×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در استان خراسان جنوبي انجام شد:

بهره‌برداري از طرح‌هاي صنعتي و معدني در شهرك‌هاي صنعتي قائن و سربيشه

يك واحد تولید پروفیل و در و پنجره UPVC در شهرک صنعتی قائن روز شنبه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در شهرستان قائنات به بهره‌برداری رسید.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، رضا رحمانی با حضور استاندار خراسان جنوبی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مديران دستگاه‌هاي اجرايي استان و شهرستان قائنات، واحد پروفیل شركت "گسترش صنایع قائن" در شهرک صنعتی قائن را افتتاح کرد.
 
این واحد صنعتي با ظرفيت تولید سالانه پنج هزار تن پروفیل و UPVC در زمینی به مساحت ۲۴ هزار و ۴۹ مترمربع با زیربنای ۹ هزار مترمربع احداث و ۸۰۰ میلیارد ریال برای ساخت آن سرمایه‌گذاری شده است.
 
با اجرای این طرح صنعتی، زمینه اشتغال ۱۰۰ نفر فراهم شده است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنين يك واحد تولید لوله پلی اتیلن را در شهرستان قائنات افتتاح کرد.
 
واحد صنعتي "نهرآب قائن" که در شهرک صنعتی قائن مستقر است، ظرفیت تولید سالانه 20 هزار تن انواع لوله پلی اتیلن را دارد.
 
با بهره‌برداری از این واحد صنعتي در زمینی به مساحت ۱۰ هزار و ۱۸۹ مترمربع و زیربنای ۲ هزار و ۳۴۱ مترمربع، زمینه اشتغال ۱۲ نفر به‌طور مستقیم فراهم شده است.
 
۳۵ میلیارد ریال برای ساخت این واحد صنعتي هزینه شده است و توان برق آن ۳۵۰ کیلووات و آب مصرفی آن ۶ هزار مترمکعب در سال خواهد بود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه، از يك واحد صنعتي فرآوری و بسته‌بندی زعفران، زرشک و خشکبار در قائن كه سالانه ۲۰۰ تن محصول را تولید می‌کند بازدید کرد.
 
"تروند زعفران قائن" كه در زمینی به مساحت 9 هزار و 884 مترمربع و با زیربنای یک هزار و 872 مترمربع در شهرک صنعتی قائن مستقر است، ظرفیت تولید سالانه 200 تن زعفران، زرشک و خشکبار را دارد.
 
اين واحد صنعتي با سرمایه‌گذاری 20 میلیارد ریال راه اندازی شده و برای 56 نفر اشتغال ایجاد کرده است.
 
استان خراسان جنوبی رتبه دوم تولید زعفران را در کشور دارد و سالانه محصول ۲ هزار نفر از کشاورزان و زعفران‌ کاران اين استان، به‌ویژه شهرستان قائنات توسط این واحد فرآوری و بسته‌بندی خریداری می‌شود.
 
مدیرعامل شرکت تروند زعفران قائن در جريان اين بازديد اظهار داشت: از سال 13۸۳ تا کنون با روستاییان و کشاورزان برای خریداری محصول زرشک و زعفران آن‌ها قرارداد منعقد شده است.
 
محسن احتشام افزود: کشاورزان تحت آموزش هستند و زنجیره ارزش از کشاورز، تولید کننده و مصرف کننده ایجاد شده است.
 
وی اضافه كرد: با توجه به این‌که شرایط خرید تروند زعفران صادراتی است، اما یکی از عمده مشکلات ما در استان، وجود دلالان و واسطه‌گران است.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند ادامه داد: زمینه صادرات این محصول به کشورهای مختلف فراهم است و در تمامی بسته‌بندی‌ها، نام زعفران ایران در بازارهای جهانی مطرح شده است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنين در ادامه حضور در شهرستان قائن، از مجتمع فولاد قائنات نيز بازديد كرد.
 
مجتمع فولاد قائنات یکی از ۹ مجتمع فولاد کشور است که ساخت آن از سال 13۸۹ آغاز شد و به دلیل موفق نبودن بخش خصوصی در پیشبرد آن، هم اکنون اجرای این طرح به بخش دولتی (ایمیدرو) واگذار شده است.
 
ظرفیت تولید این واحد صنعتي ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی در سال است که زمینه اشتغال ۴۰۰ نفر را به‌صورت مستقیم فراهم خواهد کرد.
 
سرمایه‌گذاری این طرح تا کنون پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده است.
 
در حال حاضر واحد احیاء آهن اسفنجی این مجتمع ۸۵ درصد و واحد فولاد سازی آن ۵۰ درصد پیشرفت دارد و قرار است واحد احیاء آهن اسفنجی تا پایان سال جاری و واحد فولاد سازی تا سال 13۹۹ به بهره‌برداری برسد.
 
دوره جدیدی در صنعت خودرو کشور آغاز شده است
وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید از مجتمع فولاد قائنات در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دوره جدیدی را در صنعت خودرو کشور آغاز کرده‌ایم و به دنبال تغییر و تحول بنیادین و اساسی در این صنعت هستیم.
 
رضا رحمانی با بیان این‌که از هیأت مدیره دو شرکت بزرگ خودروساز برای رسیدن به این هدف برنامه خواستیم، افزود: تغییرات مدیریتی در این شرکت‌ها با تصمیم هیأت مدیره به‌وجود آمد و تیم جدید که تیم جوان و دست پاک و نوفکری است، کارها را به‌خوبی جلو می‌برد که امیدواریم موجب رضایتمندی مردم شود.
 
وی اضافه كرد: همچنین اولین واحد تولید لوازم خانگی به‌صورت اینترنت اشیاء به بهره‌برداری رسید و در حوزه صنعت پتانسیل‌های زیادی وجود دارد که امید است با تدابیر جدیدی که آغاز شده، شاهد رونق این حوزه در کشور باشیم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت ابراز امیدواری كرد حرکت جدیدی که در کشور آغاز شده، موجب رضایتمندی مردم شود، چون خروجی آن، اصلاح امور صنعت خودرو سازی، بهبود و افزایش تنوع محصولات است.
 
رحماني ادامه داد: بنده در این کار جدی هستم و با کسی در هیچ کاری تعارف ندارم. همچنین هیچ ترس و واهمه‌ای از کسی ندارم که قاعدتاً هیچ مسئولی نباید داشته باشد، زیرا ترس از این است که حقوق مردم ضایع نشود.
 
وي يادآور شد: امسال پروژه‌های خوبی در کشور آغاز شده که فقط ایمیدرو حدود چهار میلیارد دلار طرح آماده افتتاح دارد و بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان طرح تا پایان امسال در کشور به بهره‌برداری می‌رسد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که نهضت خوبی در حوزه معدن و صنایع معدنی و ساخت داخل در سال جاری آغاز شده است، گفت: این طرح‌ها می‌تواند در سراسر کشور رونق و اشتغال ایجاد کند.
 
رحماني درباره مجتمع درحال احداث فولاد قائنات هم بيان كرد: این مجتمع یکی از طرح‌های بزرگ کشوری است و در گذشته جزء طرح‌های هشت‌گانه فولاد بوده که متأسفانه مقداری به طول انجامید، اما در دوره جدید مجدد فعال شد و اکنون مسئولیت کار به ایمیدرو واگذار شده است.
 
وي اظهار داشت: مقید به زمان بندی هستیم و از شرکت سرمایه‌گذار برنامه می‌خواهیم که مقرر شد تا پایان سال و ترجیحاً دهه فجر طرح را افتتاح کنند؛ البته تولید فولاد سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: یکی از مطالب خیلی مهم نه‌تنها برای مجتمع فولاد بلکه در سراسر کشور این است که به دنبال زنجیره‌ای از فعالیت‌ها و تکمیل زنجیره در مناطق هستیم.
 
رحمانی اضافه كرد: یکی دیگر از نکات مهم که به‌صورت مکتوب به ایمیدرو و معاونت معدن و صنایع معدنی وزارتخانه ابلاغ کرده‌ایم این است که در حوزه‌های صنایع معدنی و صنعت، جذب نیرو حتماً باید از خود مناطق باشد.
 
وی ادامه داد: همچنین برای جذب نیرو با مدارک پایین تحصیلی از نیروی همان مکانی که طرح اجرا می‌شود، استفاده شود و در مدارج بالا نیز اولویت با نیروی بومی استان و در صورت نیاز سایر مناطق کشور باشد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصريح كرد: تأمین و تدارک طرح‌ها باید از همان استان باشد. همچنین گردش مالی حتماً باید در بانک‌های استان انجام شود که لازمه کار این است كه بانک‌ها بتوانند خدمات ارائه دهند.
 
رحماني گفت: برای طرح‌های بزرگی مانند مجتمع فولاد شاید برخی بانک‌ها منابع نداشته باشند یا تنگ‌ نظری‌هایی وجود داشته باشد، اما توصیه داریم بانک‌های استان خدمات لازم را در اختیار سرمایه‌گذار قرار دهند که در این زمینه در سطح ملی تلاش داریم حوزه اختیارات بانک‌ها افزایش یابد.
 
وي خاطرنشان کرد: طرح مجتمع فولاد قائنات بدون شک می‌تواند در استان خراسان جنوبی، به‌ویژه در حوزه اشتغال و توسعه استان تأثیرگذاری محسوس داشته باشد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: این مجتمع یک واحد نیست، بلکه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم آن می‌تواند یک به ۱۰ باشد؛ لذا مهم تکمیل زنجیره است.
 
رحماني افزود: موانع و مشکلاتی درخصوص مجتمع فولاد قائنات مطرح شد که موضوعات مربوط به وزارتخانه را دستورات لازم خواهم داد و در حوزه سایر دستگاه‌های اجرایی نیز مسائل را بررسی خواهیم کرد.
 
وی اضافه كرد: در استان خراسان جنوبی پتانسیل‌های مختلفی وجود دارد که با مدیریت جدید کنونی می‌توان به‌زودی پایان بیکاری را در استان جشن گرفت.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که حوزه اکتشاف معدنی امسال در اولویت وزارتخانه قرار دارد، اعلام كرد: داده‌ها و اطلاعات اولیه از معادن خراسان جنوبی نشان از آن دارد که به پتانسیل‌های بسیار خوبی رسیده‌ایم و این‌ها همه مستلزم سرمایه‌گذاری است.
 
رحماني گفت: تنها خواهش ما این است كه با نگاهی که رهبری فرمودند "تولید امر مقدسی است" همه همین نگاه را داشته باشیم. در این صورت بسیاری از مشکلات نه‌تنها پیش نخواهد آمد که بخواهیم برای آن چاره‌اندیشی کنیم.
 
نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی نيز در این بازدید گفت: بحث صنایع پایین دستی فولاد از اکنون جزء برنامه‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت و استاندار با اولویت شهرستان قائنات و بخش نیمبلوک واقع شود.
 
فرهاد فلاحتی افزود: یکی از عمده مشکلاتی که در این مناطق نارضایتی ایجاد می‌کند، این است که نیروی انسانی بومی است، اما چرخش اقتصادی در استان نیست و برای این مهم باید چاره‌اندیشی شود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت در این بازدید دستور ویژه داد تمام نیروی مورد نیاز مجتمع فولاد قائنات بومی انتخاب و به‌کارگیری شوند.
 
بهره‌برداری از واحد تولید جرم قلیایی در کارخانه اکسید منیزیم سربیشه 
در ادامه سفر یک روزه وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان خراسان جنوبی، خط تولید جرم‌های دیرگداز قلیایی شرکت تهیه و تولید مواد نسوز کشور نيز در کارخانه اکسید منیزیم سربیشه به بهره‌برداری رسید.
 
این واحد صنعتي سال ۱۳۷۲ با سرمایه‌گذاری سه میلیون دلار و ظرفیت تولید سالانه ۳۰ هزار تن محصول به بهره‌برداری رسید و اکنون سالانه ۷۵ هزار تن اکسید منیزیم تولید می‌کند.
 
تا کنون ۹۳۰ میلیارد ریال برای این طرح سرمایه‌گذاری و زمینه اشتغال ۳۸۶ نفر نیز به‌صورت مستقیم در این واحد فراهم شده است.
 
همچنین واحد تولیدی جرم‌های قلیایی شرکت تهیه و تولید مواد نسوز کشور با ظرفیت تولید سالانه ۳۶ هزار تن امروز به بهره‌برداری رسید.
 
ظرفیت این کارخانه ۳۶ هزار تن در سال است و زمینه اشتغال ۵۰ نفر را به‌صورت مستقیم در شهرستان سربیشه ایجاد کرده و سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی ایجاد این خط تولید از سوی بخش خصوصی انجام شده است.
 
جرم‌های نسوز قلیایی در دوره تولید آزمایشی خود در مدت بسیار کوتاهی مورد استقبال واحدهای تولید فولاد کشور قرار گرفته و نیاز آنان را به این ماده برطرف کرده است.
 
جرم‌های پاششی، کوبیدنی کوره قوس الکتریکی، پوشش تاندیش، ریختنی و پرکردنی، پنج نوع جرمی هستند که در این کارخانه به تولید می‌رسند و پروانه بهره‌برداری واحد اجرام نسوز کوره تیر ماه امسال به نام شرکت تهیه و تولید مواد نسوز کشور صادر شده است.
 
استان خراسان جنوبی با داشتن ذخائر بزرگ منیزیت به قطب تولید اکسید منیزیم کشور تبدیل شده است.
 
صنایع بزرگ کشور از جمله صنایع سیمان، فولاد و ذوب فلزات مهمترین مصرف ‌کنندگان محصولات این کارخانه هستند و مواد معدنی اولیه آن از بیش از ۱۴ محدوده معدنی در داخل و خارج از استان تأمین می‌شود.
 
رفع وابستگی از اولویت‌های امسال دولت است
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه، از کارخانه کویر تایر که به‌عنوان بزرگترین واحد صنعتی خراسان جنوبی شناخته می‌شود نيز بازدید کرد و در نشست با مديران اين واحد توليدي اظهار داشت: یکی از موضوعات مهمی که امسال واقعاً جدی گرفته شده، ساخت داخلی اقلام وارداتی و رفع وابستگی است.
 
رضا رحمانی افزود: مقام معظم رهبری در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر رفع وابستگی و تکیه بر توان داخلی تأکید کرده و فرموده‌اند در برخی امور حتی بحث توجیه اقتصادی مطرح نیست.
 
وی اضافه کرد: با توجه به این‌که صنعت ظرفیت‌های خوبی دارد و در برخی محصولات از قبیل فولاد، آلومینیوم، مس، کاشی و سرامیک، پتروشیمی و سایر موارد بیش از ظرفیت تولید داریم، باید صادر شود که صادر هم می‌شود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که تا پارسال ۷۰ درصد در زمینه تایر به خارج وابسته بودیم، ادامه داد: این موضوع را شخصاً پیگیری می‌کنم و پنج طرح در این زمینه در کشور در دست پیگیری قرار دارد.
 
رحماني گفت: بحث نخست رفع وابستگی به خارج کشور، به‌ویژه در زمینه لاستیک و تایرهای سنگین است که حمل و نقل و اقتصاد کشور به آن وابسته است.
 
وي خاطرنشان كرد: منابع ارزی بانک مرکزی خیلی محدود است یا این‌که ملاحظاتی اکنون می‌شود و در برخی مکان‌ها سعی می‌کنند منابع هزینه نشود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت بيان كرد: اکنون آن‌چه شدنی است را پیش می‌بریم، لذا برای تأمین منابع مورد نیاز طرح توسعه کویر تایر بیرجند به‌خاطر اهمیت این طرح قرار شد از سرجمع منابع کشوری به آن اختصاص دهیم.
 
رحماني افزود: در حال حاضر با این مدل جلو می‌رویم تا مشکل نقدینگی این طرح حل شود و ممکن است در ادامه گشایش‌های دیگری نیز لحاظ شود.
 
وی اضافه كرد: تأکید جدی ما به استاندار خراسان جنوبی و مدیرعامل شرکت کویر تایر این است که چیزی به نام تعطیلی نباید داشته باشیم؛ حتی اگر جان‌مان را بدهیم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: استاندار همدان در نشست اقتصاد مقاومتی گزارش داد كه در دوران تحریم‌ها حتی یک مورد تعطیلی واحد تولیدی نداشته‌ایم، یعنی مثل دوران دفاع مقدس در این جنگ هم پیروز می‌شویم و تردیدی نیست، اما باید مقداری دقت داشته باشیم.
 
رحماني ادامه داد: بانک‌ها نیز باید محکم‌تر پای کار بیایند، زیرا کشور درحال صنعتی شدن است و در همین شرایط هم فعالیت‌ها بیشتر به سمت صنعتی شدن ادامه دارد و جزء کشورهای نوظهور صنعتی خواهیم شد.
 
وی بیان کرد: صنعت حمل و نقل یکی از بازارهای خوب آینده است که امید می‌رود در این حوزه با موفقیت پیش برویم.
 
در این بازدید قرار شد موضوع تأمین اعتبار طرح توسعه کویر تایر با رئیس کل بانک مرکزی در میان گذاشته و پیگیری شود.
 
نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی نيز در اين نشست گفت: اعتبار مورد نیاز طرح توسعه کویر تایر در اختیار این شرکت قرار بگیرد، چون حاشیه ضرر حتی خطر تعطیلی را هم درپی دارد.
 
سید محمد باقر عبادی افزود: آبروی جمهوری اسلامی ایران در چین خریده شود، چون صنعت مونتاژ شده و آماده است، اما برای واردات کالای مورد نیاز به ایران با مشکل مواجه شده‌اند که شایسته کشور نیست.
 
مدیرعامل شرکت کویر تایر بیرجند هم در این بازدید بر ضرورت تسریع در اجرای طرح توسعه این کارخانه تأکید کرد و گفت: با اجرای این طرح سالانه ۱۰ هزار تن انواع تایرهای تمام سیمی باری و اتوبوسی به ظرفیت این کارخانه افزوده می‌شود.
 
سید محمد حسین زینلی افزود: شرکت کویر تایر در حال حاضر با ظرفیت ۲۷ هزار تن تولید، انواع تایرهای سواری رادیکال که معادل چهار میلیون حلقه در سال است را تولید می‌کند.
 
وی اضافه کرد: با اجرای طرح توسعه کوتاه مدت سالانه حدود ۱۰ هزار تن تولید تایرهای آل استیل باری و اتوبوسی به این ظرفیت افزوده خواهد شد.
 
مدیرعامل شرکت کویر تایر ادامه داد: سرمایه‌گذاری اجرای این طرح حدود ۲۲ میلیون دلار است و بخشی از ماشین‌آلات طرح خریداری و گشایش اعتبار شده است.
 
زينلي اظهار داشت: با توجه به نیاز شدید کشور به تولید تایرهای تمام سیمی باری و اتوبوسی برای ناوگان حمل و نقل و اعلام حمايت وزیر صنعت، معدن و تجارت از اجرای این طرح، امید است در مهر سال آینده شاهد راه اندازی و افتتاح این طرح مهم ملی باشیم.
 
وي یادآور شد: در حال حاضر اشتغال مستقیم کارخانه کویر تایر حدود یک هزار و ۴۵۰ نفر است که با راه اندازی تولید تایرهای سیمی باری، حدود ۲۲۰ نفر دیگر به اشتغال مستقیم این مجموعه اضافه خواهد شد.
 
مدیرعامل شرکت کویر تایر زیربنای ساختمان‌های فعلی کارخانه کویر تایر را حدود ۹۰ هزار مترمربع ذکر کرد و گفت: عملیات ساختمانی برای احداث ۲۰ هزار مترمربع ساختمان‌های جدید طرح توسعه در دست اجراست و بخشی از آن‌ها نیز احداث شده است.
 
اعتبار خراسان جنوبی از تبصره ۱۸ به ۳۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت
وزیر صنعت، معدن و تجارت عصر روز شنبه در نشست توسعه و سرمایه‌گذاری خراسان جنوبی که در پایان سفر یک روزه به این استان برگزار شد، گفت: اعتبار استان خراسان جنوبی از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه با درخواست استاندار از ۳۰ میلیارد تومان به ۳۰۰ میلیارد تومان و ۱۰ برابر افزایش یافت.
 
رضا رحمانی افزود: استاندار خراسان جنوبی خواستار اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات تبصره ۱۸ شدند که با آن موافقت کردیم.
 
وی اضافه کرد: با این‌که با محدودیت‌های بودجه‌ای مواجهيم، اما با تأمین اعتبار طرح توسعه لاستیک سنگین شرکت کویر تایر بیرجند موافقت کردیم، چون این طرح برای ما مهم است؛ لذا از هر جا شده سعی داریم منابع را تأمین کنیم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از سیاست‌های این وزارتخانه در دوره جدید را بازگشایی هر نوع گذرگاه مرزی خاکی و زمینی اعلام کرد و ادامه داد: در حال حاضر بیشترین مبادلات را با کشورهایی از جمله عراق، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، پاکستان و افغانستان داریم که برای بازگشایی مرز خراسان جنوبی از جانب افغانستان نیز پیگیری‌های لازم را در دستور کار قرار می‌دهیم.
 
رحماني يادآور شد: خراسان جنوبی دارای موقعیت مرزی است، اما سه بازارچه این استان از جانب کشور افغانستان یک طرفه بسته شده که بازگشایی بازارچه‌های مرزی را به جد در دستور کار داریم.
 
وي اظهار داشت: نمایشگاه محصولات تولیدی کشور با محوریت خراسان جنوبی آبان امسال در مزار شریف افغانستان برگزار می‌شود که برای حضور شرکت‌ها يارانه لازم اعطاء مي‌شود.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصريح كرد: استان مرزی خراسان جنوبی همه نعمت‌ها را یکجا دارد و یکی از آن‌ها، داشتن بهترین انسان‌هاست که اگر عمر داشته باشم، نیت کرده‌ام حتماً با مردم مناطق مرزی استان دیدار داشته باشم.
 
رحماني افزود: تا کنون تنها برای مجتمع فولاد قائنات ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده که کار بسیار بزرگی است و در استان بسیار تأثیرگذار خواهد بود.
 
وی اضافه كرد: در دوره‌ای قرار داریم که محدودیت‌های بودجه‌ای شدید است، اما ۱۱ استان محروم را در اولویت پروژه‌ها قرار داده‌ایم و هیچ محدودیتی قائل نخواهیم شد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در دوره جدید به‌ویژه در حوزه معادن که اکثر آن‌ها صنایع معدنی در مناطق روستایی و شهرستان‌ها هستند، سیاست راهبردی این است که هرگونه جذب نیرو باید از همان منطقه انجام شود و این موضوع کتبی ابلاغ شده اما به همراهی مسئولان نیاز داریم.
 
رحماني خاطرنشان كرد: در برخی مناطق پیمانکار غیربومی است، لذا نیروهای انسانی نیز از خارج منطقه یا استان به‌کارگیری می‌شوند، درحالی که دلیلی ندارد و سیاست این است كه نیروی مورد نیاز از همان منطقه جذب شود.
 
وي ادامه داد: همچنین باید گردش مالی واحد تولیدی در همان استان جذب شود؛ به‌علاوه این‌که تدارکات شرکت تا جای ممکن از شهرستان و استان تأمین شود و اگر این موارد عملیاتی شود، مردم نیز خدمات را لمس خواهند کرد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت وجود معادن را از دیگر ظرفیت‌های استان مرزی خراسان جنوبی برشمرد و افزود: دروازه فعال کردن معادن، اکتشافات است که امسال خراسان جنوبی در این زمینه رتبه نخست کشور را کسب کرده است.
 
رحمانی اضافه کرد: بیشترین بودجه اکتشاف کشور را به خراسان جنوبی اختصاص داده‌ایم و مشخص است تصمیم ما درست بوده، زیرا ذخائر معدنی استان از ۲ میلیارد تن به ۳.۷ میلیارد تن رسیده است که با اکتشافات جدید نیز افزایش خواهد یافت.
 
وی با تأکید بر این‌که باید برای سرمایه‌گذاران حوزه معادن فرش قرمز پهن شود، اظهار داشت: بایستی زمینه جذب سرمایه‌گذاران در استان فراهم شود، زیرا هیچ تضادی نداریم و هرجا بخش خصوصی اعلام آمادگی کند، ما نیز حمایت خواهیم کرد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با تعدد فروشگاه‌های زنجیره‌ای در استان‌هایی مانند خراسان جنوبی نيز گفت: سیاست ما توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیست، چون بناست این اتفاق بابرنامه باشد؛ در غیر این صورت آسیب می‌بینیم.
 
رحماني اعلام کرد: برای تفویض اختیار به استان خراسان جنوبی آمادگی داریم و نباید از حوزه ما نگران باشید. برای آن‌چه نیاز است، در استان تصمیم‌گیری کنید، زیرا در خراسان جنوبی هیچ محدودیتی نداریم.
 
وي خواستار تشکیل شورای معادن استان خراسان جنوبی شد و ادامه داد: درخصوص اکتشافات معدنی ما نیز مدافع منابع طبیعی و محیط زیست هستیم، اما کارخانه اسید در مس سرچشمه با هزینه کرد صدها میلیارد تومان به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: نباید در این حوزه زیاد سختگیری کرد. خراسان جنوبی صدها کیلومتر مساحت دارد و چرا باید در این استان نیز مانند رامسر مشکل داشته باشیم؟!
 
رحماني افزود: موانع قانونی در این زمینه وجود دارد، اما می‌خواهیم موضوع با تفاهم حل شود. البته در مورد واگذاری دست ما بسته است و باید از طریق مزایده پیش برویم.
 
وی در ارتباط با صادرات استان خراسان جنوبی گفت: براي صادرات نه‌تنها به افغانستان که با کشورهای آسیای میانه باید کارگروه تشکیل شود و برای محصولات مختلف بخش خصوصی ورود کند.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: به‌ویژه اکنون در دوره تحریم نگذارید صادرات افت پیدا کند و تنها اختلاف روی صادرات ریالی است که اخیراً در شورای گفت‌وگو به بحث گذاشته شده است.
 
رحماني تصريح كرد: امروز مسئولان خراسان جنوبی هماهنگ هستند که نعمت است و ما نیز انگیزه داریم مناطق کمتر برخودار یا محروم را در اولویت امور قرار دهیم.
 
خراسان جنوبی در یک سال گذشته تعطیلی واحد تولیدی نداشت
استاندار خراسان جنوبی نيز در اين نشست گفت: با افتخار اعلام می‌کنیم از سال گذشته تا کنون هیچ واحد تولیدی در اين استان تعطیل نشده است و حتی شاهد فعالیت مجدد برخی واحدها نیز بوده‌ایم.
 
محمد صادق معتمدیان افزود: این درحالی است که با وجود تحریم‌های ظالمانه‌ای که در ماه‌های اخیر بر کشور حاکم شده است، انتظار این بود که شاهد تعطیلی و رکود واحدهای تولیدی در سطح کشور و استان باشیم؛ اما با سیاست‌های دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت و پای کار بودن تولید کنندگان استان این‌گونه نشد.
 
وی اضافه كرد: در ارتباط با کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، مدل بومی و استانی در خراسان جنوبی اجرا شد که در این خصوص به‌صورت میدانی در واحدهای تولیدی حاضر شدیم و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات واحدها قرار گرفتیم.
 
استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: عمده مشکلات واحدهای تولیدی استان مانند سراسر کشور در بخش بانک‌ها، وثایق، سرمایه در گردش، مالیات، تأمین اجتماعی و حوزه‌های تعهدآور زیرساختی مانند آب، برق، گاز و سایر انشعابات شناسایی شد.
 
معتمديان ادامه داد: بازدید از واحدهای تولیدی و صنعتی استان مصوباتی به همراه داشت که بخش قابل توجهی اجرایی شده و بخشی نیز در دست اجراست که امید است بتوانیم حمایت‌های عملی از تولید کنندگان و فعالان اقتصادی داشته باشیم؛ هرچند نیازمند واگذاری اختیارات بیشتری هستیم.
 
وي همچنين از همه فعالان اقتصادی و تولید کنندگان که با انگیزه مضاعف در جهت توسعه استان، رونق تولید و ایجاد اشتغال تلاش می‌کنند، قدردانی کرد.
 
استاندار خراسان جنوبی خام ‌فروشی را از عمده مشکلات بخش معدن و محصولات استراتژیک دانست و گفت: امیدواریم با تمرکز بر ایجاد واحدها و صنایع فرآوری، از خام ‌فروشی محصولات این استان جلوگیری شود.
 
معتمديان بیان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در هشت ماه گذشته جزء معدود وزارتخانه‌هایی بود که جلسات متعددی با معاونان آن برگزار و مشکلات و مسائل استان پیگیری شد که نگاه و توجه وزیر به مناطق کم برخوردار و کمتر توسعه یافته قابل قدردانی است.
 
وی افزود: در مقطعی که وزیر جدید انتخاب شد، شاهد خدمات ارزنده‌ای از جمله ثبات قیمتی هستیم. همچنین مباحث مربوط به ساخت داخل مورد توجه واقع شده است که در این زمینه چند ماه گذشته بزرگترین نمایشگاه تولیدات داخلی برگزار شد و منجر به رفع مشکلات بخش زیادی از واحدهای تولیدی و صنعتی شد و در سامانه رصد ۱۰۰ قلم کالا شاهد ثبات خوبی در بازار کشور هستیم.
 
استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: از مجموعه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز به‌خاطر خدمات قابل توجهی که در ماه‌های اخیر به‌ویژه در تنظیم بازار داشتند، قدردانی می‌کنیم؛ چرا که خراسان جنوبی در ایام نوروز از محدود استان‌هایی بود که قیمت اقلام مورد نیاز مردم را تا حد قابل قبولی مدیریت کرد.
 
معتمديان اضافه كرد: استفاده از ظرفیت‌های مرز و اعمال محدودیت‌های خروج دام سبب شد خراسان جنوبی جزء معدود استان‌هایی باشد که در زمینه تأمین اقلام اساسی مردم موفق عمل کرد.
 
وي خواستار اجرای چند طرح تولیدی در شهرستان‌های استان خراسان جنوبي شد و گفت: با عنایت به محرومیت برخی شهرستان‌های مرزی و تازه تأسیس استدعا داریم حداقل در هر شهرستان یک طرح تولیدی با همکاری ایمیدرو اجرایی شود.
 
استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: در زمینه مطالعات اکتشافی معادن اقدامات خوبی در خراسان جنوبی شروع شده که امید است شاهد افزایش اعتبارات ویژه برای تکمیل مطالعات اکتشافی در استان باشیم.
 
معتمدیان اظهار داشت: یکی از درخواست‌های جدی ما، کمک به احداث زیرساخت‌های معادن استان به‌ویژه معادن طلا است که بیش از ۲۰ تن طلا شناسایی شده و قابلیت واگذاری دارد و بخشی نیز واگذار شده است.
 
وی با اشاره به این‌که خراسان جنوبی جزء کم درآمدترین استان‌های کشور است گفت: یکی از راه‌های خروج از این شرایط، توجه به واحدهای فرآوری معدنی و محصولات استراتژیک کشاورزی استان است.
 
استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: خراسان جنوبی با وجود ۳۳۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان امن‌ترین مرز کشور است، اما متأسفانه از سال 13۹۳ تا کنون سه بازارچه مرزی استان مسدود و تعطیل شده است.
 
معتمديان افزود: این موضوع سبب شده سال گذشته ۴۰۰ میلیون دلار کاهش صادارت نسبت به سال 13۹۶ به دلیل محدودیت چهار قلم کالا صادارتی به افغانستان داشته باشیم.
 
وی اضافه کرد: زیرساخت‌های فنی و زمینه فعالیت در بازارچه‌های مرزی استان فراهم شده است و امیدواریم سریع‌تر شاهد بازگشایی بازارچه‌های خراسان جنوبی برای تأمین معیشت مرزنشینان باشیم.
 
استاندار خراسان جنوبی خواستار لغو محدودیت واردات در مقابل صادرات مرزنشینان خراسان جنوبی و اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه شد و گفت: نداشتن بازار فروش مهمترین مشکل ما در بخش تولید استان است.
 
معتمديان همچنین خواستار اجرایی شدن بیمه ۲۰ هزار نفر از قالیبافان استان و مساعدت وزارت صنعت، معدن و تجارت در این زمینه شد و خاطرنشان كرد: خراسان جنوبی ظرفیت خوبی در زمینه تولید و صادرات فرش دستباف دارد.
 
وی اظهار امیدواری کرد فاز نخست کارخانه فولاد قائنات با تخصیص ۱۰۰ درصدی منابع مالی تا دهه فجر امسال و فاز دوم آن تا سال بعد به بهره‌برداری برسد؛ چرا که در ایجاد اشتغال استان تأثیرگذار خواهد بود.
 
موتور توسعه خراسان جنوبی درحال روشن شدن است
در ادامه اين نشست، رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی گفت: موتور توسعه این استان توسط فعالان اقتصادی درحال روشن شدن است.
 
نظر افضلی افزود: تولید کنندگان و فعالان اقتصادی می‌توانند در استان اشتغال پایدار ایجاد کنند، اما نیاز به حمایت دارند.
 
وی اضافه کرد: یکی از ظرفیت‌های مهم استان خراسان جنوبی وجود معادن است، اما در بخش زیرساخت‌ها مشکل جدی وجود دارد.
 
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر پنح درصد معادن کشور در مقابل نیم درصد صنعت کشور در این استان وجود دارد که باید به آن توجه ویژه شود.
 
افضلي اظهار داشت: از ظرفیت کشورهای افغانستان، پاکستان و هند برای توسعه تجارت می‌توان استفاده کرد که در این زمینه نیازمند توجه ویژه هستیم.
 
وي یادآور شد: گذشت ۲۰ سال خشکسالی پیاپی رمق مردم را گرفته و سال گذشته نهبندان تنها ۲۶ میلی‌متر بارندگی داشته است، لذا باید فکری به حال مردم کرد.
 
رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی تصريح كرد: در استانی که اقتصاد آن بر پایه کشاورزی است، باید صنعت متناسب با کاهش کشاورزی رشد پیدا کند تا شاهد مهاجرت مردم به‌ویژه مناطق مرزی به شهرها نباشیم.
 
افضلي افزود: شهرستان نهبندان از سال 13۹۱ تا 13۹۵ مهاجرت بیش از هفت هزار نفر را تجربه کرده است؛ لذا باید حداقلی از معیشت برای مردم تعریف شود تا با ایجاد این حداقل‌ها از مهاجرت مردم بتوان جلوگیری کرد.
 
وی اضافه كرد: خراسان جنوبی پتانسیل‌های زیادی دارد و به تعبیری روی گنج خوابیده است، اما جز رنج چیزی در زندگی مردم دیده نمی‌شود.
 
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی هم در ادامه اين نشست گفت: در حال حاضر مشکل آب را در استان داریم و باید صنایع کم آب در استان ایجاد شود.
 
سید محمد باقر عبادی افزود: دولت باید توجه ویژه‌ای به استان مرزی خراسان جنوبی داشته باشد تا جلوی مهاجرت جمعیت استان به شهرهای دیگر گرفته شود.
 
وی با تأکید بر لزوم تدوین بسته ویژه حمایت از سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی خراسان جنوبی اضافه كرد: باید این بسته تدوین شود تا با افزایش جاذبه و سرمایه‌گذاری شاهد رونق استان باشیم.
 
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در حال حاضر واحدهای صنعتی برای دریافت تسهیلات طرح توسعه خود با مشکل مواجه‌اند.
 
عبادي با بیان این‌که طرح توسعه شرکت کویر تایر بیرجند باید به‌صورت ویژه پیگیری شود، اظهار داشت: با بهره‌برداری از این طرح، زمینه اشتغال خوبی در استان فراهم می‌شود و اگر اشتغال در این استان‌ مرزی دیده نشود، مهاجرت مردم سبب تحمیل هزینه‌های بسیار بیشتری بر کشور خواهد شد.
 
وي یادآور شد: شرایط استان مرزی خراسان جنوبی به گونه‌ای است که باید شرکت‌های مادر تخصصي از جمله ايدرو و ایمیدرو ورود جدی‌تری داشته باشند.
 
نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی هم گفت: خراسان جنوبی استانی کم جمعیت اما با فراغ وسعت و پتانسیل‌های فراوان است.
 
فرهاد فلاحتی افزود: این سه ویژگی پاشنه آشیل استان نیست، بلکه اهرم توسعه استان محسوب می‌شود.
 
وی با بیان این‌که زیرساخت‌های فنی بازارچه مرزی یزدان زیرکوه فراهم شده است، اضافه كرد: تحقق بازگشایی این مرز باید مورد توجه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد؛ چرا که راه‌اندازی این بازارچه تنها مزیت برای زیرکوه نیست، بلکه مزیتی برای کشور در زمینه ارتباط با آسیای میانه است.
 
نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: باید از الآن خوشه صنعت فولاد را برای شهرستان قائنات ببینید و برای آن برنامه‌ریزی داشته باشید.
 
فلاحتي گفت: مجتمع فولاد قائن نیروی انسانی خوبی را به‌کارگیری خواهد کرد، اما گردش مالی آن باید در استان باشد و منابع مالی از استان خارج نشود.
 
وي با بیان این‌که باید بسته توسعه زرشک و زعفران ویژه دیده شود، عنوان کرد: تحقق این امر باید در دستور کار ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.
 
نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هیچ قانونی در کشور برای ایجاد مانع نیست، بلکه هر مشکلی وجود دارد، به دلیل کج سلیقگی در اجرا و ابلاغ یا تناقض‌هایی است که با قانون‌های سال‌های گذشته به‌وجود آمده است.
 
نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: معادن شهرستان‌های طبس و فردوس بسیار فعال است که انتظار داریم وزیر صنعت، معدن و تجارت حتماً به این شهرستان‌ها سفر کند.
 
محمد رضا امیرحسنخانی افزود: ما به‌عنوان قطب پنجم نساجی کشور، فردوس را معرفی کردیم که امید است مورد توجه واقع و عملیاتی شود.
 
وی اضافه کرد: توجه به زغال ‌سنگ طبس درخواست ماست و با توجه به این‌که مجتمع پروده خیلی فعالیت خوبی ندارد، انتظار داریم موضوع مورد بررسی قرار بگیرد.
 
نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نرخ تسهیلات، تأمین اجتماعی و مالیات نمی‌تواند در خراسان جنوبی با کشور یکسان باشد، اما باید بتوانیم توسعه یابیم و مواد اولیه از کیلومترها وارد استان و در کیلومترها وارد بازار شود که اگر تمام هزینه‌های استان با سراسر کشور یکسان باشد، متضرر خواهیم شد.
 
امیرحسنخانی ادامه داد: خراسان جنوبی را تا ویژه نبینید، امکان توسعه یافتگی آن وجود ندارد. این‌جا با شمال کشور فرق دارد و تا کی معدنکار با منابع طبیعی درگیر باشد؟!
 
وي تصريح كرد: نمی‌گوییم منابع طبیعی تخریب شود، اما برای استان معدنی خراسان جنوبی باید نسخه ویژه‌ای پیچیده شود، چون معدنکار با هزینه‌هایی که دارد، خیلی تحت فشار است.
 
نماینده مردم طبس، فردوس، سرایان و بشرویه در مجلس شورای اسلامی گفت: درخواست داریم به شهرك‌ها و نواحی صنعتی خراسان جنوبی نگاه ویژه‌ای شود و نمی‌توان گفت این‌جا جمعیت ندارد.
 
۳۷۰ تن صادرات زرشک در برابر ۱۹ هزار تن تولید
در بخش ديگري از اين نشست، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند گفت: سالانه ۱۹ هزار تن زرشک خشک در استان تولید و فقط ۳۷۰ تن صادر می‌شود؛ لذا باید بسته حمایتی در این زمینه تدوین شود.
 
محسن احتشام افزود: عدم برند سازی یکی از مشکلات مهم محصولات استراتژیک اين استان است.
 
وی اضافه كرد: در سال رونق تولید از دولتمردان انتظار داریم برای مسائل اقتصادی و حل مشکلات واحدهای تولیدی تصمیمات استراتژیک، کارآ و مؤثر بگیرند.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند اظهار داشت: یکی از عمده مشکلات واحدهای تولیدی استان، برگشت ارز حاصل از صادرات به‌خصوص به کشور افغانستان است.
 
احتشام ادامه داد: سال‌هاست که فروش در کشور افغانستان ریالی بوده و بازگشت ارز عملاً امکان‌پذیر نیست.
 
وي خاطرنشان کرد: اگر این شرایط ادامه داشته باشد، بدون شک انگیزه صنعتگران و فعالان اقتصادی تحت تأثیر قرار گرفته و باعث ایجاد موضوعاتی در زمینه اشتغال خواهد شد.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با بیان این‌که ۹۶ درصد صنایع استان را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می‌دهد، يادآور شد: همچنین بیش از ۶۰ درصد اشتغال خراسان جنوبی در بخش صنایع کوچک و متوسط ایجاد شده است.
 
احتشام گفت: فعالان اقتصادی و تولید کنندگان انتظار دارند در شرایط تحریم حمایت شوند؛ چرا که در شرایط عادی نیاز به حمایت ندارند. لذا باید در وزارت صنعت، معدن و تجارت طرحی تدوین شود تا در شرایطی که فضای کسب و کار با چالش مواجه است، صادر کنندگان و تولید کنندگان مورد حمایت قرار گیرند.
 
وي با بیان این‌که اکثر واحدهای تولیدی استان با مشکل سرمایه در گردش مواجه‌اند، اظهار داشت: در این زمینه انتظار می‌رود بودجه‌ای با نرخ معقول در این زمینه گذاشته شود تا شاهد رونق بیشتر تولید باشیم؛ چرا که برخی واحدهای تولیدی، بیکاری پنهان دارند.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند خواستار منابع ریالی و ارزی برای نوسازی صنایع شد و افزود: در رونق تولید نیز منابعی به واحدهای تولیدی داده شد، اما بیشتر باعث جابه‌جایی پول و رونق بانک‌ها شده است تا تولید کنندگان؛ لذا استدعا داریم صنایع کوچک و متوسط بیشتر مورد توجه واقع شود.
 
احتشام بر لزوم توانمند سازی واحدهای تولیدی استان تأکید و اضافه کرد: خراسان جنوبی عقب افتادگی‌های تاریخی دارد، اما فضای کسب و کار آن نیاز به تصمیماتی با لحاظ کردن محرومیت‌ها و عقب افتادگی‌ها دارد.
 
وی درخواست کرد واحدهای تولیدی پیشران و استراتژیک استان مورد حمایت قرار گیرند و گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت نیاز است درخصوص این واحدها بسته ویژه‌ای ببیند.
 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با بیان این‌که مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید باید اجرایی و عملیاتی شود، يادآور شد: برخی مشکلات واحدهای تولیدی به کارگروه ملی ارسال می‌شود که انتظار می‌رود برای تسریع در امور، این مصوبات اجرایی شود.
 
احتشام ادامه داد: این‌که اختیارات بیشتری را در اختیار شورای ملی زعفران ایران قرار دادید قابل قدردانی است؛ ما نیز آمادگی داریم فرآیند صادرات زعفران را مدیریت کنیم.
 
وی بيان كرد: همچنین آمادگی داریم صادرات زعفران را به سویی جهت دهیم که در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ارزش افزوده بیشتری داشته و به سمت برند سازی و جایگاه سازی برویم.
 
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی هم در نشست فعالان اقتصادی اين استان با وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حال حاضر ۳۱ هزار واحد صنفی در استان تحت نظارت ۹ اتاق اصناف و ۳۱ اتحادیه فعالیت دارند.
 
رضا علیزاده اظهار داشت: درحالی ۹۰ درصد بنگاه‌های اقتصادی کشور توسط اصناف اداره می‌شود که بخش خصوصی با مشکلات زیادی مواجه است؛ لذا مسئولان باید به این حوزه توجه ویژه داشته باشند.
 
وی بیان کرد: میانگین تراکم مکانی استقرار واحدهای صنفی در کشور به ازای هر ۳۰ نفر یک واحد صنفی است، درحالی که این شاخص در استان ما به ازای هر ۱۵ نفر یک واحد است.
 
رئیس اتاق اصناف خراسان جنوبی افزود: این شرایط فرصت استاندارد کسب و کار و توجیه اقتصادی و سود کسبه را در دراز مدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.
 
عليزاده اضافه كرد: بازنگری و اصلاح قانون کار و تأمین اجتماعی، تعیین نرخ ضریب مالیاتی به‌صورت استانی و جلوگیری از صدور مجوز فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای از درخواست‌های بخش اصناف در استان خراسان جنوبی است.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1398/06/09  | ساعت: ١٩:٥٣ | شناسه: ٧٥٠٥ | تعداد نمايش: 574


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 14

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 205784

  • بازديدکنندگان امروز : 3343

  • کل بازديدکنندگان : 7081740


shoaresal1398-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد