×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان فارس تأكيد كرد:

بايد به سرعت به‌ سمت افزایش تولید، چند شیفت کردن و تکمیل ظرفیت ‌خالی واحدهای تولیدی در کشور حركت کنیم

علیرضا رزم حسینی با تأکید بر ضرورت اطمینان‌ بخشی به فعالان حوزه اقتصاد گفت: تمرکز وزارت صنعت، معدن و تجارت بر تقویت بخش خصوصی است. همچنین درپی حذف موانع و امضاهای طلایی هستیم و از هیچ تلاشی برای حمایت از فعالان اقتصادی کوتاهی نخواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر ضرورت اطمینان‌ بخشی به فعالان حوزه اقتصاد گفت: تمرکز وزارت صنعت، معدن و تجارت بر تقویت بخش خصوصی است. همچنین درپی حذف موانع و امضاهای طلایی هستیم و از هیچ تلاشی برای حمایت از فعالان اقتصادی کوتاهی نخواهیم کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علیرضا رزم حسینی روز جمعه در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان فارس انتقادات و مشکلات مطرح ‌شده از سوی فعالان اقتصادی در این نشست را حساب‌ شده خواند و افزود: صدور ۶۹هزار میلیارد تومان جواز تأسیس در قالب ۳ هزار و ۲۵۵ پروژه نشان‌ دهنده وجود ظرفیت مطلوبی در استان فارس است که اگر به سمت جذب سرمایه‌ها رهنمون شود، افزایش می‌یابد.

وی فارس را استانی برخوردار در حوزه اقتصادی خواند و اضافه كرد: ممکن است توازن توسعه‌ای در این منطقه کمتر باشد، اما برخورداری از رتبه چهارم سپرده‌های بانکی در این استان افق‌های روشنی را پیش روی فعالیت‌های صنعتی قرار می‌دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: فارس در تمامی حوزه‌ها جزو رتبه‌های برتر کشور است و چنان‌چه فضایی بهتر ایجاد شود، وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند پشتیبانی قوی برای این استان باشد.

رزم‌حسینی ابراز کرد: امروز در دولت با تأکید ریاست جمهوری هماهنگی بسیار خوب و نزدیکی بین وزارتخانه‌هاي صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، امور اقتصادي و دارايي و بانک مرکزی وجود دارد که در ادامه با هماهنگی خوبی که با رئیس کل بانک مرکزی داریم، در راستای تغییر برخی سیاست‌ها تلاش می‌کنیم.

وي با اشاره به این‌که توافق با بانک مرکزی می‌تواند برخی سیاست‌های کلان را تغییر دهد، خاطرنشان كرد: بدخیمی‌هایی در حوزه اقتصاد ایجاد شده است و ضروری است هرچه سریع‌تر به‌ سمت افزایش تولید و چند شیفت کردن واحدهای تولیدی با مشوق‌ها و تکمیل ظرفیت ‌خالی در کشور اقدام کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین اعلام کرد: مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران درخصوص احیاء واحدهای راکد و غیرفعال سراسر کشور مسئولیت دارد و این مهم را در دستور کار قرار می‌دهد.

رزم حسيني عنوان کرد: در شرایط سخت جنگ اقتصادی قرار داریم که افزون بر تحریم، کرونا هزینه‌های بسیاری در حوزه درمان، سلامت و بهداشت را بر کشور تحمیل کرده است. در این میان، ایران تنها کشوری است که ماسک به‌راحتی و فراوانی در اختیار مردم قرار دارد و دچار ‌قحطی کالا نشد.

وي اظهار داشت: گرچه با گرانی‌هایی مواجه هستیم، اما دلیل این مشکل، تحریم و مسائل مربوط به تولید کشور است؛ با این حال معتقدیم کشور از بنیه اقتصادی مطلوبی برخوردار است که توانسته سه سال با چنین شرایطی مقاومت کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که محدودیت‌های امروز بانک مرکزی به دلیل کاهش درآمد ارزی است، افزود: درآمد ارزی ایران به ۱۰ درصد کاهش یافته و چون بانک مرکزی متولی تأمین ارز برای واحدهای تولیدی است، به دلیل تحریم‌ها فشارهایی نیز به فعالان اقتصادی وارد شده است.

رزم حسيني ابراز امیدواری کرد که با مشارکت مجلس شوراي اسلامي، تشکل‌های بخش خصوصی و دولت می‌توان کالاهای ضروری را به فراوانی در اختیار مردم قرار داد.

وي با بیان این‌که هیأت‌های نظارت باید در حوزه نظارت و تنظیم بازار فعال‌تر شوند، اضافه كرد: ضروری است در این زمینه بازرسی‌ها را مردمی ‌کنیم تا ثبات نسبی ایجاد شود و فشارهای معیشتی کاهش یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین نوید آزادی تمامی معادن حبس‌ شده فارس را ظرف دو ماه آینده داد و گفت: با این اقدام فرصت‌های جدیدی را در این استان ایجاد می‌کنیم؛ همچنین تفویض اختیار و مقررات زدایی و پرهیز از صدور بخشنامه‌های شبانه از جمله اهداف این وزارتخانه در راستای رفع موانع حوزه کسب و کار است.

رزم حسيني با اشاره به مشکلات مسیرهای مواصلاتی صنایع استان فارس ادامه داد: ۱۰۲ میلیارد تومان اعتبار برای برطرف کردن مشکلات مسیرهای مواصلاتی میان صنایع مختلف استان درنظر گرفته شده و به‌زودی اختصاص می‌یابد؛ همچنین ۴۰۰ میلیارد تومان به ‌منظور ایجاد مسیر مواصلاتی معدنی میان شهرستان‌های لامرد و پارسیان تخصیص یافته است.

سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت موجب توسعه فارس می‌شود
استاندار فارس نيز در اين نشست با بیان این‌که سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به اين استان موجب ایجاد گشایش در زمینه توسعه می‌شود، اظهار داشت: سفر یک روزه وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان فارس دستاوردهای مثبتی داشته که سبب گشایش در بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی و بازرگانی استان خواهد شد.

عنایت ‌الله رحیمی افزود: توسعه صنایع های ‌تک با توجه به ظرفیت علمی فارس در طرح آمایش سرزمین و همچنین‌ طرح ۱۴۱۴ استان مد نظر قرار گرفته و ضروری است که مد نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد.

وی از جمله دستاوردهای این سفر را توسعه شهرک‌های صنعتی، توجه به معادن کوچک و تعطیل، اختصاص اعتبار ۴ هزار میلیاردی مصوب سفر رئیس جمهور به صنایع راکد و تعطیل، ادامه فعالیت‌های ایمیدرو به‌ویژه درخصوص‌ احداث آزاد راه لامرد ـ پارسیان، تکمیل و تسریع در نقشه راه صنعت و پیگیری پهنه اکتشافی شمال فارس و اهداف مترتب بر آن از سوی ایمیدرو اعلام کرد.

استاندار فارس با بیان این‌که درباره پیگیری مسائل مربوط به ۱۴ معدن موجود در شمال استان اقدام خواهد شد، خواستار شد که انجام طرح مطالعات اقتصادی کارخانه آهک PCC در شهرستان داراب، انعقاد قرارداد احداث کارخانه تولید سدیم سیانید با مشارکت بخش خصوصی، طرح جابه‌جایی معدن شن و ماسه و احیاء و فعال سازی ۲۱ معدن، احداث ۲ واحد فرآوری استفاده بهینه از ظرفیت سنگ‌های تزئینی و خاک‌های صنعتی در استان و توجه به صنایع پایین ‌دست آلومینیوم، فولاد و کربنات سدیم و توسعه این صنایع در این سفر در دستور کار قرار گیرد.

انعقاد قرارداد برای انجام ژئوفیزیک هوایی، احداث کارخانه تولید کاغذ از سنگ از سوی ایدرو و انجام مطالعات لازم درباره دریاچه‌های استان، به‌ویژه مهارلو که مواد معدنی مورد نیاز صنعت را تأمین می‌کنند، از دیگر مسائلی بود که در سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به آن‌ها اشاره شد.

پروژه انتقال آب از خلیج فارس، تأمین مالی پروژه خرامه و نی ‌ریز در زمینه فولاد، کمک به توسعه خطوط ریلی، توجه به صنایع گاز، نفت و پتروشیمی، راه اندازی نمایندگی ایمیدرو در استان و توجه به شهرستان‌های تازه تأسیس استان در زمینه صنعتی و معدنی از درخواست‌هایی بود که استاندار فارس در این نشست مطرح کرد.

راه اندازی مجدد 767 واحد صنعتی از ابتدای سال 1399
رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نيز در اين نشست از احیاء و راه اندازی مجدد 767 واحد صنعتی از ابتدای سال 1399 تا کنون خبر داد.

محسن صالحي‌نيا گفت: با راه اندازی مجدد این واحدها، برای 13 هزار و 577 نفر اشتغال ایجاد و یا تثبیت شغل شده است.

وی افزود: هم اکنون در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور حدود ۴۶ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط مستقر هستند که ۹۸۰۰ مورد از آن‌ها غیرفعال و راکد می‌باشند، كه در سال جاري، احیاء ۱۵۰۰ واحد صنعتی در سراسر کشور برنامه‌ریزی و در دستور کار قرار گرفته است.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: با بازگشت 767 واحد صنعتی به چرخه تولید از ابتدای امسال، 51 درصد از برنامه تدوین شده برای احیاء صنایع کوچک و متوسط در سال 13۹۹ عملیاتی شده است.

