×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در نشست گراميداشت پدافند غيرعامل در شهرك‌ها و نواحي صنعتي سراسر كشور عنوان شد:

جلالي: عملیات پیشگیرانه پدافند سایبری در صنایع اجرا می‌شود/ مصاحب: شناسایی واحدهای تولیدی ریسک پذیر و سطح بندی شهرک‌های صنعتی برای مقابله با تهدیدات احتمالی در دستور كار است

اصغر مصاحب در نشست ويدئو كنفرانسي گراميداشت پدافند غيرعامل در شهرك‌ها و نواحي صنعتي سراسر كشور در سالن شهيد آبشناسان سازمان پدافند غيرعامل افزود: بیش از 900 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در استان‌های کشور، نقاط کلیدی به‌شمار می‌روند که الزامات پدافند غیرعامل باید در آن‌ها مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته در زمینه پیاده ‌سازی و اجرای ضوابط و الزامات پدافند غیرعامل در سطح صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کشور، در زمینه اهمیت به‌کارگیری این اصول اظهار داشت: در تحلیل تهدیدات کنونی کشور، با راهبرد فشار حداکثری از سوی آمریکا علیه کشور مواجه هستیم.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌های صنعتی ايران، غلامرضا جلالي روز دوشنبه با بيان اين مطلب در نشست ويدئو كنفرانسي گراميداشت پدافند غيرعامل در شهرك‌ها و نواحي صنعتي سراسر كشور در سالن شهيد آبشناسان سازمان پدافند غيرعامل گفت: این راهبرد زمانی آغاز شد که آمریکا با توجه به آمادگی و توان بازدارندگی کشور، استفاده از گزینه نظامی علیه کشورمان را منتفی دانست و استراتژی مادون جنگ را به‌کار گرفت؛ یعنی از تمام نقاط قوت خود علیه نقاط ضعف ما استفاده می‌کند.

به گفته وی، در برابر تحریم و فشارهای همه جانبه هنر این است که از تحریم به‌عنوان یک فرصت برای رشد صنعت بومی و خودکفایی استفاده کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور میزان اثرگذاری فشارها به مردم را به‌عنوان شاخص دشمن برای کارآمدی و مؤثر بودن نوع تهدیدات دانست و افزود: با این رویکرد، دشمن در تلاش است زیرساخت‌های حیاتی را هدف حملات خود قرار دهد تا با از کارافتادن آن‌ها و اختلال در خدمت رسانی به مردم، زمینه نارضایتی فراهم شود.

جلالي حفظ کارکردها و تداوم کار شهرک‌های صنعتی مواقع بحران را یکی از اهداف مهم پدافند غیرعامل دانست و اضافه کرد: نمونه بارز این تداوم کارکرد را در بحران کرونا شاهد بودیم که فعالیت‌های صنعتی ما ادامه یافت و خدمت رسانی به مردم متوقف نشد. این نشان داد که زیرساخت‌های بهداشت فردی، حرفه‌ای و کارگاهی در بخش صنعت عملکرد موفقی داشتند. این رویکرد بهداشت محور با توجه به این‌که کرونا فعلاً واکسن و دارو ندارد، باید به‌عنوان راهبرد پیشگیرانه تقویت شود.

وی با بیان این‌که یکی از مهمترین مصوبات کمیته دائمی پدافند غیرعامل، اضافه شدن وظیفه پدافند زیستی به ضوابط HSE همه شرکت‌ها بود، ادامه داد: تثبیت، تجهیز، آموزش، تمرین، کنترل و ارتقاء آمادگی و برطرف کردن نقاط ضعف از جمله مواردی است که در اجرای طرح‌های پدافند غیرعامل همواره باید درنظر گرفته شود. از همین رو، دستورالعملی با عنوان "نظام آمادگی و رزمایش دستگاه‌های اجرایی کشور" در شورای عالی پدافند غیرعامل کشور تهیه و به تصویب رسید. در این نظام نامه تکالیف و آمادگی‌های همه دستگاه‌های اجرایی کشور  مشخص شده است. یکی از مهمترین بندهای این نظام نامه این است که بر اساس آن، مسئولیت کامل تأمین حفاظت و امنیت تمام مراکز هر دستگاه به‌عهده رئیس آن دستگاه است.

به گفته رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، بر اساس این نظام نامه، همه دستگاه‌ها حداقل در سال باید یک مانور پدافند غیرعامل برگزار کنند که نوع و زمان و نحوه برگزاری آن در تعامل آن دستگاه با سازمان پدافند غیرعامل مشخص می‌شود. بنابراین لازم است تقویمی برای برگزاری سالانه رزمایش دستگاه‌های اجرایی تهیه شود تا به تدریج با برگزاری این مانورها، نقاط ضعف برطرف شود.

جلالي با بیان این‌که برای عملیات پیشگیرانه پدافند سایبری در صنایعی که وابسته به فضای سایبری هستند نیز طرحی در سازمان پدافند غیرعامل تهیه و به مرکز ملی فضای مجازی ارائه شد، بيان كرد: در بازه زمانی این طرح، قریب به 150 مرکز مورد پایش سایبری قرار خواهد گرفت.

وي با اشاره به لزوم توجه به عملیات پیشگیرانه در مقوله پدافند شیمیایی در صنایع تصریح کرد: این اقدام به‌ویژه در شهرک‌هاي صنعتی و صنایعی که با مواد شیمیایی سروکار دارند، باید مورد توجه قرار گیرد. ما در این زمینه با ضعف‌هایی مواجهیم. برای مثال، نیازمند یک نظام و مرکز ایمنی شیمیایی واحد در کشور هستیم تا نظامات، ضوابط و پروتکل‌ها در صنایع شیمیایی را تدوین کرده و در اختیار ما قرار دهد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان این‌که راهبرد اين سازمان در حوزه شهرک‌های صنعتی در درجه اول ساختار سازی پدافند غیرعامل است، گفت: اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده، ولی نیازمند تکمیل و توسعه است. همچنین باید متولی این امر در شهرک‌های صنعتی مشخص و کمیته پدافند غیرعامل متشکل از شرکت‌هایی که در یک شهرک صنعتی حضور دارند، تشکیل شود تا در زمینه اقدامات پدافند غیرعامل هم ‌فکری و هم افزایی صورت گیرد و اشکال و نقاط ضعف در اجرای ضوابط با تشریک مساعی برطرف شود.

جلالي افزود: راهبرد دیگر این است که هیچ شهرک صنعتی نباید فاقد طرح پاسخ اضطراری باشد و فرمانده آن نیز مشخص شود و تجهیزات لازم نیز تأمین شود تا در هنگام حادثه، یک عملکرد هماهنگ و کارآمد را شاهد باشیم.

وی با اشاره به اهمیت آموزش در زمینه الزامات پدافند غیرعامل اضافه کرد: تمرینات منظم دوره‌ای و رزمایش‌ها نیز از جمله اقداماتی است که ضمن حفظ آمادگی‌ها، به ما در احصاء نقاط ضعف و اشکالات و برطرف کردن آن در برنامه‌های بعدی کمک می‌کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تأکید بر لزوم درنظر گرفتن ملاحظات ایمنی، امنیتی و پدافندی در زیرساخت‌های حیاتی ادامه داد: در حوزه مصون‌ سازی زیرساخت‌ها نیز باید قبل از هر اقدام، طبقه ‌بندی زیرساخت‌ها از نظر پدافند غیرعامل انجام شود. این اقدام بیش از هر چیز خود را در خروج مراکز پرخطر در شهرها نشان می‌دهد؛ چرا که یکی از اساسی‌ترین اقدامات در بحث پدافند شهری، خروج مراکز صنعتی پرخطر از مراکز جمعیتي است.

جلالي خاطرنشان كرد: با اقدامات مشترکی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت درحال پیگیری است، زیرساخت‌های پرخطر در حریم شهرها باید به مراکز صنعتی منتقل شوند. البته در این شهرک‌ها نیز باید حداکثر اقدامات زیرساختی و ضوابط و اصول پدافند غیرعامل به‌کار گرفته شود.

شناسایی واحدهای تولیدی ریسک پذیر و سطح بندی شهرک‌های صنعتی برای مقابله با تهدیدات احتمالی در دستور كار است
عضو هيأت مديره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نيز در این نشست با اعلام آمادگی برای اجرای دستورالعمل‌های پدافند غیرعامل در بخش صنعت، از شناسایی واحدهای تولیدی ریسک پذیر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور خبر داد.


اصغر مصاحب افزود: بیش از 900 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در استان‌های کشور، نقاط کلیدی به‌شمار می‌روند که الزامات پدافند غیرعامل باید در آن‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی با تأکید بر ضرورت انجام برنامه‌ریزی مناسب برای تحقق اهداف پدافند غیرعامل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، اضافه کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و 31 شرکت استاني تابعه آن اقدامات خوبی را در حوزه اجراي برنامه‌ها، مانورها و دوره‌های آموزشی پدافند غيرعامل انجام داده‌اند که در شش ماهه دوم سال جاري و سال 1400 نیز تداوم خواهد داشت.

عضو هيأت مديره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تأكيد مقام معظم رهبری مبني بر اين‌كه "پدافند غیرعامل یک اصل برای همیشه است و نبايد با هیچ بهانه و توجیهی متوقف شود" را سرلوحه اقدامات و نشانگر اهمیت اين موضوع دانست.

مصاحب ادامه داد: تکلیف ما این است که بر اساس سیاست‌های ابلاغي مقام معظم رهبری و ماده (58) قانون احکام دائمی در این راستا اقدامات ویژه‌اي را به‌عمل آوريم و بر اساس همین موضوع، طرح‌های توسعه‌ای که در شهرک‌ها و نواحی صنعتی درحال اجرا هستند را نیز مبتنی بر رعايت قواعد و ضوابط پدافند غیرعامل تعريف كرده‌ایم.

وی با اعلام این‌که طراحی و مکان یابی برای ایجاد شهرک‌های صنعتی جدید را نیز با درنظر گرفتن الزامات پدافند غیرعامل انجام می‌دهیم، تصريح كرد: سطح بندی شهرک‌ها و نواحی صنعتی برای مقابله با تهدیدات احتمالی در دستور کار است.

عضو هيأت مديره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت: زیرساخت‌های ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی در شهرك‌ها و نواحي صنعتي را مورد بازنگری قرار داده و در این راستا برنامه‌هایی تدوین نموده‌ایم که در دست اقدام است.

مصاحب همچنین اعلام کرد: شناسایی واحدهای تولیدی ریسک پذیر به‌صورت متناوب در دستور کار است و اطلاعات مربوطه به‌صورت منظم به‌روزرسانی می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: پدافند غیرعامل با استفاده از فرآیندها و ابزارها با تهدیدات پیرامونی مقابله می‌کند و در این مسیر منابع انسانی كمتري با مخاطرات احتمالي مواجه می‌شود.

عضو هيأت مديره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این‌که دو نوع نگرش پدافندی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی وجود دارد، افزود: یک نگرش به واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی و نگرش دیگر به مجموعه زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی برمی‌گردد.

مصاحب با تأکید بر این‌که برای دستيابي به اهداف پدافند غیرعامل و امنيت سرمايه گذاري در كشور باید هزینه شود، اضافه كرد: برای رفع دغدغه سرمایه گذاران و صنعتگران، آمادگی همکاری با سازمان پدافند غیرعامل برای اجرای آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های ویژه به منظور انطباق هرچه بيشتر با ضوابط مربوطه را داریم.

وي در پايان همكاري دو سازمان درخصوص انجام طرح‌هاي پژوهشي و حمايت از پايان نامه‌هاي تحصيلات تكميلي در حوزه استقرار نظام پدافند غيرعامل در سطح واحدهاي توليدي و زيرساخت‌هاي شهرک‌ها و نواحی صنعتی را نيز خواستار شد.

ساماندهی و ایجاد حریم برای مراکز پرخطر در 7 شهرک صنعتی بزرگ کشور
در ادامه اين نشست، معاون فني سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران از ساماندهی و ایجاد حریم برای مراکز پرخطر در 7 شهرک صنعتی بزرگ کشور خبر داد و گفت: مکان یابی 3 شهرک و ناحیه صنعتی جدید نيز مطابق دستورالعمل‌ها و ضوابط اعلامی سازمان پدافند غیرعامل انجام شد.

فتحعلی محمدزاده افزود: کشورمان جزو 10 کشور حادثه خیز دنیاست که از جمله مخاطرات آن می‌توان به سیل، زلزله و مخاطرات انسانی اشاره کرد.

وی با اعلام این‌که یکی از راه‌های مقابله با تهدیدات، اعمال سیاست‌ها و دستورالعمل‌های پدافند غیرعامل است، اضافه کرد: شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور یکی از نقاط حائز اهمیت در رویکرد پدافند غیرعامل است.

معاون فني سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران با بیان این‌که فعالیت‌های تولیدی و انسانی توأمان در شهرك‌ها و نواحي صنعتي متمرکز است، ادامه داد: در 841 شهرک و ناحیه صنعتی درحال ارائه خدمات هستیم و گستردگي حوزه شهرک‌ها و نواحی صنعتی مستلزم انجام تدابیر لازم از نگاه پدافند غیرعامل است.

محمدزاده تصريح كرد: در راستای تفاهم نامه‌ای که میان سازمان پدافند غیرعامل و سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران منعقد شد، برنامه‌های پدافند غیرعامل را در قالب دستورالعمل‌های ارائه شده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور عملیاتی نمودیم.

وی اظهار داشت: در چارچوب برنامه‌های 19 گانه اعلامی به شرکت شهرک‌های صنعتی استان‌ها، از 43 مرکز حساس و مهم بازدید، ارزیابی و به‌روزرسانی‌های لازم انجام شده است.

معاون فني سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران افزود: سطح بندی‌ شهرك‌ها و نواحي صنعتي شامل پست‌های برق، مخابرات، شبکه‌های آب، گاز، ایستگاه آتش نشانی و TBS را در دستور کار داریم و مصون سازی زیرساخت‌های حیاتی شامل محوطه چاه‌های آب، دریچه‌های مخازن، دیوارها و هدایت آب‌های سطحی نيز انجام شده است.

محمدزاده با اعلام این‌که 4 رزمایش در شهرک‌ها و نواحی صنعتی با مشارکت و هماهنگی سازمان پدافند غيرعامل انجام گرفته است، اضافه کرد: این رزمایش‌ها با هدف دستیابی به آمادگی عملیاتی در زیرساخت‌های حیاتی برگزار شد.

وی با یادآوری این‌که ساماندهی و ایجاد حریم برای مراکز پرخطر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در 7 شهرک صنعتی انجام شده است، ادامه داد:  مکان یابی 3 شهرک و ناحیه صنعتی جدید شامل شهرک صنعتی جم، ناحیه صنعتی پایین دستی پتروشیمی و شهرک صنعتی سامان 1 نيز مطابق دستورالعمل‌ها و ضوابط اعلامی سازمان پدافند غیرعامل انجام شده است.

معاون فني سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران تصريح كرد: شناسایی و کاهش آسیب پذیری زیرساخت‌های صنایع، مراکز و اولويت‌هاي حساس و مهم در 6 شهرک در استان‌های بوشهر، کرمان و مرکزی به انجام رسيده است.

محمدزاده تدوین طرح‌های پژوهشی و برگزاري دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های تخصصی برای بررسی مسائل نوین پدافندی در حوزه صنعت را از دیگر اقدامات اين سازمان در حوزه پدافند غیرعامل عنوان كرد.


در اين نشست گزارشي از اقدامات پدافندي در برخي از شهرك‌هاي صنعتي كشور به‌صورت ويدئو كنفرانسي ارائه شد و در پايان از معاون فني و مدير هماهنگي شهرك‌ها و نواحي صنعتي سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مديران عامل شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌هاي البرز، چهارمحال و بختياري و همدان و همچنين مديران عامل شركت‌ خدماتي شهرك‌هاي صنعتي توس مشهد و بزرگ شيراز با اهداء لوح تقدير شد.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/08/19  | ساعت: ١٣:٠٠ | شناسه: ١٢٢٦٣ | تعداد نمايش: 245


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 6

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 427752

  • بازديدکنندگان امروز : 3752

  • کل بازديدکنندگان : 10458888


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد