×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

خبر خوش وزیر صنعت، معدن و تجارت برای سرمایه‌گذاران مبل و منبت در شهرك‌هاي صنعتي

دومين جشنواره مبل و منبت روستایی كشور عصر روز جمعه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون صنايع كوچك سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، استاندار و جمعی از مدیران دستگاه‌هاي اجرايي استان همدان در روستای اشترمل شهرستان تویسرکان گشایش یافت.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، وزیر صنعت، معدن و تجارت در اين جشنواره اظهار داشت: افرادی که اقدام به سرمایه‌گذاری در بخش مبل و منبت کنند، زمین با حداقل قیمت در شهرک‌های صنعتی به آن‌ها واگذار می‌شود.
 
رضا رحمانی بیان کرد: بیشترین میزان مشوق‌ها، از جمله تخفیف‌های تبصره ۱۸، تسهیلات اشتغال روستایی و دیگر منابع اعتباری موجود برای کسانی که اقدام به راه اندازی واحد تولیدی در شهرک‌های صنعتی و سرمایه‌گذاری در این بخش می‌کنند، اعطاء می‌شود.
 
وی افزود: درآمد حاصل از صنعت مبل و منبت در جهان ۱۳۰ میلیارد دلار در سال است؛ این درحالی است که درآمد کشورمان از محل صادرات با وجود سه برابر شدن آن در سال 13۹۷ نسبت به سال 13۹۶ به ۶۴ میلیون دلار رسیده است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: به دنبال بازدید از جشنواره مبل و منبت روستایی در اشترمل تویسرکان به این باور رسیدم که می‌توان رقم ۶۴ میلیون دلار را تا یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار افزایش داد.
 
رحمانی با بیان این‌که خوشه امروز تمام نشده بلکه آغاز خوشه‌هاست، ادامه داد: بنابراین باید در زمینه برند سازی و نرم افزاری کارها را پیش برد.
 
وی يادآور شد: در زمینه خوشه‌هاي صنعتی در سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران کارهای بزرگی آغاز شده که یکی از آن‌ها خوشه كسب و كار مبل و منبت است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت آثار به نمایش گذاشته شده در این جشنواره را به مثابه آثار معنوی دانست که قابل ارزش گذاری نیستند و اظهار داشت: استاندار همدان کارگروه ویژه‌اي را تشکیل داده تا تصمیم‌های این کارگروه بتواند اقتصاد استان همدان را متحول کند.
 
رحماني افزود: اگر ۱۰۰ میلیون دلار صادرات این بخش افزایش یابد، به‌طور حتم زندگی مردم رونق یافته، مهاجرت معکوس شده، بیکاری رفع و فرصت‌های شغلی جدید ایجاد می‌شود.
 
وي اضافه كرد: به منظور رفع مشکل چوب و کاغذ چندین نشست با وزیر جهاد کشاورزی برگزار شده تا هرگونه تسهیلات لازم برای تهيه چوب از داخل یا خارج برای رسیدن به اهداف ترسیم شده پرداخت شود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هیچ‌یک از طرح‌هایی که امروز دیدم، دارای برند نبودند و انتظار می‌رود تنها در اشترمل که داراي ۴۷۰ کارگاه فعال است، محصولات خود را تحت یک شناسنامه قرار دهند.
 
رحماني تصريح كرد: هنرمندان با روح لطیف دستان خود بر چوب بی‌جان روح می‌بخشند؛ بنابراین برای این دست آفرینه‌های زیبا به مثابه فرش دستباف شناسنامه تعریف شود.
 
وي ادامه داد: برای توفیق در این عرصه، دانشگاه و مراکز آموزشی را پای کار بیاورید و هنر صنعت مبل و منبت را ساده نگیرید.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: بنده به استاندار همدان تفویض اختیار می‌کنم تا هر تصمیمی که می‌تواند در رونق حوزه کاری صنعت، معدن و تجارت مؤثر باشد را اتخاذ کند.
 
 
استاندار همدان نيز در اين آيين گفت: اصلی‌ترین سرمایه شهرستان تويسركان، وجود مردمانی متدین و هنرمند است که در مقاطع مختلف قهرمانانه نقش آفرینی کردند.
 
سید سعید شاهرخی افزود: تویسرکان از شهرستان‌هایی با ظرفیت بالا در بین شهرستان‌های دهگانه استان همدان است.
 
وی اضافه کرد: طبیعت که خداوند نصیب مردمان این منطقه کرده، سرشار از نعمات الهی است و تویسرکان در بخش کشاورزی و صنعت دارای ظرفیت‌های زیادی است.
 
استاندار همدان با بیان این‌که مهارت در تولید مبل و منبت یکی از ویژگی‌های بارز هنرمندان این منطقه است، ادامه داد: وجود بیش از چهار هزار کارگاه فعال در شهرستان تويسركان فرصت‌های شغلی زیادی برای اهالی این منطقه فراهم کرده است.
 
شاهرخی يادآور شد: با توجه به محدودیت منابع سعی شد هدفمند حرکت شود و در این راستا ظرفیت‌های هر منطقه شناسایی شد و در تویسرکان برنامه ما تقویت این هنر ـ صنعت به‌ویژه در روستاهای سید شهاب، جیجانکوه و اشترمل است.
 
در ادامه اين آيين، معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: طرح توسعه خوشه صنعتي مبل از سال 13۹۵ آغاز شد و هم اینک ۲ هزار و ۳۵۰ بنگاه در این خوشه عضویت دارند.
 
اصغر مصاحب اظهار داشت: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران ۲ مدل توسعه‌ای را در کشور پیگیری می‌کند، كه شامل نظام مبادلات پیمانکاری فرعي است که در ۲ سال گذشته پیاده سازی شده و خوشه‌های صنعتی که بیش از یک دهه فعال است.
 
وي درباره خوشه صنعتي مبل و منبت بیان کرد: طرح توسعه خوشه از سال 13۹۵ آغاز شده و در کنار کشمش ملایر تا سال 13۹۸ ادامه دارد و بر اساس آخرین مطالعات صورت گرفته، ۱۲ نوع خوشه و ۴۵ کسب و کار شناسایی شدند.
 
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان این‌که چهار خوشه به پایان رسیده و ۲ خوشه در دست اجرا داریم، افزود: یکی از گلوگاه‌هایی که به‌عنوان نقطه فشار وجود داشت، بحث "رنگ" بود که این انحصار شکنی با کمک شرکت شهرك‌هاي صنعتي همدان و همکاری واحدهای تولیدی صورت گرفت و در منطقه‌ای در گنبد همدان رنگ مورد نیاز تأمین می‌شود.
 
مصاحب ادامه داد: "رویه کوبی" از دیگر نقاط فشار در خوشه مبل و منبت بود که ۵۰ دوره آموزشی در این زمینه برگزار شد و هم اینک مواد اولیه مورد نیاز آن از استان یزد تأمین می‌شود.
 
وي افزایش واحدها از ۲ هزار به ۲ هزار و ۳۵۰ در طول اجرای طرح و میزان اشتغال ایجاد شده از سه هزار به سه هزار و ۶۰۰ تن را از توفیقات خوشه مبل و منبت برشمرد.
 
نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با دایر شدن این جشنواره امروز شاهد تحقق یکی از مطالبات به‌حق مردم تویسرکان و روستای اشترمل که مهد "گل ریز" منبت است، هستیم.
 
محمد مهدی مفتح افزود: تویسرکان مهد منبت بوده و از یکصد سال گذشته تا کنون در منبت جایگاه ویژه دارد، به گونه‌ای که اساتید در حوزه مبل و منبت تویسرکان فعال هستند که شهره جهانی دارند.
 
وی با بیان این‌که منبت "گل ریز" ثبت ملی شده است، از متولیان خواست برای ثبت جهانی منبت "گل ریز" تویسرکان اقدام کنند.
 
عضو كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: برگزاری این جشنواره و انتخاب این عنوان، زمینه مناسبی برای رشد حرفه مبل و منبت در بین مردم این منطقه است.
 
همچنين فرماندار تویسرکان در ادامه اين آيين گفت: فعالیت چهار هزار و ۳۰۰ کارگاه تولید مبل و منبت در این شهرستان برای هشت هزار تن به‌طور مستقیم و ۱۷ هزار شهروند به‌طور غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد کرده است.
 
سید رسول حسینی با بیان این‌که کارگاه مبل و منبت در برخی از روستاهای تویسرکان فعال است، افزود: عملیات اجرایی مرکز تخصصی مبل و منبت روستای اشترمل در زمینی به مساحت ۹۳۸ مترمربع و با اعتبار ۱۳ میلیارد ریال از سال گذشته آغاز و امسال بهره‌برداری شد.
 
وی اضافه کرد: ۴۹۰ کارگاه و ۷۰۰ استادکار در حوزه مبل و منبت تویسرکان فعالیت دارند و به دنبال گشایش نمایشگاه مبل و منبت روستایی در اشترمل، ۴۰ غرفه در این نمایشگاه دایر شد.
 
در این آیین، تمبر دومین جشنواره مبل و منبت روستایی کشور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت رونمایی شد.

تاريخ: 1398/05/26  | ساعت: ٠٨:٤٧ | شناسه: ٧٢٧٩ | تعداد نمايش: 489


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 7

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 205799

  • بازديدکنندگان امروز : 3499

  • کل بازديدکنندگان : 7081896


shoaresal1398-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد