×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

"صمت" از تفاوت‌های داخلی‌ سازی و واردات‌ محوری گزارش می‌دهد:

سرنوشت اقتصاد در دست "ساخت داخل"

عبارت "ساخت داخل" تا چند سال پیش بین بیشتر مردم کشور شاخصی بود که آن‌ها را از خرید محصول تا حد زیادی منصرف می‌کرد. با این حال، از سال‌های گذشته تا کنون، به‌ویژه پس از بازگشت تحریم‌ها، مسئولان و مردم به این نتیجه رسیدند که واردات به معنای وابستگی است و در شرایطی که ایران دارد، باید تا حد امکان نیازهای کشور در داخل برطرف شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به نقل از "صمت"، البته باید این موضوع را در‌نظر داشت که صادرات و واردات به گفته بسیاری از تحلیلگران این حوزه، نشان از حیات اقتصادی یک کشور دارد؛ اما این موضوع برای کشور ما که بیشترین تحریم‌ها و کمترین تعهدات بین‌المللی را تجربه کرده، نوع دیگری است.

بر مبنای شرایط بین‌المللی و شیوه همکاری‌های خارجی، موضوع ساخت داخل در سال‌های گذشته اهمیت بیشتری یافت. رفته‌ رفته تعداد بیشتری از مردم دریافتند که استفاده از محصول ایرانی به معنای ایجاد اشتغال برای فرزندان و رونق اقتصادی خودشان است. تولید کننده ایرانی نیز این موضوع را پذیرفت که حضور در بازار به معنای ارائه بهترین کیفیت و نرخ است؛ البته در این زمینه هنوز مشکلات بسیاری وجود دارد که شامل رفتار برخی از مصرف‌ کنندگان و تولید کنندگان می‌شود، اما به‌طور کلی، نگاه استفاده از محصولات داخلی در کشور نسبت به دوره‌های پیشین تفاوت قابل‌ توجهی کرده و این موضوع می‌تواند نوید روزهای اقتصادی بهتر را بدهد.

با این‌که معادله ساخت داخل به نظر دو طرف بستگی دارد که شامل مصرف‌ کننده و تولید کننده می‌شود، اما نقش حاکمیتی دولت، برخی وزارتخانه‌ها و نهادها نیز در این زمینه تأثیر قابل‌ توجهی می‌تواند داشته باشد. با توجه به همین هدف، ‌نمایشگاه فرصت‌هاي ساخت داخل و رونق توليد در کشور راه‌اندازی شد.

در جریان برگزاری اين نمایشگاه، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از اهداف اصلی این نمایشگاه، عبور از محدودیت‌های تحمیلی در تأمین نیازمندی‌های صنعتی و معدنی کشور از طریق واردات است که در عمل با تکیه بر توان داخلی بتوانیم مانع عملیاتی شدن اهداف پلید دشمنان نظام در توقف تولید کشورمان شویم.


رضا رحمانی همچنين خبر داد: در قالب ارائه تسهیلات ویژه، حمایت‌های تجاری و تعرفه‌ای و ... از تولیدات شرکت‌های طرف قرارداد نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل ‌حمایت خواهیم کرد.‌
 
تأثیر رونق ساخت داخل بر اقتصاد
حمایت از ساخت داخل البته موضوعی نیست که به‌ تازگی آغاز شده باشد و پیش از این نیز وعده‌هایی داده شده بود. يك عضو هیأت‌ رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره حمایت از ساخت داخل به "صمت" گفت: خوشبختانه در زمینه حمایت از ساخت داخل تا‌ کنون اقدام‌هایی انجام شده که پیش از این شاهدش نبودیم و این موضوع نشان از اهمیت ساخت داخل دارد.

سید جواد حسینی‌ کیا افزود: بیش از ۸۰ درصد واحدهای صنعتی کشور برای تولید نیاز به واردات مستقیم و غیرمستقیم دارند. این آمار نشان می‌دهد که ساخت داخل در کشور باید بر تأمین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید متمرکز شود. در این شرایط می‌توان مانع خروج ارز از کشور شد. علاوه‌ بر این، مزیت مهمتری که رونق ساخت داخل دارد، اشتغال و بهبود شرایط اقتصادی کشور است. به‌طور کلی، بیشتر مشکلات اقتصادی کشور به دلیل ضعف طرف خریدار و افزایش تورم تولید بوده است. بر این مبنا، با توسعه ساخت داخل می‌توان قدرت خرید مردم را افزایش داد. در این شرایط طبیعی است که توان و تیراژ تولید نیز بالا می‌رود. هنگامی که تولید کننده تعداد محصولات بیشتری را در یک بازه زمانی تولید کند و به فروش برساند، بدیهی است که نرخ تمام‌ شده محصول برای او کاهش می‌یابد.

وي توضیح داد: با رونق ساخت داخل به‌طور دقیق‌ شرایط برعکس بحران‌های اقتصادی کشور می‌شود. در شرایط وخیم اقتصادی هم مصرف‌ کننده توان خرید را از دست می‌دهد و هم تولید کننده با افزایش تورم تولید روبه‌رو می‌شود. این درحالی است که رونق ساخت داخل شرایط را به‌طور کامل دگرگون می‌کند. به عبارت دیگر، وقتی ساخت داخل به رونق منطقی برسد، هم تورم بخش تولید کاهش و هم قدرت خرید مصرف‌ کننده افزایش می‌یابد. بر این اساس، ‌حمایت از ساخت داخل از جمله سیاست‌هایی است که اجرای مناسب آن می‌تواند کل شرایط اقتصادی کشور را بهبود بخشد.

نماينده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی معتقد است که رونق ساخت داخل علاوه‌ بر بهبود زیرساخت‌های اقتصادی و پایه پولی، منجر به اقتدار بیشتر کشور نیز می‌شود. در شرایطی که اقتصاد ایران وابسته به واردات مواد اولیه و صادرات نفت خام است، سطح آسیب‌ پذیری بالا می‌رود. این درحالی است که با تأمین نیازهای داخلی می‌توانیم اقتدار اقتصادی کشور را نیز حفظ کنیم.
 
دولت یک بار قید منافعش را بزند
يك تحلیلگر امور صنایع نيز درباره نمایشگاه فرصت‌هاي ساخت داخل به "صمت" گفت: این‌که دولت به حمایت از بخش خصوصی فکر می‌کند، اتفاق بسیار مناسبی است و می‌تواند زمینه‌‌ ساز رشد این بخش در اقتصاد باشد، اما متأسفانه در کنار حمایت از بخش خصوصی، شاهد حمایت از بخش دولتی هم هستیم. این موضوع باعث می‌شود رشد بخش خصوصی هرگز به میزانی نرسد که بتواند با بنگاه‌های دولتی رقابت کند. در کنار این موضوع باید در‌نظر داشت که متأسفانه بنگاه‌های خصولتی در اقتصاد ایران سهم بسیار زیادی دارند و این امر فضا را برای بخش خصوصی تنگ می‌کند.

رضا جلالی توضیح داد: ساخت داخل باید با حمایت مالی و پولی دولت از بخش خصوصی باشد. در این صورت می‌توان امیدوار بود که نقش دولت و بنگاه‌های خصولتی در کشور کمرنگ شود. دولت با مجموعه‌ای از سیاست‌های حمایتی به سراغ بخش تولید می‌آید. در اقتصاد دولتی ایران مشخص است که سهم دولت و بنگاه‌های خصولتی در اقتصاد بیشتر از بخش خصوصی است. در نتیجه، حمایت بنگاه‌های دولتی و خصولتی هم بیشتر از بخش خصوصی می‌شود. این چرخه در اقتصاد ایران سال‌هاست که به‌وجود آمده و برای رفع آن راهی جز جراحی اقتصادی وجود ندارد.

وي معتقد است که امروز‌ واحدهای خصوصی نمی‌توانند با دولت رقابت کنند. در این شرایط دولت به بنگاه‌های زیان ده یا مشکل‌ دار تسهیلات می‌دهد که این منجر به افزایش بدهی می‌شود. در همین شرایط بنگاه‌های خصولتی و دولتی سودده مشوق دریافت می‌کنند و این موضوع پیوسته شکاف بین بخش خصوصی و بخش دولتی را افزایش می‌دهد. دولت باید برای حمایت از ساخت داخل اولویت را به شرکت‌های بخش خصوصی بدهد و همچنین زمینه‌ ساز خروج خودش از بنگا‌‌هداری مستقیم و غیرمستقیم شود. اگر یک دولت در کشور منافع بنگاهداری خودش را رها کند، خواهیم دید که چگونه زمینه رشد و ارتقاء اقتصادی ایران فراهم می‌شود.

تاريخ: 1398/04/29  | ساعت: ٠٨:٣٠ | شناسه: ٦٨٥٥ | تعداد نمايش: 332


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 7

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 14480

  • بازديدکنندگان امروز : 9562

  • کل بازديدکنندگان : 8042241


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد