×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست تشريح سامانه پایش برخط مصرف برق عنوان كرد:

بهره‌ برداری یک هزار و ۱۴۵ مگاوات برق در نیروگاه‌های مقیاس کوچک مستقر در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور/ انعقاد ۹۱ تفاهم نامه با شرکت‌های برق منطقه‌ای استان‌ها و تأمین ۵۲۳ مگاوات برق/ معرفی ۹۲ شهرک صنعتي تخصصی انرژی‌هاي تجدید پذیر به گستره ۵ هزار و ۳۰۰ هکتار به وزارت نيرو/ برنامه‌ریزی برای صرفه‌جویی ۵ درصدی مصرف آب و برق صنایع

علي رسوليان روز چهارشنبه در نشست ارتباط تصويري برخط تشريح سامانه پایش اطلاعات مصرف برق كه با حضور مديران عامل و معاونان فني شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها برگزار شد، با اشاره به اولویت گذاري وزارت صنعت، معدن و تجارت در تأمین برق پایدار صنايع از طریق راه اندازی نیروگاه‌های کوچک مقیاس گفت: يك هزار و 296 مگاوات ظرفیت موجود برای راه اندازی نیروگاه‌های مقیاس کوچک (CHP) در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور وجود دارد که یک هزار و ۱۴۵ مگاوات آن درحال بهره ‌برداری است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از بهره‌ برداری یک هزار و ۱۴۵ مگاوات برق در نیروگاه‌های مقیاس کوچک مستقر در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علي رسوليان روز چهارشنبه در نشست ارتباط تصويري برخط تشريح سامانه پایش اطلاعات مصرف برق كه با حضور مديران عامل و معاونان فني شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها برگزار شد، با اشاره به اولویت گذاري وزارت صنعت، معدن و تجارت در تأمین برق پایدار صنايع از طریق راه اندازی نیروگاه‌های کوچک مقیاس گفت: يك هزار و 296 مگاوات ظرفیت موجود برای راه اندازی نیروگاه‌های مقیاس کوچک (CHP) در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور وجود دارد که یک هزار و ۱۴۵ مگاوات آن درحال بهره ‌برداری است.

وي افزود: یک هزار و 645 مگاوات پروانه بهره برداري در این حوزه درحال احداث است و یک هزار و ۸۲۳ مگاوات نيز ظرفيت استقرار مولدهاي مقياس كوچك در شهرک‌ها و نواحی صنعتی وجود دارد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه كرد: همچنین براي توليد یک هزار و 319 مگاوات برق، متقاضی جديد احداث نیروگاه‌های کوچک مقیاس داریم و حدود ۵۳۶ مگاوات مولد اضطراری توليد برق نيز در شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور شناسایی شده است.

رسوليان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تفاهم نامه‌های تأمین برق منعقد شده بین شرکت‌ شهرک‌های صنعتی و شرکت‌های برق منطقه‌ای استان‌ها ادامه داد: در این راستا ۹۱ تفاهم نامه برای تأمین برق در ۸۷ شهرک و ناحیه صنعتی سراسر کشور منعقد شده است.

وي توضيح داد: ۳ هزار و 423 مگاوات ظرفیت برق مورد نیاز در راستای تفاهم نامه‌هاي منعقد شده است که تا کنون ۵۲۳ مگاوات برق در این راستا تأمین شده و مابقی در دست اجراست.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ۹۲ شهرک صنعتي تخصصی انرژی‌هاي تجدید پذیر به گستره ۵ هزار و ۳۰۰ هکتار به سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق معرفی شده است که این شهرک‌ها ظرفیت ایجاد نیروگاه‌هاي خورشيدي برای بهره وری انرژی برق را دارند.

رسوليان در ادامه به ظرفيت‌هاي موجود در آیین ‌نامه قانون جهش تولید دانش بنیان نيز اشاره كرد و افزود: ظرفیت‌ها و پتانسيل‌هاي زیادی برای راه اندازی نیروگاه‌هاي انرژی خورشیدی، خود تأمین و كوچك مقياس در اين آیین نامه وجود دارد كه شركت‌هاي دانش بنيان مي‌توانند از آن بهره ببرند.

وي همچنین موضوع بازار برق و راه اندازی این بازار را در راستای تأمین برق پایدار صنایع حائز اهمیت دانست و اضافه كرد: مشکلات و دغدغه‌ها در این حوزه باید به بورس و توانیر انعکاس داده شود تا با حل و فصل آن‌ها، شاهد راه ‌اندازي اين بازار براي تأمين هرچه بهتر برق پايدار باشيم.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص بهینه سازی مصرف انرژی در حوزه صنایع يادآور شد: برنامه‌ریزی‌های لازم برای تحقق صرفه جویی ۵ درصدی در مصرف آب و برق صنایع انجام شده است و این برنامه به‌صورت مداوم مورد پایش قرار می‌گیرد.

رسوليان توضيح داد: کمیته بهره وری در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شده است که موضوعات مرتبط با بهره وری آب و برق در صنایع کشور را مورد پايش و تحلیل قرار می‌دهد.

وي با تأكيد بر اين‌كه ارتقاء بهره وری از سیاست‌ها و اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و رویکردي مهم در دوره تحولی جدید است، تصريح كرد: برای موضوع بهره ‌وری آب و برق صنایع می‌توانیم همچون احیاء واحدهای صنعتی راكد از مشاوران تخصصی استفاده کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنين با اشاره به اين‌كه از ابتداي تابستان امسال تا كنون قطع برق صنايع به‌صورت برنامه‌ریزی شده و با اطلاع قبلی صورت گرفته است، گفت: قطع برق خارج از برنامه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور به شدت كاهش يافته که این موضوع رضایت نسبی فعالان اقتصادی را به دنبال داشته است.

رسوليان افزود: مجموع خاموشی‌های خارج از برنامه طی مدت اخیر کمتر از ۷ درصد بوده و حتي در برخي از روزها هيچ قطعي برق خارج از برنامه‌اي در شهرك‌ها و نواحي صنعتي نداشته‌ايم و در برخي روزها نيز كل قطعي برق خارج از برنامه در حد فقط يك ساعت بوده است.

وي اضافه کرد: قطع برنامه‌ريزي شده و با اطلاع قبلی برق در شهرك‌ها و نواحي صنعتي، نتيجه همكاري و هماهنگي مناسب بين بخشي در وزارتخانه‌هاي "صنعت، معدن و تجارت" و "نيرو" بوده است، كه با پیگیری‌های اين سازمان و تعامل بسیار خوب شركت توانیر اتفاق افتاد و از بروز اختلال در كسب و كار توليدي صنايع جلوگيري نمود.

در این نشست، مشاوران سامانه هوشمند پایش برخط مصرف برق به معرفی امكانات اين سامانه و مديريت اعمال خاموشی در صنایع کشور پرداختند.

همچنین "فتحعلی محمدزاده" معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نيز در بخش ديگر اين نشست به بیان مهمترین مسائل در حوزه مدیریت مصرف برق و اعمال خاموشی‌ها، مولدهای مقیاس کوچک يا تولید پراکنده (CHP)، مولدهاي خود تأمين (DG)، افزایش بهره‌وری، انرژی‌های تجدید پذیر و مدیریت پایش و کنترل از طریق سامانه "مدام" پرداخت.

مديران عامل شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها نيز در اين نشست به بيان ديدگاه‌ها و نكته نظرات خود پيرامون برنامه‌هاي عملياتي و ويژه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در برش استاني پرداختند و در پايان به پرسش‌هاي حاضران پاسخ داده شد.

تاريخ: 1401/05/12  | ساعت: ١٢:٠٠ | شناسه: ١٨٦٥١ | تعداد نمايش: 317


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 4

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 1084089

  • بازديدکنندگان امروز : 4289

  • کل بازديدکنندگان : 17300018


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد