×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

با تصویب هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در دستور کار قرار گرفت:

توسعه يك شهرك و دو ناحيه صنعتي به گستره 414 هكتار در استان‌هاي قزوين، آذربايجان شرقي و خراسان رضوي

در آخرین نشست هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، توسعه يك شهرك و دو ناحيه صنعتي در استان‌هاي قزوين، آذربايجان شرقي و خراسان رضوي به تصویب مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها رسید.

توسعه يك شهرك و دو ناحيه صنعتي كشور در دستور کار سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، در آخرین نشست هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، توسعه يك شهرك و دو ناحيه صنعتي در استان‌هاي قزوين، آذربايجان شرقي و خراسان رضوي به تصویب مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها رسید.
    
"شهرك صنعتي حكيميه" به مساحت 251 هكتار در شهرستان بوئين زهرا استان قزوين، "ناحيه صنعتي آخولا" به مساحت 105 هكتار در شهرستان تبريز استان آذربايجان شرقي و "ناحيه صنعتي جغتاي" به مساحت 55 هكتار در شهرستان جغتاي استان خراسان رضوي، از جمله شهرك‌ و نواحي صنعتي تقاضا محوري هستند كه با تصميم هيأت مديره سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به‌عنوان مجمع عمومي شركت‌‌هاي استاني تابعه توسعه مي‌يابند.

با توسعه اين شهرك و دو ناحيه صنعتي، 414 هكتار به مساحت اراضی در اختیار شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور افزوده می‌شود تا شرکت‌هاي استانی تابعه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بتوانند نسبت به جذب سرمایه ‌گذاران و ایجاد بستر مناسب توليد و شغل پایدار در سطح آن مناطق اقدام کنند.

گفتني است، از ابتداي سال 1401 تا كنون، ایجاد یا توسعه 5 شهرک و ناحیه صنعتی در 5 استان کشور به وسعت بیش از 216 هکتار به تصویب هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان مجمع عمومی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها رسیده است که برای طی فرآیند تصویب نهایی به مراجع قانونی ذیربط ارسال شد.

همچنين در سال گذشته با مجموعه اقدامات و پيگيري‌هاي انجام شده در اين سازمان و شركت‌هاي استاني تابعه، بیش از 7‌ هزار هکتار زمين از طريق ایجاد يا توسعه 48 شهرک و ناحیه صنعتی در 23 استان به مجموع سطح اراضي صنعتي در اختيار شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور افزوده شد، كه رشد بيش از 288 درصدي نسبت به عملكرد سال 1399 را در تحقق شاخص افزايش سطح اراضي صنعتي در اختيار درپي داشت.

شايان ذكر است، با تهیه و ارسال گزارش فني و اقتصادي ضرورت ایجاد و مکان‌ یابی شهرک یا ناحیه صنعتی توسط شرکت‌ شهرک‌های صنعتی هر استان‌ و پس از بررسی و بازدید میدانی کارشناسان معاونت فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، گزارش اظهار نظر کارشناسی به هیأت مدیره ارائه و در صورت تأیید مورد تصویب قرار می‌گیرد.

مطابق ضوابط و مقررات قانوني، مصوبه هيأت مديره سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران براي شهرك‌ها و نواحي صنعتي بالاي 50 هكتار بايد به تصويب مجمع عمومي اين سازمان متشكل از وزراي صنعت، معدن و تجارت، جهاد كشاورزي، راه و شهرسازي، نيرو، امور اقتصادي و دارايي، معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور رسيده و سپس با بررسي و تأييد كميسيون امور زيربنايي، صنعت و محيط زيست دفتر هيأت دولت، مورد تصويب هيأت وزيران قرار گيرد.

همچنين به استناد مفاد قانون حمايت از ايجاد نواحي صنعتي روستايي، مصوبه هيأت مديره سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به‌عنوان مجمع عمومي شركت‌هاي استاني تابعه، شرط لازم براي تصويب نواحي صنعتي جديد با وسعت زير 50 هكتار است و در عين حال تصويب نهايي آن مشروط به تأييد و اخذ مصوبه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان مي‌باشد.

مطابق ضوابط و مقررات قانونی و مفاد بند (8) قانون راجع به تأسيس شركت شهرك‌هاي صنعتي ايران، مجمع عمومي سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران موظف است با توجه به سياست‌هاي دولت جمهوري اسلامي ايران و با تصويب هيأت دولت براي افزايش تعداد شهرك‌هاي صنعتي اقدام لازم را انجام دهد. همچنين مجمع عمومي شركت‌هاي تابعه (هيأت مديره سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران) مي‌تواند با توجه به نياز و ضرورت، نسبت به توسعه شهرك‌ها و نواحي صنعتي مصوب اقدام نمايد.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن 509 شهرک و 338 ناحیه صنعتی و 5 منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌ برداری، 84 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، 6 شهرک فناوری، 40 مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، 99 هزار و 143 قرارداد منعقده و بهره ‌برداری از 49 هزار و 529 واحد صنعتی و سه هزار و 245 واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم 987 هزار و 75 نفر را در سراسر کشور فراهم نموده است.

تاريخ: 1401/05/09  | ساعت: ٠٨:٣٠ | شناسه: ١٨٦١٣ | تعداد نمايش: 123


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 4

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 1084099

  • بازديدکنندگان امروز : 4450

  • کل بازديدکنندگان : 17300179


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد