×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت؛

دومین نمایشگاه تخصصی توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط استان گلستان آغاز به کار کرد

در آیین گشایش این نمایشگاه که روز پنج‌شنبه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی گرگان آغاز به کار کرد، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، استاندار و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان گلستان نیز حضور داشتند.

دومین نمایشگاه تخصصی توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط استان گلستان با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در گرگان آغاز به‌ کار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در آیین گشایش این نمایشگاه که روز پنج‌شنبه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی گرگان آغاز به کار کرد، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، استاندار و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان گلستان نیز حضور داشتند.

به نمایش گذاشتن توان، اهمیت و نقش صنایع کوچک و متوسط در اقتصاد استان و کشور، توسعه فرهنگ کسب و کار و کارآفرینی، ارتقاء دانش و نگرش جوانان به کسب و کار، افزایش تبادلات اقتصادی، تسهیل فرصت‌های زنجیره تأمین بازار از طریق نمایش محصولات و خدمات، نشست‌های تجاری رودررو بین بنگاه‌های کوچک و متوسط و بازرگانان، تبادل دانش، اطلاعات ایده‌ها و فنآوری و تعامل با مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی متولی بخش صنعت، از جمله مهم‌ترین اهداف برگزاری دومین نمایشگاه تخصصی توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط استان گلستان است.

امسال بیش از ۶۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط فعال در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان گلستان، ۸ دستگاه دولتی خدمات رسان بخش صنعت و بیش از ۱۶ شرکت مشاور کسب و کار در زمینه‌های مختلف بازاریابی و صادرات، بورس و فرابورس، حقوقی، حسابداری، سیستم‌های مدیریت کیفیت و شرکت‌های مدیریت صادرات در این نمایشگاه حضور دارند.

دومین نمایشگاه تخصصی توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط استان گلستان از امروز به مدت ۴ روز از ساعت ۱۷ تا ۲۲ برای بازدید تولید کنندگان، کارآفرینان، دانشگاهیان و فعالان اقتصادی دایر است.

سال گذشته در نخستین نمایشگاه توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط گلستان، ۵۸ واحد صنعتی کوچک و متوسط فعال در شهرک‌ها و نواحی صنعتی این استان، ۷ دستگاه دولتی متولی بخش صنعت و ۱۴ شرکت مشاور کسب و کار شرکت داشتند.

توانمندی‌های ساخت داخل در نمایشگاه‌های تخصصی صنایع کوچک و متوسط عرضه می‌شود
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین گشایش دومین نمایشگاه تخصصی توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط استان گلستان گفت: برگزاری این‌گونه نمایشگاه‌ها در توسعه توانمندی واحدهای صنعتی و تولیدی حائز اهمیت است و امیدواریم سال آینده این نمایشگاه با حضور سه استان شمالی کشور برگزار ‌شود.

محسن صالحی‌نیا افزود: هفت برنامه محوری توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت دنبال می‌شود که دو محور آن درخصوص برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی برای عرضه توانمندی‌های ساخت داخل است.

وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان گلستان درحال توسعه است و گزارشی که در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید از تکمیل طرح‌های نیمه تمام و تسهیلات گزارش شده، آینده خوبی برای این استان متصور است.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: یکی از ضعف‌هایی که امروز در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان به آن اشاره شد، پایین بودن نسبت پرداخت با نسبت تخصیص تسهیلات است و استاندار درخواست داشتند که شرایط پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها تسهیل شود.

صالحی‌نیا بیان کرد: استان گلستان جزو 10 استان نخست کشور در پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی قرار دارد و امیدواریم شرایط راه اندازی بیشتر واحدهای صنعتی در این استان فراهم شود.

وی یادآور شد: توسعه صادرات یکی از سیاست‌های محوری وزارت صنعت، معدن و تجارت است؛ چرا که ناچار هستیم که ارز مورد نیاز کشور را از محل صادرات تهیه کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: میزان صادرات با واردات ما برابری می‌کند و توانستیم در جهت سیاست‌ها و اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت گام برداریم.

گسترش صنایع کوچک موجب افزایش سهم اشتغال و ارزش افزوده می‌شود
استاندار گلستان نیز در این مراسم با اشاره به وجود ۲۴ شهرک و ناحیه صنعتی با مساحت حدود دو هزار هکتار در این استان اظهار داشت: گسترش صنایع کوچک و متوسط موجب افزایش سهم اشتغال و ارزش افزوده در استان گلستان می‌شود.

هادی حق‌شناس افزود: رابطه بین صنعت و بخش کشاورزی یکی از مزیت‌های مهم استان گلستان است که باید به‌خوبی از آن استفاده کنیم.

وی با اشاره به روند کاهشی رشد اقتصادی کشور از دهه ۷۰ تا کنون اضافه کرد: مهمترین علت این روند کاهشی، کاهش میزان سرمایه‌گذاری خصوصاً در بخش دولتی بوده است.

استاندار گلستان استفاده از ظرفیت بخش خصوصی را یک نیاز اساسی برای کشور دانست و ادامه داد: باید اقتصاد را به سمت بخش خصوصی سوق دهیم.

حق‌شناس با بیان این‌که ظرفیت اقتصاد ایران جزو ۲۰ اقتصاد برتر جهان است، تأکید کرد: باید با برنامه‌ریزی درست، این ظرفیت‌های بالقوه تبدیل به بالفعل شود.

آماده معرفی توانمندی‌های صادراتی استان‌ها در اکسپوی دبی هستیم
در ادامه این مراسم، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران از آمادگی این شرکت به منظور معرفی توانمندی‌های صادراتی استان‌های کشور در اکسپو ۲۰۲۰ دبی خبر داد.

بهمن حسین‌زاده گفت: صنایع کوچک و متوسط نقش مهمی در اقتصاد جهانی، به‌ویژه در کشورهای درحال توسعه ایفا می‌کند.

وی با اعلام این‌که بر اساس برآورد بانک جهانی بالغ بر 50 درصد اشتغال در دنیا توسط شرکت‌های کوچک و متوسط ایجاد شده است، افزود: سهم این شرکت‌ها در تولید ناخالص داخلی اقتصادهای نوظهور به 40 درصد می‌رسد.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران اضافه کرد: با وجود این‌که شرکت‌های کوچک و متوسط از توان مالی و قدرت بازاریابی کمتری نسبت به شرکت‌های بزرگ برخوردارند، ولی در توسعه اقتصادی کشورها و دستیابی به بازارهای صادراتی نقش قابل ملاحظه‌ای دارند و قدرت تحرک آن‌ها در تغییر رشته فعالیت و انطباق کالاها و خدمات‌ با ذوق و سلیقه مشتریان عمدتاً بیش از شرکت‌های بزرگ است.

حسین‌زاده اظهار داشت: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که حدود 96 درصد واحدهای اقتصادی کشور ما را بنگاه‌های کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند که نقش آن‌ها در ایجاد اشتغال صنعتی به 65 تا 70 درصد می‌رسد و حمایت قاطع از این بنگاه‌ها و برطرف کردن مشکلات آن‌ها در زمینه نقدینگی، تأمین مواد اولیه، بهره‌گیری از فنآوری‌های پیشرفته و نوین، مهارت افزایی نیروی کار، مشکلات مالیاتی و بازاریابی می‌تواند توان رقابتی آنان را در بازارهای هدف برای توسعه صادرات افزایش دهد.

وی ادامه داد: برپایی نمایشگاه‌های تخصصی به منظور معرفی توانمندی‌های شرکت‌های کوچک و متوسط اهداف متعددی را برآورده می‌کند که توسعه صادرات غیرنفتی از جمله آ‌ن‌هاست.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران معرفی پتانسیل‌ها و توانمندی‌های شرکت‌ها و مؤسساتی که کالاها و خدمات متنوع خود را عرضه کرده‌اند و آشنا کردن شرکت کنندگان با امکانات واحدهای تولیدی که می‌توانند نیازهای آنان را به برخی از اقلام مورد نیازشان تأمین کند، از دیگر اهداف در این زمینه عنوان کرد.

حسین‌زاده همچنین انعقاد قراردادهای تجاری، آگاه سازی مسئولان و مقامات تصمیم گیرنده از مشکلات و خواسته‌های خود در خلال مذاکرات دوجانبه یا میزگردها و همایش‌های تخصصی و آگاهی از ذوق و سلیقه بازدید کنندگان و سرانجام پیشرفت‌های تکنولوژیکی که رقبای تجاری یا صنعتی آنان عرضه کرده‌اند را هم از جمله اهداف مد نظر اعلام کرد.

وی استان گلستان را دارای یکی از مدرن‌ترین مراکز نمایشگاهی شمال کشور اعلام کرد و گفت: این استان تا کنون در معرفی پتانسیل‌های تولیدی و صادراتی خود گام‌های ارزنده‌ای برداشته است و برپایی این نمایشگاه تخصصی که طیف وسیعی از کالاهای ساختمانی، مواد غذایی، لوازم خانگی، محصولات کشاورزی، فرآورده‌های صنایع شیمیایی، فلزی، نساجی و ده‌ها کالا و خدمات متنوع دیگر را دربر می‌گیرد، از اهمیت صادراتی ویژه‌ای برخوردارست.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران افزود: موقعیت جغرافیایی و تزانزیتی استان گلستان به گونه‌ای است که می‌تواند در توسعه صادرات ایران به ترکمنستان و سایر جمهوری‌های آسیای مرکزی نقش مهمی ایفا نماید. همچنین از ویژگی‌های بارز این استان می‌توان به فرودگاه بین‌المللی گرگان، راه آهن، مرز آبی، ترانزیت جاده‌ای و شهرک‌های صنعتی فعال اشاره کرد.

حسین‌زاده اضافه کرد: صنایع کوچک و متوسطی که در این نمایشگاه عرضه شده‌اند، از پتانسیل‌های صادراتی قابل ملاحظه‌ای برخوردارند و موفقیت آن‌ها در بازارهای هدف مستلزم آن است که به ارتقاء کیفی محصولات و خدمات خود توجه کافی معطوف نمایند. همچنین باید شیوه‌های مدیریتی خود را بهبود بخشند و استانداردهای مورد قبول بازارهای صادراتی را رعایت کنند.

وی ادامه داد: این صنایع باید با همکاری واحدهای همگن به ایجاد مراکز تحقیق و توسعه مبادرت نمایند تا بتوانند کالاها و خدمات جدیدی ارائه دهند که بازار فروش آن‌ها محدود به کشورهای همجوار نباشد. این درحالی است که افزایش توان رقابتی این صنایع و برقراری رابطه منطقی بین آن‌ها و صنایع بزرگ، تضمین کننده موفقیت آن‌ها در بازارهای صادراتی است.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران یادآور شد: این شرکت به دفعات توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط کشور را در نمایشگاه‌های داخلی و برون مرزی در معرض نمایش قرار داده و آماده است که در اکسپوی 2020 دوبی که حدود 8 ماه دیگر برگزار خواهد شد، توانمندی‌های صادراتی استان‌های کشور را به بازدید کنندگان این نمایشگاه جهانی که بزرگترین رویداد اقتصادی خاورمیانه در چند دهه اخیر به‌شمار می‌رود، عرضه نماید.

برگزاری نمایشگاه‌ها بهترین محل برای ایجاد ارتباط رودررو بین فعالان عرصه‌های اقتصادی است
مدیرعامل شرکت شهرك‌هاي صنعتي گلستان نیز در بخش دیگر این مراسم اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه‌ها بهترین محل برای تبادل نظر و ایجاد ارتباط رودررو بین فعالان عرصه‌های اقتصادی است.

حجت‌اله خليل زاده افزود: برگزاری این نمایشگاه‌ها در معرفی هرچه بهتر واحدهای صنعتی و تولیدی توانمند که منجر به رونق تولید استان گلستان می‌شوند، کمک می‌کند.

وی اضافه کرد: در این نمایشگاه 100 شرکت تولیدی و خدماتی استان گلستان و چند شرکت نیز از استان همجوار مازندران حضور یافته‌ و در مساحت 6 هزار مترمربع توانمندی‌ها و دستاوردهای خود را به نمایش گذاشته‌اند.

مدیرعامل شرکت شهرك‌هاي صنعتي گلستان ادامه داد: گروه‌های صنایع غذایی، سلولزی و شوینده‌ها، چاپ و بسته‌بندی، لوازم خانگی، شرکت‌های فعال در حوزه دام و طیور، صنایع خودرویی، شرکت‌های خدماتی و بیمه و ... در این نمایشگاه حضور یافته و خدمات خود را به معرض دید عموم مردم قرار می‌دهند.

در استان گلستان ۲۴ شهرک و ناحیه صنعتی با مساحت دو هزار و ۴۱ هکتار و منطقه ویژه اقتصادی یک هزار هکتاری اترک وجود دارد که در مجموع، ۷۶۶ واحد بهره‌بردار با اشتغال ۱۴ هزار و ۳۲۵ نفر و سرمایه‌گذاری ۱۲ هزار و ۱۳۷ میلیارد ریال در آن‌ها فعال است.

استان گلستان واقع در شمال ایران با یک میلیون و ۸۶۹ هزار نفر جمعیت، از لحاظ موقعیت جغرافیایی در شمال با کشور ترکمنستان، جنوب با سمنان، غرب با مازندران و شرق با خراسان شمالی همسایه است.

تاريخ: 1398/11/17  | ساعت: ١٨:٠٨ | شناسه: ٩٣٨٢ | تعداد نمايش: 635

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 10

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 386156

  • بازديدکنندگان امروز : 11757

  • کل بازديدکنندگان : 9554945


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد