود تورمی مواجه است و سال قبل نیز رشد اقتصادی ایران منفی 4.9 درصد برآورد شد، اطلاعات تازه نشان می‌دهد كه نشانه‌هایی از رونق تولید درحال نمایان شدن است.
 
به‌طور کلی رکود اقتصاد به کاهش مصرف و همین طور کاهش تقاضا برای خرید مواد اولیه از سوی واحد‌های صنعتی منجر می‌شود، زیرا کاهش مصرف، مقدار تولید را هم در واحد‌های صنعتی کاهش می‌دهد؛ اما آمار معاملات خرید مواد اولیه پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی و محصولات صنعتی و معدنی بیان‌گر آن است که از اواسط آبان تا کنون مقدار تقاضا برای خرید این محصولات دست‌کم 50 درصد نسبت به میانگین معاملات هفتگی از ابتدای سال تا کنون افزایش یافته است. این آمار امیدها را برای بازگشت رونق به خطوط تولید در صنایع پایین دستی افزایش داده است.
 
اطلاعات آماری نشان می‌دهد كه از ابتدای امسال تا اواسط آبان، میانگین خرید محصولات صنعتی و معدنی در بورس کالا 150 هزار تن بوده، اما از هفته سوم آبان حجم تقاضا به یک‌باره با صعود مواجه شده است و حتی در هفته دوم آذر به 318 هزار تن رسیده است.
 
به‌طور میانگین، در چند هفته گذشته هفته‌ا‌ی 250 هزار تن محصولات صنعتی و معدنی در بورس کالا خریداری شده که نسبت به میانگین معاملات سالانه دست‌کم 100 هزار تن افزایش نشان می‌دهد. محصولات صنعتی و معدنی خریداری شده واحد‌های صنعتی، صرف تولید محصولات واسطه‌ای در بخش ساختمان، تولید فولاد و صنایعی مانند خودروسازی می‌شود. بنابراین می‌توان گفت افزایش تقاضای واحدهای صنعتی برای خرید این محصولات با چشم‌انداز افزایش تقاضا در ماه‌های آینده صورت می‌گیرد و می‌توان امیدوار بود حجم تقاضا هم متناسب با تولید در ماه‌های آینده با رشد مواجه شود.
 
داده‌های آماری همچنین نشان می‌دهد كه خرید محصولات پتروشیمی نیز در هفته قبل به 130 هزار تن رسید که 50 هزار تن بیشتر از میانگین معاملات هفتگی این محصولات است. از اواسط آبان هر هفته 110 هزار تن محصولات پتروشیمی در بورس کالا خریداری شده، درحالی که میانگین معاملات محصولات پتروشیمی از ابتدای امسال تا کنون 80 هزار تن بوده است. این آمار گویای آن است که احتمالاً در ماه‌های آینده روند تولید کالاهای واسطه‌ای در بخش پتروشیمی رشد خواهد داشت.
 
همین رویه در معاملات فرآورده‌های نفتی هم حاکم است، به‌طوری ‌که حجم خرید مواد اولیه در بخش فرآورده‌های نفتی از اواسط آبان تا کنون 120 هزار تن بیشتر از میانگین معاملات سالانه است. این اطلاعات نشان می‌دهد كه میانگین هفتگی تقاضا برای خرید فرآورده‌های نفتی از اول امسال تا کنون 200 هزار تن بوده است که این رقم در طول چند هفته گذشته به‌طور میانگین به 320 هزار تن رسیده است.
 
مطابق این اطلاعات، فقط در هفته دوم آذر 431 هزار تن فرآورده‌های نفتی شامل قیر، وکیوم باتوم، روغن، سلاپس واکس، گوگرد، عایق‌های رطوبتی و لوب کات در بورس کالا خریداری شده که دست‌کم 113 درصد بیشتر از میانگین هفتگی معاملات فرآورده‌های نفتی است.
 

تاريخ: 1398/09/19  | ساعت: ٠٨:٥٨ | شناسه: ٨٧٢٢ | تعداد نمايش: 329


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 9

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 330129

  • بازديدکنندگان امروز : 2040

  • کل بازديدکنندگان : 8465595


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد