×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست قرارگاه اقتصاد مقاومتی همدان عنوان كرد:

سهم ایران در سبد واردات شرکای تجاری افزایش می‌یابد

پنجمین نشست قرارگاه اقتصاد مقاومتی همدان صبح روز شنبه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد تا مسئولان اين استان با راهکارها و پیشنهادهای وزیر برای تحقق و ادامه این هدف بزرگ آشنا شوند.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، رضا رحماني روز جمعه مهمان همداني‌ها بود و صبح روز شنبه نيز در ادامه این سفر به دعوت مسئولان استان همدان در قرارگاه اقتصاد مقاومتی شرکت کرد.
 
وي روز جمعه از صنایع کلیدی و اشتغالزای شهرستان‌های ملاير و تویسرکان بازدید و مشکلات این واحدها را با گوش جان شنید.
 
شرکت در جشنواره مبل و منبت که تحسین وزیر را برانگیخت و گپ و گفت با هنرمندان این هنر ـ صنعت زیبا از برنامه‌های دیگر وزیر صنعت، معدن و تجارت بود که با شرکت در قرارگاه اقتصاد مقاومتی تکمیل شد.
 
قرارگاه اقتصاد مقاومتی از مهمترین نشست‌های راهبردی استان همدان محسوب شده که به‌صورت مستمر و کاربردی به ریاست استاندار برگزار می‌شود.
 
این ستاد در سطح استان مطابق سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برگزار شده و به تبیین ۲۴ بند ابلاغی آن می‌پردازد که سیاست‌های هدفمند برای توسعه صادرات، اصلاح نظام مالی، مدیریت و اصلاح الگوی مصرف، تأمین امنیت غذا و درمان، حمایت از تولید داخلی نهاده‌ها و کالاهای اساسی از جمله محورهای آن است.
 
سهم ایران در سبد واردات شرکای تجاری افزایش می‌یابد
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پنجمین نشست قرارگاه اقتصاد مقاومتی استان همدان گفت: سهم واردات ۱۵ کشور شریک تجاری ایران از کشورمان در حال حاضر ۲ درصد است که باید این رقم در سبد واردات آن‌ها به چهار درصد افزایش یابد.
 
رضا رحمانی توسعه صادرات را از برنامه‌های محوری در سال رونق تولید ذکر کرد و افزود: امسال هفت محور در وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف رونق، تعمیق و توسعه تولید دنبال می‌شود که ۱۰ برنامه زیرمجموعه آن پیش‌بینی شده است و هر کالایی در داخل امکان تولید دارد، باید در بخش خصوصی یا دولتی تولید شود.
 
وی اضافه كرد: در این راستا نمایشگاهی تقاضا محور با حضور تولید کننده‌های کشوری در حوزه‌هاي مخابراتي، آی تی، لوازم خانگی، پوشاک و فولاد دایر شد که بازخوردهای خوبی داشت.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر این‌که همدان در حوزه صادرات باید نقش بیشتری ايفا كند، ادامه داد: این استان سال گذشته یک میلیارد دلار صادرات داشت که نیازمند توسعه است.
 
رحمانی با اشاره به بازدیدش از نمایشگاه هنر ـ صنعت مبل و منبت استان همدان اظهار داشت: ۶۴ میلیون دلار صادرات مبل در کشور داشته‌ایم که نقش همدان در توسعه این صادرات باید پررنگ شود.
 
وی دستور داد: همدان در صادرات غیرنفتی پیشرفت کند و در این راستا کارگروه ویژه‌ای تشکیل شود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد: صنایع دستی در عرصه اقتصاد و صادرات توجیه دارد و رشد این صنایع باید در اولویت قرار گیرد.
 
رحماني بر تکمیل زنجیره صنایع دستی همدان تأکید کرد و گفت: حلقه‌های این زنجیره باید تأمین شود.
 
وي معدن و صنایع معدنی را محور دیگر ذکر کرد و افزود: برای انقلاب معدنی کشور باید تلاش کنیم؛ چرا که کشورهای خارجی در این زمینه خواستار مشارکت و سرمایه‌گذاری هستند.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت فعال سازی معادن کوچک را در سال رونق تولید با اهمیت دانست و اضافه كرد: صنایع موظف شده‌اند مواد معدنی واحدهای معدنی را خریداری کنند.
 
رحمانی، فنآوری را از محورهای هفتگانه وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال رونق تولید ذکر کرد و گفت: براي تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان را فراخوانده‌ایم تا پای کار بیایند.
 
وي ادامه داد: سامانه نظام توزیع تحول بزرگی را در سطح نظارتی کشور ایجاد می‌کند و در این سامانه از مبداء توزیع کالا تا مقصد رصد می‌شود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: کشور به دنبال نوین سازی حوزه نظام بازرگانی است و معتقدیم نظام توزیع باید اصلاح شود.
 
رحماني بیان کرد: سامانه نظام توزیع تمامی مراحل تا رسیدن کالا به دست خرده فروش و مصرف کننده را ثبت می‌کند و به‌راحتی می‌توانیم مراحل توزیع را رصد کنیم.
 
وي با اشاره به این‌که ۵۳۸ هزار انبار در سطح کشور داریم، افزود: همچنین تعداد و نحوه فعالیت تمامی انبارهای کشور نیز در داخل این سامانه به‌روزرسانی می‌شود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: سامانه نظام توزیع در ۲ سال آینده تکمیل خواهد شد و در حوزه نظارت دیگر مشکل نخواهیم داشت و تا رسیدن کالا به دست مصرف کننده از طریق این سامانه نظارت دقیق صورت می‌گیرد.
 
رحماني با اشاره به این‌که دشمن از سال گذشته تصور تعطیلی واحدهای تولیدی را داشت، گفت: آن‌ها به دنبال دومینوی تعطیلی واحدهای تولیدی و به اعتراض کشاندن کارگران در سطح خیابان‌ها بودند.
 
وي اضافه کرد: با همت همه مسئولان، به‌خصوص تولید کنندگان همانند رزمنده، کار جهادی صورت گرفت و توانستیم بهتر از گذشته ظرفیت‌های تولیدی را افزایش دهیم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که دشمن در طرح تحریم و تهاجم اقتصادی شکست خورده است، تصريح كرد: ظرفیت‌های بسیار خوبی در سطح کشور، از جمله همدان در بخش تولید شکل گرفته است.
 
رحماني با اشاره به بهبود فضای کسب و کار ادامه داد: تشکل‌ها و اتاق‌ها مهمترین ظرفیت در توسعه فضای کسب و کار هستند.
 
وي خاطرنشان كرد: نقش آفرینی و توجه ویژه به تشکل‌ها و روان سازی امور آن‌ها در فضای کسب و کار بهترین راهکار برای رونق اقتصادی در کشور و عبور از تحریم‌هاست.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که روحیه جهادی مسئولان منجر به شکست دشمن شده است، اظهار داشت: مقاومت و مقابله با تحریم‌ها، رسالت و اقدام جهادی موفقیت آمیز بود.
 
رحماني با تقدیر از اقدام استاندار همدان در حمایت از واحدهای تولیدی گفت: به‌طور قطع در نشست آینده هیأت دولت اقدام استاندار در تعطیل نشدن واحدهاي تولیدی ناشی از تحریم‌ها را مطرح خواهم کرد.
 
وي يادآور شد: سال قبل نیز در اقدامی واحدهای تعطیل شده در سطح کشور را به چرخه تولید وارد کردیم.
 
واگذاری صنایع مادر به همدان حق این استان است
استاندار همدان نيز در اين نشست با تأکید بر این‌که این استان حق برخورداری از صنایع مادر کشور را دارد، از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست: یکی از صنایع مادر را به منطقه ویژه اقتصادی جهان آرا فامنین اختصاص دهد.
 
سید سعید شاهرخی اظهار داشت: منطقه اقتصادی جهان آرا دارای زیرساخت‌های لازم حمل و نقل و انشعابات است و انتظار داریم وزیر صنعت، معدن و تجارت ایجاد یکی از صنایع مادر را به این منطقه اختصاص دهد.
 
وی افزود: این منطقه با توجه به نزدیکی به پایتخت و زیرساخت‌های ایجاد شده، در سطح غرب کشور منحصر به فرد است و انتظار واگذاری یکی از صنایع مادر را داریم.
 
استاندار همدان با اشاره به این‌که همدان به مثابه کارگاه عمرانی و صنعتی درحال رشد و پیشرفت است، اضافه کرد: در همین راستا سند راهبردی و عملیاتی برای سه سال آینده تدوین شده و سالانه ۵۰ هزار میلیارد ریال در سطح استان سرمایه‌گذاری خواهیم داشت و ایجاد ۲۰ هزار فرصت شغلی در طول هر سال را در دستور کار قرار داده‌ایم.
 
شاهرخي خاطرنشان کرد: تمامی دستگاه‌های اجرایی استان همدان سند راهبردی را امضاء کرده‌اند و تکلیف تمامی دستگاه‌ها نیز مشخص است و در همین راستا اجازه آزمون و خطا به هیچ دستگاهی داده نمی‌شود و نظارت دقیق بر روند برنامه‌های تدوین شده در این سند انجام می‌شود.
 
وي با اشاره به این‌که نوسازی و احیاء واحدهای تولیدی درحال انجام است، گفت: احیاء واحدهای راکد نیز در دستور کار قرار دارد.
 
استاندار همدان بیان کرد: هم اکنون نیز یک هزار واحد در بخش‌های مختلف فعال هستند و ۲۹۰ واحد که در سنوات گذشته نیاز به نوسازی داشتند نیز در دستور کار احیاء قرار دارند.
 
شاهرخي با تأکید بر این‌که هیچ واحد تولیدی ناشی از تحریم‌های اعمال شده در سطح استان همدان تعطیل نیست، افزود: با وجود تحریم‌ها، به همت تولید کنندگان، اصناف و صنعتگران، نه‌تنها واحدها فعالیت لازم را دارند، بلکه برای گسترش تولید درخواست اعتبار دارند.
 
وي نرخ بیکاری استان همدان در سه ماهه نخست امسال را ۶ و یک دهم درصد عنوان و اضافه کرد: در بهار امسال بر اساس اعلام رسمی مرکز آمار ایران که به‌صورت فصلی اندازه گیری می‌شود، رتبه نخست کشور را در نرخ بیکاری کسب کرده‌ایم.
 
استاندار همدان با اشاره به این‌که زورگویی و تحریم‌های صورت گرفته استکبار جهانی با توان داخلی به روسیاهی تبدیل شد، گفت: در جنگ اقتصادی، تولید کننده‌های کشور در صف مقدم بودند.
 
شاهرخي یادآور شد: سال قبل استکبار جهانی با خروج از برجام توان و قدرت خود را پای کار آورد تا در یک محاسبه غلط، نظام جمهوری اسلامي و اقتصاد کشور را متلاشی کند که با تلاش و اتحاد همه مردم و مسئولان روسیاه شد.
 
روند احداث شهرک مبتنی بر فنآوری نوین همدان شتاب گیرد
در ادامه اين نشست، يك نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد و شهرک مبتنی بر فنآوری‌های برتر را دو بال توسعه همدان دانست و خواستار شتاب گرفتن تکمیل و توسعه این طرح‌ها شد.
 
حمید رضا حاجی بابایی اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد همدان و شهرک مبتنی بر فنآوری‌های برتر در توسعه و رونق اقتصادی اين استان نقش ویژه‌ای دارد که نیازمند شتاب و تلاش مضاعف است.
 
وی افزود: این طرح مانند دو بال قوی برای اوج گرفتن اقتصادی همدان لازم است.
 
عضو كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: استان همدان در زمینه راه و راه آهن و توسعه این زیرساخت‌ها در کشور بی‌نظیر است.
 
حاجي بابايي به موقعیت‌های جغرافیایی استان همدان اشاره کرد و ادامه داد: به دلیل استعدادهای ویژه همدان، باید گام‌های بزرگتری در زمینه توسعه اقتصادی برداریم.
 
وي طرح "هگمتان بازار" که با همت اصناف اجرا شده را از طرح‌های اثربخش در زمینه توسعه و توجه به کسب و کار عنوان کرد.
 
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی منطقه ویژه اقتصادی همدان را هم از طرح‌های مهم اين استان ذکر کرد که در رشد و تحول این منطقه بسیار اثرگذار است.
 
حاجي بابايي شهرک مبتنی بر فنآوری‌های برتر را نیز از طرح‌های مؤثر اقتصادی همدان دانست و گفت: تکمیل و توسعه این شهرک برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان اهمیت دارد.
 
وي بر شتاب گرفتن روند اجرایی طرح منطقه ویژه اقتصادی تأکید کرد و افزود: ساماندهی صنایع کوچک در مناطق ویژه اقتصادی می‌تواند کارساز باشد.
 
عضو كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به مشکلات کشاورزان، به‌ویژه سیر کاران همدانی اشاره کرد و از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواهان چاره اندیشی برای صادرات و تنظیم بازار این محصول کشاورزی شد.
 
منطقه ویژه اقتصادی جهان‌ آباد اولویت وزیر صنعت، معدن و تجارت باشد
ديگر نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نيز در بخش ديگري از اين نشست تأكيد كرد: منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد در اولویت برنامه‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت در این استان قرار بگیرد.
 
امیر خجسته اظهار داشت: این منطقه جزء مصوبه‌های سفر رهبر معظم انقلاب در سال 13۸۳ بود که اجرای آن به تصویب هیأت دولت نیز رسید، اما تا کنون اجرایی نشده است.
 
وی بیان کرد: ایجاد این طرح با یک هزار هکتار وسعت، ۳۰ هزار شغل ایجاد می‌کند.
 
عضو كميسيون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شوراي اسلامي افزود: در ماه‌های اخیر نیز برخی در تلاش بودند تا این منطقه از همدان برود، اما پیگیری‌ها باعث شد تا شهرک یاد شده در این استان ماندگار شود.
 
خجسته اضافه كرد: منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد واقع در شهرستان فامنین در غرب کشور بی‌نظیر خواهد بود و هم اکنون زیرساخت‌های حمل و نقل هوایی و زمینی در این منطقه مهیاست.
 
وي با تأکید بر این‌که وزیر صنعت، معدن و تجارت باید احداث این منطقه اقتصادی را در اولویت قرار دهد، گفت: همدان از صنایع سنگین برخوردار نیست؛ در شرایطی که محوریت غرب کشور به‌شمار می‌رود.
 
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: استان همدان چشم غرب کشور است و انتظار می‌رود موانع احداث منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد فامنین برطرف شود.
 
خجسته با بیان این‌که اشتغال و درآمد پایدار همدان درحال شتاب است، ادامه داد: استاندار همدان تلاش فراوانی را در رونق تولید و اقتصاد استان دارد، اما در ۴۰ سال گذشته حق استان در بخش صنعت ادا نشده و  انتظار داریم این مطالبه به‌حق مردم استان عملی شود.
 
وی یادآور شد: همدان نسبت به اراک، تبریز و قزوین جایگاهش در حوزه صنعت از دست رفته و صنایع سنگین در همدان وجود ندارد.
 
عضو كميسيون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: با توجه به واگذاری‌های دولت، انتظار داریم طرح بزرگی به این استان اختصاص یابد.
 
کاهش نرخ بیکاری همدان مهمترین دستاورد قرارگاه اقتصاد مقاومتی
همچنين رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی همدان در ادامه اين نشست اظهار داشت: بر اساس اطلاعات اعلام شده توسط مرکز آمار ايران، نرخ بیکاری استان همدان به ۶ و یک دهم درصد کاهش یافت که در این زمنیه رتبه نخست کشوری را کسب کرده است.
 
اسکندر صیدایی این توفیق را یکی از دستاوردهای قرارگاه اقتصاد مقاومتی دانست که با همکاری و تلاش مسئولان به‌دست آمده است.
 
وی خاطرنشان کرد: چهار کمیته عمرانی، اقتصادی، گفتمان سازی و علم و فنآوری زیرمجموعه ستاد اقتصاد مقاومتي تشکیل شده است که کارها در این کمیته‌ها به‌صورت کارشناسی و دقیق پیگیری می‌شود.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی همدان افزود: سند راهبردی استان همدان بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تهیه و تدوین شده که توجه به معیشت مردم، محور این سند سه ساله است.
 
صیدایی با اشاره به ناهماهنگی‌های بین بانک‌ها و دولت، خواستار همراهی بیشتر بانک‌ها براي تأمين سرمایه و پشتوانه بخش اشتغال و تولید شد.
 
وی با بیان این‌که تا کنون ۵۲۶ طرح به بخش خصوصی واگذار شده است، اضافه كرد: سد خرم رود تویسرکان به‌عنوان یکی از طرح‌های بزرگ و نیمه تمام اين استان به بخش خصوصی واگذار شده است.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی همدان ادامه داد: برای تولید ۵۰۰ مگاوات انرژی خورشیدی برنامه‌ریزی شده که تا کنون ۶۰ مگاوات محقق شده است.
 
صیدایی درباره فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه کشاورزی، به‌ویژه بهبود ژنتیک گردو اظهار داشت: در این راستا اجرای طرح پیوندک گردو در تویسرکان و طرح فراز در ملایر بهبود معیشت کشاورزان را به دنبال داشته است.
 
وی گردشگری را از مهمترین راهبردهای توسعه‌ای استان همدان دانست و گفت: با ۱۴ هتل و ۳۰ اقامتگاه بوم گردی و توسعه زیرساخت‌ها به دنبال جلب گردشگران داخلی و خارجی هستیم.
 
پتروشیمی هگمتانه پس از ۱۴ سال بهره‌برداری می‌شود
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان نيز در بخش ديگري از اين نشست گفت: شرکت پتروشیمی هگمتانه مهمترین طرح درحال تکمیل این استان است که پس از گذشت ۱۴ سال، بهمن امسال بهره‌برداری می‌شود.
 
حمید رضا متین اظهار داشت: این طرح مهم هم اکنون ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و چهار گروه کاری برای تکمیل آن درحال فعالیت هستند.
 
وی ادامه داد: با تدوین برنامه زمان بندی شده و حمایت ویژه استاندار، ۲۸ طرح تأثیرگذار این استان به ارزش ۴۵ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری درحال احداث هستند و در سه سال آینده بهره‌برداری می‌شوند.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با اشاره به بهره‌برداری از چندین طرح در شهرستان‌های ملاير و تویسرکان افزود: با وجود محدودیت‌ها و فشارهای موجود، در اجرای طرح‌ها پیشرفت قابل توجهی را شاهد هستیم و از زمان بندی تعیین شده عقب نیستیم.
 
متين با اشاره به این‌که اقبال سرمایه‌گذاری و افزایش تعداد جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری در استان همدان افزایش چشمگیر داشته است، اضافه كرد: در چهار ماهه نخست امسال ۲۴۸ جواز صادر شده است و روند رو به رشدي را شاهد هستیم.
 
وي تعداد پروانه‌های صادر شده در چهار ماهه امسال را ۲۳ پروانه برشمرد و گفت: ۶ هزار میلیارد ریال ارزش سرمایه‌گذاری این تعداد پروانه صادر شده است.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با اشاره به رویکرد حمایتی مدیریت ارشد استان در احیاء و رونق تولید در این استان يادآور شد: تمامی طرح‌های راکد و تأثیرگذار احیاء شده است.
 
متین با یادآوری تعامل مطلوب صورت گرفته با بانک‌ها برای ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی تصريح كرد: در ارائه تسهیلات روان سازی صورت گرفته و بدون وقت کشی، واحدها از این مزیت بهره‌مند می‌شوند.
 
وی ادامه داد: ۵۸ هزار واحد صنفی و ۱۹۷ اتحادیه در سطح استان همدان فعال هستند و همچنین ۱۱ هزار واحد بدون پروانه شناسایی شده که درحال رفع مشکلات آن‌ها هستیم.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان با اشاره به برخورداری از ۲۸۰ پروانه بهره‌برداری معتبر معدنی عنوان كرد: در حوزه معدنی رشد قابل توجهی داریم، به‌طوري كه در حال حاضر یک هزار و ۴۸ پروانه بهره‌برداری معتبر و فعال اين در استان وجود دارد.
 
جهش اشتغال همدان در کشور بی‌نظیر است
همچنين مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان در اين نشست با اشاره به اقدامات خوب دولت اظهار داشت: تسهیلات خوبی برای اشتغال پرداخت شده که در جهش اشتغال استان نقش ویژه‌ای داشته و در کشور بی‌نظیر است.
 
احمد توصیفیان افزود: سال گذشته برای ۱۸ هزار تن اشتغال ایجاد و تسهیلات خوبی از محل اعتبارات بانک‌ها پرداخت شد.
 
وی اضافه كرد: سال گذشته ۲ هزار  و ۴۰۰ میلیارد تومان در این راستا تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده که نقش ویژه‌ای در کاهش نرخ بیکاری داشت‌.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان خاطرنشان کرد: تا کنون با ۲۷۱ میلیارد تومان جذب و پرداخت تسهیلات به ۲ هزار طرح موفق شده‌ایم برای پنج هزار و ۹۱۵ تن اشتغال ایجاد کنیم.
 
توصیفیان یادآوری کرد: با اقدامات صورت گرفته، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان رتبه نخست اين استان در عرصه اشتغال را به خود اختصاص داده است.

تاريخ: 1398/05/26  | ساعت: ١١:٠٥ | شناسه: ٧٢٨٧ | تعداد نمايش: 477


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 4

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 205804

  • بازديدکنندگان امروز : 3568

  • کل بازديدکنندگان : 7081965


shoaresal1398-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد