×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

رئیس جمهور در نشست ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام كرد:

آغاز فعالیت مشاغل و کسب و کارهای کم ریسک از ۲۳ فروردین در استان‌ها و ۳۰ فروردین در تهران

رئیس جمهور از آغاز فعالیت مشاغل و کسب و کارهای کم ریسک از ۲۳ فروردین در استان‌ها و ۳۰ فروردین در تهران خبر داد و گفت: تمام ارکان نظام در مبارزه با کرونا یکپارچه و هماهنگ هستند و هیچ اختلاف نظری در این زمینه وجود ندارد.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در نشست ستاد ملی مقابله با کرونا با تبریک روز جوان و روز سلامت اظهار داشت: در روندی که برای مسأله مبارزه با کرونا و مقابله با آن پیش رو داریم، در این زمینه هیچ اختلاف نظری بین دستگاه‌های دولتی و قوای سه‌گانه وجود ندارد.
 
وی افزود: همه با هم در کنار هم و همراه با نیروهای مسلح این کار را انجام می‌دهیم. برای مقام معظم رهبری هم چند بار نامه نوشتیم و دریافت کردیم و ایشان هم همراهی فرمودند. کل نظام یکپارچه است؛ بدخواهان اگر عصبانی و ناراحت هستند خودشان می‌دانند.
 
رئیس جمهور با بیان این‌که کرونا با همه گرفتاری‌هایی که ایجاد کرده، آثاری هم داشته است، یکی از این آثار را بیشتر شدن وحدت در جامعه عنوان و اضافه کرد: در این روزها شاهد وحدت بیشتر جامعه بودیم؛ وحدت بین دولت، نیروهای مسلح و مردم و یکپارچگی امروز در سراسر کشور مشاهده می‌شود. گزارش‌ها راجع به سالم بودن هوا و وضعیت ترافیک هم یکی دیگر از آثار آن است.
 
روحاني ادامه داد: بین وزارتخانه‌ها و به‌ویژه بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی اختلاف وجود ندارد. گوشه‌ای کسی پیدا می‌شود و چیزهایی به رسانه‌های خارج از کشور می‌دهد، آن‌ها هم موضوع را بزرگ می‌کنند. برخلاف دعوت بدخواهان و ضد انقلاب که مردم را دعوت می‌کنند بین سلامت و فعالیت اقتصادی یکی را باید انتخاب کنند؛ باید گفت این هم مردود، غلط و ناصواب است. فعالیت اقتصادی و پروتکل بهداشتی هر دو قابل ارائه است. همه این‌ها باید پا به پا باشد، اما همه پروتکل‌ها و اصولی که وزارت بهداشت اعلام می‌کند، باید مورد مراعات همه ما قرار بگیرد.
 
وی بيان كرد: امروز نسبت به طرح جدید "فاصله گذاری هوشمند" بحث کردیم و کارگروهی در این چند روز این موضوع را در وزارت کشور بررسی کرده بود. کمیته اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا هم آن را بررسی کرد و مصوبه‌ای هم درپی داشت.
 
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: طبق این مصوبه، فعالیت‌های کم ریسک از ۲۳ فروردین با رعایت پروتکل وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی در استان‌ها می‌تواند فعالیت کند. البته فعالیت‌های اقتصادی قبلاً هم با حفظ و رعایت این پروتکل برپا بود. اما فعالیت‌های پرریسک همچنان ممنوع است تا بعداً راجع به آن تصمیم‌گیری شود. حتماً نظارت اصناف هم بر آن انجام شود که البته نظارت اصلی برعهده وزارت بهداشت است و اگر لازم شد نیروی بسیج هم کمک کند که این نظارت انجام شود.
 
روحاني درباره فعالیت‌های اقتصادی استان تهران نيز گفت:‌ فعالیت اقتصادی در استان تهران از ۳۰ فروردین با درنظر گرفتن پروتکل وزارت بهداشت آغاز به کار می‌کند. در بحث کسب و ‌کارهای کم ‌ریسک، فعالیت‌های کسبه و فعالیت‌های اقتصادی که پرریسک نیست، قرار شد از شنبه ۲۳ فروردین با مراعات پروتکل‌های اعلام شده وزارت بهداشت کار خود را آغاز کنند و حتماً باید روی این پروتکل نظارت شود. در صدا و سیما هم برای مردم توضیح داده می‌شود که هر کسی باید چه اصولی را رعایت کند. وظایف هم صاحب مغازه و هم مشتریان به روشنی بیان می‌شود تا اصول بهداشتی مورد نظر رعایت شود.
 
وی در عین حال تصريح كرد: آغاز به کار فعالیت‌های اقتصادی به معنای فراموشی در خانه ماندن نیست؛ پس کسانی که ضرورتی برای بیرون رفتن آن‌ها وجود ندارد، همچنان در خانه بمانند.
 
رئیس جمهور با اشاره به پیشنهاد و توصیه وزارت بهداشت و درمان عنوان كرد: بازگشایی فعالیت‌ها در جامعه به‌صورت پلکانی و تدریجی آغاز می‌شود. ما هم نسبت به فعالیت اقتصادی در استان‌ها و استان تهران و هم نسبت به سایر فعالیت‌ها در کشور به‌صورت پلکانی و تدریجی تصمیم گرفتیم.
 
روحاني افزود: ادارات دولتی اکنون نیز فعال و همه مشغول فعالیت هستند؛ البته از هفته آینده از ۲۳ فرودین فعالیت ادارات به این صورت خواهد بود که دو سوم سر کار حاضر می‌شوند و یک سوم از کارکنان مجاز هستند که سر کار نروند و بخش‌های مختلف درباره حضور یک سومی کارکنان به‌صورت گردشی تصمیم‌گیری کنند که یک سوم کمتر در محل کار حضور پیدا کنند، مگر جاهایی که ضرورت داشته باشد بیش از دو سوم فعالیت بکنند. البته افرادی که داراي سن بالاتر و یا بیماری‌های زمینه‌ای هستند، در اولویت یک سومی قرار بگیرند.
 
وي اضافه کرد: هر کس به کرونا مبتلا شد، موظف است به رئیس بخش خود در محل کار اعلام کند و سر کار نیاید و باید برای مدتی که برای درمان مشخص شده، حدود دو هفته باید به‌صورت قرنطینه در منزل یا نقاهتگاه و یا بیمارستان بنا به شرایط بیماری بماند.
 
رئیس جمهور تصریح کرد: حضور فرد مبتلا در محل کار تخلف است و کسی که می‌داند مبتلاست و آزمایش او مثبت شده است، نباید سر کار برود و یا رئیس او بگوید باید به سر کار بیاید و اشکال ندارد. این موضوع کاملاً روشن است؛ حضور کسی که مبتلا به بیماری کرونا است، در جامعه و سر کار و اجتماعات ممنوع است و باید خود را قرنطینه کند که همه جامعه باید توجه داشته باشند.
 
روحاني تأکید کرد: وزارت بهداشت و درمان قاطعانه و محکم این مصوبه را ابلاغ کند که هر آزمایشگاهی که نتیجه تست فرد مبتلا مثبت شد، وظیفه دارد نتیجه مثبت را به خود فرد، محل کار و به خانواده او و جایی که در آن زندگی می‌کند، اعلام کند. مراکز آزمایشگاهی موظف به اعلام هستند که مصوبه قبلی ستاد بوده است و همه باید مراعات کنند که اسامی افراد مبتلا که نتیجه مثبت شده است را به هر سه جا اعلام کنند. البته نتیجه منفی را نیز باید اعلام کنند؛ اما آن‌چه که مهم است، اعلام نتیجه مثبت است تا فرد خود را قرنطینه و روند درمان را آغاز کند.
 
وي گفت: افراد نباید از مثبت شدن آزمایش کرونا بترسند و مضطرب شوند و نگرانی شدید پیدا کنند. بسیاری از مردم بدون هیچ اقدام درمانی با ایزوله کردن و قرنطینه در مدت دو هفته درمان می‌شوند و هیچ مشکلی هم نخواهند داشت. طبق آمار ۸۵ درصد مبتلایان با مراعات و رعایت مسائل بهداشتی خوب می‌شوند و ممکن است ۱۵ تا ۲۰ درصد دچار مشکلاتی شوند که باید به پزشک مراجعه کنند که شاید برخی از آن‌ها به بستری شدن نیازی نداشته باشند و برخی هم باید بستری شوند که آن‌ها در روند درمان قرار می‌گیرند و درمان می‌شوند.
 
رئیس جمهور یادآور شد: از ۱۰۰ نفری که به بیماری مبتلا می‌شوند، ۳ تا ۴ نفر با خطر مرگ مواجه می‌شوند که البته رقم جهانی ۵ درصد است که باید تلاش کنیم این رقم کاهش و به زیر ۳ درصد برسد.
 
روحاني بیان کرد: ابتلا به کرونا نباید موجب نگرانی شود، و به معنی نقطه منفی نیست؛ البته اشکالی ندارد، اگر می‌خواهد کسی متوجه نشود، مورد مهمی نیست. مگر ابتلا به آنفلوآنزا را که مخفی می‌کنیم؟ به اطرافیان می‌گوییم و دو روز استراحت می‌کنیم، با دوستان خود دست نمی‌دهیم و به آن‌ها می‌گوییم که نزدیک نشوند تا مبتلا نشوند.
 
وی با تأکید بر رعایت چارچوب‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی برای درمان بیماری کرونا افزود: برای درمان بیماری باید اصول بهداشتی رعایت و از حضور در اجتماعات خودداری شود، با همدیگر دست ندهند و از ماسک و دستکش استفاده شود که باید روشن و شفاف برای مردم بیان شود.
 
رئیس جمهور اضافه كرد: گاهی دیده می‌شود که وقتی مثبت شدن آزمایش کرونا به فرد گفته می‌شود، به‌هم می‌ریزد و نگران می‌شود که چه فاجعه‌ای اتفاق افتاده است و اکثریت با قرنطینه کردن افراد و خانواده و دوستان سلامت خواهند بود و از این مسأله بیماری عبور خواهیم کرد.
 
روحاني ادامه داد: کرونا یک بیماری است که ترس آن از خود آن بدتر است؛ البته بیماری بدی است، اما ترس از آن و اضطراب آن می‌تواند مشکلاتی بیشتری را ایجاد کند.
 
وی درباره ساعت کاری در ادارات نيز اظهار داشت: از روز ۲۳ فروردین ساعت كاري تمام آن‌هایی که مشغول کار اداری در سراسر کشور چه در استان تهران چه در سایر استان‌ها هستند، از ۷ صبح تا ۱۴ (۲ بعد از ظهر) است و در آستانه ماه مبارک رمضان هم هستیم و این ساعت بهتری برای فعالیت در ادارات است.
 
رئیس جمهور بيان كرد: قبل از ماه رمضان ناهار و نماز جماعت برگزار نمی‌شود و این ساعت کار پیوسته تا ۲ بعد از ظهر درنظر گرفته شده است و کارکنان بعد از آن به منزل بروند و در ماه رمضان اگر شرایط همین گونه باشد، باز هم نماز جماعت برگزار نمی‌شود.
 
روحاني اعلام كرد: در بحث نقل و انتقال دو خبر خوش در این نشست داده شد. خبر اول این‌که همه کالاهایی که ضروری بوده جابه‌جا بشود، چه از گمرک به شهرها جابه‌جا شوند و چه از مراکز به مرکز مصرف یا کارخانه‌ها جابه‌جا شوند، بدون هیچ خللی به‌خوبی انجام گرفته، حتی اعلام شد که یک درصد هم کمتر از سال‌های قبل نبوده است.
 
وي در ادامه ضمن قدردانی از فعالان حوزه حمل و نقل اظهار داشت: برای داروهایی که از خارج می‌آورند، هواپیماها تلاش می‌کنند و بسیاری از کالاها نيز توسط قطارها حمل می‌شود. از همه آن‌ها در بخش حمل و نقل قدردانی می‌کنیم.
 
رئیس جمهور ادامه داد: نکته دوم این بود که گفته شد که در ماه اسفند و فروردین که ما مشکل کرونا داشتیم، هیچ فردی نه اخراج و نه تعدیل شده است. پس برای کارگران و افرادی که در بخش حمل و نقل کار می‌کنند، این خبر خوشی بوده و  همه این‌ها مشمول تسهیلات بانکی‌ می‌شوند که این شرط تسهیلات بانکی این است که کسی را اخراج و تعدیل نکرده باشند.
 
روحاني افزود: همچنان اتوبوس‌ها، قطار، هواپ‍یما و کشتی همه فعالیت‌های خودشان را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی رعایت فاصله و استفاده از ماسک انجام دهند.
 
وي درباره فعالیت خودروهای شخصی هم اضافه كرد: خودروهای شخصی فعالیت‌شان در داخل استان‌ها آزاد است و هیچ ‌وقت ممنوع نبوده است. فعالیت خودروها بین استان‌هاي تهران و البرز هم که چون تقریباً یکی است، یک استان تلقی شده است.
 
رئیس جمهور تصریح کرد: اما فعالیت خودروها بین استان به استان که ممنوع بوده است، همچنان تا ۳۰ فروردین ممنوع خواهد بود. آزادی تردد بین استان‌ها از ۳۰ فروردین شروع خواهد شد و تا ۳۰ فروردین همچنان ممنوع است و خودروها این ممنوعیت را باید مورد مراعات قرار بدهند.
 
روحاني درخصوص بخش آموزش و پرورش و آموزش عالی نیز گفت: این‌جا بحث‌هایی که مطرح شد، چه کمیته‌ای که کمیته اجتماعی ـ امنیتی ما که این گزارش را داد و چه آموزش و پرورش و چه آموزش عالی، فعلاً تصمیم بر این است که در بخش آموزش به استثنای آموزش تکمیلی در دانشگاه که می‌گویند از ۳۰ فروردین آموزش‌های تکمیلی ما حضوری خواهد بود، به‌خصوص بخش دکترا و بعد هم ممکن است در بخش دیگر، ولی در بخش کارشناسی و همچنین آموزش و پرورش، فعلاً تصمیم این است که تا ۳۰ فروردین فعالیت آموزشی آن‌ها در مدارس تعطیل باشد و از فضای مجازی استفاده کنند.
 
وی ادامه داد: البته ما این اختیارات را به آموزش و پروش داده‌ایم که استان‌هایی که می‌توانند فعالیت خودشان را آغاز کنند.
 
رئیس جمهور یادآور شد: ما استان‌های سفیدی را در منطقه جنوب کشور داریم که هیچ مشکلی در این استان‌ها برای آموزش و پرورش وجود ندارد؛ مانند استان‌هاي بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان. این‌ها استان‌هایی هستند که مشکلی برای بحث آموزش ندارند. بنابراین آموزش و پرورش می‌تواند در استان‌های سفید فعالیت خود را آغاز کند و هیچ مانعی وجود ندارد. اما اگر ما برای کل کشور بحث می‌کنیم، فعلاً آموزش تا پایان فروردین تعطیل است تا این‌که ما در نشست بعدی ببینيم که باید چه تصمیمی را اتخاذ کنیم.
 
روحانی تصریح کرد: ضمناً شیوه کار این ویروس هنوز ۱۰۰ درصد برای ما روشن نیست؛ یعنی وزارت بهداشت و درمان نمی‌تواند به ما جواب بدهد که شکل فعالیت این ویروس یک ماه یا دو ماه دیگر یا در تابستان که هوا گرم می‌شود، چگونه است و  یک چیز روشن و قطعی در اختیار ندارد. بنابراین باید باید صبر کنیم همه اصول بهداشتی را مراعات کنیم تا ببینیم تا ماه‌های بعد وضع ما چگونه خواهد شد.
 
وي درخصوص اماکن مقدسه نیز اظهار داشت: اماکن مقدسه نیز تا آخر فروردین فعلاً مانند سابق تعطیل می‌ماند. این‌که برای ۳۰ فروردین به بعد چه خواهد شد، تصمیمی است که انشاء الله بعدا اتخاذ می‌کنیم.
 

تاريخ: 1399/01/17  | ساعت: ١١:١٤ | شناسه: ٩٩٠١ | تعداد نمايش: 175


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 7

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 306647

  • بازديدکنندگان امروز : 7277

  • کل بازديدکنندگان : 8039956


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد