چاپ        ارسال به دوست

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

رفع مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی و صادراتی اولویت دولت است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: رفع مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی و صادراتی از اهم اولویت‌های دولت در سال جاری است و برای توسعه رونق تولید و صادرات باید مشکل کمبود منابع مالی و نقدینگی این واحدها مرتفع شود.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، رضا رحمانی عصر جمعه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان ایلام اظهار داشت: رفع نقدینگی واحدهای تولیدی و صادراتی در واقع گامی مؤثر و هدفمند در راستای توسعه اقتصادی و صنعتی کشور است.
 
وی از بانک‌های عامل و شعب آن‌ها خواست با واحدهای تولیدی و صادراتی همکاری‌های لازم را انجام و نیازهای مالی این واحدها را در جهت رونق تولید کشور مرتفع سازند.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: تقویت و حمایت از واحدهای فعال موجود یک تکلیف و اولویت مهم است و همچنین باید ظرفیت‌های خالی صادرات و تولید هدف‌گذاری شوند.
 
رحمانی افزود: حوزه گسترده صنعت، تولید، بازرگانی داخلی و خارجی نیازمند راهکارهای علمی و عملی جدید برای توسعه و رونق سرمایه‌گذاری است و نباید به راهکارهای فعلی و گذشته بسنده کرد.
 
وی اضافه كرد: امروزه تقویت صادرات و افزایش مراودات تجاری با بازارهای بین‌المللی از اهم برنامه‌های دولت است و در این راستا واحدهای صنعتی، تولیدی و تجاری باید از علوم و فنون نوین نیز بهره ببرند.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد: یکی از سیاست‌های مهم و تأثیرگذار وزارت صنعت، معدن و تجارت و مجموعه دولت توجه بیشتر به دو مقوله "صادرات محصولات باکیفیت به بازارهای جهانی" و نیز "گسترش فنآوری و شرکت‌های دانش بنیان تجاری و تولیدی" است.
 
رحمانی تأکید کرد: محصولات صادراتی کشور باید با اتکاء به دانش و فنآوری‌های نوین تولید شوند و کشور به سمت تولید فرآورده‌های صادراتی محور گام بردارد.
 
وی اظهار داشت: باید از ظرفیت مردم و استفاده از ایده‌های نو و خلاقانه مردم بهره‌گیری شود؛ چرا که رونق گیری یک واحد تولیدی، نقشی مهم در توسعه و رشد کشور و اقتصاد جامعه دارد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت به کیفیت داشتن کالاهای صادراتی کشور اشاره کرد و گفت: کالاهای تولید شده صادراتی باید از کیفیت و مرغوبیت جهانی برخوردار باشد تا بتوان جایگاه خود در سطح بین‌الملل را تثبیت کرد و توان رقابت با کالای دیگر کشورها را داشته باشد.
 
رحماني در مورد نرخ گذاری اقلام پرمصرفی چون مرغ توضیح داد: نرخ گذاری این‌ گونه اقلام خوراکی با نظارت ستاد تنظیم بازار است، به گونه‌ای که سه ضلع تولید کننده، فروشنده و خریدار متضرر نشوند و قیمت در یک رِنج متعادل ثبات یابد.
 
وی در مورد وضعیت صنعت و تجارت استان ایلام هم گفت: استان ایلام به‌واسطه مرز مهران و بازار بکر عراق می‌تواند به یک قطب اصلی صادرات تبدیل شود و در این میان نباید از ظرفیت مردم و تقویت و فعال سازی بازارچه‌های مرزی غافل شد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: استاندار ایلام به‌عنوان نماینده تام الاختیار اين وزارتخانه در حوزه صنعت، معدن، تولید، تجارت، صادرات و واردات است و این وزارتخانه نیز از دستورات، تصمیم‌گیری و خواسته‌های استاندار حمایت می‌کند.
 
بسترهای لازم برای سرمایه‌گذاران در ایلام فراهم نیست
استاندار ایلام نيز در اين نشست گفت: باید شرایط و بسترهای لازم برای ترغیب و تشویق سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی و تجاری در استان فراهم شود؛ درحالی که این بسترها هنوز مهیا نشده است.
 
قاسم سلیمانی دشتکی اظهار داشت: به‌ عنوان مثال، در منطقه ویژه اقتصادی زمین مورد نیاز سرمایه‌گذاران با قیمت هنگفت به آن‌ها عرضه می‌شود که این‌گونه سنگ اندازی‌ها مانع از حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در استان ایلام می‌شود.
 
وی همچنین به موضوع سیلاب اخیر گریزی زد و افزود: مسئولان حوزه صنعت، معدن و تجارت استان ایلام، اعم از بخش دولتی و خصوصی ریز خسارت‌ها و آسیب‌های وارده به استان ایلام در زیربخش‌های صنعت را محاسبه کارشناسی کرده و به وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش کنند.
 
استاندار ایلام تأکید کرد: باید اعتبارات اخذ شده نهایی با میزان خسارات وارده ناشی از سیل همخوانی و نزدیکی داشته باشد و حجم بالای خسارات و اعتبار تخصیص یافته اندک قابل قبول و پذیرفته از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام نیست.
 
سرمایه‌گذاران رغبتی برای حضور در ایلام ندارند
در ادامه اين نشست، نماینده مردم دهلران، دره‌ شهر و آبدانان در مجلس شورای اسلامی هم گفت: راه اندازی مرز چیلات دهلران با توجه به نزدیکی با مرز عراق می‌تواند همچون پایانه مرزی مهران نقشی مؤثر در حوزه تجارت و بازرگانی با این کشور را داشته باشد.
 
شادمهر کاظم زاده افزود: شهرستان دهلران و مناطق جنوبی استان ایلام ظرفیت‌های عظیم نهفته‌ای برای توسعه و شکوفایی اقتصاد و تولید استان و کشور در دل خود جای داده‌اند.
 
وی یادآور شد: اما متأسفانه وجود خلاء‌های اقتصادی موجب شده که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی رغبت و اعتماد چندانی برای سرمایه در طرح‌های صنعتی و تجاری استان ایلام نداشته باشند.
 
نماینده مردم دهلران، دره‌ شهر و آبدانان در مجلس شورای اسلامی از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست که در برخی پروژه‌های مهم استان ایلام خود دولت برای سرمایه‌گذاری پیش قدم شود تا حضور سرمایه‌گذار بخش دولتی موجب دلگرمی و اطمینان خاطر بخش خصوصی برای ورود به سرمایه‌گذاری در این استان شود.
 
عدم وجود یک کارخانه بزرگ تولید قطعات یدکی در ایلام احساس می‌شود
نماینده مردم ایلام، ایوان، شیروان و چرداول، ملکشاهی و مهران در مجلس شورای اسلامی هم به وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد داد، همچون سایر استان‌ها، در استان ایلام نیز کارخانه بزرگ تولید قطعات یدکی ماشین سازی یا یک واحد بزرگ قطعه سازی راه‌اندازی شود تا استان ایلام نیز به زنجیره تولید قطعات یدکی کشور بپیوندد.
 
سلام امینی افزود: یکی از مهمترین مشکلات استان ایلام، نبود زنجیره تولید در زیربخش‌های صنعت است که با ایجاد واحدهای تبدیلی و تکمیلی باید زنجیره تولید در استان ایلام تا حدود زیادی مرتفع شود.
 
وی یادآور شد: یکی دیگر از مشکلات حوزه صنعت و تولید استان ایلام در واحدهای کوچک و متوسط، وجود وام‌های بانکی و جرائم مالی است و هم‌اکنون بیشتر این واحدها به علت عدم یا دیرپرداخت وام‌ها، از سوی بانک‌ها به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.
 
بازدید از واحد پتروشیمی ایلام و پایانه مرزی مهران، دیدار با نماینده ولی فقیه و شرکت در نشست ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتی، از برنامه‌های سفر یک روزه وزیر صنعت، معدن و تجارت به ایلام بود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنين از واحدهای صنعتی ایوان و سرابله و منطقه سیل زده چم شیر بازديد كرد.
 
در جريان سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان ايلام، محسن صالحي‌نيا ـ معاون وزير و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران ـ نيز وي را همراهي مي‌كرد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


٢٠:٤٩ - جمعه ٢٣ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٥٥٩٠    /    تعداد نمایش : ٧٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: