×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای واحدهای کوچک و متوسط اختصاص یافت

روزهای خوب تولید می‌رسد؟

تخصیص 30 هزار میلیارد تومان اعتبار برای بنگاه‌های کوچک و متوسط و نزدیک شدن نرخ ارز بازار آزاد به ارز نیمایی دو موضوعی است که به‌تازگی ‌‌عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرده است.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، هرچند که هم ارائه تسهیلات و هم دو‌ نرخی بودن بازار ارز از جمله سیاست‌هایی است که در شرایط عادی اقتصادی بیشترین انتقاد را به سمت خود روانه می‌کند، اما شرایط کنونی تولید به گونه‌ای است که حتی صاحبان بنگاه‌های تولیدی و سرمایه‌ گذاران نیز از این سیاست‌ها‌ استقبال می‌کنند. البته گفته‌هایی در این باره وجود دارد که "صمت" در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته است.

یکی از موارد‌ در این زمینه‌‌، تثبیت سیاست ارز دو نرخی است. برخی از کارشناسان معتقدند سامانه نیما قرار بود به‌عنوان یک کاتالیزور در ثبات نرخ ارز نقش داشته باشد و باید پس از انجام مأموریت از بازار حذف شود. این درحالی است که به نظر می‌رسد، نزدیک شدن نرخ ارز بازار آزاد به ارز نیما سکه‌ای است که یک روی آن را ثبات بازار ارز و روی دیگر آن را تثبیت سیاست دو‌ نرخی بودن ارز تشکیل می‌دهد.
 
۳۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات
رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با هیأت‌ رئیسه اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف ایران با بیان این‌که بانک مرکزی در راستای حفظ تعادل بازارها، کنترل بازار ارز را در دستور کار دارد، ابراز امیدواری کرد با تداوم آرامش نسبی بازارها، شاهد رونق بیشتر تولید باشیم.

عبدالناصر همتی با تأکید بر این‌که بخش غیردولتی بازوی توانمند اقتصاد کشور است، تصریح کرد: بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای رفع موانع فعالان بخش غیردولتی به‌کار می‌گیرد. خوشبختانه بازار ارز از ثبات برخوردار است و روند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود یافته است که نشانه استقبال فعالان اقتصاد از سیاست‌های ارزی اخیر است. همچنین بانک مرکزی حمایت از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط را به‌طور جدی پیگیری می‌کند. در همین راستا و به منظور جلوگیری از رکود، برنامه‌های جدید بانک مرکزی پس از نظرخواهی از کارشناسان پولی کشور درحال تدوین است و در قالب "طرح تأمین مالی مولد" اجرایی خواهد شد.

وي با اشاره به این‌که نظام بانکی با محدودیت‌های موجود همواره پشتیبان بخش تولید کشور بوده است، تأکید کرد: در امسال میزان پرداخت تسهیلات به بخش‌های تولیدی افزایش و تا سقف ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار به بنگاه‌های کوچک و متوسط اختصاص خواهد یافت.
 
کاهش توان بنگاه‌های تولیدی
يك تحلیلگر امور اقتصادی در این باره به "صمت" گفت: ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی می‌تواند در تأمین نقدینگی آن‌ها که امروزه جدی‌ترین مشکل بخش صنعت است، کمک بسیاری کند. با این حال، باید این موضوع را در‌نظر داشته باشیم که اعتیاد واحدهای تولیدی به تسهیلات باعث ضعف بیشتر در بخش تولید می‌شود.

وحید شقاقی‌ شهری با تأکید بر این‌که صنایع کوچک و متوسط امروز می‌توانند در اقتصاد کشور نقش قابل‌ توجهی داشته باشند، توضیح داد: دولت با حمایت از طرح‌های کوچک و متوسط می‌تواند بخشی از مشکلات حوزه اقتصاد‌ را برطرف کند؛ اما در اجرای این سیاست باید توان بنگاه‌های کوچک و متوسط را نیز درنظر گرفت. به‌طور کلی این دسته از بنگاه‌ها توان چندانی برای مقابله با بحران‌های اقتصادی ندارند و احتمال این‌که به سرعت از چرخه تولید حذف شوند، بالاست.

وي همچنین درباره سیاست‌های ارزی بانک مرکزی توضیح داد: کاهش فاصله نرخ ارز در بازار با نرخ ارز در سامانه نیما به‌طور کلی نشان از حرکت این بازار به سمت ثبات دارد. این موضوع برای بخش تولید، تأمین مواد اولیه و تجهیز کارخانه‌ها خبر خوبی است و می‌تواند بخشی از دغدغه‌ها را کاهش دهد. با این حال، نرخ ارز تابع اتفاق‌های پیچیده‌ای است که ثبات آن نیازمند تعیین وضعیت جهانی ایران است. در صورتی که کشور به لحاظ روابط سیاسی به نقطه ثبات و همکاری‌های مشترک برسد، بدون‌ شک ثبات نرخ ارز پایداری بیشتری می‌یابد. تا زمانی که توافق مناسبی در زمینه روابط بین‌المللی حاصل نشود، نمی‌توان شرایط نرخ ارز را باثبات توصیف کرد.
 
لزوم ایجاد تنوع در ابزار تأمین مالی
يك عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره سیاست‌های جدید بانک مرکزی به "صمت" گفت: بانک مرکزی از سال گذشته سیاست‌هایی را برای کنترل و ثبات نرخ ارز در‌نظر گرفت و خوشبختانه این سیاست‌ها منجر به کاهش و ثبات نسبی نرخ ارز شد. با این حال، هنوز وضعیت ارز در کشور مناسب نیست و باید موضوع‌هایی که در دستور کار قرار دارد، با جدیت بیشتری پیگیری شود.

رحیم زارع با اشاره به این‌که دخالت دولت در اقتصاد کشور باید به‌عنوان سیاستگذار باشد، توضیح داد: یکی از دلایلی که سال 1398 نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارد، این است که دخالت‌های دولت در سال 1398 کاهش یافته و دولت بیشتر به وظیفه اصلی خود، یعنی سیاستگذاری پرداخته است.

وي درباره ارائه 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات به صنایع کوچک و متوسط توضیح داد: متأسفانه بودجه امسال هنوز تصویب نشده و این ارقام نمی‌تواند ضمانت اجرایی داشته باشد. یکی از مواردی که باید هرچه سریع‌تر پیگیری شود، تهیه و تدوین سند بودجه امسال است. پیش از تدوین این سند دولت می‌تواند برای ارائه تسهیلات برنامه‌ریزی کند و حتی احتمال اجرای آن‌ها نیز وجود دارد، اما هنوز مجلس شورای اسلامی چنین موضوعی را به تصویب نرسانده است.

نماينده مردم آباده، بوانات و خرم بيد در مجلس شوراي اسلامي با تأکید بر این‌که واحدهای صنعتی امروز نیاز به ثبات اقتصادی و تأمین مالی دارند، توضیح داد: بسته‌های دولت برای تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط تنوع و جذابیت کافی را ندارد. دولت باید تلاش کند تا شرایط پرداخت و بازپرداخت تسهیلات را متنوع کند تا سرمایه‌ گذاران با گزینه‌های بیشتری برای تأمین مالی از طریق دریافت تسهیلات روبه‌رو شوند. متأسفانه یک مدل تأمین مالی از طریق تسهیلات بانکی در کشور وجود دارد و هر سال هم تأمین مالی بنگاه‌ها بیشتر از همین مسیر انجام می‌شود. این درحالی است که علاوه‌ بر ابزار بازار سرمایه می‌توان از ابزار متنوع بانکی نیز استفاده کرد.

تاريخ: 1398/04/24  | ساعت: ٠٨:٤٩ | شناسه: ٦٧٧٤ | تعداد نمايش: 198


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 8

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 11137

  • بازديدکنندگان امروز : 9428

  • کل بازديدکنندگان : 6269909


shoaresal1398-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد