×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت؛

نشست بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی شهرستان تربت ‌حیدریه برگزار شد

امروز با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران طرح شبکه توزیع گاز و ایستگاه TBS خط تغذیه گاز با هزینه ۱۳ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و دو واحد کارگاهی با ۴۲۰ متر زیربنا با هزینه هشت میلیارد ریال در ناحیه صنعتی مه‌ولات بهره‌برداری شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هم اکنون در بیش از ۸۲۰ شهرک صنعتی فعال کشور حدود ۴۵ هزار واحد صنعتی مشغول فعالیت هستند.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، محسن صالحی‌نیا روز پنج‌شنبه در نشست بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی شهرستان تربت ‌حیدریه افزود: ۲۳ درصد از این ۴۵ هزار واحد صنعتی به بهره‌برداری‌ رسیده در کشور راکد هستند که با سیاست‌های حمایتی دولت هم اکنون بیش از ۹۰۰ واحد دوباره به چرخه تولید بازگشته‌اند که البته برنامه ما تا پایان امسال، بازگرداندن هزار و ۵۰۰ واحد به چرخه تولید است.
 
وی اضافه كرد: حدود ۳۰ درصد از واحدهای توليدي مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور، کمتر از ظرفیت فعلی خود مشغول فعالیت‌اند و با توجه به شرایط موجود اقتصادی، حمایت از این واحدهای صنعتی و تولیدی وظیفه دولت است. با این حال حدود ۳۷ هزار واحد صنعتی نیز در کشور درحال ساخت و ساز است.
 
رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران ادامه داد: سیاست‌های حمایتی دولت حول سه محور تأمین ماده اولیه و نقدینگی، فراهم آوردن بازارهای منطقه‌ای و جهانی و نیز ارائه برنامه‌های آموزشی و ورود فنآوری و ماشین‌آلات به‌روز است که در این زمینه نیز اقدام‌های خاصی صورت گرفته است.
 
معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت‌ حیدریه نیز در این نشست با بیان این‌که هم اکنون در این شهرستان دو شهرک و یک ناحیه صنعتی وجود دارد، گفت: در شهرک صنعتی شماره یک، ۱۵ واحد فعال و هفت ۷ واحد غیرفعال است.
 
علی رستمی افزود: شهرک صنعتی شماره دو تربت حیدریه نيز با ۹۷ هکتار مساحت، دارای ۱۹ قرارداد منعقده است که این واحدهای صنعتی، ۱۵ لیتر بر ثانیه آب، ۱۰ مگاوات برق و ۲۰ هزار مترمکعب گاز مصرف می‌کنند.
 
وی با اشاره به اين‌كه ناحیه صنعتی رباط سنگ (رخ) نیز با مساحت ۷۳ هکتار دارای ۲۱ قرارداد منعقده است، اضافه كرد: هرچند برای تشویق به سرمایه‌گذاری با دشواری‌های زیادی مواجهیم، اما در قالب مدل مثلث اقتصادی استاندار خراسان رضوی موفق شده‌ایم زمینه سرمایه‌گذاری بیش از ۱۴۰ هزار میلیارد ریال را در قالب ۴۲ واحد صنعتی فراهم کنیم.
 
معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت‌ حیدریه با بیان این‌که متأسفانه این خطه دچار عقب افتادگی توسعه صنعتی است ادامه داد: سال‌هاست تمرکز بیشتر روی مشهد و شهرهای پیرامونی آن است و با وجودی که منطقه صنعتی تربت‌ حیدریه توان فعالیت برای ۲۰۰ واحد صنعتی را دارد، اما به دلایل مختلف و از جمله مواجهه با سد تحریم‌ها، این واحدهای تولیدی با تنگناهایی مواجه‌ شده‌اند.
 
رستمی تصريح كرد: راه علاج و خروج از این بحران، ارائه تسهیلات بهتر برای جذب سرمایه‌گذار است و بر این اساس تقاضا داریم آورده اولیه زمین برای سرمایه‌گذار که الآن ۲۰ درصد است، تا ۱۰ درصد کاهش و اقساط آن نیز از ۴۸ ماه به ۶۰ ماه افزایش یابد.
 
نماینده مردم تربت‌ حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس شوراي اسلامي نیز در بخش ديگري از اين نشست گفت: قرار بود از سود بازار سوغات مشهد که شامل خوراکی، پوشاک، کیف و کفش و موارد مشابه است و چرخش مالی نزدیک به ۱۱۰ میلیارد ریال در سال دارد، بخشی به شهرهای استان اختصاص یابد، به این صورت که از این میزان سهم تربت‌ حیدریه تولید کیف و کفش بود و با وجود پیگیری‌های زیاد تا این لحظه به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.
 
سعید باستانی با بیان این‌که واحدهای صنعتی ما در تأمین نقدینگی و ضمانت مشکل دارند، افزود: انتظار داریم تسهیلاتی فراهم شود تا واحدهای تولیدی و صنعتی از این امکانات بیشتر استفاده کنند.
 
وی اضافه كرد: طرح پیشنهادی و تصویب شده ایجاد منطقه ویژه اقتصادی تربت ‌حیدریه به شورای نگهبان رفته است که بر اساس آن قرار است با اضافه شدن ۶۰ هکتار از زمین‌های اطراف به شهرک صنعتی شماره 2، وسعت این زمین در مجموع به ۱۶۷ هکتار افزایش یابد تا تبدیل به منطقه ویژه اقتصادی تربت‌ حیدریه شود و درخواست ما کمک‌های حمایتی برا ی رفع موانع قانونی آن است.
 
امروز با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران طرح شبکه توزیع گاز و ایستگاه TBS خط تغذیه گاز با هزینه ۱۳ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و دو واحد کارگاهی با ۴۲۰ متر زیربنا با هزینه هشت میلیارد ریال در ناحیه صنعتی مه‌ولات بهره‌برداری شد.
 
صالحی‌نیا همچنین از شهرک صنعتی شماره دو تربت حيدريه نيز بازدید و سپس در نشست بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی این منطقه که در محل فرمانداری برگزار شد، شرکت کرد.
 
شهرستان تربت حیدریه در ۱۵۵ کیلومتری جنوب غرب مشهد واقع است.

تاريخ: 1398/10/12  | ساعت: ١٦:١٨ | شناسه: ٨٩٣٥ | تعداد نمايش: 528


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 16

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 349593

  • بازديدکنندگان امروز : 7904

  • کل بازديدکنندگان : 8920391


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد