×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آيين اختتامیه جشنواره ملی حلوای ارده سنتی زرقان عنوان كرد:

باید از جايگاه رفيع سنت‌ها برای ایجاد اشتغال در كشور حمایت کرد/ خوشه حلوا ارده به‌عنوان يكي از استعدادهاي استان فارس، تأمین اعتبار و مطالعه مي‌شود/ بیش از 8 هزار هکتار به گستره شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور اضافه شد

علی رسولیان روز پنج‌شنبه در آيين اختتامیه جشنواره ملی حلوای ارده سنتی زرقان با بیان این‌که بیشتر اشتغالی که در دنیا ایجاد شده، ناشی از صنایع خرد و کوچک است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری نیز در ابلاغیه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، این موضوع را مطرح و بر آن تأکید کرده‌اند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از راه ‌اندازی خوشه صنعتی حلوای ارده در شهرستان زرقان حمايت كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علی رسولیان روز پنج‌شنبه در آيين اختتامیه جشنواره ملی حلوای ارده سنتی زرقان با بیان این‌که بیشتر اشتغالی که در دنیا ایجاد شده، ناشی از صنایع خرد و کوچک است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری نیز در ابلاغیه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، این موضوع را مطرح و بر آن تأکید کرده‌اند.

وی با بیان این‌که باید از جايگاه رفيع سنت‌ها برای ایجاد اشتغال در كشور حمایت کنیم، گفت: بنگاه‌های بزرگ باید به ایجاد کسب ‌و کارهای کوچک کمک کنند تا در مناطقی که ظرفیت‌هاي لازم وجود دارد، این کسب ‌و کارها راه ‌اندازی شوند.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این‌که خوشه‌های صنعتی یکی از راهکارهایی است که در این راستا باید انجام شود، افزود: باید در هر منطقه متناسب با استعدادی که وجود دارد، صنایع و کارگاه‌های کوچک راه ‌اندازی کرد؛ كمااين‌كه در استان فارس تا كنون 20 استعداد از جمله مسقطی، فرش دستبافت و ... در قالب خوشه‌هاي كسب و كار شناسایی و ساماندهي شده‌اند.

رسوليان با بیان این‌که خوشه حلوا ارده به‌عنوان يكي از استعدادهاي استان فارس، تأمین اعتبار و مطالعه خواهد شد، اضافه کرد: توسعه فناوري، آموزش و دیگر اجزایی که می‌تواند تشکیل دهد، باید دنبال شود و روی آن کار مطالعاتی کرد تا حلوا ارده شهرستان زرقان توسعه یابد.

وی با اشاره به این‌که باید محصولات هر شهرستان سهم بیشتری در سبد غذایی مردم داشته باشند، ادامه داد: در بسیاری از محصولات باید دولت ورود کند و حلوا ارده نیز نقش بیشتری در سبد غذایی مردم داشته باشد تا این صنعت نیز رونق گیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که استان هم کمک کند تا خوشه حلوا ارده ایجاد شود، بیان کرد: باید عمده کار خانگی باشد، اما بخشی برای ایجاد توسعه صنعتی درنظر گرفته شود.

رسولیان به توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی به‌عنوان يكي از ضرورت‌هاي پاسخگويي به نياز سرمايه گذاري كشور اشاره كرد و گفت: بیش از 8 هزار هکتار به گستره شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور اضافه شده است و راه‌ اندازی 7 شهرک صنعتي را در استان فارس درحال پیگیری داریم که یکی از آن‌ها در زرقان است و توجه ویژه‌ای نیز به شیراز می‌شود.

وي تصريح كرد: نگاه وزارت صنعت، معدن و تجارت، حمایت از بخش خصوصی است و هرجا این آمادگی و زمین وجود داشته باشد، مجوز آن را صادر می‌کنیم.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: همچنین نهضت کارگاه ‌سازی را در كشور آغاز کرده‌ایم و در 8 ماه گذشته حدود 1700 کارگاه ایجاد شده و امسال نیز يك هزار کارگاه جديد در شهرك‌ها و نواحي صنعتي استان‌ها ساخته مي‌شود.

رسولیان اظهار امیدواری کرد که نتایج عملی این جشنواره در سال‌های آینده در خوشه‌های صنعتی دیده شود.

بهره گیری از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بومی برای توسعه فارس ضروی است
رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين مراسم گفت: بهره گیری از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بومی برای توسعه، به‌ویژه در شهرستان زرقان، امری ضروری است و با تغییر و تحولات مدیریتی در این شهرستان این موضوع باید مورد تأکید باشد.

علیرضا پاک فطرت افزود: شناسایی ظرفیت‌های بومی هر منطقه، به‌ویژه شهرستان زرقان با تغییرات مدیریتی  در مسیر رو به مطلوبی قرار گرفته که امروز شاهد برگزاری جشنواره حلوا ارده سنتی هستیم.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری طی ۱۰ سال اخیر با انتخاب شعارهای مختلفی که در نامگذاری‌ها استفاده کردند، بر ضرورت حمایت از تولید و تولید کننده تأکید داشتند، اما ما کم ‌توجهی کرده‌ایم که این موضوع می‌تواند با تولید کیفی محصولات و بهره ‌برداری مناسب از آن در قالب بسته‌ بندی مدرن جبران شود.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت مقام زن و کارگر در جامعه اسلامي ادامه داد: پیغمبر خدا، مقام دو قشر کارگر و زن را گرامی مي‌داشت که این نشان از اهمیت مقوله کار و همچنین شأن و منزلت بانوان در جامعه است. حرف زدن تنها کافی نیست و همه ما باید کار کنیم و به نقش ‌آفرینی بانوان هم که نسل آینده را پرورش می‌دهند، توجه ویژه داشته باشیم تا فرهنگ کار و تلاش در جامعه نهادینه شود.

پاک فطرت خاطرنشان كرد: باید مشکلات تولید کنندگان را رفع کنیم؛ ضمن این‌که مشکلات آن‌ها را می‌دانیم، اما بهتر است در برنامه‌های مختلف به این قشر هم فرصت داده شود تا با صدای بلند و بدون تعارف، مطالبات خود را پیگیری کنند.

وی به اهمیت نقش‌ شهرداری‌ها در توسعه فرهنگی و عمرانی شهرها اشاره کرد و گفت: مسئولان شهر زرقان به دلیل ظرفیت‌های متعدد و نزدیکی به کلانشهر شیراز باید علاوه بر اقدامات خدماتی در سطح شهر به موضوعات زیربنایی و عمرانی مانند ساخت اماکن ورزشی بپردازند.

رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در مجلس شوراي اسلامي تأكيد كرد: باید بکوشیم حلوا ارده سنتی زرقان که به‌عنوان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است، در حوزه تجارت و به‌ویژه صادرات، هم در داخل و هم در خارج کشور موفق باشد.

پاک‌ فطرت با بیان این‌که شهرستان زرقان می‌تواند شهر فروشگاهی باشد و فروشگاه‌های بزرگ در آن ايجاد شود، از شهرداري اين شهر خواست در اين راستا اقدامات زیربنایی بیشتری انجام دهد.

جای خالی واحدهای فرآوری و تخصصی
همچنين در ادامه اين مراسم، ديگر نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی نیز با تأکید بر جذب سرمایه‌ گذار در بخش تولید گفت: بخش‌هایی دولت و بخش‌هایی نیز سرمایه ‌گذاران خصوصی می‌توانند سرمایه ‌گذاری کنند و  برای ایجاد شهرک‌های صنعتی ویژه اقدام شود.

جعفر قادری با بیان این‌که می‌توانیم شهرک صنعتی ارده و محصولات کنجد داشته باشیم، افزود: در استانی که یک گرم کنجد تولید نمی‌کند، 90 واحد صنعتی مرتبط با کنجد دارد؛ اما استان فارس این ظرفیت را دارد و باید از این موقعيت ويژه استفاده کرد.

وي با بیان این‌که خطوط جاده‌ای و ریلی در استان فارس درحال توسعه است، اضافه كرد: سرمایه ‌گذاری چند میلیاردی برای ایجاد پایانه صادراتی و کارگو درحال پیگیری است و مناطق ویژه دانشگاهی می‌تواند مکمل صنعت گردشگری باشد.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که ظرفیت انواع مختلف گردشگری را در استان فارس داریم، اظهار امیدواری كرد که در زرقان زمینه برای حضور سرمایه‌ گذاران فراهم شود؛ چرا که همجواری با کلانشهر شیراز یک فرصت است و می‌تواند تقویت ‌کننده اقتصاد این شهرستان باشد.‌

قادری با بیان این‌که اقدامات زیرساختی که در استان فارس درحال انجام است، می‌تواند زمینه را برای سرمایه ‌گذاری فراهم کند، خواستار توجه بیشتر برای جذب سرمایه‌ گذار و تأمین زیرساخت‌ها شد.

معرفی جاذبه‌ها در قالب جشنواره برای جذب گردشگر
فرماندار شهرستان زرقان نیز در این مراسم با بیان این‌که همزمان با هفته بزرگداشت زرقان، اولین جشنواره ملی حلوا ارده زرقان برگزار شد، گفت: برگزاری این جشنواره می‌تواند سبب معرفی این محصول در سطوح ملی و بین‌المللی شود و به‌تنهایی می‌تواند اقتصاد زرقان را متحول کند.

احسان خازن افزود: اختصاص تسهیلات کم ‌بهره برای مشاغل زودبازده، راه ‌اندازی کارگاه تولید حلوا، ایجاد صنایع بسته ‌بندی، ایجاد شهرک صنعتی خصوصی به توسعه تولید این محصول کمک می‌کند و درخواست داريم به‌صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد.

وي با بیان این‌که این جشنواره طی هفته گذشته برنامه‌های مختلفی داشته است، اضافه کرد: هر شب 3 تا 4 هزار نفر در برنامه‌ها شرکت می‌کنند و یک نشاط اجتماعی در شهر و شهرستان ایجاد شده است و فردا شب با حضور مردم نیز یک اختتامیه مردمی برگزار می‌شود.

شهرستان زرقان در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد.

تاريخ: 1401/02/22  | ساعت: ١٠:٣٠ | شناسه: ١٧٤٨٥ | تعداد نمايش: 110


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 11

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 904736

  • بازديدکنندگان امروز : 4286

  • کل بازديدکنندگان : 16231272


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد