×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

همه باید اراده‌های خود را برای مقابله اقتصادی با دشمن قوی کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: درحالی که کشور در جنگ تمام عیار اقتصادی با دشمنان قرار دارد، ولی جای تعجب است که رفتار برخی از افراد با این جنگ همخوانی ندارد.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، رضا رحمانی عصر امروز (پنج‌شنبه) با بيان اين مطلب در پنجاه و یکمین نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران در فرمانداری پاکدشت اظهار داشت: امسال متفاوت با سال‌های گذشته و نیاز به تغییر در نگاه، تفکر و رفتار همه افراد است.
 
وی با بیان این‌که همه باید اراده‌های خود را برای مقابله اقتصادی با دشمن قوی کنند، افزود: نباید تصور کرد که این جبهه مانند جنگ سخت از تجهیزات و خاکریز قابل مشخصی برخوردار است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: وقتی یک شرکت تولیدی 400 نیروی خود را اخراج می‌کند، یعنی دشمن آن‌جا توانسته خاکریز ما را فتح کند.
 
رحماني با اشاره به این‌که حضور در جلسات مختلف و پرداختن به مسائل حاشیه‌ای در فضای مجازی وقت مسئولان را تلف می‌کند، خاطرنشان كرد: همه باید تلاش کنیم تا از تعداد جلسات کاسته و به کارهای اجرایی رسیدگی کنیم.
 
وي ادامه داد: بنا به گفته رئیس جمهوری، اگر یک وزیر کمتر از 14 ساعت در روز کار کند، نمی‌تواند به وظایف خود عمل کند.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: کمبود برق یکی از مهمترین مشکلات واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی است و این موضوع باید بدون برگزاری جلسات متعدد به‌صورت جدی پیگیری و تا حصول نتیجه لازم دنبال شود.
 
رحماني تأکید کرد: رفع مشکلات اقتصادی و تولیدی کشور فقط مربوط به وزارت صمت نیست؛ همه ادارات، از شرکت توزیع برق، وزارت نیرو، مدیرکل امور مالیاتي، بانک‌ها و همه دستگاه‌ها باید تولید را کار اصلی خود بدانند.
 
وی با تأکید بر لزوم سوق دادن نقدینگی کشور به سمت تولید گفت: اگر یک واحد تولیدی به هر دلیلی توسط بانک مصادره شود، نباید آن واحد تعطیل شود و اجازه تعطیلی حتی به یک واحد تولیدی هم ندهیم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای توسعه فعالیت‌های تولیدی لازم نیست که یک واحد جدید احداث شود؛ گاهی با حمایت از یک واحد که هزار نفر ظرفیت اشتغال دارد، می‌توان فرصت‌های شغلی جدیدی را با پر کردن ظرفیت‌های خالی ایجاد نمود.
 
رحمانی با اشاره به کاهش 22 درصدی واردات در سال گذشته اضافه كرد: واردات هر کالایی که در داخل کشور امکان تولید دارد، ممنوع است؛ چرا که این امر با توجه به کاهش میزان قاچاق و معکوس شدن آن به دلیل مسائل ارزی، شرایط را برای رونق تولید فراهم می‌کند.
 
وی يادآور شد: سال گذشته واردات یک هزار و 339 قلم کالا به کشور ممنوع شده بود که از ابتدای امسال تا کنون، 142 مورد دیگر نیز به آن افزوده شد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: هشت هزار کد تعرفه واردات در کشور وجود دارد که اگر احساس شود هرکدام از کالاها در داخل امکان تولید وجود دارد، تعرفه واردات آن کالا افزایش پیدا می‌کند تا از تولید داخلی حمایت شود.
 
رحماني تصریح کرد: از واحدهای بزرگی مانند فولاد، خودرو، سیمان، پتروشیمی، مس و لوازم خانگی که مصرف قطعه آنان زیاد است، خواسته شده تا قطعه مورد نیاز خود را با برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در معرض دید عموم قرار دهند تا تولید کنندگان محصولات‌شان را در اختیار این صنایع قرار دهند.
 
وي تأکید کرد: اگر کالای ایرانی حتی 10 درصد گران‌تر از نمونه وارداتی تهیه شود، ارزشمندتر از این است که آن کالا از خارج کشور وارد شود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هرچند که امکانات موجود در کشور نامحدود نیست، ولی باید با مدیریت درست و تخصیص مناسب به‌خوبی از آن‌ها استفاده کرد.
 
رحماني توسعه تولید پوشاک را اولویت امسال کشور اعلام کرد و افزود: امسال کشور به نهضت تولید پوشاک نیاز دارد و از تمامی فعالان حوزه پوشاک با ارائه مشوق‌های لازم، امتیازهای مناسب و تقسیط هزینه استقرار در شهرک‌های صنعتی حمایت جدی می‌شود.
 
وی اضافه کرد: نوروز امسال با وجود مجوزی که مناطق آزاد از آن برخوردار بودند، مجوز واردات پوشاک صادر نشد.
 
مقررات دست و پاگیر در مسیر تولید را حذف کنید
در ادامه این نشست، استاندار تهران از مسئولان اين استان خواست تا ضوابط و مقررات دست و پاگیر در مسیر تولید را حذف کنند و مسیر را برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی هموار نمایند.
 
انوشیروان محسنی بندپی اظهار داشت: برای برون رفت از بحران‌های اقتصادی، ابتدا باید اقتصاد کشور را مردم نهاد کرد و از ظرفیت‌های مردمی در بخش خصوصی و تعاونی به‌درستی استفاده نمود.
 
وی افزود: مسئولان موظف‌اند تا در شرایطی که کشور در صادرات نفت با مشکل مواجه است، با کمک به فعالان بخش اقتصادی در تأمین زیرساخت‌ها و توسعه مراودات با کشورهای همجوار، شرایط توسعه صادرات غیرنفتی را فراهم کنند.
 
استاندار تهران اضافه كرد: یکی از راهبردهای استانداری تهران، شناسایی واحدهای تولیدی است که با ظرفیتی کمتر از پروانه مشغول به فعالیت هستند تا با حمایت مسئولان، ظرفیت حداکثری تولید در آن‌ها ایجاد شود.
 
محسني بندپي ادامه داد: شناسایی واحدهای راکد و فعال سازی این واحدها با حفظ اشتغال موجود و گسترش و نوسازی واحدهای قدیمی، دیگر اولویتی است که در دستور کار استانداری تهران قرار دارد.
 
وي بیان کرد: رونق تولید، فقط محدود به وزارت صنعت، معدن و تجارت نیست، بلکه امری فرابخشی است که باید بین تمامی دستگاه‌ها تقسیم کار شود.
 
استاندار تهران با تأکید بر حمایت از استارت آپ‌ها گفت: مسئولان موظف‌اند تا به منظور حمایت از تولید کنندگان و سرمایه گذاران بخش خصوصی، بروکراسی اداری مزاحم و دست و پا گیر را حذف و شرایط را برای فعالیت بیشتر تولید کنندگان فراهم کنند.
 
محسني بندپي با اشاره به سهم 50 درصدی اشتغال در حوزه صنعت افزود: با توجه به این‌که 44 درصد از بخش کشاورزی استان تهران در چهار شهرستان ورامین، قرچک، پیشوا و پاکدشت مستقر می‌باشد، لازم است تا حوزه کشاورزی نیز برای توسعه اشتغال مورد توجه و حمایت قرار گیرد.
 
وی با اشاره به اعتراض تولید کنندگان به قانون مالیات بر ارزش افزوده اضافه كرد: مالیات بر ارزش افزوده صنعت را زمین گیر کرده و برای تحقق عدالت لازم است تا این قانون به‌جای اخذ از تولید به مصرف برسد.
 
238 واحد صنعتی استان تهران امسال وارد چرخه تولید می‌شوند
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران نيز در اين نشست گفت: امسال 238 واحد تولیدی تعطیل بر اساس سند توسعه استان تهران، نوسازی و وارد چرخه تولید می‌شوند.
 
نعمت‌الله ترکی اظهار داشت: تهیه سند آمایش و توسعه استان تهران بر اساس پهنه بندی و ظرفیت‌های هریک از 16 شهرستان استان تهران از مهمترین برنامه‌هایی است که سال گذشته در سطح استان تهران اجرایی شد.
 
وی افزود: شهرستان‌های استان تهران به پنج منطقه تقسیم شده که ورامین، قرچک، پیشوا و پاکدشت با درنظر گرفتن ظرفیت‌ها و استقرار جمعیتی، جزء منطقه چهار استان تهران محسوب می‌شوند.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران اضافه كرد: در حوزه فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگ و حوزه صنعت، سهم هریک از شهرستان‌هاي استان تهرن در حوزه تولید و اشتغال مشخص و فعالیت‌های هریک از بخش‌های صنعتی و کشاورزی نیز تعیین شده است.
 
تركي ادامه داد: پیشران‌های تعیین شده برای شهرستان پاکدشت، شامل اجرای واحدهای تولید بتن جدید، ایجاد پایانه صادراتی و بسته‌بندی گل و گیاه پس از فاز نخست توسعه صادرات گل در اسلامشهر، اتصال پاکدشت به متروی تهران و نیز احداث شهرک گلخانه‌ای گل‌های زینتی است که در برنامه توسعه این شهرستان درنظر گرفته شده است.
 
وي يادآور شد: به منظور استفاده کامل از ظرفیت‌های صنعتی استان تهران، تمامی واحدهای تولیدی در طول سال گذشته مورد بازبینی قرار گرفته و اطلاعات این واحدها از طریق سامانه قابل رصد و پیگیری است.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران گفت: در سال جاري پیش‌بینی می‌شود که 238 واحد تولیدی مورد بازسازی قرار گرفته و با تأمین سرمایه در گردش، فعالیت آن‌ها از سر گرفته شود.
 
تركي میزان گردش مالی استان تهران را سالانه 64 هزار میلیارد تومان اعلام کرد.
 
3200 میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌های نيمه تمام استان تهران نیاز است
همچنين رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در اين نشست اظهار داشت: سه هزار و 200 میلیارد تومان برای تکمیل و راه اندازی 260 طرح نیمه تمام استان تهران نیاز است.
 
یدالله صادقی گفت: هم اکنون مجوز راه اندازی یک هزار و 898 طرح در استان تهران صادر شده است.
 
وی افزود: از این تعداد مجوز صادر شده، 800 واحد بین 2 تا 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران اولویت را تکميل پروژه‌های با 60 درصد پیشرفت فیزیکی عنوان و اضافه کرد: هم اکنون 260 پروژه با پیشرفت فیزیکی 60 درصد در استان تهران وجود دارد که اعتبار این طرح‌ها از محل تسهیلات تبصره 18 قانون بودجه تأمین می‌شود.
 
صادقي ادامه داد: برای سایر پروژه‌های نیمه تمام 140 میلیارد تومان، برای بازسازی و نوسازی 261 میلیارد تومان و برای سرمایه در گردش واحدهای نیمه تمام و راکد استان تهران 980 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
 
وی میزان نیاز سهم یارانه واحدهای نیمه تمام را 11 میلیارد تومان، واحدهای نیاز به بازسازی و نوسازی 20 میلیارد تومان و میزان نیاز یارانه تأمین سرمایه گردش واحدها را 15 میلیارد تومان اعلام کرد.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران يادآور شد: تا کنون سهم صنعت استان تهران از یارانه 47 میلیارد تومان است که سهم استان چهار درصد از کل کشور است.
 
صادقي تأکید کرد: تهران، استان برخورداری نیست و بیشترین طرح‌های نیمه تمام در شهرستان‌های این استان مستقر است و همه موظف‌اند تا با توسعه مناطق کم برخوردار، زمینه پیشرفت‌های اقتصادی و رفع موانع تولید را فراهم کنند.
 
32 هزار طرح تولیدی نیمه تمام و راکد در استان تهران وجود دارد
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران نيز در ادامه اين نشست گفت: در حال حاضر 20 هزار طرح تولیدی نیمه تمام و 12 هزار طرح راکد در این استان وجود دارد که در صورت راه اندازی، 200 هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود.
 
صابر پرنیان اظهار داشت: در حوزه طرح‌های نیمه تمام، یک هزار و 600 طرح در شهرک‌ها و نواحی صنعتی دولتی و 6 هزار و 500 واحد در شهرک‌های صنعتی خصوصی با پیشرفت فیزیکی 60 درصد و 12 هزار واحد راکد در استان تهران وجود دارد.
 
وی افزود: نیاز شهرک‌های صنعتی استان تهران در حوزه برق، یک هزار و 701 مگاوات است که تا کنون 537 مگاوات آن تأمین شده و 300 مگاوات در محدوده بحران و 134 مگاوات در محدوده فوق بحران قرار دارد.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران اضافه كرد: به منظور تأمین برق مورد نیاز شهرک‌های صنعتی استان تهران، به 400 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که تأمین این اعتبار از توان استان خارج و نیاز به مساعدت دولت دارد.
 
پرنيان ادامه داد: علاوه بر برق، شهرک‌های صنعتي استان تهران در حوزه آب نیز با مشکل مواجه می‌باشند و از یک هزار و 676 لیتر بر ثانیه آب مورد نیاز، 300 لیتر بر ثانیه در محدوده فوق بحرانی قرار دارد.
 
وي از راه اندازی بزرگترین شهرک تخصصي پوشاک خاورمیانه با اعتباری بالغ بر 4 هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی خبر داد و گفت: این پروژه یکی از مهمترین پیشران‌های اقتصاد کشور است؛ چرا که در حال حاضر صادرات پوشاک ایران 47 سنت است، درحالی که ترکیه 140 دلار سرانه صادرات پوشاک دارد.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران همچنین از راه اندازی شهرک صنعتی فنآوري اطلاعات در استان تهران نيز خبر داد و افزود: با راه اندازی این شهرک، 120 هزار نفر مشغول به کار می‌شوند.
 
پرنیان اضافه كرد: در حال حاضر 47 بافت صنعتی فاقد مجوز در استان تهران فعالیت می‌کنند که فعالان مستقر در این مناطق مشکلات عدیده‌ای در حوزه پروانه کسب و برق دارند و نیازمند مساعدت دولت در زمینه تعیین تکلیف این مناطق می‌باشیم.
 
در ادامه اين نشست نيز جمعی از مدیران شهرک‌های صنعتی مستقر در استان تهران مهمترین مسائل و مشکلات این شهرک‌ها را بیان کردند که تأمین زیرساخت‌ها، از جمله آب و برق و موضوع مالیات بر ارزش افزوده از مهمترين آن‌ها بود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از حضور در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران در فرمانداری پاکدشت، در شهرک صنعتی عباس آباد حاضر و از واحدهاي صنعتي "فنآوران پرتو الوند" و "لوله و پروفیل تهران شرق" بازدید کرد.
 
رحماني سپس با حضور در واحد صنعتی "مبتکران "(HM) طراح و سازنده قطعات خودرو، از نزدیک با چگونگی تولید در این واحد تولیدی آشنا شد و "کامیون چاپار" مهمترین محصول این واحد توليدي را رونمایی كرد.
 
وي در آخرین برنامه خود در این سفر، از خط تولید واحد صنعتي "کوشش رادیاتور" تولید کننده رادیاتور خودروهای سبک و سنگین بازدید کرد.

تاريخ: 1398/02/26  | ساعت: ١٩:٣٠ | شناسه: ٦٠٦٨ | تعداد نمايش: 168


آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 19

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 161398

  • بازديدکنندگان امروز : 6705

  • کل بازديدکنندگان : 5334968


shoaresal1398-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد