×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

"صمت" از سیاست‌های مالیاتی دولت در دو بخش اقتصاد گزارش می‌دهد:

"مالیات" برای تولید، "سود" برای غیرمولد

پس از رشد نقدینگی سرگردان و تغییر مسیر سرمایه از تولید به سمت بخش غیرمولد، مهم‌ترین سیاست اقتصادی کشور بازگشت به مسیر قبل بود.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به نقل از "صمت"، کارشناسان اقتصاد در این زمینه معتقدند کلید حل تمام مشکلات اقتصادی کشور، هدایت نقدینگی سرگردان به سمت تولید است. این موضوع درحالی مطرح می‌شود که حجم نقدینگی سرگردان هنوز رو به رشد است و دولت نتوانسته از حجم این سرمایه زیاد کسر کند. البته باید درنظر داشت که با کاهش ارزش 40 درصد از پول ملی، بخش قابل‌ توجهی از این سرمایه کارکرد خود را از دست داد، اما به هر سوی، روند نقدینگی سرگردان هنوز صعودی است و شرایط اقتصادی کشور نشان می‌دهد سرمایه‌ گذاران تمایل چندانی برای ورود به بخش تولید ندارند.

یکی از موضوع‌هایی که بررسی آن می‌تواند دلایل ورود سرمایه به بخش‌ غیرمولد را روشن کند، مقایسه سیاست‌های مالیاتی در بخش‌‌های "مولد" و "غیرمولد" است. 
بسیاری از کارشناسان در این زمینه معتقدند، دولت در شرایطی مالیات بخش تولید را محاسبه می‌کند که بخش اقتصاد غیرمولد مالیات چندانی نمی‌پردازد. هرچند که در دو ماه گذشته، موضوع مالیات بر عایدی سرمایه مطرح شده، اما با در‌‌نظر داشتن این‌که مالیات تولید همیشه بوده و مالیات و عایدی سرمایه دو ماه است مطرح شده، درمی‌یابیم که چرا بسیاری از سرمایه‌ داران به‌جای سرمایه‌ گذاری در بخش تولید ترجیح می‌دهند در حوزه‌های غیرتولیدی فعالیت کنند.
 
جذابیت بخش غیر‌مولد
يك عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت نظام مالیاتی در کشور به "صمت" گفت: مالیات‌ ستانی از بخش مولد در شرایطی که بخش غیرمولد و بازار ثانویه مالیات چندانی پرداخت نمی‌کند، منجر به ورود سرمایه به بخش غیرمولد می‌شود. متأسفانه سیاست‌های اقتصادی کشور به گونه‌ای است که بخش غیرمولد همیشه جذابیت بیشتری نسبت به بخش مولد داشته است.

محمد رضا منصوری با اشاره به این‌که دولت در این شرایط باید کمترین مالیات را از بخش تولید کشور بگیرد، توضیح داد: تشدید سیاست‌های مالیاتی در شرایطی که بنگاه‌های تولیدي، قدرت رقابت خود را از دست داده‌اند و همچنین سهل‌ انگاری نسبت به عایدی سرمایه از جمله موضوع‌هایی است که جذابیت بازارهای غیرمولد را افزایش می‌دهد.

وي معتقد است دولت در شرایطی مالیات بر عایدی سرمایه را فراموش کرده بود که واحدهای تولیدی هر روز آسیب بیشتری نسبت به گذشته می‌دیدند.

نماينده مردم ساوه و زرنديه در مجلس شوراي اسلامي در این باره توضیح داد: اکنون دولت توانسته فاصله نرخ ارز نیمایی با ارز بازار را کاهش دهد و این موضوع هم به بهبود شرایط تولید می‌انجامد و هم بر کاهش جذابیت خرید و فروش ارز تأثیر مستقیم دارد. با این حال، هنوز جذابیت فعالیت‌های غیرتولیدی بیش از فعالیت‌های تولیدی است.

منصوری با تأکید بر این‌که دولت باید مسیر فعالیت‌های دلالی و خرید و فروش ارز را با هدف کسب سودهای لحظه‌ای مسدود کند، افزود: شاید در شرایط عادی اقتصادی چنین فعالیت‌هایی اختلال چندانی در نظام اقتصادی کشورها ایجاد نکند، اما در شرایط کنونی اقتصاد ایران این فعالیت‌ها منجر به انفعال تولید می‌شود.

وي اضافه كرد: در کنار این موضوع‌ها همچنین باید در‌نظر داشت که بسیاری از فعالیت‌های تولیدی امروزه به دلیل تغییر فنآوری تولید از رده خارج می‌شوند. بر این اساس، باید براي نوسازی و تجهیز تولید به ماشین‌آلات به‌روز اقدام‌های مناسبی در دستور کار قرار گیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که مشوق‌های صادراتی، از جمله سیاست‌هایی است که منجر به بهبود شرایط تولید می‌شود، گفت: صادرات در شرایط کنونی که نرخ ارز نسبت به سال‌های گذشته رشد کم‌ سابقه‌ای داشته، یکی از مهم‌ترین سیاست‌هایی است که ارزآوری و تأمین نقدینگی بنگاه‌ها را تسهیل می‌کند. در این شرایط اگر دولت تمرکز ویژه‌ای بر تسهیل صادرات داشته باشد، بنگاه‌های تولیدی می‌توانند با تولید صادرات‌ محور روند مناسبی در کسب سود و فروش طی کنند.
 
تمرکز بر درمان باشد
يك عضو هيأت مديره خانه صنعت، معدن و تجارت ايران نيز درباره مالیات بخش مولد و غیرمولد به "صمت" گفت: باید شرایط متعادلی بین بخش مولد و غیرمولد ایجاد شود. بخش غیرمولد با کمترین هزینه وارد سود آوری می‌شود و این درحالی است که بخش مولد برای رسیدن به سود علاوه‌ بر هزینه‌های جاری و کسب مجوزهای بسیار زیاد باید بازاریابی و بازارسازی را نیز به‌طور جدی در دستور کار قرار دهد.

آرمان خالقی توضیح داد: یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، توان و رفتار متفاوت دلالان دلار است. برخی از خریداران کوتاه‌ مدت ارز به نوسان‌های مقطعی قانع هستند و در شرایط خاصی به خرید و فروش می‌پردازند. این درحالی است که طیف دیگری از خریداران نگاه بلند‌ مدت دارند و به‌طور عمده از توان سرمایه‌ای بیشتری برخوردار هستند. این دسته در هر شرایطی به خرید ارز می‌پردازند و نوسان‌های کوتاه‌ مدت بر فعالیت آن‌ها تأثیر قابل‌ توجهی ندارد.

وي افزود: این‌ها درحالی است که طیف تولید در کشور یک نوع متقاضی دارد که آن هم در شرایط کاهش ارزش پول ملی، بخش قابل‌ توجهی از توان خود را از دست داده است. بر این مبنا زمانی که بیشترین نیاز به محصولات صنعتی و تولیدی احساس می‌شود، متقاضیان محصول به خرید آن می‌پردازند. به عبارت دیگر، تولید کنندگان امروز یک طیف متقاضی دارند، حال آن‌که جریان غیرتولیدی دارای طیف گسترده‌ای از متقاضی است که بخشی از آن‌ها همیشه در بازار حضور مؤثر دارند.

عضو هيأت مديره خانه صنعت، معدن و تجارت ايران توضیح داد: سیاست‌های اقتصادی کشور باید به گونه‌ای پیش رود که جذابیت خرید و فروش ارز و سکه بیش از شرایط کنونی کاهش یابد و در کنار این موضوع توان متقاضی محصولات تولیدی و صنعتی نیز افزایش یابد. به سخن دیگر، دولت باید پایه پولی کشور را تقویت کند تا قدرت خرید مردم افزایش یابد. در این صورت واحدهای مولد می‌توانند از سبد مناسبی در بخش خرید برخوردار شوند.

خالقي با تأکید بر این‌که تحریک طرف تقاضا سیاستی است که امروز باید درپیش گرفته شود، يادآور شد: در سال‌های گذشته دولت با برخی سیاست‌ها توانست تحریک طرف تقاضا را در دستور کار قرار دهد.

شرایط اقتصادی امروز کشور نسبت به سال‌های 1392 تا 1395 که این سیاست در‌نظر گرفته شد، پیچیده‌ تر است، اما هنوز معادله تولید و فروش از همان قانون پیروی می‌کند. در این شرایط سیاست‌هایی که منجر به تقویت طرف تولید می‌شود، نقش مسکن کوتاه‌ مدت را دارد و سیاست‌هایی که به تحریک طرف تقاضا می‌پردازد، نقش درمانی دارند. بر این مبنا طبیعی است که هر دو سیاست همزمان در کشور اجرا شود، اما بدیهی است که درمان شرایط کنونی نیاز به تمرکز بیشتری دارد.

تاريخ: 1398/04/25  | ساعت: ٠٩:٣٣ | شناسه: ٦٧٩١ | تعداد نمايش: 369


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 6

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 14479

  • بازديدکنندگان امروز : 9441

  • کل بازديدکنندگان : 8042120


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد