×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

با حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت؛

11 طرح صنعتی در استان گیلان به بهره‌برداری رسید

در هفته ششم "پویش ملی تولید، تداوم امید" و همزمان با سفر سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۱۱ طرح صنعتی با مجموع سرمایه‌گذاری 962 میلیارد تومان و اشتغالزایی مستقیم برای بیش از یک هزار نفر در استان گیلان به بهره‌برداری رسید.

در هفته ششم "پویش ملی تولید، تداوم امید" و همزمان با سفر سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۱۱ طرح صنعتی با مجموع سرمایه‌گذاری 962 میلیارد تومان و اشتغالزایی مستقیم برای بیش از یک هزار نفر در استان گیلان به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، حسين مدرس خياباني روز چهارشنبه در سفر به استان گيلان، ۱۱ طرح صنعتی از جمله سه واحد صنعتی در زمینه توليد قطعات خودرو، انواع اوراق فشرده MDF و قطعات کولر اسپیلت را افتتاح و همچنين طرح داخلی سازی قطعات خودرو در راستای جهاد خودکفایی را رونمايي كرد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور در شهر صنعتی رشت، از طرح توسعه داخلی‌ سازی قطعات شرکت "پایا مدرن کاسپین"، تولید کننده انواع قطعات پلاستیکی خودرو رونمایی کرد.

شرکت پایا مدرن کاسپین زیرمجموعه کارخانجات لاستیک سازی گیلان است که در گستره وسیعی از صنایع خودرو با تولیدات انواع قطعات لاستیکی، لاستیک فلز و کفپوش‌های لاستیکی و پلاستیکی خودروها فعالیت می‌کند.

داخلی سازی قطعات، کاهش ارزبری و خودکفایی در کالاهای وارداتی به‌خصوص در صنایع پیشرو همچون خودروسازی در اولویت‌های برنامه‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال "جهش تولید" قرار دارد.

همچنين با حضور مدرس خیابانی، واحد صنعتي "گیل آرا بافت کاسپین" در شهر صنعتی رشت به بهره‌برداری رسید.

شرکت گیل آرا بافت کاسپین با ظرفیت تولید ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع موکت خودرو و ۲ هزار تن کفپوش پلی اتیلن از امروز به‌طور رسمی وارد چرخه تولید می‌شود.

این واحد صنعتي با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان، برای ۱۴۷ نفر به‌صورت مستقیم اشتغالزایی کرده است.

با بهره‌برداری از كارخانه شرکت گیل آرا بافت کاسپین به میزان ۱۲ درصد ظرفیت تولید انواع موکت خودرو و کفپوش پلی اتیلن در کشور افزایش می‌یابد.

در حال حاضر تعداد ۱۰ واحد تولید موکت خودرو به ظرفیت اسمی 43.4 میلیون مترمربع و سه واحد تولید کننده کفپوش پلی اتیلن به ظرفیت اسمی ۵۴۳۰ تن در سال، در کشور به بهره‌برداری رسیده است.

پیش‌بینی می‌شود در این صنعت تا پایان سال 13۹۹ تعداد سه طرح با ظرفیت اسمی 3 میلیون مترمربع با حجم سرمایه‌گذاری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان و امکان اشتغالزایی برای حدود ۸۰ نفر در کشور به بهره‌برداری برسد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه با حضور در شرکت ایران رادیاتور به‌عنوان یکی از واحدهای بزرگ حرارتی و برودتی کشور، ضمن بازدید از خطوط مختلف تولیدی آن، خط جدید و ارتقاء یافته تولید کولر اسپیلت این واحد را افتتاح کرد.

طرح توسعه شرکت ایران رادیاتور، شامل تولیدات انواع رادیاتور فولادی و کولر گازی با مجموع سرمایه‌گذاری بیش از 25 میلیارد تومان و اشتغالزایی مستقیم برای 241 نفر انجام شده است.

این طرح با ظرفیت توليد سالانه ۱۰ هزار دستگاه رادیاتور فولادی و ۱۵۰ هزار دستگاه کولر گازی در زمینی به مساحت ۴۵۰۰ مترمربع اجرا شده است.

افتتاح طرح توسعه شركت "آرین تخته"، تولید کننده انواع تخته فیبر خام با چگالی متوسط از چوب در شهرک صنعتی سپید رود رشت ديگر برنامه مدرس خیابانی در جريان سفر به استان گیلان بود.

شرکت "آرین تخته" با ظرفیت تولید ۲۵۰ هزار مترمکعب تخته فیبر خام و سرمایه‌گذاری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان، برای ۱۲۵ نفر به‌صورت مستقیم اشتغالزایی کرده است.

با راه اندازی طرح توسعه این واحد صنعتي، ظرفیت تولیدات تخته فیبر خام در کشور حدود ۱۰ درصد افزایش می‌یابد و این واحد به تکمیل زنجیره ارزش صنعت چوب و مبلمان در کشور کمک خواهد کرد.

هم اکنون ۱۵ واحد تولید تخته فیبر خام با چگالی متوسط از چوب به ظرفیت اسمی سالانه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب در کشور به بهره‌برداری رسیده است.

پیش‌بینی می‌شود در زمینه این صنعت تا پایان سال 13۹۹، دو طرح به ظرفیت اسمی سالانه ۳۷۰ هزار مترمکعب و حجم سرمایه‌گذاری بالغ بر ۹۷۰ میلیارد تومان و همچنین اشتغالزایی ۳۰۰ نفر در کشور به بهره‌برداری برسد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه
از خط تولید ماسک آنتی باکتریال ایجاد شده در بزرگترین و مدرن ترین واحد صنعتي تولید حوله کشور در شهر صنعتی رشت نيز بازدید و از تلاش مدیران این واحد صنعتی در تبدیل بخشی از خطوط تولید خود به تولید انواع ماسک که جزو ملزومات ضروری این روزهای مردم در کشور است تقدير كرد.

ضرورت تقویت زیرساخت‌های تجاری همزمان با توسعه زیرساخت‌های صنعتی کشور
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در حاشیه آيين بهره‌برداري از طرح‌هاي صنعتی در استان گيلان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: صنعتگران، تولید کنندگان و کارآفرینان فارغ از فضای پیچیده اقتصادی تحمیلی به کشورمان که موجبات برخی از مشکلات و موانع را در تولید فراهم کرده است، برای خودکفایی، استقلال و قطع وابستگی‌های کشور، گام‌های مهمی برمی‌دارند.

حسین مدرس خیابانی افزود: در يكي از واحدهايی که امروز طرح توسعه آن افتتاح شد، ظرفیت تولید ۱۵۰ هزار دستگاه انواع کولر گازی ایجاد شده است و این درحالی است که در گذشته برای تأمین این کالا مجبور به واردات آن بودیم.

وی اضافه کرد: خوشبختانه با اقدامات انجام شده و تمهیدات لازم، بیش از ۷۰ درصد قطعات تولید کولر گازی داخلی سازی شده است و در سایر قطعات مورد نیاز که وارداتی و ارزبری دارند، برنامه‌ریزی برای داخلی سازی آن‌ها نیز در دستور کار است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: واحدهای صنعتی در شرایط کنونی کشور، برای تداوم روند موفق تولید خود و تحقق جهش تولید، باید داخلی سازی را به شکل واقعی و در اولویت کار خود قرار دهند. امروز کشور تولیدی را حمایت می‌کند که کمترین وابستگی به ارزبری داشته باشد و امیدواریم این روند ادامه یابد و شاهد آن باشیم که بسیاری از اقلام و کالاهای مربوط به لوازم خانگی که در گذشته به‌صورت واردات در کشور تأمین می‌شدند، امروز از طریق ساخت داخل و از طریق تولیدات ساخت ایران تأمین شود.

مدرس خیابانی در بخش دیگری از سحنان خود گفت: در شرایط تحریم استان‌های مرزی به‌عنوان نقاط قوت و نقاط ویژه تجاری کشور مد نظر هستند و استان گیلان نیز از این منظر دارای اهمیت فراوانی است. این استان از این ظرفیت بسیار خوب برای افزایش تبادلات مرزی با کشورهای اطراف برخوردار است و باید این موقعیت به جد تقویت شود.

وي يادآور شد: یکی از ظرفیت‌های تجاری حال حاضر ایران، الحاق کشورمان به پیمان اقتصادی اتحادیه اوراسیا است و حدود 500 تعرفه صادرات انواع کالای ایرانی در کشورهای عضو این اتحادیه به تعبیری صفر شده‌اند، كه استان گیلان نيز می‌تواند تلاش بی‌وقفه برای برقراری یک تجارت خوب با این کشورها داشته باشد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصريح كرد: افزایش مراودات تجاری با کشورهای شمال ایران به‌عنوان یک راهبرد در دستور کار اين وزارتخانه است و در همین راستا زیرساخت‌هایی مانند توسعه بنادر مورد توجه است. البته خوشبختانه گام‌های خوبی نیز برداشته شده و آمارها مؤید آن است كه میزان صادرات استان گیلان از ۹۸ میلیون دلار در سه ماهه نخست سال گذشته، امسال و در همین مدت به بیش از ۱۲۰ میلیون دلار رسیده است.

مدرس خیابانی افزود: این در شرایطی است که تجارت کشور تحت تأثیر کرونا کاهش داشته و مرزهای تجاری با محدودیت‌هایی مواجه بوده است. با این حال صادرات استان گیلان حدود ۲۲ درصد افزایش یافته است.

وي اضافه کرد: باید زیرساخت‌های تجاری از جمله توسعه راه‌های ترانزیتی، حمل و نقل، سردخانه، انبارها، نمایشگاه‌های بین‌المللی، پایانه‌های صادراتی و ...، همزمان با زیرساخت‌های صنعتی و تولیدی تقویت شوند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران درخصوص مدیریت بازار خودرو طی سه ماه گذشته گفت: علی‌رغم تشدید تحریم‌ها با تدابیر اتخاذ شده، حجم تولیدات خودرو بیش از ۱۸ درصد افزایش داشته و جالب‌تر این‌که حدود ۵۰ درصد تحویل خودرو نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: برای افزایش تولید و افزایش عرضه خودرو تمام توان خود را به‌کار بسته‌ایم تا حداکثر ظرفیت‌های صنعت خودرو کشور را فعال کنیم.

وی ادامه داد: همه این اقدامات درحالی است که طی دو سال اخیر و با خروج شرکت‌های خارجی، خودروسازان بزرگ کشور با اتکاء به توان داخلی خود و فعال سازی ظرفیت‌های ساخت داخل به‌طور مستمر درحال کاهش ارزبری و واردات قطعات خودرو به کشور هستند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: امسال داخلی سازی و کاهش ارزبری بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار در صنعت خودروسازی مد نظر اين وزارتخانه است که امیدواریم با همراهی همه واحدهای توانمند و بخش دانش بنیان کشور این هدف گذاری را محقق کنیم.

مدرس خیابانی واقعی کردن تقاضا و کاهش تقاضای کاذب را از دیگر دستورالعمل‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مدیریت بازار خودرو عنوان کرد و افزود: در شرایط حاضر توجه به خودرو به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای آن هم در شرایط خاص اقتصادی کشور در افزایش تقاضای آن کاملاً مؤثر بوده است و عده‌ای روی موضوع سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی اضافه کرد: در همین راستا در شرایط ثبت نام و تحویل خودرو به مشتریان واقعی و مصرف‌ کنندگان این کالا، ضوابط خاصی را تعیین کرده‌ایم. البته از سویی دیگر نباید فراموش کرد که عدم کاهش قیمت خودرو علل متعددی دارد که یکی از آن‌ها افزایش قیمت پایه ورق فولادی و مواد پتروشیمی در بورس کالا است که آن‌ها هم متأثر از تغییر قیمت ارز هستند و به تعریف جامع‌تر، شاخص‌های کلان اقتصادی در این حوزه تأثیر جدی گذاشته‌اند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در پايان تأکید کرد: عرضه مناسب، مدیریت تقاضا و کنترل قیمت ارز عوامل مؤثری در کاهش قیمت خودرو هستند که امیدواریم در شرایط مناسبی به این اهداف دست یابیم و قیمت خودرو متعادل شود.


© گزارش تصويري (1)
© گزارش تصويري (2)

تاريخ: 1399/04/25  | ساعت: ٢٠:٤٠ | شناسه: ١٠٩١٥ | تعداد نمايش: 206

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 8

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 347563

  • بازديدکنندگان امروز : 7993

  • کل بازديدکنندگان : 8873161


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد