×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمان عنوان كرد:

با برنامه و اقدامات دولت، مشکلات اقتصادی کشور به حداقل می‌رسد/ تفویض اختیارات به استان‌ها حتماً انجام می‌شود/ مسئولیت اجتماعی شرکت‌های بزرگ، فقر و جهل را کاهش می‌دهد

علیرضا رزم حسینی شامگاه پنج‌شنبه در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمان افزود: تفویض اختیارات به استان‌ها حتماً انجام می‌شود، اما مشکلات بسیاری دارد، زیرا این مهم منافع افرادی را به خطر می‌اندازد و ایجاد لرزه برای ساختاری که ده‌ها سال ایجاد شده، حتماً با مقاومت افرادی همراه است، اما آن را انجام می‌دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طی ۶ ماه آینده با برنامه و اقدامات دولت، تولید کالاها به شکل چشمگیر افزایش پیدا می‌کند و مشکلات اقتصادی کشور به حداقل می‌رسد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌های صنعتی ايران، علیرضا رزم حسینی شامگاه پنج‌شنبه در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمان افزود: تفویض اختیارات به استان‌ها حتماً انجام می‌شود، اما مشکلات بسیاری دارد، زیرا این مهم منافع افرادی را به خطر می‌اندازد و ایجاد لرزه برای ساختاری که ده‌ها سال ایجاد شده، حتماً با مقاومت افرادی همراه است، اما آن را انجام می‌دهیم.

وی اضافه كرد: نظام تصمیم گیری وزارت صنعت، معدن و تجارت و هرگونه تصمیم سازی با بخش خصوصی، دولت و نمایندگان است و سعی می‌کنیم در این راستا ابتدا به اجماع برسیم، سپس آن را اجرا کنیم؛ لذا در حوزه فولاد به اجماع رسیدیم که به‌زودی اعلام می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: برای بسته صادرات و واردات، با مجلس شورای اسلامی و بخش خصوصی گفت‌وگو کردیم و بسته آن مشخص و اعلام شد.

رزم حسيني خاطرنشان كرد: معادنی که فعال نیستند و پروانه گرفتند، سه ماه فرصت دارند که احیاء و ادامه فعالیت دهند و در صورت اجرایی نشدن این قانون، سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در استان‌ها مختارند که یک طرفه پروانه را لغو و آن را به افراد جدید واگذار کنند.

وی با اشاره به شرایط تحریم‌ها و کرونا يادآور شد: وزارت صنعت، معدن و تجارت ۴۰ درصد تولید ناخالص و ۳۸ درصد اشتغال کشور را در اختیار دارد؛ لذا به سیاست ارزی و پولی کشور نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: بر اساس برنامه افزایش صادرات، تأمین مواد اولیه برای تولید و صادرات جزو برنامه‌های اصلی این وزارتخانه بوده که در دولت مورد اقبال تمامی اعضاء قرار گرفته است.

رزم حسيني اظهار داشت: سیاست‌های جدید صادراتی و وارداتی جزو وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت است و می‌توانیم رفع تعهدات ارزی را با واردات جبران کنیم و مشکلی برای صادر کنندگان نباید به‌وجود بیاید و مشکلات آنان را رفع مي‌کنیم، زیرا آنان مجاهدین‌اند.

وی افزود: تمام کارخانه‌های تولیدی نیاز به تأمین مواد اولیه دارند که می‌توانند کالاهای اولویت دار خود را از طریق استان کرمان تأمین کنند و رفع تعهدات ارزی خود را انجام دهند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که به کرمانی بودن خود افتخار می‌کنم، اضافه كرد: امیدواریم مبارزه با جهل و فقر را همه با هم به سرانجام برسانیم و بخش مسئولیت اجتماعی شرکت‌های بزرگ، فقر و جهل را کاهش می‌دهد، زیرا ثروت به وفور در کشور و استان کرمان وجود دارد.

رزم حسيني ادامه داد: ۹۸۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی طی سال گذشته در کشور اعطاء شده که ۹۰ درصد آن متعلق به ۱۰ درصد افراد بوده که این امر توزیع عادلانه ثروت را زیر سئوال می‌برد و موجب عدم توسعه در کشور می‌شود.

وی يادآور شد: ۲ میلیون نفر از ۳.۵ میلیون نفر جمعیت استان کرمان در مناطق محروم زندگی می‌کنند، درحالی که استانی صنعتی و معدنی و ثروتمند است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: مسئولیت اجتماعی حرکتی بود که در کرمان آغاز و در خراسان رضوی بلوغ پیدا کرد و هر استانی که داوطلب شود، با همکاری امام جمعه، دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نهاد اقتصاد مقاومتی شکل می‌گیرد و مسئولیت اجتماعی ایجاد می‌شود، اما ضابطه مند شدن آن را پایدار می‌کند.

رزم حسيني گفت: امروز معافیت مالیاتی صادرات آب و خاک در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته، لذا قطعاً علاقه‌مند به اشتغال و توانمند سازی جوامع محلی هستند که می‌تواند کارنامه درخشانی برای آنان باشد.

وي با بیان این‌که پروژه انتقال آب از خلیج فارس طرحی بی‌نظیر در منطقه خاورمیانه و جزو افتخارات ملت ایران و مردم کرمان است، تصريح كرد: داشتن این آب پایدار در استان کرمان باید جشن گرفته شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: پروژه انتقال آب خلیج فارس می‌تواند در فازهای بعدی نقاط دیگر را نیز سیراب کند و امروز باید ایرانیان و کرمانیان برای اجرای این طرح به خود ببالند.

رزم حسيني اضافه كرد: در سال‌های گذشته قنوات جوپار و بم را ثبت جهانی کردیم و این‌چنین طرح‌ها شبیه پروژه انتقال آب را برای نسل‌های آینده می‌توان استفاده کرد.

وي با اشاره به سه مطلب مشوق گردآوری کتاب "قوانین مزاحم تولید و سرمایه گذاری" ادامه داد: ابتدا در دوران دفاع مقدس اتفاقات کم نظیری افتاد که به علت عدم ثبت، اطلاعاتی از آن در اختیار نیست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بيان كرد: در عملیات آزادی خرمشهر پس از ورود نیروهای ما، سردار شهید حسن باقری یادداشتی به من داد که از من خواست که به شهید حاج احمد کاظمی و شهید احمد متوسلیان بدهم و در این عملیات ساعت ۲ نیمه شب جنگ بسیار سنگین بود و در یک سنگر، متوسلیان مجروح شده بود و بحث‌هایی مطرح شد که برای انجام کار توافق کردیم و یادداشت را نیز به او دادم و ۱۰ سال پیش فردی تماس گرفت که در مورد این یادداشت توضیح بدهم.

رزم حسینی خاطرنشان کرد: مشوق دیگر؛ در موزه جهان اسلام خارج از کشور بودم و تصویر گنبد جبلیه کرمان آن‌جا بود، اما یادداشت و توضیحاتی نداشت و پس از صحبت، مدیر موزه در این راستا تشکر و قدردانی کرد و قول بررسی موضوع را داد.

مسئولیت اجتماعی بخش خصوصی قانونمند شود
استاندار کرمان نيز در اين نشست با تأکید بر این‌که مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها ضابطه‌ مند نیست و ممکن است با تغییر مدیران غیرفعال شود، گفت: لذا در صورت امکان، بنیادی که در کرمان آغاز شده، نهادینه و قانونمند شود.

محمد جواد فدائی با بیان این‌که علیرضا رزم حسینی به‌عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت کارهای خوبی را آغاز کرده است، افزود: یکی از این موارد، انجام مسئولیت اجتماعی شرکت‌های بزرگ و بخش خصوصی بود که آن را در استان کرمان ادامه دادیم.

وی با اشاره به این‌که علیرضا رزم حسینی به‌عنوان استاندار سابق کرمان و خراسان رضوی با مشکلات فعالان اقتصادی آشنایی دارد، اضافه كرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در مدتی کوتاه کارهای عملیاتی را در این وزارتخانه اجرایی کرده که نشان دهنده عزم جدی وی در رفع مشکلات کشور است.

استاندار کرمان با بیان این‌که بخشنامه و دستورالعمل‌ها باید کارشناسی شود و کارهای کارشناسی نشده اجرا نمی‌شود، ادامه داد: در حوزه پرداخت تسهیلات کرونا شرمنده اصناف هستیم، زیرا دولت تسهیلات کرونا برای کمک به اصناف می‌دهد که در کارشناسی و اجرا مشکل دارد.

فدائي بيان كرد: بازار به علت کرونا و رعایت فاصله گذاری فیزیکی تعطیل می‌شود و بازاریان مشکلاتی از جمله تأمین اجاره بها و از عهده مخارج خود برنمی‌آیند که در این راستا تسهیلاتی به این واحدها پرداخت می‌شود.

وي اظهار داشت: يك هزار و ۱۱۴ میلیارد تومان سهم تسهیلات کروناي استان کرمان بوده که از این میزان فقط ۳۸۵ میلیارد تومان معرفی و در اجرا ۱۹۵ میلیارد تومان پرداخت شده که نشان می‌دهد این تسهیلات کارشناسی نیست و مشکلاتی در اجرا نیز دارد.

استاندار کرمان افزود: مقرر شد پرداخت تسهیلات تا سقف ۱۶ میلیون تومان را بانک‌ها با چک شخصی پرداخت کنند و نباید نیاز به ضامن داشته باشد، درحالی که به‌صورت تصادفی ۴۰ نفر را انتخاب کردیم و از آنان در مورد ضمانت بانکی پرسیدیم که ۳۰ مورد بانک ضامن از آنان گرفته بود و این‌گونه نمی‌توان مشکلات را حل کرد.

فدائي اضافه كرد: ۲۰۸ پهنه معدنی را برای اکتشاف واگذار می‌کردیم که تعدادی را منابع طبیعی، میراث فرهنگی و محیط زیست رد کردند که در استان معدنی کرمان ۱۸ مورد انجام شد.

وی ادامه داد: مشکل ۱۹۰ پهنه دیگر قابل رفع در کمیسیون‌ها نیست؛ لذا اخذ تصمیمات غیرکارشناسی به نفع استان نیست و در این راستا باید خود را موظف به اجرای تصمیمات کارشناسی بدانیم.

صادر کنندگان برتر از حمایت ویژه برخوردار می‌شوند
در ادامه اين نشست، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به درنظر گرفتن مجموعه حمایتی برای صادر کنندگان تراز اول کشور گفت: صادر کنندگان برتر از مزیت و حمایت‌های ویژه‌ای برخوردار می‌شوند.

محمد رضا پورابراهیمی افزود: در شرایطی که تراز تجاری کشور منفی است، تراز تجاری کرمان، نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است.

وی اضافه كرد: ۴۰ درصد از ظرفیت‌های معدنی کشور در کرمان قرار دارد و در این زمینه مشکل ما در استان کم آبی بود که به‌زودی عملیات اجرایی فاز دوم خط انتقال آب را اجرا می‌کنیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وضعیت قیمت گذاری فولاد باید از ابتدا انجام شود و برخی از معادن به همین دلیل تعطیل می‌شود، زیرا قیمت نهایی آن چندین برابر قیمت اولیه است که این مشکل به این صنعت صدمه می‌زند.

پورابراهیمی تصریح کرد: به‌عنوان یک مجموعه حمایتی برای صادر کنندگان درنظر داریم تا به صادر کنندگان رتبه اول مزیت‌هایی اختصاص یابد تا صادر کنندگان برتر خدمات ویژه‌ای دریافت کنند.

وي اظهار داشت: چند واحد صنعتی دچار مشکل هستند؛ مخصوصاً کارخانه روغن نباتی گلناز که مکاتبات آن‌ها خدمت وزیر صنعت، معدن و تجارت ارائه می‌شود.

جلوی فرهنگ خود تحریمی‌ گرفته شود
رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به این‌که بخش خصوصی و دستگاه‌های اجرایی، وزیر صنعت، معدن و تجارت را از خودشان می‌دانند، گفت: متأسفانه خود تحریمی به یک فرهنگ در کشور تبدیل شده و اخذ برخی مجوزها بیش از یک سال زمان می‌برد؛ لذا ضرورت توجه ویژه وزیر برای رفع این مشکل وجود دارد.

شهباز حسن پور با بیان این‌که جلوی رانت را یک بار برای همیشه بگیرید، افزود: باید با روحیه‌ای مشابه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و روحیه جهادی وزیر صنعت، معدن و تجارت، اختیارات را برای جلوگیری از خود تحریمی‌ها به استان‌ها تفویض کرد.

وی اضافه كرد: اختیارات رؤسای شعبه در سیرجان در حد پرداخت تسهیلات ۷۵ میلیون تومانی است که این پول برای خرید خودرو پراید هم کافی نیست، درحالی که یک شعبه در تهران چند صد میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌کند.

نماینده مردم بردسیر و سیرجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجوز صادرات میلگرد به ما داده نمی‌شود، درحالی که به مجوز آن نیاز داریم. ۲ کارخانه میلگرد در سیرجان داریم، اما حق نداریم یک کیلوگرم شمش به آنان بدهیم و در مقابل راه بورس به ما معرفی می‌شود.

حسن پور با بیان این‌که وزیر صنعت، معدن و تجارت، "ما می‌توانیم" را به زیبایی در بحث پروژه انتقال آب به صنایع به‌عنوان یک افتخار ملی نشان داد، خاطرنشان كرد: این درحالی است که بسیاری از افرادی که امروز پروژه انتقال آب از خلیج فارس را به نام خود ثبت می‌کنند، با اجرای آن مخالف بودند.

وي يادآور شد: استاندار وقت و نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی از این پروژه با تشکیل کنسرسیومی حمایت کردند و بانک‌های مختلف در اجرای آن نقش داشتند.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس شوراي اسلامي تصریح کرد: مجمع نمایندگان استان کرمان در خدمت اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید است و کرمانی‌های نجیب از دولت دوازدهم همواره حمایت کرده‌اند، اما ما از حقوق مردم هم نمی‌گذریم.

حسن پور تأكيد كرد: مجوزهای معادن و پتروشیمی میلیاردی فروش می‌رود که ضروری است یک بار برای همیشه جلوی آن گرفته شود.

کرمان نیازمند تفویض اختیارات بیشتری است
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نيز در بخش ديگر اين نشست با اشاره به لزوم تفویض اختیارات به کارگروه‌های استانی گفت: ما برای کنترل شرایط و پیگیری مشکلات این استان در شرایط دشوار فعلی نیازمند تفویض اختیارات بیشتری هستیم.

مهدی حسینی‌ نژاد افزود: تفویض اختیاراتی که وزیر صنعت، معدن و تجارت همواره پیگیر آن بود را پیگیری خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: در روزهای اخیر ما چالشی را در بحث روغن داشتیم، درحالی که در کرمان ۲ شرکت روغن نباتی داریم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان این‌که در کارخانه روغن نباتی فریکو ۶ هزار و ۱۰۰ لیتر روغن ذخیره داشتیم، اما نتوانستیم از آن استفاده کنیم، ادامه داد: متأسفانه تا دستورات را از پایتخت بگیریم و در اختیار مردم قرار دهیم، اندکی زمان بر است.

حسيني نژاد بيان كرد: درخواست داریم تا ۲۰ درصد از ذخائر استراتژیك را در اختیار کارگروه ما بگذارید تا در شرایط خاص بین مردم توزیع شود.

وي تأکید کرد: در کرمان کارخانه جهان فولاد داریم و با کارخانه‌های بزرگ و تکمیل چرخه فولاد، قطب فولاد کشور خواهیم شد، اما می‌خواهیم اختیاری به کارگروه رفع موانع تولید بدهید تا به کارگاه‌های کوچک که نمی‌توانند مواد اولیه‌شان را از بورس بخرند، کمک شود.

مسئولیت اجتماعی معادن به سمت توسعه فضای آموزشی کرمان هدایت شود
در ادامه اين نشست، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان با اشاره به وضعیت نابسامان مدارس گفت: منابع معادن این استان تجدید پذیر نیستند، لذا باید از این منابع در راستای مسئولیت اجتماعی برای توسعه آموزش و فضاهای آموزشی کرمان بهره ‌برداری کنیم.

سید مهدی طبیب زاده افزود: بنگاه‌های اقتصادی می‌توانند با احداث ۲۰۰ مدرسه ۶ کلاسه ما را به متوسط کشور برسانند.

وی با بیان این‌که مدرسه سازی توسط علیرضا رزم حسینی حاکی از اهمیت آموزش نزد وزیر صنعت، معدن و تجارت است، اضافه كرد: سرانه آموزش بین‌المللی ۸.۴ مترمربع و در کشور ۵.۳ و در استان کرمان ۴.۴ مترمربع و در شهر کرمان کمتر از چهار است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان ادامه داد: شرایط آموزش در استان پهناور و با امکانات کرمان بسیار نابسامان ارزیابی می‌شود و ۳۰ درصد مدارس این استان نیاز به تعمیر و تخریب دارد که به میمنت این سفر، اعتبارات حوزه مسئولیت اجتماعی صنایع و معادن به این بخش اختصاص یابد.

طبیب زاده با بیان این‌که توسعه زیرساخت‌های گردشگری استان کرمان با منابع بخش معدن بهره برداری شود، تصريح كرد: رزم حسینی به‌عنوان مدیری فعال، افتخار بخش خصوصی محسوب می‌شود که اینک راهبری بزرگترین وزارتخانه تجاری کشور را در اختیار گرفته است.

وی ضمن قدردانی از رزم حسینی عنوان کرد: انتخاب وی به‌عنوان وزیر در شرایط بحرانی فعلی، پناهگاهی برای بخش خصوصی شد و همه اتاق‌های بازرگانی کشور و بخش خصوصی با اقدامات و تلاش‌های جهاد گونه شما امیدوار شده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان با بیان این‌که بخش خصوصی مدت‌ها رها شده بود، افزود: ۲۵۰ شرکت بخش خصوصی به‌عنوان متخلفان ارزی به قوه قضائیه معرفی شدند که مشکلات آنان قابل درک بوده و اکثریت آن‌ها متخلف نیستند و امروز خانه نشین شدند و لازم بود فردی جهادگر مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت را برعهده گیرد.

طبیب زاده اضافه كرد: اقدامات وزیر صنعت، معدن و تجارت در بحث تهاتر قابل تقدیر است، زیرا با تلاش وزیر، مصوبه دولت را گرفته و در اتاق کرمان روی آن کارهای خوبی کردیم.

وي ادامه داد: رفع انباشت کالاها و مواد اولیه، حرکت جدی و تزریق توان به بخش خصوصی بود و رفع تعهدات ارزی برای کالاهای صادراتی می‌تواند تعیین تکلیف شود، زیرا صادرات باور جدی وزارت صنعت، معدن و تجارت است و تشکیلات وسیعی برای آن وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان تأکید کرد: کارهای جهادگونه در شرایط بحرانی فعلی با وجود قوانین عادی آغاز شده و نمی‌توان در شرایط غیرعادی این‌گونه فعالیت‌ها را دنبال کرد و با وجود تجربه‌اي كه در نوسازی معادن و نساجی دارید، لایحه نحوه اداره بنگاه‌ها در شرایط بحرانی را به مجلس شورای اسلامی ببرید که امری لازم است و می‌تواند ریل گذاری خوبی در راستای جهش تولید و صادرات کند.

طبیب زاده تصریح کرد: واحدهای صنعتی با نوسانات نرخ ارز ضربه خوردند که وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند از آنان حمایت کند و بانک‌ها واحدهای بزرگ محور را پشتیبانی می‌کند و در راستای حمایت از واحدهای تولیدی، بانک توسعه صنایع کوچک و متوسط پیگیری و راه اندازی شود.

وي اظهار داشت: یکی از مسائل و مشکلات اصلی تولید، بانک‌ها و تأمین مالی است و بحث بانک‌ها به‌عنوان عامل توسعه می‌تواند راهگشا باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان يادآور شد: پروژه‌های بزرگی برای SPX (ارتباط بین عرضه و تقاضای واحدهای کوچک و بزرگ) در کرمان داریم که اگر مواد خود را از این استان تأمین کنند، به تولید کمک می‌شود؛ لذا با جدیت ارتباط معناداری بین کالاهای عرضه و تقاضا در استان ایجاد شود.

طبیب زاده با اشاره به سایه دستگاه‌های نظارتی به حق و ناحق بر بخش خصوصی افزود: بسیاری از مدیران با ترس از این سیستم کارها را پیش نمی‌برند که وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌تواند این مشکل را رفع و در شرایط فعلی به تصمیم گیری مدیران کمک کند و در این زمینه بی‌تصمیمی از تصمیم بد مخرب‌تر است.

وي اضافه كرد: معادن سنگ آهن استان کرمان در بخش معدن باید سوبسیت به شرکت‌های فولادی پرداخت کنند که سنگین بودن آن به بخش خصوصی آسیب وارد می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان ادامه داد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در گذشته درصدد تفویض اختیار به استان‌ها بود و صدور مجوزهای هفت صنعت باید به تهران برود که امری زمان بر است و کارشناسان استان با تفویض اختیارات می‌توانند این اقدامات را حتی دقیق‌تر انجام دهند.

آیین‌ نامه فروشگاه‌های زنجیره‌ای اصلاح شود
رئیس اتاق اصناف کرمان نیز در بخش ديگر اين نشست گفت: فروشگاه‌های افق کوروش یکی از بزرگترین مشکلات ما در کرمان است، که لازمه آن این است تا آیین نامه فروشگاه‌های زنجیره‌ای اصلاح شود.

یوسف جعفری افزود: داروخانه‌ها قانون خاصی ندارند و البته مشمول نظام صنفی هستند که نیازمند تجدید نظر قانون آن‌ها هستیم.

به گفته وی، وارد کنندگان به دلیل وجود مشکلات، کالا را بدون فاکتور ارائه می‌کنند، كه این موضوع باید پیگیری شود تا از اختلاف قیمت‌ها جلوگیری شود.

رئیس اتاق اصناف کرمان با اشاره به عدم همکاری سازمان اماکن اضافه کرد: توقع می‌رود اماکن در این شرایط همکاری بیشتری با ما داشته باشد.

جعفری با بیان این‌که چند سالی است رفع آلایندگی صنوف آلاینده را پیگیری می‌کنیم، ادامه داد: متأسفانه هنوز نتیجه نگرفتیم، كه امیدواریم به‌زودی یک زمین در شهرک صنعتی به ما واگذار شود تا ‌صنوف آلاینده‌ را منتقل کنیم.

به‌ گفته وی، باید حریم صنفی را منظور کنیم تا از ضرر اصناف جلوگیری شود، زیرا تراکم صنوف کرمان دیگر به مرحله مسمومیت رسیده است.

رئیس اتاق اصناف کرمان تأکید کرد: اصنافی که تعطیل هستند، بسیار متضرر شدند و این موضوع تعطیلی باید تجدید نظر شود.

لزوم رفع تعهد ارزی صادر کنندگان کرمانی
يك عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان نيز در اين نشست گفت: کارت‌های بازرگانی زیادی به دلیل مشکل تعهد ارزی صادر کنندگان باطل شده و ما مصرانه درصدد رفع این مشکل هستیم.

سید آرش علوی با بیان این‌که خواستار اجرای ۱۰ پیشنهادی که در شورای گفت‌وگو به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارائه شد هستیم، افزود: یکی از مواردی که در دولت ملاحظه نمی‌شود، این است که فکر می‌کنند بحث تعهدات ارزی، صادر کننده ارز را در خارج از کشور نگهداری می‌کند، درحالی که این‌گونه نیست.

وی با بیان این‌که ما به شدت خواستار یک روش برای رفع تعهدهای ارزی هستم، اضافه کرد: حجم بزرگی از صادرات ما به کشورهای همسایه و صادرات ریالی است که باعث ضرر به صادرات است.

به گفته عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان، ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی باید حذف شود تا فساد در اقتصاد کشور کاهش یابد.

علوي با بیان این‌که برای قیمت پایه گمركی فرمول ثابت گذاشته شود که از اختلافات و اشتباهات جلوگیری شود، خاطرنشان کرد: متأسفانه استفاده از کارت‌های اجاره‌ای گسترش یافته و ما باید انگیزه استفاده از کارت اجاره‌ای را حل کنیم.

در حاشيه نشست وزیر صنعت، معدن و تجارت با فعالان اقتصادی در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان كه با حضور استاندار و اعضای مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی انجام شد، از دو کتاب "قوانین و مقررات مزاحم تولید و سرمایه گذاری" و "وقف وقت" رونمایی شد.

کتاب "قوانین و مقررات مزاحم تولید و سرمایه گذاری" به‌وسيله علیرضا رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت گردآوری و توسط نشر مرندیز منتشر شده است.

همچنين کتاب "وقف وقت" نيز كه شامل عملکرد ۵ ساله علیرضا رزم‌ حسینی در دوران استانداری کرمان از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ است، به‌وسيله سید محمد علی گلاب زاده گردآوري و توسط مرکز کرمان شناسی با همکاری بنیاد ایران شناسی شعبه كرمان منتشر شده است.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/08/15  | ساعت: ١٩:٤٥ | شناسه: ١٢٢٣٩ | تعداد نمايش: 220


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 7

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 427774

  • بازديدکنندگان امروز : 3996

  • کل بازديدکنندگان : 10459132


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد