×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

چرخ صنایع بزرگ بدون فعالیت صنایع کوچک نمی‌چرخد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: چرخ صنایع بزرگ کشور بدون فعالیت صنایع کوچک نمی‌چرخد و باید از این منظر به صنایع کوچک نگاه حمایتی داشت.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، محسن صالحی‌نیا روز پنج‌شنبه در همايش گراميداشت روز حمايت از صنایع کوچک در محل مرکز خدمات فنآوری و كسب و كار شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي شمال شرق كشور در مشهد افزود: حمایت از صنایع کوچک به منزله حمایت از کل صنایع کشور است، چون ۹۳ درصد صنایع موجود در کشور ما کوچک هستند و از ۴۴ هزار واحد تولیدی موجود در ۸۴۰ شهرک صنعتی، حدود ۸۵ درصد واحدهای کوچک هستند که این موضوع اهمیت لزوم حمایت از این واحدهای تولیدی را می‌رساند.
 
وی اضافه كرد: با توجه به فرمایشات و رهنمودهای رهبري، به‌کارگیری توانمندی‌های داخلی و تقویت نهضت داخلی سازی صنایع و قطعات مورد نیاز کشور در دستور کار نظام و مسئولان قرار دارد که خطاب آن بیشتر به صنایع کوچک است؛ چرا كه تأمین زیرساخت‌های لازم برای صنایع کوچک منجر به تقویت صنایع بزرگ می‌شود.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: حمایت از این صنایع در بخش تأمین زیرساخت‌ها و نقدینگی وظیفه ماست که به جد پیگیر آن هستیم و حضور بسیاری از نیروهای جوان، خبره، کارآمد و باانگیزه در مجموعه‌های فنآوری بسیار امیدوار کننده است و این راهی است که انشاء الله برای کشور منشاء خیر و برکت می‌شود.
 
صالحی‌نیا تصريح كرد: بخش خصوصی تا کنون در این زمینه بسیار خوب کار کرده و خراسان رضوی از استان‌های شاخص کشور در این زمینه است که با توجه به تنوع تولید و نیروهای متخصص، جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد و کمتر رشته تولیدی و صنعتی می‌توان یافت که در این استان فعالیت نداشته باشد.
 
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی نیز در این همایش اظهار داشت: توسعه نیروی انسانی ماهر، ارتقاء کمی و کیفی تولیدات و هدایت صنایع کوچک به نمایشگاه‌های داخلی و خارجی از اهداف مهم پیش روی ما در سال رونق تولید است.
 
مسعود مهدی‌زاده مقدم افزود: در بخش توسعه و ترویج "نهضت ساخت داخل" و عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری، اتفاقات خوبی در استان خراسان رضوي رخ داده که به لحاظ کمی و کیفی قابل توجه است و ما باید به تحریم‌های ناخواسته به چشم فرصت پیش رو برای افزایش توانمندی‌ها نگاه کنیم و هم اکنون با صنایع فولاد و دفاع پروژه‌های مشترک خوبی داریم که بخشی از نیازمندی‌های کشور را تأمین می‌کند.
 
وی اضافه كرد: با توجه به این‌که رفع رکود واحدهای صنعتی را نیز برعهده گرفته‌ایم، تا کنون ۶۰۰ واحد راکد در اين استان پایش و برای ۲۴۰ واحد فرآیند بهبود و خروج از رکود تعریف شده كه امیدواریم با توجه به حمایت استاندار، نمایندگان مجلس و دستگاه قضایی بتوانیم بستری آرام برای تولید و سرمایه گذاری را در خراسان رضوي فراهم آوریم.
 
در ادامه اين همايش، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی اظهار داشت: مشکلات ما قدیمی و تکراری هستند، به‌حدی که دیگر قابل گفتن نیست و من هم نمی‌گویم و منتظر اراده ملی هستیم تا یک روزی به حرکت دربیاید و واقعاً ابزار لازم را در اختیار فعالان اقصادی قرار دهد.
 
سید حسن حسینی افزود: با توجه به نقش صنایع کوچک در کشور، انتخاب یک روز به حالت نمادين برای حمایت کافی نیست و اگر در تمام سال هم به این دغدغه‌ها پرداخته شود، کم است، چون این صنایع کوچک است که به لحاظ تولید و ایجاد اشتغال می‌تواند دغدغه‌های مسئولان کشور را در این زمینه رفع کند، زیرا هزینه بری و زیرساخت‌های کلان صنایع بزرگ را ندارد.
 
وی اضافه كرد: بخش خصوصی در عرصه صنایع کوچک از دولت پیش افتاده است، یعنی بخش خصوصی می‌خواهد تولید کند، اما دولت نمی‌تواند زیرساخت‌ها و امکانات لازم را ارائه دهد و متأسفانه بخش خصوصی در این زمینه به شایستگی دیده نمی‌شود که امیدواریم با همکاری بتوانیم این شرایط سخت را پشت سر بگذاریم.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این همايش گفت: گرچه در بخش صنایع کوچک به پیشرفت‌های کمی و کیفی فراوانی دست یافته‌ایم، اما توانمندی بخش خصوصی استان خراسان رضوي در این زمینه بسیار بیشتر از میزان موجود است و ما می‌توانیم با تکیه بر نیروهای بومی متخصص به سمت تولید قطعات و محصولات پیشرفته و پیچیده‌تری حرکت کنیم.
 
محمد رضا مس فروش مشهد افزود: در این راستا ستادی با تدبیر استاندار خراسان رضوی تشکیل شده که در آن برای اجرای پروژه‌های مهم تصمیم‌گیری می‌شود و تصمیم این ستاد برای اجرا از بسیاری از دیوانسالاری‌های رایج می‌کاهد که منجر به صرفه‌جویی در سرمایه و زمان می‌شود. همچنين اقداماتي برای تبدیل ظرفیت‌های استان به یک جهش اقتصادی صادراتی درحال انجام است و در این زمینه نیازمند مشاوره خبرگان و متخصصان امر هستیم.
 
در بخش ديگري از اين همايش، نماینده وزیر دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در استان خراسان رضوی نیز گفت: رویکرد این وزارتخانه مبتنی بر استفاده از هسته دانا و شبکه تواناست و درحال تبیین هسته‌های دانشی با به‌کارگیری نخبگان و متخصصان در کشور هستیم و در استان خراسان رضوی نیز با مشارکت بسیار خوب و توانمندی‌های قابل توجه مواجه هستیم.
 
سید هادی علوی گل افزود: برای توسعه ظرفیت‌ها، نمایشگاهی را دائر کرده‌ایم تا بتوانیم با اهل فن تبادل نظر و اطلاعات داشته باشیم تا منجر به همکاری در تولید قطعات مورد نیاز شود و با رعایت الزامات، زمینه استفاده از همه رشته‌های صنایع را داریم و کشور در این زمینه به بازدارندگی قابل توجهی رسیده است و در این زمینه استفاده از تمام ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان کشور مد نظر است.
 
رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس شوراي اسلامي نیز در این همایش گفت: امروز تحلیل دنیا برای ایران این است که می‌گویند برای ایرانی‌ها کار نشد ندارد؛ درحالی که در سیستم تحصیلی رژیم گذشته، عدم توانایی ایرانی‌ها را در کلاس‌های درس تلقین می‌کردند.
 
نصرالله پژمان‌فر افزود: امروز کاری نیست که جوانان و متخصصان ما از پس انجام آن بر نیایند و برای انجام کارهای صنعتی بزرگ، فاصله بین دانشگاه‌ها و مراکز تولیدی برداشته شده که به‌وجود آمدن پارک‌های علم و فنآوری، بخشی از اقدامات در همین راستاست.
 
وی اضافه كرد: در شرایطی که بر اثر تحریم‌های ناجوانمردانه دشمنان، ارزش پول ملی کاهش یافته است، می‌توان با اتخاذ تدابیر کارشناسی، نظیر آن‌چه در کشور چین انجام می‌شود، این وضعیت را به فرصت اقتصادی برای توسعه صادرات تبدیل کرد که بخش صنعت می‌تواند نقش مهمی در این راستا ایفا کند.
 
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود خواستار ایجاد یک ایستگاه مترو در محل شهرک صنعتی توس مشهد شد.
 
در پایان این همايش، تفاهم نامه همكاري مشترك علمی، فنی و اجرایی بین مجتمع فولاد خراسان و شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی به منظور استفاده حداکثری از توانمندی و ظرفیت‌هاي صنایع کوچک برای تأمین برخی از نیازهای کشور به امضاء رسید.
 
کتابخانه تخصصی ديجيتال صنایع خراسان رضوی فعال شد
همچنین امروز با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت فعالیت دفتر استارتاپ IREX2WORD و کتابخانه تخصصی دیجیتال صنایع استان خراسان رضوی در محل ساختمان مرکز خدمات فنآوری و كسب و كار شهرك فنآوري صنايع غذايي و بيوتكنولوژي شمال شرق كشور آغاز شد.
 
سه و نیم میلیون منبع و نسخه در این کتابخانه دیجیتال بارگذاری شده که در ۵۰ درصد آن‌ها متن کامل کتاب‌ها یا مقاله‌ها در دسترس مراجعان قرار دارد.
 
متون و مقالات بارگذاری شده دربرگیرنده اطلاعات تخصصی تمامی رشته‌های آکادمیک و علمی، به‌ویژه حوزه صنایع است. علاقه مندان بهره گیری از خدمات کتابخانه تخصصی دیجیتال صنایع خراسان رضوی می‌توانند از طریق شبکه وب به‌صورت آنلاین به این کتابخانه متصل شوند و مطالب مورد نظر خود را جست‌وجو و مطالعه نمايند.
 
۵۰ درصد کتاب‌ها و ۹۰ درصد مقالات موجود در کتابخانه تخصصی دیجیتال صنایع خراسان رضوی به‌طور رایگان در اختیار مراجعه کنندگان قرار می‌گیرد. همچنین متقاضیان دریافت مطالب تخصصی می‌توانند پس از دریافت سرفصل‌های موضوع مورد نظرشان، با پرداخت مبلغی اندک به شیوه الکترونیکی کل مطالب مورد نیاز را در اختیار بگیرند.

تاريخ: 1398/05/24  | ساعت: ١٥:١٥ | شناسه: ٧٢٥١ | تعداد نمايش: 418


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 3

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 205817

  • بازديدکنندگان امروز : 3751

  • کل بازديدکنندگان : 7082148


shoaresal1398-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد