×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


 


  چاپ        ارسال به دوست

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران مطرح كرد :

توازن صنعتی در تهران با واگذاری زمین در شهریار

وجود صنایع مادر خودروسازی در غرب استان تهران این منطقه را برای راه‌اندازی واحدهای صنعتی پراکنده از سوی سرمایه‌گذاران جذاب کرده و صنایع بسیاری به صورت پراکنده از سال‌ها پیش در این منطقه شکل گرفته است. این در حالی است که شهرک صنعتی دولتی تاکنون در این منطقه ساخته نشده بود. تا اینکه مصوبه ساخت شهرک صنعتی شهریار صادر شد و عملیات اجرایی ساخت آن در فاز نخست به وسعت ۸۰۰ هکتار از زمستان سال ۹۴ آغاز شد. به گزارش روابط عمومي شركت شهرك هاي صنعتي تهران، شاهپور قنبری، این شهرک اکنون به مرحله واگذاری زمین رسیده است. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران در گفت‌وگو با «گسترش صنعت» تاکید کرد: با راه‌اندازی شهرک صنعتی شهریار مرکز ثقل صنعت از جنوب تهران خارج شده و تجمع صنعت در غرب تهران نیز متوازن می‌شود.

ساخت شهرک صنعتی شهریار در فاز نهایی در ۳ هزار هکتار پیش‌بینی شده که ساخت فاز نخست آن به وسعت ۸۰۰ هکتار از زمستان سال ۹۴ آغاز شده است. اما واگذاری زمین در این شهرک تا‌کنون انجام نشده در حالی که تقاضای دریافت زمین قبل از آغاز ساخت آن بوده است. برای تامین زیرساخت‌های اولیه این شهرک حدود ۳ میلیارد تومان هزینه شده و قرار است واحدهای صنفی نیز در آن مستقر شوند.

چه عاملی باعث تاخیر در واگذاری زمین شهرک صنعتی شهریار شده بود؟

سختگیری‌های زیست‌محیطی برای دریافت تاییدیه کمیته ماده ۲ مهم‌ترین عامل تاخیر واگذاری زمین در شهرک صنعتی شهریار بوده است. اکنون این تاییدیه دریافت شده و فاز نخست شهرک صنعتی شهریار آماده واگذاری به متقاضیان است. در حقیقت، با دریافت تاییدیه کمیته ماده ۲ زیست‌محیطی، ناحیه‌بندی شهرک انجام شد و واگذاری زمین‌های شهرک صنعتی شهریار نیز آغاز شده است و پیش‌بینی می‌شود هزار واحد صنعتی در حدود ۲۶۵ زمین آماده در فاز نخست شهرک صنعتی شهریار مستقر شود. مجموع مساحت این فاز ۴0۸ هکتار است.

ضرورت ساخت شهرک صنعتی شهریار در غرب استان تهران چه بوده است؟

تاکنون در استان تهران توسعه متوازن زیرساخت صنعتی به صورت دولتی نبوده است. این امر باعث شده تا مرکز ثقل صنعت در جنوب تهران شکل بگیرد و بیشتر واحدهای صنعتی در شهرک شمس‌آباد و پرند ایجاد شود. در شرق و غرب تهران بارگذاری صنعت آن‌طور که باید شکل نگرفته و واحدهای صنعتی به صورت پراکنده ایجاد شده است، ضمن آنکه زیرساخت‌های آماده در غرب تهران و شهرک‌های صنعتی جنوب تهران متمرکز شده است.

بنابراین برای ساماندهی خدمات اولیه دولتی به صنعتگران در منطقه غرب تهران نیاز به ایجاد شهرک‌های صنعتی دولتی وجود داشت. از این رو، برای راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی شهریار، ملارد و صفادشت برنامه‌ریزی شد.

با آغاز واگذاری زمین در شهرک صنعتی شهریار در مرحله بعد راه‌اندازی شهرک صنعتی ملارد قرار دارد و بعد از آن برای تکمیل شهرک صنعتی صفادشت اقدام خواهد شد. این ۳ شهرک صنعتی در منطقه غرب تهران می‌تواند شکل‌گیری صنعت در غرب و جنوب تهران را متوازن کند و واحدهای صنعتی که به صورت بورسی و پراکنده در منطقه غرب تهران شکل گرفته است در شهرک‌های صنعتی ساماندهی شود.

آیا در ناحیه‌بندی شهرک برای استقرار اصناف نیز جایگاهی اندیشیده شده است؟

علاوه‌بر ۸ ناحیه صنعتی در شهرک صنعتی شهریار، بلوکی به اصناف اختصاص داده شده تا واحدهای صنفی-تولیدی بتوانند در شهرک صنعتی شهریار مستقر شوند و از مزایای حمایتی و تشویقی آن بهره ببرند چراکه در توافق با شهرداری و تفاهمنامه‌های بسیار قرار شد اصناف و صنایع مزاحم شهری تهران به خارج از شهر منتقل شوند بخش عمده‌ای از این فعالان به شهرک صنعتی قرچک منتقل شده‌ است اما برخی از این فعالان تمایل دارند که در غرب تهران حضور داشته باشند. بنابراین ۲0 هکتار از فاز نخست شهرک صنعتی شهریار به استقرار حدود هزار واحد صنفی-تولیدی در این شهرک اختصاص یافت. واحدهای صنفی در مقایسه با واحدهای صنعتی نیاز به زمین کمتری دارند. بنابراین قطعه زمین‌هایی با ابعاد ۵0 تا ۵00 متری برای کارگاه‌های صنفی در نظر گرفته شده است؛ هرچند محدودیتی در استقرار اصناف نداریم و در صورت وجود تقاضا بازهم زمین برای اصناف اختصاص می‌یابد.

بیشتر اصناف مستقر در غرب تهران و فعال در زمینه کش‌بافی، مبل‌سازی و... می‌توانند در این شهرک مستقر شوند.

قیمت‌گذاری و تعیین حق انتفاع برای هر متر‌مربع زمین در این شهرک چگونه بود؟

بنابر دستور کلی مجموعه شهرک‌های صنعتی، حق انتفاع برای هر متر‌مربع زمین صنعتی آماده بر اساس زیرساخت‌ها قیمت‌گذاری می‌شود. بر این مبنا، حق انتفاع برای هر مترمربع زمین صنعتی آماده در شهرک صنعتی شهریار با نرخ ۳۴0 تا ۳۵0 هزار تومان تعیین شده و با شرایط ویژه به متقاضیان واگذار می‌شود.

فراهم‌سازی زیرساخت‌ها در شهرک صنعتی شهریار تاکنون حدود ۳00 میلیارد تومان هزینه داشته است که به مرور برای تامین آب، برق، گاز، معابر، فضای سبز و... هزینه شده است. با این حال، نرخ زمین در شهرک صنعتی شهریار بسیار مناسب تعیین شده و نسبت به سایر شهرک‌های صنعتی تهران، کمتر است.

شهرک صنعتی شهریار در مقایسه با سایر شهرک‌های صنعتی تهران چه مزیتی دارد؟

 این شهرک در نزدیکی تهران قرار دارد و بهای حق انتفاع از زمین‌های آن نسبت به سایر شهرک‌ها ارزان‌تر است، ضمن آنکه محدودیتی برای مساحت مورد نیاز متقاضی وجود ندارد. اکنون حق انتفاع از هر مترمربع زمین در شهرک صنعتی شمس‌آباد ۳۵0 هزار تومان است. در شهرک صنعتی عباس‌آباد نیز این رقم به ۴00 هزار تومان می‌رسد در صورتی که زمین موجود در این شهرک‌ها نیز محدود است و امکان واگذاری بر مبنای نیاز متقاضی وجود ندارد. این در حالی است که حق انتفاع از هر متر‌مربع زمین در شهرک صنعتی شهریار حدود ۳۴0 تا ۳۵0 هزار تومان است.

چه شرایطی برای واگذاری زمین در شهرک صنعتی شهریار در نظر گرفته‌‌اید؟

به منظور «حمایت از کالای ایرانی» که شعار امسال است در شهرک‌های صنعتی سعی داریم زیرساخت‌ها را تا حد توان آماده کنیم اما اتفاق دیگری نیز افتاده است به طوری‌ که امسال افزایش نرخ زمین در شهرک‌های صنعتی تهران نداریم. همچنین حق انتفاع از زمین صنعتی به صورت نقد و اقساط دریافت می‌شود و پیش‌پرداخت نقدی نیز تاکنون ۳0 درصد نرخ کلی بوده که امسال به ۱0 درصد کاهش یافته است البته این رقم برای شرکت‌های دانش‌بنیان تا ۵ درصد کاهش می‌یابد.

واگذاری زمین در شهرک صنعتی شهریار نیز با همین روش انجام می‌شود. ضمن آنکه دریافت زمین در این شهرک در یک سال نخست از مشوق‌های ویژه برخوردار است به طوری ‌که پرداخت حق انتفاع به صورت نقد و اقساط است و درصد نقدی دارای تخفیف و اقساط باقی مانده بلند‌مدت در نظر گرفته شده است.

همچنین برای پرداخت بهای این زمین‌های صنعتی مشوق‌های ویژه لحاظ شده است. در صورتی که واحد صنعتی در مدت‌ زمان‌بندی شده به بهره‌برداری برسد از ۱0 درصد تخفیف در پرداخت حق انتفاع برخوردار می‌شود.

هدف از اختصاص مشوق‌ها آن است که سرمایه‌گذاران زمین دریافت‌شده را رها نکنند و اشتغال و تولید هدف‌گذاری‌شده به انجام برسد.

سخن آخر

تقاضای دریافت زمین صنعتی در استان تهران وجود دارد اما زمین آماده برای واگذاری به متقاضیان در شهرک‌های صنعتی عباس‌آباد، شمس‌آباد، پرند و نصیر‌آباد وجود ندارد ضمن آنکه امکان توسعه این شهرک‌های وجود ندارد. بنابراین انتظار هست استقبال در شهرک صنعتی شهریار مناسب باشد


١٠:٢٨ - دوشنبه ٧ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٥٠٢    /    تعداد نمایش : ١٨٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 17

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 3130

  • بازديدکنندگان امروز : 4388

  • کل بازديدکنندگان : 3478736


39060.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق برای "سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران"محفوظ بوده و استفاده از مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است