صالحي‌نيا ادامه داد: با توجه به برنامه‌ریزی احیاء ۲۷ هزار شغل در واحدهای صنعتی راکد، آمار تحقق یافته اشتغال در واحدهای احیاء شده بیش از 50 درصد از مجموع اشتغال مورد نظر از محل این برنامه است.

وي يادآور شد: استان تهران با 81 واحد، استان اصفهان با 60 واحد و مازندران با احیاء 51 واحد صنعتی به ترتیب بیشترین تعداد راه اندازی مجدد واحدهای صنعتی را از ابتدای امسال به خود اختصاص داده‌اند.

رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصریح کرد: سرانه اشتغال هر واحد صنعتی که مجدداً راه اندازی شده، به‌طور متوسط 18 نفر است و سرمایه‌گذاری انجام شده برای احیاء این واحدها بیش از 2 هزار و 560 میلیارد تومان با سرانه سرمایه‌گذاری حدود 3 میلیارد و 300 میلیون تومان است.

صالحي‌نيا اظهار داشت: طی یک هفته گذشته، تعداد 27 واحد صنعتی جدید مجدداً راه ‌اندازی و به چرخه تولید بازگشته است.

وی افزود: راه اندازی مجدد واحدهای غیرفعال از طریق واگذاری به سرمایه‌گذار جدید، تأمین مالی، اخذ شریک سرمایه‌گذار، تأمین مواد اولیه، اجاره به شرط تملیک، حل مشکلات اختلاف شرکاء و ... انجام شده است.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تجربه سال‌های گذشته در راه اندازی مجدد واحدهای غیرفعال نشان می‌دهد که در شش ماهه دوم سال عملکرد بهتری در این حوزه اتفاق می‌افتد و امیدواریم این روند در سال جاري نیز با تمهیدات اتخاذ شده و همکاری دستگاه‌های مرتبط بیش از پیش محقق شود.

کارخانه گندله‌ سازی در فارس ایجاد می‌شود
رئيس هيأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران هم در این نشست اعلام كرد: کارخانه گندله‌ سازی با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیون یورو و از طریق تأمین اعتباری فاینانس در استان فارس ایجاد خواهد شد.

خداداد غریب پور گفت: اکتشافاتی که در مناطق مختلف استان فارس و به‌ویژه منطقه بهرام گور صورت گرفته است، در این زمینه حائز اهمیت بسیاری است.

وی افزود: یکی دیگر از طرح‌های عمرانی استان فارس، انتقال آب از سد چشمه عاشیق به صنایع پایین ‌دستی این سد است که اعتباری ۹۸ میلیارد تومانی برای آن درنظر گرفته شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: بیش از ۵۰ هزار کیلومتر پهنه معدنی در استان فارس از سوی ایمیدرو درحال مطالعه است و با توجه به ظرفیت‌های این استان، می‌توان گفت ۴۵ درصد از عرصه‌های معدنی فارس در دست مطالعه است. همچنین این سازمان از معادن شمال فارس نیز غافل نشده و در تلاش است اکتشافات معدنی در ممسنی را افزایش دهد.

غريب پور ادامه داد: اسکله شماره ۵ پارسیان با هدف صادرات سیمان کارخانه‌های استان فارس نيز به‌زودی اختصاص می‌یابد.

قیمت ماسک تحویلی به داروخانه‌ها یک هزار و ۵۰ تومان است
معاون امور حقوقي، مجلس و استان‌هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با اشاره به تولید و توزیع روزانه ۴ میلیون ماسک به سازمان غذا و دارو برای تحویل به داروخانه‌ها گفت: این تعداد ماسک با قیمت يك هزار و ۵۰ تومان در اختیار سازمان غذا و دارو قرار گرفته است، اما متأسفانه قیمت ماسک در داروخانه‌ها حداقل قیمتی ۲ هزار و ۵۰۰ تومان است.

احمد انارکی محمدي عنوان کرد: معاونت غذا و دارو در استان فارس بر فروش ماسک با قیمت‌های مصوب در داروخانه‌ها نظارت داشته باشد.

۱۱ شهر محروم استان با نگاه ویژه
سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: در استان فارس ۱۱ شهرستان محروم شناسایی شده است که طبق برنامه‌ریزی اين وزارتخانه با نگاه ویژه و همکاری نمایندگان، برنامه‌هايی در دستور کار است.

اشتغال و تولید خط قرمز وزارت صنعت، معدن و تجارت است
میثم زالی دبیر ستاد ملي تسهیل و رفع موانع تولید وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست خطاب به دستگاه‌های اجرایی گفت: خط قرمز ما تولید و اشتغال است و در راستای احیاء واحدهای تولیدی و اشتغال، اجرای مصوبات کارگروه برای تمام دستگاه‌های اجرایی لازم الاجراست و هیچ عذر و بهانه‌ای از دستگاه‌های اجرایی در زمینه اجرایی نکردن مصوبات و رفع مشکلات واحدهای صنعتی پذیرفتنی نیست.

۹۹ هزار شغل در فارس ایجاد شده است
در بخش ديگر اين نشست، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس اظهار داشت: در استان فارس بالغ بر ۳ هزار و ٩٨۶ مجوز بهره‌‌برداری با سرمایه‌گذاری ٣۴٧ هزار میلیارد تومان صادر شده که ٩٩ هزار شغل ایجاد کرده است.

حمید رضا ایزدی با بیان این‌که در آخرین پروژه‌های صنعتی که در استان فارس به بهره‌برداری رسیده، ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت پذیرفته است، افزود: پیش‌تر در استان فارس صنایع مختلفی نظیر کربنات سدیم کاوه و پتروشیمی شیراز موجب توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته بود.

وي زنجیره تولید فولاد و آهن را در فارس از ظرفیت خوبی برخوردار دانست و اضافه كرد: چنان‌چه زنجیره تولیدی این واحدها تشکیل شود، می‌توان زمینه بهبود تولیدات و افزایش صادرات محصولات تولیدی را فراهم کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس همچنین به ظرفیت‌های موجود در بخش معادن فارس نیز اشاره کرد و ادامه داد: در استان فارس ٣٧ واحد معدنی شناسایی شده که از این تعداد، ٢٣ ماده توسط فعالان معدنی درحال برداشت است و در ۶٣٨ واحد معدنی استان نیز بیش از ٨ هزار و ۴۵۶ نفر اشتغال دارند.

ايزدي عنوان كرد: ١٩ معدن فارس که پیش از این غیرفعال بودند، هم‌اکنون به چرخه تولید بازگشته‌اند و مطالعات بر روی ۵٠ واحد معدنی نیمه ‌تعطیل به منظور بازگشت آن‌ها به عرصه تولید درحال انجام است.

وي اعلام كرد: تا انتهای سال جاری حداقل دو کارخانه بزرگ صنعتی در استان فارس قابل بهره‌برداری است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي شیراز نیز در این نشست با اشاره به این‌که بانک‌ها با ایجاد موانع، از تولید حمایت نمی‌کنند، گفت: بانک‌ها باعث تعطیلی واحدهای اقتصادی نیز شده‌اند.

جمال رازقی با اشاره به تعلیق بیش از ۲۴۰۰ کارت بازرگانی در کشور افزود: امکان صدور و تمدید کارت بازرگانی از اتاق‌های بازرگانی گرفته شده و به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارجاع شده است.

وی اضافه كرد: روش بانک مرکزی گره ‌گشای مشکلات اقتصادی کشور نیست.

رئیس اتاق بازرگانی، صنايع، معادن و كشاورزي شیراز با اشاره به این‌که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده که بیش از ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به کشور بازنگشته است، ادامه داد: بر اساس آمار، ١٠ میلیارد دلار توسط شرکت‌های نفتی به کشور بازگردانده نشده و ۱۵ هزار نفر بدهکاران ارزی کشور هستند که از این تعداد فقط ۵ هزار نفر دارای کارت بازرگانی بوده‌اند، ولی سیاست‌های بانک مرکزی عملاً ۴۰ درصد صادرات کشور را کاهش داده است.

رازقی تصريح كرد: عمده ارز حاصل از صادرات، از سوی بازرگانان بازگشته است و از دولت انتظار می‌رود با حمایت از کالاهای غیرنفتی، زمینه افزایش صادرات را فراهم سازد.

همچنین در این نشست که بیش از ۴ ساعت به طول انجامید، مديران ۱۶ واحد صنعتی استان فارس در قالب کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید مشکلات خود را مطرح کردند.

وزير صنعت، معدن و تجارت روز جمعه در سفر يك روزه به استان فارس از مجتمع صنعتی ذوب‌ آهن پاسارگاد بازدید کرد و کلنگ فاز چهارم این شرکت را بر زمین زد.

از دیگر برنامه‌های علیرضا رزم حسینی، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز و شركت در نشست مجمع نمایندگان استان فارس بود.

نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و ديدار با مديران ارشد تشکل‌های اقتصادی فارس از دیگر برنامه‌های وزير صنعت، معدن و تجارت در نخستین سفر استانی او به‌شمار می‌رود.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/07/11  | ساعت: ١٩:٢٥ | شناسه: ١١٩٥٢ | تعداد نمايش: 151


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 5

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 401180

  • بازديدکنندگان امروز : 776

  • کل بازديدکنندگان : 9802921


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد