×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت خبر داد:

صادرات چهار میلیارد دلاري یک هزار و ۱۰۰ واحد صنعتی صادراتی در شهرک‌های صنعتی كشور

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: یک هزار و ۱۰۰ واحد صنعتی صادراتی مستقر در شهرک‌های صنعتی سال گذشته چهار میلیارد دلار صادرات انجام دادند.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، محسن صالحی‌نیا روز شنبه در نشست خبری در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت به مناسبت ۲۱ مرداد روز حمايت از صنايع كوچك با اعلام اين خبر افزود: 207 سرمایه گذاري خارجی با سرمایه گذاری بالغ بر ۲ میلیارد دلار نیز در شهرک‌های صنعتی كشور جذب شده است.
 
وی اضافه كرد: تعداد واحدهای توليدي مستقر در شهرک‌های صنعتی کشورمان ۴۳ هزار و ۶۵۰ واحد است که ۳۳ هزار و ۸۰۰ واحد آن‌ها درحال بهره‌برداری هستند و این واحدهای فعال برای ۷۱۰ هزار نفر اشتغال فراهم ساخته‌اند.
 
رئیس هيأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: اکنون تعداد ۹ هزار و ۸۰۰ واحد نیز از مجموع واحدهای مزبور غیرفعال و از بین واحدهای فعال، حدود ۴۰ درصد واحدها با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت دارند، ۳۰ درصد بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و ۳۰ درصد نیز از ۷۰ درصد به بالا فعالیت دارند.
 
صالحی‌نیا اظهار داشت: امسال برنامه فعال سازی یک هزار و ۳۵۰ واحد از ۹ هزار و ۸۰۰ واحد غیرفعال در دست اجرا است، که شمار واحدهای فعال از رقم یاد شده، تا كنون به ۲۰۰ واحد رسیده و بقیه نیز به مرور فعال می‌شوند.
 
وی با بیان این‌که ۷۸ هزار و ۸۰۰ قرارداد با متقاضیان حضور در شهرک‌های صنعتی امضاء شده است، يادآور شد: از این تعداد ۴۴ هزار واحد به بهره‌برداری رسیده‌اند و ۳۴ هزار واحد نیز درحال ساخت و ساز و ۱۸ هزار واحد در مرحله تخصیص زمین قرار دارند.
 
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: کل این واحدهای صنعتی در ۸۱۱ شهرک و ناحیه صنعتی درحال بهره‌برداری استقرار یافته‌اند.
 
صالحي‌نيا افزود: اکنون ۵۰۰ شهرک و ۳۱۰ ناحیه صنعتی در کشور وجود دارد که در مجموع ۳۷ هزار هکتار زمین با انعقاد قرارداد به واحدهای صنعتی اختصاص یافته است.
 
وي همچنين از طراحی برنامه‌هایی برای بازگشت به چرخه تولید واحدهای غیرفعال خبر داد و اضافه كرد: برای ۳۵۰ واحد برنامه‌ریزی شده که اکنون ۲۰۰ واحد به چرخه فعالیت برگشته‌اند.
 
رئیس هيأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: امروز 27 درصد واحدهاي صنعتي مستقر در شهرك‌هاي صنعتي در بخش صنايع فلزي، ۲۲ درصد در بخش صنایع شیمیایی، ۱۷ درصد در بخش صنایع غذایی و آشامیدنی، ۱۲ درصد در بخش صنایع کانی غیرفلزی، هفت درصد در صنایع سلولزی، پنج درصد در صنایع نساجی، چهار درصد برق و الکترونیک و ۶ درصد در بخش خدمات و سایر فعالیت دارند.
 
به گفته صالحي‌نيا،‌ در بخش تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز تا کنون ۱۵ هزار و ۶۰۰ لیتر در ثانیه آب مورد نیاز برای واحدها تأمین شده و تا کنون ۹ هزار و ۲۵۰ مگاوات برق تأمین شده است.
 
وي از احداث نیروگاه‌های تولید برق مقیاس کوچک در شهرک‌های صنعتی نيز خبر داد و افزود: تا کنون ۵۷ هزار نیروگاه با ۴۷۰ مگاوات برق بهره‌برداری شده است.
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اکنون ۹۶ شهرک غیردولتی در دست اجراست که ۴۵ شهرک در دست ساخت قرار دارد و برای ۷۷ شهرک و ناحیه صنعتی برنامه توسعه‌ای مصوب شده است.
 
صالحي‌نيا از هدف گذاری برای ایجاد ۴۳۸ ناحيه صنعتی در مناطق روستایی خبر داد و گفت: برای این نواحي صنعتي برنامه‌های مطالعاتی تدوین شده است.
 
وي اضافه كرد: اکنون ۶۰ شرکت مدیریت صادرات شناسايي شده که تشكيل 68 کنسرسیوم صادراتی را درپي داشته است.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران از شناسایی ۴۶۶ خوشه صنعتی نيز خبر داد که ۹۷ خوشه به اتمام رسیده و ۴۰ پروژه هم اکنون درحال اجرا است و در آینده اضافه خواهند شد.
 
صالحي‌نيا از تأمین سرمایه برای SMEها از محل‌هاي مختلف، از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری خبر داد و گفت: تا کنون از ۳۳ هزار و ۷۰۰ واحد برای شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی حمایت شده و بیش از سه هزار و ۵۰۰ تور صنعتی برای مدیران واحدها انجام شده است.
 
وي ادامه داد: سرمايه صندق ضمانت سرمايه‌گذاري صنایع کوچک با سرمایه اوليه ۱۱۰ میلیارد تومان برای تضمین تسهیلات دریافتی توسط واحدها به‌زودی دو برابر خواهد شد.
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: چنان‌چه سهم صنایع از تسهیلات بانکی که اکنون ۳۰ درصد است به ۴۰ درصد افزایش یابد، واحدهای صنعتی کوچک هم خواهند توانست از این تسهیلات به‌راحتی استفاده کنند.
 
صالحی‌نیا از برداشته شدن کفایت سرمایه برای واحدهای زیر ۱۰۰ نفر خبر داد و اضافه كرد: سال گذشته نزدیک به ۲۹۳ ضمانت با ۲ هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای واحدهای صنعتی صادر و در اختیار آن‌ها قرار داده شد و امسال تا کنون ۷۰ فقره ضمانت با ۷۰ میلیارد تومان اعتبار صادر شده است.
 
وي درباره ایجاد واحدهای جدید تولید قطعات خودرو و لوازم خانگی در شهرک‌های صنعتی نيز اظهار داشت: تعداد واحدهای فعال در زمینه تولید قطعه و مجموعه سازی در شهرک‌های صنعتی در ماه‌های گذشته افزایش یافته که دلیل آن، تأکید بر تقویت داخلی سازی و همچنین روش‌های حمایتی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد ممنوعیت واردات برخی کالاها و توجه شرکت‌های تولید کننده به کاهش قیمت تمام شده تولیدشان از محل داخلی سازی قطعات است.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران تأکید کرد: انگیزه بیشتری برای ایجاد واحدهای قطعه سازی در کشور ایجاد شده و بسیاری از واحدهای تولیدی سعی دارند زنجیره تأمین قطعات‌شان را ایجاد کنند.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1398/05/19  | ساعت: ١٢:٢٠ | شناسه: ٧٠٩٢ | تعداد نمايش: 325


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 22

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 192394

  • بازديدکنندگان امروز : 1428

  • کل بازديدکنندگان : 6261909


shoaresal1398-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد