×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در نشست هم‌اندیشی احیاء واحدهای اقتصادی با حضور نمايندگان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی عنوان شد:

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاونت اول ریاست جمهوری: اولویت سرمایه گذاری دولت، احیاء واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل است/ معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: با عارضه‌یابی جامع سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، ۱۲ هزار و ۶۷ واحد صنعتی غيرفعال در كشور احصاء و شناسایی شد

امیرحسین مدنی در نشست هم‌اندیشی احیاء واحدهای اقتصادی با حضور نمايندگان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی اظهار داشت: دولت سیزدهم دغدغه رشد اقتصادی دارد و برنامه‌ریزی برای رشد ۸ درصدی اقتصادی درنظر گرفته که ۴.۵ درصد آن از محل سرمایه ‌گذاری محقق می‌شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاونت اول ریاست جمهوری گفت: ۴.۵ درصد از رشد اقتصادی ۸ درصدی پیش بینی شده دولت از محل سرمایه ‌گذاری مهیا می‌شود که اولویت سرمایه ‌گذاری در واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل است.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، امیرحسین مدنی در نشست هم‌اندیشی احیاء واحدهای اقتصادی با حضور نمايندگان وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی اظهار داشت: دولت سیزدهم دغدغه رشد اقتصادی دارد و برنامه‌ریزی برای رشد ۸ درصدی اقتصادی درنظر گرفته که ۴.۵ درصد آن از محل سرمایه ‌گذاری محقق می‌شود.

وی افزود: این حجم از سرمایه ‌گذاری نیازمند نقدینگی بالایی است که برای تحقق آن به سراغ واحدهای فعال و نیمه فعال و پروژه‌های نیمه تمام رفته‌ایم که می‌تواند در زمانی کوتاه ‌تر و با مبالغی کمتر، جهش تولید و اشتغالزایی ایجاد کند. لذا درحال فعایت برای احیاء واحدهای اقتصادی مختلف نظیر صنعتی، کشاورزی و معدنی هستیم.

نماینده معاون اول رئیس ‌جمهور در راه ‌اندازی و عملیاتی کردن نهضت احیاء واحدهای اقتصادی اضافه كرد: فعالیت ما موازی ‌کاری با سایر دستگاه‌ها نیست، بلکه به دنبال ایجاد زیرساخت لازم برای احیاء واحدهای اقتصادی و ارتباط میان دستگاه‌های مختلف هستیم.

مدني تصریح کرد: بخش خصوصی نیز در بحث احیاء وارد عمل شده است که می‌تواند نقدینگی‌های موجود در جامعه را در این بخش تزریق کند.

وي بيان كرد: میز تخصصی بورس و میز تخصصی در بانک مرکزی برای احیاء واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل شکل گرفته است و از تمام ظرفیت‌های کشور برای این کار استفاده می‌شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاونت اول ریاست جمهوری گفت: از طریق صندوق سرمایه گذاری خصوصی (PE) نیز برای احیاء واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل استفاده می‌شود. این روش در بسیاری از کشورها استفاده می‌شود که ما آن را به شکل مدل بومی آن اجرا می‌کنیم.

مدني افزود: از سازمان‌های مختلف با مدل‌های متنوع نظیر بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام، بسیج و صندوق کارآفرینی امید برای احیاء واحدهای اقتصادی کمک گرفته شده‌ است.

وي اضافه کرد: برای مشارکت بخش خصوصی در احیاء واحدهای تولیدی باید سود و نفع اقتصادی آن‌ها درنظر گرفته شود تا منابع مالی زیادی که در جامعه وجود دارد، به این بخش ورود پیدا کند.

نماینده معاون اول رئیس ‌جمهور در راه ‌اندازی و عملیاتی کردن نهضت احیاء واحدهای اقتصادی همچنين از برگزاري نخستین رویداد ملی احیاگران واحدهای اقتصادی و تولیدی با حضور دستگاه‌های مختلف در روز ۱۶ شهریور خبر داد.

معاون قضایی دادستان کل کشور و دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه نیز در این نشست اظهار داشت: در برخی موارد گفتار درمانی بر عملگرایی پیشی گرفته است و هنوز موانع زیادی برای حل مشکلات واحدهای تولیدی وجود دارد و تا این مشکلات رفع نشود، نمی‌توانند به کار خود ادامه دهند.

سعید عمرانی افزود: واحدهای تولیدی برای ادامه کار باید به دستگاه‌های مختلفی پاسخگو باشند که این امر روند فعالیت آن‌ها را کند می‌کند.

وي اضافه كرد: نهادهای نظارتی باید پشت و پشتیبان تولید باشند و از مداخله در امور واحدهای تولیدی کاسته شود.

معاون قضایی دادستان کل کشور ادامه داد: وجود امضاهای طلایی در برخی دستگاه‌های دولتی باعث می‌شود که بسیاری از اقداماتی که برای واحدهای تولیدی باید انجام شود، صورت نگیرد.

عمراني تصریح کرد: این سئوال مطرح است که به واقع چرا تیم‌های استقلال و پرسپولیس که قرار بود سهام آن‌ها واگذار شود، این کار به‌درستی اجرایی نشده است؟

در بخش ديگر اين نشست نيز معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: طرح احیاء واحدهای توليدي راکد توسط سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران هر ساله انجام می‌شود و واحدهای راکد دارای متقاضی، احیاء و تسهیلات لازم برای آن‌ها فراهم می‌شود.

علی رسولیان افزود: از سال گذشته با تأكيد رئیس جمهور و معاون اول ایشان بر احیاء تمام واحدهای تعطیل و نیمه ‌تعطیل، عارضه‌یابی جامعي در اين سازمان انجام شد و ۱۲ هزار و ۶۷ واحد صنعتی غيرفعال در كل كشور شناسایی شد.

وي اضافه كرد: چندین سال است که نرخ سرمایه‌ گذاری افزایشی نبوده، اما با احیاء واحدهای تعطیل و نیمه ‌تعطیل می‌توان سرمایه ‌گذاری را افزایش داد.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران ادامه داد: واحدهایی که احیاء می‌شوند، به‌طور میانگین برای ۱۸ نفر در زمینه‌های مختلف شغل ایجاد می‌کند که این اشتغال در بخش‌هایی مانند کشاورزی، گردشگری و معدنی بالاتر است.

رسولیان تصريح كرد: برای ایجاد اشتغال یک نفر در واحدهای صنعتی، نیازمند ۱.۵ میلیارد تومان سرمایه‌ گذاری هستیم که با احیاء واحدهای اقتصادی این میزان سرمایه‌ گذاری کاهش معناداری پیدا می‌کند.

وی خاطرنشان كرد: برای انجام سرمایه ‌گذاری و رفع مشکلات این واحدهای تولیدی می‌توان از ظرفيت ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استفاده کرد که ابزارهای قانونی و توانمندی‌های مناسبی دارد.

مدیرعامل سازمان‌ مديريت صنعتی نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: برای توسعه احیاء واحدهای صنعتی در همایشی که پیش رو داریم، کتاب و دوره‌های آموزشی در اختیار احیاگران اقتصادی قرار می‌دهیم و همچنین در این مراسم احیاگران برتر معرفی می‌شوند. ۱۰ صاحب نظر در حوزه احیاء واحدهای اقتصادی نیز مشخص شده‌اند که نقش کمیته علمی را ایفا می‌کنند.

ابوالفضل کیانی بختیاری گفت: سازمان مدیریت صنعتی طرح عارضه‌ یابی عمیق بنگاه‌های اقتصادی را به‌عنوان تجربه‌ای که از گذشته داشته است، در اختیار احیاگران اقتصادی قرار می‌دهد.

همچنين در بخش ديگر اين نشست، معاون نوسازي و بهره برداري سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران اظهار داشت: از کمک شرکت‌های دانش‌ بنیان‌ نیز برای احیاء واحدهای اقتصادی استفاده می‌شود، و این آمادگی را داریم که برای استقرار این شرکت‌ها محلی را نیز اختصاص دهیم.

فرشاد مقیمی افزود: برخی واحدهایی که نیازمند احیاء هستند، باید به بازار آن‌ها نگاه متفاوت ‌تری داشت، زیرا آن‌ها از گذشته با مشکل بازار مواجه بودند.

وي اضافه کرد: ایجاد زمینه صادرات برای واحدهایی که احیاء می‌شوند، باید مورد توجه قرار گیرد که در این زمینه می‌توان از کمک سازمان توسعه تجارت استفاده کرد.

معاون نوسازي و بهره برداري سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ادامه داد: برخی از واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل که نیازمند احیاء هستند، مالکان آن‌ها نیز باید ترغیب شوند و در واقع برای آن‌ها ایجاد انگیزه صورت گیرد که در این زمینه نیازمند مطالعه بیشتری هستیم.

تاريخ: 1401/05/11  | ساعت: ١٥:٠٠ | شناسه: ١٨٦٤٧ | تعداد نمايش: 101


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 2

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 1084090

  • بازديدکنندگان امروز : 4295

  • کل بازديدکنندگان : 17300024


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد