×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون اول رئیس جمهور:

برای حل مشکل بیکاری راهی جز توسعه تعاونی‌ها و صنایع کوچک و متوسط نيست

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اهمیت فعالیت بخش خصوصی و تولید کنندگان در اشتغالزایی و حل مشکل بیکاری کشور گفت: باید موانع را از پیش روی تولید کنندگان که سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند، برداریم و هرکس دل آن‌ها را خالی کند و قدرشان را نداند، حتماً به جبهه مقابل که جبهه آمریکاست کمک کرده است.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، اسحاق جهانگیری عصر امروز در آیین افتتاح همزمان 643 پروژه تعاونی در سراسر کشور و تقدیر از تعاونی‌های برتر ملی، ضمن تبریک هفته تعاون ابراز امیدواری کرد با حمایت و تلاش جدی مسئولان، بخش تعاون بتواند جایگاه مطلوب و مناسب خود را در اقتصاد کشور پیدا کند.
 
وي با اشاره به سیر قانونگذاری در جمهوری اسلامی ایران و جایگاه تعاون در قانون اساسی کشور اظهار داشت: همه کسانی که در انقلاب اسلامی و تدوین قانون اساسی نقش داشتند، به منظور جلوگیری از پایمال شدن حقوق طبقات ضعیف جامعه و استقرار عدالت در کشور از دولتی شدن شرکت‌ها و صنایع بزرگ حمایت کردند و این باعث شد که صنایع و شرکت‌های بزرگ در اختیار بخش دولتی باشد و بخش خصوصی نتواند جایگاه واقعی خود را پیدا کند.
 
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: همواره و در طول این سال‌ها، بخش خصوصی گلایه داشته است که امکان سرمایه‌گذاری در طرح‌های بزرگ کشور را ندارد؛ همان‌طور که سرمایه‌گذاران خارجی نیز به‌خاطر وجود ابهام در نحوه و میزان سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها و صنایع بزرگ، از حضور در اقتصاد ایران امتناع کرده‌اند.
 
جهانگیری یکی از گلایه مندی‌های بخش خصوصی را وجود ابهام در اصل 44 قانون اساسی عنوان کرد و افزود: نمایندگان بخش خصوصی همواره در همایش‌های مختلف اعلام کرده‌اند که ابهام‌های موجود در اصل 44 قانون اساسی مانع از فعالیت آن‌هاست و مشخص نیست که تا چه میزان امکان سرمایه‌گذاری و رشد برای آن‌ها وجود دارد.
 
وي با اشاره به گره گشایی مقام معظم رهبری از این ابهام بزرگ اضافه کرد: در سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی مقام معظم رهبری با تأکید بر این‌که این سیاست‌ها باید منجر به شکوفایی اقتصاد کشور شود، فرمودند که بخش خصوصی و بخش تعاون باید جایگاه ویژه خود را پیدا کرده و دولت به نفع این بخش‌ها صحنه را خالی کند.
 
معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر این‌که انتظار این است که ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 از سوی مقام معظم رهبری تحول بزرگی در اقتصاد کشور ایجاد کند، تصریح کرد: هیچ کس به هیچ بهانه‌ای نباید در فعالیت بخش خصوصی و تعاونی‌های کشور اخلال ایجاد کرده و چوب لای چرخ فعالیت آنان بگذارد.
 
جهانگيري با اشاره به برخی فضاسازی‌ها پس از هر واگذاری ادامه داد: در همه واگذاری‌ها معمولاً حرف و حدیث‌هایی به‌وجود می‌آید، اما آن‌چه مهم است این است که واگذاری شرکت‌ها و بنگاه‌ها باید در یک فرآیند سالم و قانون‌مند انجام شود.
 
وي همچنین با اشاره به فرآیند واگذاری شرکت‌های دولتی از سال‌های گذشته تا کنون يادآور شد: پس از ایجاد سازمان خصوصی سازی ذیل وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرآیند واگذاری از طریق هیأتی متشکل از چند وزیر صورت می‌گیرد تا واگذاری‌ها به‌صورت قانون‌مند و به افراد دارای صلاحیت انجام شود.
 
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این‌که با این وجود معمولاً پس از هر واگذاری عده‌ای با نیت‌های مختلف علیه واگذاری جوسازی می‌کنند، گفت: اخیراً در نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه پیشنهاد دادم که گروهی پنج نفره بر واگذاری‌ها نظارت داشته باشد تا پس از تأیید نهایی این گروه، دیگر هیچ شبهه‌ای برای کسی باقی نماند.
 
جهانگیری در ادامه با اشاره به میزان سرمایه‌گذاری دولت در شرکت‌ها و صنایع بزرگ و بازدهی و سود پایین این شرکت‌ها که معمولاً با کمک‌های دولت سر پا هستند، افزود: اگر مردم و بخش خصوصی عهده‌دار مدیریت این شرکت‌ها و صنایع بزرگ شوند، قطعاً منافع و سود بسیار بیشتری نصیب کشور خواهد شد.
 
وي با بیان این‌که ایران از ثروت و دارایی فراوانی نظیر ذخائر نفت و گاز، منابع طبیعی و صدها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مختلف برخوردار است، اضافه کرد: آمریکا از این دارایی‌ها آگاه است و می‌داند که نمی‌تواند با تحریم، ملت ایران را تسلیم کند و در توطئه‌های مختلف برای فروپاشی اقتصادی ایران و تحریک ملت ایران برای اعتراض علیه نظام نیز شکست خورده است.
معاون اول رئیس جمهور با گرامیداشت یاد شهید بهشتی و با اشاره به نقش وی در حمایت از بخش تعاون در قانون اساسی کشور خاطرنشان كرد:‌ با فعال شدن بخش تعاون از یک‌سو مشارکت اجتماعی بیشتر می‌شود و از سوی دیگر عدالت در جامعه گسترش پیدا می‌کند.
 
جهانگيري در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح دولت اصلاحات برای سهامدار شدن مردم در کارخانه‌های بزرگ کشور افزود: پس از دولت اصلاحات، این طرح به نام "سهام عدالت" مطرح شد و در این دولت طی برنامه‌ریزی چند ساله، لایحه‌ای به مجلس ارائه شد که امیدواريم به تصویب برسد؛ چرا که نتیجه آن این است که بیش از 49 میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت می‌توانند در کارخانجات بزرگ کشور به معنای واقعی سهامدار شده و بهره‌مندی بیشتری خواهند داشت و حتی می‌توانند در تعیین مدیریت این صنایع دخالت داشته باشند.
 
وي ادامه داد: زمانی که برخی کارخانه‌های بزرگ کشور در قالب سهام عدالت واگذار شدند، ارزش این کارخانه‌ها 26 هزار میلیارد تومان بود که امروز به 143 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و این دارایی متعلق به بیش از 49 میلیون نفر دارنده سهام عدالت است.
 
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به این‌که ارزش سهام افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) در ابتدای این طرح حدود یک میلیون تومان بود، گفت: سهام این افراد امروز 5/5 برابر شده و به‌عنوان مثال یک خانواده پنج نفره صاحب دارایی حدود 27 میلیون تومان است که هم می‌تواند آن را بفروشد و هم می‌تواند از سود این سهام بهره‌مند شود که البته به آن‌ها توصیه می‌کنیم این سهام را نزد خود حفظ کنند؛ چرا که طی سال‌های آینده ارزش آن افزایش پیدا خواهد کرد.
 
جهانگیری با اشاره به اهمیت فعالیت تعاونی‌ها در کمک به اشتغالزایی در کشور افزود: امروز یک میلیون و 700 هزار نفر در تعاونی‌های کشور مشغول به کار هستند که اکثر این تعاونی‌ها با سرمایه‌ای اندک ایجاد شده‌اند.
 
وي با اشاره به افتتاح همزمان 643 پروژه تعاونی در سراسر کشور که امروز صورت گرفت اضافه كرد: سرمایه‌گذاری انجام شده در این پروژه‌ها حدود 1500 میلیارد تومان بوده و برای 18 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شده است.
 
معاون اول رئیس جمهور با یادآوری این‌که امروز سه میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد و نرخ بیکاری بالاست، تصریح کرد: برای حل مشکل بیکاری راهی جز توسعه تعاونی‌ها و صنایع کوچک و متوسط وجود ندارد. اگر به دنبال کاهش فقر و رفع نابرابری‌ها هستیم، این مهم از طریق توسعه تعاونی‌ها و صنایع کوچک و متوسط شدنی است.
 
در این آيين از تعاونی‌های برتر ملی قدردانی شد و معاون اول رئیس جمهور از طریق ارتباط زنده تلویزیونی با استان‌های فارس، اصفهان و مازندران، فرمان افتتاح همزمان 643 پروژه تعاونی در سراسر کشور را صادر کرد.

تاريخ: 1398/06/09  | ساعت: ١٩:٢٩ | شناسه: ٧٥٧٨ | تعداد نمايش: 266


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 8

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 205810

  • بازديدکنندگان امروز : 3649

  • کل بازديدکنندگان : 7082046


shoaresal1398-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد