×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران:

تمام ظرفیت خود را برای تثبيت توليد در شهرک‌های صنعتي تقاضا محور قرار مي‌دهيم

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران با بیان این‌که اولویت این سازمان تثبیت وضع کنونی توليد در شهرک‌های صنعتی است، گفت: وضعيت توليد در شهرک‌های صنعتي نسبت به سال قبل بدون تغییر و مانند شرایط گذشته است و اختلالي در وضعيت كلي شهرك‌هاي صنعتي مشاهده نمي‌شود.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران، اصغر مصاحب با بيان اين مطلب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با موضوع "صنایع کوچک و متوسط، ظرفیت‌ها و چالش‌ها" افزود: تمام ظرفیت خود را باید برای شهرک‌های صنعتي تقاضا محور قرار داده و اگر قرار است رونق اقتصادی اتفاق بیفتد، باید آن‌چه که در قانون برای صنایع کوچک مشخص شده است، انجام دهیم.
 
وي اضافه كرد: در قانون برنامه ششم توسعه تأکید شده است كه دستگاه‌های خدمات رسان موظف‌اند آب، برق، گاز و خدمات دیگر را تا درب کارگاه تولیدی به صنعتگر ارائه دهند؛ ضمن این‌که سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران، توسعه شبکه‌ای را در سطح این صنایع در دست اقدام دارد که شامل توسعه خوشه‌های کسب و کار که در یک موقعیت و در یک زمینه فعال هستند، می‌شود.
 
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران ادامه داد: به عنوان نمونه، در قم تعداد زیادی واحد مبل سازی داشتیم، اما نمی‌توانستند چوب را خشک و رنگ آمیزی کنند که با ایجاد خوشه مبلمان و هزینه اندکی، دستگاهی را برای خشک کردن چوب‌ها تهیه کردند و اکنون مشکل این واحدها رفع شده و بر این اساس، تا کنون ۹۷ خوشه ایجاد و امسال ایجاد ۴۰ خوشه دیگر نیز در دست اقدام است.
 
مصاحب يادآور شد: در کل کشور ۴۶۶ خوشه کسب و کار شناسایی شده‌اند؛ ضمن این‌که در دو سال گذشته حدود چهار میلیارد دلار صادرات صنایع کوچک کشور بوده است.
 
وي تصريح كرد: این سازمان از کنسرسیوم‌های صادراتی صنایع كوچك حمایت می‌کند و اکنون ۶۸ کنسرسیوم و ۶۲ شرکت مديريت صادرات را ثبت کرده‌ایم.
 
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران اظهار داشت: تسهیلات تبصره ۱۸ که ۲۰ هزار میلیارد تومان در آن دیده شده است و صندوق توسعه ملی ۵۰ درصد و منابع بانک‌ها ۵۰ درصد آن را تأمین می‌کنند، آغاز شده است و شش هزار میلیارد تومان به بانک‌ها معرفی شده‌اند.
 
مصاحب افزود: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران از نیمه دوم سال گذشته با استفاده از فنآوری‌های جدید سامانه‌ای را راه اندازی کرده که زنجیره تأمین صنایع کوچک است.
 
وي اضافه كرد: در این سامانه، خریدار، تأمین کننده مواد اولیه و تولید کننده حضور دارند.
 
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران گفت: فرابورس را نیز در اين سازمان فعال کرده و بر این اساس، بیش از ۵۰۰ واحد تولیدی كوچك و متوسط در شهرک‌های صنعتی را دانش بنیان کرده‌ایم.
 
مشکلات زیرساختی صنایع کوچک حل شود
دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ايران نیز در این برنامه اظهار داشت: صنایع کوچک همان قدر که آسیب پذیرند، به همان میزان نیز قدرت مانور دارند و دولت مکلف است تعهدات خود مانند خدمات برق، آب، راه دسترسی و جمع آوری پسماند را نسبت به شهرک‌های صنعتی انجام دهد.
 
محمد رضا مرتضوی افزود: اکنون در شهرک صنعتی چرمشهر صدها هزار تن ضایعات و زباله‌های سمی تلنبار شده و صدها هزار شغل در شهرک‌های صنعتی استان تهران منتظر برق هستند.
 
وی اضافه كرد: درحالی که پول انشعاب از واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی گرفته شده است، اما می‌گویند منابع نداریم و به این واحدها برق نمی‌دهند.
 
رئيس هيأت مديره خانه صنعت، معدن و تجارت تهران گفت: اگر مشکل آب، برق و زباله در شهرک‌های صنعتی حل شود، صدها هزار شغل ایجاد خواهد شد.
 
مرتضوی ادامه داد: وزارت نیرو چگونه انشعاب را می‌فروشد، اما برق نمی‌دهد؟! يا در پرند چگونه است كه صنایع غذایی آب ندارند؟!
 
وي تصريح كرد: زمانی که سرمایه‌گذار وارد شهرک صنعتی می‌شود، پول قرارداد را از او می‌گیرند، اما زمانی که وی کارگاه یا کارخانه خود را راه اندازی می‌کند، می‌گویند آب و برق نداریم!
 
دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ايران اظهار داشت: در شهرک صنعتی چرمشهر زمین برای دفن زباله موجود است، اما زباله‌ها را جمع آوری نمی‌کنند که انباشت زباله موجب بیماری کارگران شده است.
 
مرتضوي افزود: در کشور ما، یک ساله شهرک باستی هیلز می‌سازند، اما می‌گویند پول جمع آوری زباله‌های صنعتی را نداریم؛ درحالی که پول این کار از ساختن بخش کوچکی از ویلاهای این شهرک کمتر است.
 
وي خاطرنشان كرد: اکنون با توجه به تحریم‌ها فرصت بسیار خوبی برای صنایع کوچک ایجاد شده، زیرا عدالت محورترین بخش اقتصاد کشور این صنایع هستند.
 
رئيس هيأت مديره خانه صنعت، معدن و تجارت تهران گفت: تولید کنندگان به‌طور کامل از طرح خوشه‌های صنعتی استقبال می‌کنند، زیرا این طرح توصیه تولید کنندگان بوده است.
 
مرتضوي اضافه كرد: اکنون اتحادیه مبلمان، پوشاک و کفش آمادگی کامل برای ایجاد خوشه صنعتي را دارند.
 
وي تصريح كرد: ما کمک نمی‌خواهیم و فقط می‌خواهیم همه وظیفه خود را انجام دهند؛ زیرا ۶۰ درصد مالیات کشور از صنایع و تولید کنندگان گرفته می‌شود، اما ۲۰ درصد آن را نیز برای ما هزینه نمی‌کنند.
 
دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ايران ادامه داد: در شهرک صنعتی نظر آباد صنعتگری کارخانه‌ای ساخته و پایان کار آن را نیز گرفته است، اما چون زمین آن ۲۰ سند جداگانه دارد، بانک به آن تسهیلات نمی‌دهد.
 
مرتضوي ادامه داد: این صنعتگر از اداره ثبت آن منطقه تقاضای صدور یک سند به‌جای ۲۰ سند را کرده است، اما یک نفر در این اداره می‌گوید من این کار را نمی‌کنم!
 
وي تصريح كرد: مالیاتی که صنعتگران می‌دهند، باید خرج توسعه زیرساخت‌ها در این زمینه شود.
 
رئيس هيأت مديره خانه صنعت، معدن و تجارت تهران گفت: اکنون کشور در شرایط اضطرار است، اما در این شرایط تحریم، صنایع کوچک مانند اسب زین کرده آماده فعالیت‌اند.
 
مرتضوي افزود: این آمادگی با نداشتن آب، برق، گاز و تسهیلات ندادن بانک‌ها معطل مانده است.
 
وي اضافه كرد: چطور ۸۰ هزار مگاوات در کشور برق تولید و بخشی از آن را صادر می‌کنیم، اما اکنون ۲۰ هزار شغل معطل ۴۰۰ مگاوات برق است؟!
 
واحدهای تولیدی نباید منتظر تأمین برق بمانند
ادامه این برنامه، رئیس هیأت مدیره شركت خدماتي شهرک صنعتی عباس آباد نیز گفت: زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و واحدهای تولیدی نباید منتظر برق بمانند.
 
سید سجاد هاشمی با اشاره به اين‌كه شهرک صنعتی عباس آباد اکنون با بحران برق روبه‌رو است، افزود: وزارت نیرو ۳۲۰ مگاوات انشعاب در شهرک صنعتی عباس آباد واگذار کرده و پول آن را گرفته است، اما ظرفیتی که ایجاد کرده ۱۳۰ مگاوات است و اکنون ۴۰ واحد آماده به کار این شهرک برق ندارند.
 
وی اضافه كرد: در شهرک‌های صنعتی تولید کننده نباید درپی برق و آب باشد، بلکه این را باید دستگاه‌های خدماتی و دولت فراهم کنند.
 
رئیس هیأت مدیره شركت خدماتي شهرک صنعتی عباس آباد يادآور شد: در سال 13۸۸ مصوب شد آب پایداری برای شهرک صنعتی عباس آباد از سد ماملو تأمین شود که ۲۳ کیلومتر طول شبکه آب رسانی آن است؛ اما این طرح ۱۰ سال زمان برده است.
 
هاشمي ادامه داد: اکنون در شهرک صنعتی عباس آباد با تانکر آب رسانی می‌کنیم و ساعت ۴ بعدازظهر در این شهرک آب نیست.
 
وي تصريح كرد: خوشه‌های صنعتی طرح بسیار خوبی است، اما به دليل عدم همكاري دستگاه‌هاي خدمات رسان، شهرک‌های صنعتی به تبعیدگاه تولید کنندگان تبدیل شده است.
 
رئیس هیأت مدیره شركت خدماتي شهرک صنعتی عباس آباد اظهار داشت: درحالی که بیشترین مالیات ارزش افزوده را تولید کنندگان می‌پردازند، اما برای دفن پسماند شهرک‌های صنعتی باید به شهرداری‌ها پول بدهیم.
 
هاشمي افزود: درباره صادرات گام‌های خوبی برداشته شده است، اما زمانی که لوایح به قانون تبدیل می‌شود، مانند ماده ۱۲۱ برنامه پنجم فراموش می‌شود.
 
وي تأكيد كرد: باید ثبات مدیریت در سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران و شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها وجود داشته باشد.
 
منابع مالی شهرک‌های صنعتی کفاف ایجاد یک پست برق را هم نمی‌دهد
معاون اقتصادی شركت توانیر و سخنگوی صنعت برق كشور نیز در این برنامه گفت: منابعی که سازمان برنامه و بودجه به شهرک‌های صنعتی می‌دهد، بسیار ناچیز است.
 
مصطفی رجبی مشهدی افزود: منابع سال‌هاي 13۹۶ و 13۹۷ برای برق رسانی به شهرک‌های صنعتی حتی برای ایجاد پست ۴۰۰ کیلوواتی شهرک صنعتی عباس آباد نیز کافی نیست.
 
وي اضافه كرد: چون منابع کافی نداریم، نمی‌توانیم خدمت رسانی کافی داشته باشیم و بر اساس قانون از منابع دیگر نیز نمی‌توانیم استفاده کنیم. بنابراین برای تأمین پست ۴۰۰ کیلوواتی شهرک صنعتی عباس آباد، استانداری قرار بوده منابعی را تأمین کند.
 
معاون اقتصادی شركت توانیر و سخنگوی صنعت برق كشور در عين حال اعلام كرد: در ۳۲۷ پست برق اختصاصی شهرک‌های صنعتی كشور مشکلی نداریم.
 
رجبی مشهدی اظهار داشت: منابع سال‌هاي 13۹۶ و 13۹۷ برای برق رسانی به شهرک‌های صنعتی کل کشور ۱۰۸ میلیارد تومان بوده است، درحالی که ایجاد پست ۴۰۰ مگاواتی شهرک صنعتی عباس آباد ۲۵۰ میلیارد تومان منابع نیاز دارد.

تاريخ: 1398/05/21  | ساعت: ٠٩:٤٤ | شناسه: ٧٣٣٠ | تعداد نمايش: 939


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 4

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 5835

  • بازديدکنندگان امروز : 9491

  • کل بازديدکنندگان : 8042170


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد