×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری ستاد گرامیداشت دهه تولید و تجارت عنوان كرد:

بهره برداری از ۱۸۴ پروژه زیرساختی با سرمایه‌ گذاری ۹۰۰ میلیارد تومان در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور/ احياء ۱۸۶ واحد صنعتي راکد و افزایش ظرفیت توليد ۱۳۴ واحد نيمه فعال از ابتدای امسال تا کنون/ قطعی برق بدون برنامه به شدت کاهش یافته و وضعیت بهتر از پارسال است/ اعطاي مشوق‌های ويژه برای تولید برق صنايع/ ایجاد شهرک‌هاي صنعتي تخصصي انرژی خورشیدی و واگذاري به بخش خصوصی/ ایجاد ستاد سرمایه‌ گذاری ویژه بر اساس آمایش سرزمینی/ ساماندهی ۳۸ لکه صنعتی اطراف تهران

علی رسولیان روز چهارشنبه در نشست خبری ستاد گرامیداشت دهه تولید و تجارت در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: این پروژه‌ها در بازه زمانی یکم تیر ـ روز اصناف ـ تا دهم تیر ـ روز صنعت و معدن ـ به بهره ‌برداری خواهند رسید.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از بهره ‌برداری از ۱۸۴ پروژه زیرساختی در دهه تولید و تجارت در داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور با سرمایه‌ گذاری ۹۰۰ میلیارد تومان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان روز چهارشنبه با بيان اين مطلب در نشست خبری ستاد گرامیداشت دهه تولید و تجارت در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: این پروژه‌ها در بازه زمانی یکم تیر ـ روز اصناف ـ تا دهم تیر ـ  روز صنعت و معدن ـ به بهره ‌برداری خواهند رسید.

وي اضافه کرد: همچنين بزرگترین شهرک صنفی ـ تولیدی كشور با اخذ مصوبه دولت و مشارکت اصناف در استان همدان آماده بهره‌ برداری است.

رئیس هیأت مدیره و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به احیاء بيش از ۲ هزار واحد صنعتی راکد در سال گذشته نيز اشاره کرد که به این ترتیب ۱۵ درصد از تعداد واحدهای توليدي غیرفعال كشور کاسته شد.

رسولیان با بيان اين‌كه امسال احیاء ۲ هزار واحد راکد دیگر در دستور کار است، ادامه داد: از ابتدای امسال تا کنون ۱۸۶ واحد راکد احیاء شده و افزایش ظرفیت توليد ۱۳۴ واحد در دستور کار قرار گرفت.

وي يادآور شد: در ابتداي استقرار دولت سيزدهم، احصاء واحدهاي صنعتي راكد كشور در دستور كار سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران قرار گرفت، كه در نتيجه آن، 12 هزار و 67 واحد توليدي راكد در داخل و خارج شهرك‌ها و نواحي صنعتي استان‌ها شناسايي شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با بررسي‌هاي به‌عمل آمده، مشخص شد كه ۶۲ درصد واحدهای صنعتي راکد كشور قابلیت احیاء دارند و ۵۷ درصد نيز برای احیاء اعلام آمادگی کرده‌اند.

رسوليان اظهار داشت: برای سال جاری، علاوه بر تداوم برنامه بازفعال سازي واحدهاي راكد، برنامه افزایش ظرفیت سه‌ هزار و ۳۰۰ واحد راکد کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت نيز آغاز شده که بخش کوچکی از منابع مالی آن از محل بودجه‌ داخلی این سازمان و بقیه از اعتبارات بانکی، طرح تام و ... خواهد بود.

قطعی برق صنایع کوچک، حداکثر یک روز
وي در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره جزئیات کمبود برق در شهرك‌ها و نواحي صنعتي گفت: کشور در یک مصرف با کمبود برق مواجه است، اما اصرار ما این است که کمبود برق تولید را تحت تأثیر قرار ندهد.

رئیس هیأت مدیره و مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: امسال عمده قطعی‌های برق با برنامه است و توافق شد چنان‌چه کسری جدی برق وجود داشت، حداکثر در یک روز، آن‌هم بین ساعت‌های ۱۱ صبح تا ۲۳ شب برق در شهرک‌های صنعتی قطع شود.

رسولیان با تصریح بر این نکته که یک روز برای همه جا نیست و ممکن است برخی نقاط کمتر باشد، اضافه كرد: قطعی برق بدون برنامه نیز به شدت کاهش یافته و به‌طور کلی وضعیت بهتر از پارسال است.

وی به پیش‌بینی دو مسیر برای تأمین برق صنايع در کوتاه ‌مدت اشاره کرد و ادامه داد: نيروگاه‌هاي خود تأمين (DG) بنگاه‌هاي اقتصادي برای زمان اوج مصرف و همچنین استقرار نيروگاه‌هاي مقياس كوچك (CHP) به‌طوری که بتوانند مازاد برق تولیدی‌شان را ترانزیت کرده و به دیگر صنایع بفروشند، در دستور کار است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام ‌کرد: به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، مجوز خرید CHP و DGهای دست ‌دوم تا پایان شهریور امسال اخذ شده است، كه سرمايه گذاران علاقه‌مند مي‌توانند از اين فرصت ويژه بهره ببرند.

رسولیان تصريح كرد: همچنین در شهرک‌های صنعتی مصوب شد تا به ازای تولید هر مگاوات برق، یکصد مترمربع زمین رایگان در اختیار سرمايه گذاران قرار داده شود.

وي بیان كر‌د: تا کنون افزایش ظرفیت برق در حوزه CHPها ۵۰۰ مگاوات بوده و ۴۰۰ مگاوات نیز توسط DGهای خود تأمین از سوی واحدهای صنعتی اضافه شده است.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از دریافت مصوبه ایجاد شهرک صنعتي تخصصي انرژی خورشیدی نيز خبر داد و گفت:‌ این شهرک صنعتي پس از ایجاد، به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

رسوليان همچنین به امضای تفاهم‌ نامه‌ای با وزارت نیرو برای خرید تضمینی برق و کاهش بروکراسی در این زمینه اشاره کرد و افزود: از وزارت نیرو مجوز گرفته‌ایم که تا میزان ۲۰۰ کیلووات برق تولیدی به‌صورت تضمینی خریداری شود.

ایجاد ستاد سرمایه‌ گذاری ویژه بر اساس آمایش سرزمینی
وي در بخش ديگري از اين نشست در پاسخ به سئوال يكي از خبرنگاران اظهار داشت: ستاد سرمایه ‌گذاری ویژه بر اساس آمایش سرزمینی با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت تشكيل شده که ظرفیت‌های مناطق، همچنین نوع کالاها و محصولاتی که باید در مناطق مختلف كشور تولید شود، مورد مطالعه قرار گرفته و مشوق‌هایی نیز درنظر گرفته خواهد شد.

ساماندهی ۳۸ لکه صنعتی اطراف تهران
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنين از ساماندهی واحدهای صنعتی و معدنی ۳۸ لکه صنعتی اطراف تهران بر اساس اصول زیست‌ محیطی كه به دنبال پيگيري‌هاي اين وزارتخانه، در نشست اخير هیأت وزیران به تصویب رسيده است، خبر داد.

رسوليان اين مصوبه را يكي از اقدامات بنيادي دولت سيزدهم در راستاي انضباط بخشي به ايجاد، توسعه و ارائه خدمات مورد نياز واحدهاي توليدي و لكه‌هاي صنعتي اطراف تهران عنوان كرد و از آمادگي سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران براي اجراي تكاليف مقرر در آن در چارچوب اصول زیست محیطی خبر داد.

امسال يكم تا دهم تير به‌عنوان دهه توليد و تجارت تعيين و به ترتيب اول تیر روز "اصناف؛ نماد اقتصاد مردمی"، دوم تیر روز "تشکل‌ها؛ هم افزایی تولید و تجارت"، سوم تیر روز "تجارت و خدمات؛ هوشمندی کسب و کار"، چهارم تیر روز "رسانه؛ تبیین گر تولید و تجارت"، پنجم تیر روز "زیرساخت؛ بنیان تولید و تجارت"، ششم تیر روز "صادرات؛ تولید پایدار در تراز جهانی"، هفتم تیر روز "امنیت قضایی؛ آرامش کسب و کار"، هشتم تیر روز "تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین"، نهم تیر روز "معدن؛ فرصت ناب ارزش آفرین" و دهم تیر روز "صنعت و معدن؛ پیشران پیشرفت در گام دوم انقلاب" نامگذاری شده است.

نشست خبری ستاد گرامیداشت دهه تولید و تجارت با حضور معاون هماهنگي و محيط كسب و كار وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاون وزير و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مشاور وزير و مديركل حوزه وزارتي و رئيس ستاد گرامیداشت دهه تولید و تجارت، نمايندگان خانه صنعت، معدن و تجارت ايران، اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران و تهران، اتاق اصناف ايران و تهران، خانه معدن ايران، خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ايران و سازمان نظام مهندسي معدن ايران در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

تاريخ: 1401/04/01  | ساعت: ١٣:٣٠ | شناسه: ١٨٠٣١ | تعداد نمايش: 112


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 14

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 962089

  • بازديدکنندگان امروز : 4196

  • کل بازديدکنندگان : 16729013


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد