×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

بازديد معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور از شهرك‌ها و نواحي صنعتي استان گيلان

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور از واحدهاي توليدي و طرح‌هاي در دست ساخت در شهرك‌هاي صنعتي شرق و غرب استان گيلان بازدید کرد.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، بابک دین پرست كه برای بررسی آخرین وضعیت شاخص‌های اقتصادی و مشکلات بنگاه‌های توليدي به استان گيلان سفر کرده بود، از 6 واحد توليدي و 3 طرح صنعتي در دست ساخت در شهرك‌ها و نواحي صنعتي لوشان، كوچيچال فومن، رودسر، املش، لاهيجان، سپيدرود رشت و روند احداث ناحيه صنعتي يعقوبيه لنگرود بازديد كرد و در جريان مسائل و مشكلات صنعتگران و توليد كنندگان اين استان قرار گرفت.
 
گروه صنعتي نمونه منصور گيلان در شهرك صنعتي لوشان نخستين مقصد معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در بدو ورود به استان گيلان بود.
 
این واحد صنعتي در زمينه تولید MDF روکش شده فعاليت مي‌كند و طی قرارداد با شرکت دیفن باخر آلمان اقدام به نصب و راه اندازی مدرن ترین فنآوري خطوط تولید انواع MDF خام و همچنین MDF روکش شده در کلاس جهانی نموده و در مدت کوتاهی توانست در این صنعت به موفقیت‌های ارزشمندی دست پیدا نماید.
 
در فاز اول، خطوط آغشته سازی و همچنین خطوط پرس آن نصب و به بهره برداری کامل رسید و در فاز دوم، خطوط تولید MDF خام براي بهره برداری آماده شد.
 
این واحد صنعتي در زمینی به وسعت ۲۲۰ هزار مترمربع در شهرک صنعتی لوشان واقع است و با حجم سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیارد تومان، براي ۳۰ نفر به‌صورت مستقيم شغل ايجاد كرده که در صورت راه اندازی خط تولید MDF خام، حدود ۱۰۰ نفر دیگر در آن مشغول به کار می‌شوند.
 
ظرفیت تولید گروه صنعتي نمونه منصور گيلان برای تولید MDF خام ۲۵۰ هزار مترمکعب و MDF روکش شده (ملامینه) ۲۵ ميليون مترمربع در سال می‌باشد.
 
با توجه به این‌که خطوط تولیدی این واحد صنعتي مطابق با آخرین فنآوري روز اروپا می‌باشد، پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک با کیفیت بالا نیاز کشور به واردات MDF خام و روکش شده برطرف شده و با تولید آن در داخل کشور، حدود 51 میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی حاصل شود.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در جريان بازديد از گروه صنعتي نمونه منصور گيلان در شهرك صنعتي لوشان با اشاره به فعالیت ۸۷ درصدی بنگاه‌های اقتصادی استان گیلان، این آمار را مطلوب خواند و گفت: مشکلات و چالش‌های واحدهای صنعتي راکد اين استان مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 
بابک دین پرست رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی را امری مهم خواند و افزود: بر اساس آمارهای ارائه شده، قریب به ۱۵ هزار و ۳۰۰ بنگاه اقتصادی در گیلان وجود دارد که از این تعداد حدود ۱۳ هزار و ۳۰۰ واحد در چرخه فعالیت هستند.
 
وي به وضعیت رودبار در حوزه صنعت نيز اشاره و اضافه کرد: از مجموع ۳۹۰ بنگاه تولیدی این شهرستان، قریب به ۹۰ واحد با ظرفیتی کمتر از ظرفیت نسبی فعالیت دارند و ۲۵۰ واحد نیز غیرفعال هستند.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور سرمایه در گردش را از مهمترین مشکلات حوزه تولید در شهرستان رودبار خواند و ادامه داد: با همکاری بانک‌های عامل و استفاده از ظرفیت افراد توانمند براي مدیریت مجموعه‌های تولیدی، این مشکلات مرتفع می‌شود.
 
دین پرست با تأکید بر لزوم صیانت فرمانداران از جریان تولید بیان کرد: فرمانداران وظیفه دارند از تعطیلی واحدهای تولیدی جلوگیری کنند.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان نيز در اين بازديد اظهار داشت: با تکمیل زیرساخت‌ها و امکانات زیربنایی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و راه اندازی واحدهای صنعتی، شاهد رشد اشتغال و توسعه منطقه‌اي در شهرستان‌هاي استان گيلان خواهیم بود.
 
احمد علی شهیدی با اشاره به اهمیت و جایگاه شهرک‌های صنعتی در رشد اقتصادي کشور افزود: بدون شک شهرک‌های صنعتی به‌عنوان یکی از بازوان اصلی چرخه صنعت، تولید و اشتغال در کشور به‌شمار می‌روند.
 
وی اضافه كرد: شهرک‌های صنعتی پیش قراول توسعه، عمران و آبادانی بوده و کشور را برای تکیه بر تولید داخلی و خودکفایی آماده می‌کنند.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان ادامه داد: بهره‌مندی از زیرساخت‌های صنعتی و مدیریت بهینه زیست محیطی، مزیت استقرار صنعت در شهرک‌های صنعتی است.
 
شهيدي به وضعيت شهرک صنعتی لوشان نيز اشاره كرد و گفت: یکی از شهرک‌های صنعتی مادر در استان گیلان، شهرک صنعتی لوشان است که با قرار گرفتن در مجاورت آزاد راه و خط آهن قزوین ـ رشت، از موقعیت استراتژیکی برخوردار می‌باشد.
 
وي با تأكيد بر حساسیت‌های زیست محیطی استان گيلان، به‌ویژه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تصريح كرد: مدیریت یکپارچه، تقویت زیرساخت‌ها و مدیریت بهینه زیست محیطی، به‌ویژه در اموری مانند تصفیه فاضلاب‌های صنعتی با اجتماع واحدهای صنعتی در شهرک‌ها به‌راحتی میسر است و با هزینه‌هایی کمتر و عملی‌تر می‌توانیم به اهداف توسعه صنعتی دست یابیم که این خود نيز مستلزم کمک‌ مسئولان و همکاری واحدهای صنعتی می‌باشد.
 
مديرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان يادآور شد: خوشبختانه واحدهای توليدي شاخص و ممتازی در شهرک صنعتی لوشان فعالیت می‌کنند که برخی از آ‌ن‌ها در سطح استان و حتی کشور در صنعت و تولید حرفی برای گفتن دارند.
 
شهيدي افزود: شهرک صنعتی لوشان یکی از شهرک‌های مهم، قدیمی و باسابقه گیلان است که شرکت‌های معتبر و توانمند در آن‌جا استقرار دارند و قطعاً فعالیت در چنین شهرک وسیع و مهمی، کار ارزشمند و خطیری می‌باشد؛ لذا از همه متولیان و مسئولان ذیربط انتظار داریم که با حمایت‌های خویش، سبب ارتقاء و توسعه شهرک‌های صنعتی لوشان و خرشک شوند.
 
وي در پایان با تأكيد بر نقش شركت شهرك‌هاي صنعتي به‌عنوان حامي و هدايت كننده صنایع کوچک خاطرنشان كرد: با توجه به ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که استان گیلان و شهرک صنعتی لوشان دارد، می‌بایست به دنبال جذب سرمایه‌گذاران صنعتی باشیم؛ چرا كه در حال حاضر توسعه صنایع کوچک یکی از بهترین راه حل‌ها برای رونق اقتصاد كشور می‌باشد.
 
کاری مهم‌تر از پیگیری مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم نیست
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در ادامه با حضور در شهرستان فومن، از واحد توليدي شهاب شیمی پارس در شهرك صنعتي کوچیچال فومن بازديد كرد.
 
شرکت تعاوني صنايع شهاب شيمي پارس مواد شیمیایی مانند اسید سولفوریک، تکزاین، رنگ، اسانس، بطری و انواع مواد شوینده دستشویی و ظرفشویی تولید می‌کند و با حجم سرمایه‌گذاری 50 میلیارد ريال، براي ۲۰ نفر شغل ايجاد كرده است.
 
حدود ۸۰ درصد مواد اولیه اين واحد صنعتي از داخل کشور تهیه و رنگ و اسانس مورد نياز آن نيز از کشورهای آلمان، هند و ترکیه خریداری می‌شود.
 
شرکت تعاوني صنايع شهاب شيمي پارس هم اکنون دارای پنج خط تولید فعال است و روزانه حدود ۱۰ تن انواع مواد شیمیایی تولید مي‌كند.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در جریان بازدید از واحد توليدي شهاب شیمی پارس در شهرك صنعتي کوچیچال فومن گفت: کاری مهم‌تر از پیگیری مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم نیست.
 
دین پرست افزود: ۶۵ درصد از تسهیلات بانکی باید براي افزایش سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اختصاص یابد و هیچ کاری مهم‌تر از پیگیری مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم نیست.
 
وی با اشاره به ابلاغ هفت مأموریت به فرمانداران، حفظ اشتغال و تولید موجود در شهرستان‌ها، تلاش برای تقویت واحدهای تولیدی فعال با تولید پایین‌تر از ظرفیت اسمی، احیاء واحدهای تولیدی راکد، مراقبت از واحدهای تولیدی بحرانی و مشکل دار، مساعدت و پیگیری بازگشت واحدهای تولیدی تملک شده توسط بانک‌ها، تلاش براي تکمیل واحدهای دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد و همچنین ساماندهی واحدهای نیمه تمام قابل واگذاری به بخش غیردولتی را از جمله این مأموریت‌ها عنوان کرد.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور اضافه كرد: این وظایف یکی از پایه‌های اصلی ارزیابی عملکرد فرمانداران است و همان طور که مقام معظم رهبری بر حمایت از رونق تولید تأکید کرده‌اند، وظیفه اصلی فرمانداران نیز بر این اساس است.
 
بازديد معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور از شهرك‌ها و نواحي صنعتي رودسر و املش
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور همچنين با حضور در شهرستان رودسر، از واحد توليدي گیلدا شمال در شهرك صنعتي رودسر نيز بازديد كرد.
 
شرکت چاپ و بسته‌بندی گیلدا شمال رودسر در زمینه تولید انواع کارتن و لفاف‌ چای فعالیت می‌کند و با حجم سرمایه‌گذاری بالغ بر 8 میلیارد ریال، زمینه اشتغال ۱۴ نفر را فراهم نموده است.
 
دين پرست در ادامه، از یک واحد صنعتي در دست ساخت با رویکرد تولید محصولات پزشکی در شهرک صنعتی رودسر بازدید و دستورات لازم را برای رفع مشکلات مربوط به دریافت تسهیلات بانکی و تکمیل بخش‌های مختلف این واحد توليدي صادر کرد.
 
وي همچنين از یک واحد تولید محصولات لبنی و آب آشاميدني در ناحيه صنعتي لگموج شهرستان املش بازدید کرد.
 
این واحد صنعتي که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۴ با حجم سرمایه‌گذاری 80 میلیارد ريال آغاز کرده است، سالانه ظرفیت تولید دو هزار و ۶۰۰ تن محصولات لبنی را دارد.
 
تحقق حماسه اقتصادی، از کانال شهرک‌های صنعتی می‌گذرد
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در بخش ديگري از سفر خود، از ناحيه صنعتی در دست احداث یعقوبیه در شهرستان لنگرود نيز بازدید کرد.
 
عمليات اجرايي احداث ناحيه صنعتی یعقوبیه از سال ۱۳۸۸ آغاز شده و تا كنون ۴۵ میلیارد ریال هزینه دربرداشته كه در صورت تأمین اعتبار، تا پایان سال ۱۴۰۰ به‌طور كامل به بهره‌برداری می‌رسد.
 
در فاز اول اين ناحيه صنعتي به مساحت ۲۵ هکتار، بخشی از امكانات زیربنايي از جمله راه، آسفالت، جداول، برق ۲۰ کیلووات و ... با حدود ۷۰ درصد پیشرفت آماده شده است.
 
دين پرست همچنین از یک واحد صنعتی در دست ساخت در ناحيه صنعتی یعقوبیه نيز بازدید کرد و از نزديك در جريان مسائل و مشكلات سرمايه‌گذار اين طرح صنعتي قرار گرفت.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در جريان بازديد از ناحیه صنعتی یعقوبیه اظهار داشت: عزت، حرمت و توانمندی ما در گرو داشتن اقتصادی قوی است.
 
بابک دین پرست برای درون‌زا کردن اقتصاد و داشتن استراتژی، اقتصاد مقاومتی را کارسازترین راه در ساماندهی مشاغل کوچک، حمایت از صنعت و تولیدات داخلی عنوان كرد.
 
وی افزود: یکی از مسیرهای اصلی تحقق حماسه اقتصادی، از کانال شهرک‌های صنعتی می‌گذرد و تقویت شهرک‌های صنعتی منجر به تحقق حماسه اقتصادی و ارتقاء تولید ملی خواهد شد.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور ادامه داد: توسعه اقتصادی نیازمند سرمایه‌گذاری در بخش‌ها و فعالیت‌های مختلف اقتصادی است. بدون سرمایه‌گذاری در طرح‌های زیربنایی و روبنایی نمی‌توان انتظار گسترش اشتغال، تولید و رفاه اقتصادی را داشت.
 
دین پرست عنوان کرد: ‌اگر موضوع اشتغال جوانان برای ما مهم است، باید حمایت از تولید را مورد توجه قرار دهیم.
 
بازديد معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور از شهرك صنعتي لاهيجان
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در ادامه با حضور در شهرستان لاهيجان، از واحد صنعتي نادي در شهرک صنعتی لاهیجان بازديد كرد.
 
مجتمع صنایع غذایی نادی يكي از واحدهای صنعتي شناخته شده كشور در زمینه تولید انواع كيك، کلوچه، ویفر و شکلات با حجم سرمایه‌گذاری ۳۵۰ میلیارد ریال است كه سالانه افزون بر ۲۶ هزار و ۶۴۰ تن ظرفیت تولید دارد و زمینه اشتغال مستقیم ۲۲۷ نفر را فراهم کرده است.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در نشست بررسی مسائل و مشکلات واحد صنعتي نادي در شهرک صنعتی لاهیجان از تدوین بسته حمایتی ویژه صنایع تولید کیک و کلوچه به منظور جبران خسارات اخیر خبر داد.
 
بابک دین پرست با اشاره به موضوع جاگذاری قرص در کیک‌های خوراکی در كشور اظهار داشت: متأسفانه این اقدام ناجوانمردانه ضربه سنگینی به تولید داخلی و اشتغال کشور وارد کرد.
 
وی با بیان این‌که هیچ تولید کننده‌ای با اقدامات خرابکارانه وجهه کاری خود را نابود نمی‌کند، اضافه كرد: بر همگان واضح و مبرهن است که این اقدام خارج از جریان تولید بوده و در بررسی‌های به‌عمل آمده از سوی دانشگاه علوم پزشکی، سازمان بازرسی و سازمان غذا و دارو هیچ تخلفی مشاهده نشد.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور با اشاره به این‌که در سطح توزیع کلان هم محصول معیوبی کشف نشده است، ادامه داد: نهادهای امنیتی و قضایی باید نسبت به بررسی ابعاد این واقعه و شناسایی عوامل وقوع این جرم همت کنند.
 
دين پرست بر لزوم استقامت واحدهای تولیدی در شرایط بحرانی امروز تأکید کرد و گفت: باید با همت جمعی تولید کنندگان، افزایش کیفیت محصولات و تنویر افکار عمومی از سوی رسانه‌ها، نسبت به حل مشکلات موجود اقدام کرد.
 
بازديد معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور از شهرك صنعتي سپيدرود رشت
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور همچنين با حضور در شهرك صنعتي سپيدرود رشت، از واحدهاي صنعتي آرين تخته و آرين مريم زیرمجموعه گروه صنعتی آرین سعید بازديد كرد.
 
اين دو واحد صنعتی بزرگ تولید ورق‌هاي MDF، HDF، فيبر خام و روكش با سرمایه‌گذاری 450 میلیارد تومانی بخش خصوصی و اشتغالزایی 600 نفری، در سال 1396 با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید.
 
کارخانه آرین تخته به‌عنوان بزرگترین تولید کننده MDF و HDF در کشور با بهره‌گیری از خلاقیت مدیران و جوانان ایرانی و همچنین فنآوري روز دنیا در زمینه تولید تخته‌های فشرده چوبی فعالیت می‌کند.
 
فاز اول کارخانه در مساحتی بالغ بر 15 هکتار با ظرفیت سالانه 250 هزار مترمکعب تولید MDF و HDF می‌تواند بخش بزرگی از نیاز داخلی کشور را تأمین کند.
 
کارخانه آرین مریم نیز بر مبنای بهره‌گیری از فنآوری روز دنیا و تخصص و تجربه نیروهای توانمند بومی کشور، براي تأمین نیاز کشور به تخته‌های فشرده چوبی طراحی شده است.
 
فاز اول این کارخانه در زمینی به مساحت 15 هکتار با ظرفیت سالانه 200 هزار مترمکعب تولید MDF و HDF به منظور عرضه محصولی با کیفیت استاندارد به بازار درحال فعاليت مي‌باشد.
 
قابیلت تولید MDF با دانسیته پايین (LMDF) ویژگی منحصر به فرد اين دو واحد صنعتي است كه برای اولین بار در کشور تولید می‌شود و به‌رغم سبک بودن وزن تخته‌های تولیدی، دارای مشخصه‌های کیفی استاندارد است.
 
همچنين توليد محصولاتی با ابعاد متفاوت از ديگر ویژگی‌های منحصر به فرد این واحدهاي صنعتي است كه با بهره‌گیری از فنآوري پيشرفته آلمان و دیگر کشورهای اروپای غربی، با برند "سینا ام دی اف" به‌صورت خام و روکش شده عرضه می‌شود.
 
این واحدهاي صنعتي جزو شرکت‌های سبز محسوب می‌شوند و در راستای توسعه زراعت چوب که ماده اولیه محصولات سلولزی است، تا کنون میلیون‌ها نهال به‌طور رایگان بین زارعین چوب توزیع شده است.

تاريخ: 1398/10/25  | ساعت: ١٤:٥٣ | شناسه: ٩٠٢٣ | تعداد نمايش: 132

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 4

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 243513

  • بازديدکنندگان امروز : 5451

  • کل بازديدکنندگان : 7047447


shoaresal1398-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد