×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

دشمن مترصد تعطیلی دومینو وار واحدهای تولیدی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: حال که دشمن مترصد تعطیلی دومینو وار واحدهای تولیدی در کشور است و تلاش دارد درآمد نفتی ایران را کاهش دهد، جا دارد به حوزه‌های مختلف، از جمله فولاد، مس، پتروشیمی، سیمان و خودرو وارد شویم.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، رضا رحمانی عصر امروز (پنج‌شنبه) در نشست مشترک مسئولان با صنعتگران ورامیني در محل فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: در این شرایط توجه به تقویت تولیدات داخلی، اصلاح ارتباطات با تولید کنندگان و ورود بخش خصوصی به عرصه تولید و سرمایه‌ گذاری می‌تواند رونق تولید را رقم بزند.
 
وی با اشاره به وضعیت اقتصادی و تحریم ناجوانمردانه استکبار جهانی علیه ایران اسلامی افزود: در هشت سال جنگ تحمیلی در شدیدترین تحریم‌ها به علت تکیه بر توان داخل دشمن شکست خورد؛ امروز نیز می‌توانیم با همان روحیه دوران جنگ، از این جنگ نابرابر اقتصادی سربلند بیرون بیاییم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: مهمترین اولویت در وزارت صنعت، معدن و تجارت، حفظ وضعیت تولید و اشتغال موجود است تا به‌واسطه تثبیت تولید، زمینه برای رونق دادن به شرایط تولید نیز فراهم شود.
 
رحماني تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب با نامگذاری سال 1398 به‌عنوان "رونق توليد" بار دیگر این مهم را یادآوری فرمودند که ایشان بزرگترین حامی تولید و تولید کنندگان کشور هستند.
 
به گفته وي، نامگذاری امسال به‌عنوان "رونق تولید"، فرصت مغتنمی است تا در بخش مولد اقتصادی، کاستی‌ها و نواقص را برطرف کنیم و از استعداد بالای مردم در حوزه‌های مختلف بهره ببریم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ظرفیت‌های بالای موجود در کشور در بخش‌های مختلف اظهار داشت: در حوزه سنگ آهن، کشور از معادن بسیاری برخوردار است که ظرفیت کشور را از لحاظ بهره‌گیری از این ماده معدنی دو برابر افزایش می‌دهد.
 
رحماني با بیان این‌که ۲۰ درصد از واحدهای تولیدی کشور در استان تهران مستقر است، گفت: استان تهران از ظرفیت بالایی در اشتغالزایی برخوردار است که این مهم به حمایت از تولید کنندگان البته با نگاه ویژه بانک‌ها نیاز دارد.
 
وي با تأکید بر لزوم رفع مشکل تولید کنندگان در شهرستان‌ها افزود: از نظر ما، اداره صنعت، معدن و تجارت در شهرستان‌ها هیچ تفاوتی با دفاتر وزارتخانه ندارند و تصمیم‌گیری‌های صورت گرفته در ادارات با تفویض اختیار ما صورت می‌گیرد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت به اهمیت رونق فعالیت‌های تولیدی در عرصه صنایع دستی نيز اشاره و اضافه كرد: رونق تولید در حوزه صنایع دستی و صادرات محصولات تولیدی کشور یکی از اولویت‌هایی است که شخصاً آن را پیگیری می‌کنم.
 
رحمانی با اشاره به فعالیت‌ها برای جلوگیری از قاچاق و واردات پوشاک ادامه داد: حوزه پوشاک از نساجی تا عرضه از اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است که با توجه به کاهش واردات و قاچاق پوشاک لازم است به فکر صادرات البسه تولید شده در کشور به بازارهای هدف باشیم.
 
وی همچنین با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی و کارخانجات شهرستان ورامین اظهار داشت: مشکلات کارخانه قند ورامین با عنوان شکر خام مطرح شده که در حال حاضر به دلیل تولیدات داخلی و واردات، مشکلی از نظر تأمین مواد اولیه این کارخانه وجود ندارد و مسائل این کارخانه قدیمی به زودی پیگیری می‌شود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت به مشکل تولید کنندگان فرش نیز اشاره کرد و افزود: بیمه بافندگان در بودجه سال 1398 سه برابر شده است و به زودی شاهد حل مشکلات این حوزه خواهیم بود.
 
رحماني همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدای قیام خونین 15 خرداد سال 1342 يادآور شد: شهدای ورامین آغازگر نهضت انقلاب اسلامی بودند و امروز توفیق خدمت خود را مدیون خون شهدا و امام شهدا می‌دانیم.
 
در جنگ اقتصادی به تلاش همه ارکان نظام نیاز داریم
استاندار تهران نيز در اين نشست اظهار داشت: امروز کشور در شرایط تحریمی شدید و جنگ اقتصادی با دشمنان قرار دارد و برای پیروزی در این نبرد به تلاش همه ارکان نظام نیاز است.
 
انوشیروان محسنی بندپی افزود: کمبود نقدینگی تولید کننده را با مشکل جدی مواجه کرده و صاحبان صنایع برای ادامه فعالیت نیازمند سرمایه در گردش هستند که رفع این مشکل به همراهی مجلس با دولت برای حمایت از تولید کنندگان نیاز دارد.
 
وی با بیان این‌که تولید کنندگان، سربازان جبهه اقتصاد مقاومتی هستند که در خط مقدم مقابله با تحریم‌های غرب ایستاده‌اند، اضافه كرد: رهبر معظم انقلاب سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان "رونق تولید" نامگذاری کرده‌اند و این مهم را باید به فال نیک گرفت؛ چرا که توجه به این مهم، به اوج گرفتن رشد اقتصادی کشور منجر می‌شود.
 
استاندار تهران ادامه داد: تولید کننده، عاشق تولیدش است؛ بنابراین تمامی مسئولان وظیفه دارند با نگاه حمایتی، به یاری این افراد بشتابند.
 
محسنی بندپی با اشاره به برگزاری مداوم جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در استان تهران تصريح كرد: برگزاری مستمر این جلسات به خروجی مناسبی در حمایت از تولید کنندگان، حفظ اشتغال موجود و توسعه فرصت‌های شغلی جدید منجر می‌شود.
 
در ادامه اين نشست، فرماندار ورامین نیز کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش را مهمترین مشکل صاحبان صنایع این شهرستان برشمرد و گفت: با ارائه تسهیلات ارزان قیمت می‌توان مشکل آنان را برطرف کرد.
 
حسین کاغذلو اظهار داشت: افزایش قیمت ارز، مشکلاتی را برای صاحبان صنایع، به‌ویژه واحدهای خارج از شهرک‌های صنعتی ایجاد و آنان را در ادامه تولید با مشکل مواجه کرده است.
 
وی افزود: برخی از این واحدها برای تهیه مواد اولیه داخلی و خارجی با مشکل جدی مواجه شده‌اند که می‌توان با ارائه تسهیلات ارزان قیمت، آنان را در ادامه فعالیت‌های تولیدی یاری رساند.
 
فرماندار ورامین اضافه كرد: وجود تنها شهرک صنعتی تخصصی چرم استان تهران با دباغی سالانه ۱۴ میلیون جلد چرم سبک و سنگین و صادرات ۷۰ درصد آن به‌صورت سالامبور (چرم خام) تنها بخشی از ظرفیت‌های اين شهرستان است که در صورت توجه می‌توان از خام فروشی این فرآورده مهم جلوگیری کرد.
 
كاغذلو ایجاد نشدن صندوق عوارض حاصل از صادرات سالامبور، قرار گرفتن واحدهای شهرک صنعتی در فهرست صنایع آلاینده، تأمین نقدینگی واحدهای چرم برای تهیه مواد اولیه، به‌ویژه چرم خام و فرسوده بودن ماشین آلات چرمسازی را به‌عنوان مهمترین مشکلات واحدهای توليد چرم شهرستان ورامين یاد کرد.
 
وي اظهار داشت: سورت ۹۵ درصد از روده کشور در ورامین انجام می‌شود و این صنعت میلیون‌ها دلار برای کشور ارز آوری دارد.
 
فرماندار ورامین خام فروشی را به‌عنوان یکی از چالش‌های مهم معادن ورامین یاد و بیان کرد: در حال حاضر اين شهرستان هفت معدن دارد که سه واحد آن تعطیل است.
 
كاغذلو گفت: با توجه به کاهش میزان بارندگی در سال‌های اخیر، برداشت سولفات سدیم از معادن شهرستان ورامين توجیه اقتصادی ندارد و ایجاد نشدن واحد فرآوری ماده معدنی سلستین و خام فروشی این ماده، مشکلاتی را برای معدنداران به‌وجود آورده است.
 
وي افزود: برای احداث واحد فرآوری ماده معدنی سلستین، به ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
 
فرماندار ورامین اضافه كرد: ورامین در حوزه کشاورزی نیز از ظرفیت‌های ویژه‌ای در تولید محصولات زراعی، غلات، پسته، تولیدات گلخانه‌ای، گوشت قرمز و شیر برخوردار است.
 
به گفته کاغذلو، ورامین با تولید ۱۲۳ هزار تن شیر رتبه دوم، با ۲۱ هزار و ۸۴۴ تن تخم مرغ رتبه سوم، ۲۲۵ هزار تن ذرت علوفه‌ای رتبه سوم، ۱۱۵ هزار و ۲۰۰ تن سبزی و صیفی‌جات رتبه سوم و ۱۵۰ تن ماهی در سال رتبه سوم استان تهران را در اختیار دارد.
 
شهرستان ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق استان تهران واقع شده است.

تاريخ: 1398/03/09  | ساعت: ١٨:٢٢ | شناسه: ٦٢٢٣ | تعداد نمايش: 181


آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 15

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 161412

  • بازديدکنندگان امروز : 6911

  • کل بازديدکنندگان : 5335174


shoaresal1398-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد