×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت تأكيد كرد:

بهبود فضای کسب و کار در وزارت صنعت، معدن و تجارت یک اولویت اصلی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: درصددیم با تحقق اهداف برنامه تعمیق ساخت داخل و داخلی سازی نیازهای صنعتی کشور، به میزان 10 میلیارد دلار واردات انواع کالاهای صنعتی به کشور را تا پایان سال 1400 محدود و کاهش دهیم.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، رضا رحمانی در نشست تبادل نظر با کارآفرینان جوان کشور که با حضور رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، اظهار داشت: خوشبختانه جلسات مستمری با حضور صنعتگران و تولید کنندگان مختلف کشور برای اطلاع از نظرات کارشناسی و پیشنهادات مؤثر آن‌ها درحال برگزاری است و در همین راستا تشکیل جلسه با کارآفرینان و صنعتگران جوان کشور برای اولین بار و دریافت نقطه نظرات آن‌ها می‌تواند ثمرات بسیار خوبی برای عرصه تولید کشور داشته باشد.
 
وی افزود: امسال با توجه به نامگذاری انجام گرفته از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان سال رونق تولید، علی‌رغم همه محدودیت‌ها یک فرصت مغتنم و به عبارتی یک فرصت استثنایی برای تولید کشور به‌وجود آمده است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابتدای امسال و در چارچوب محورهای هفت گانه فعالیت‌های خود، 34 برنامه اساسی را در دستور کار همزمان قرار داده و در تلاش است تا با ایجاد یک اراده عمومی ـ چه در حوزه ارائه خدمات و چه در همراه کردن سایر بخش‌ها با حوزه تولید کشور ـ بهترین نتایج ممکن را به‌دست آورد.
 
رحماني ادامه داد: یکی از دغدغه‌های ما در بخش صنعت طی سالیان اخیر نبود آمار و برآورد دقیقی از واحدهای فعال، نیمه فعال یا حتی راکد در کشور بود که در سال 1397 و در قالب طرحی جامع این اطلاعات جمع‌آوری و مبنای برنامه‌ریزی وزارتخانه در سال جاری است.
 
وي يادآور شد: سال گذشته خوشبختانه شاهد بازگشت بیش از 1850 واحد صنعتی به عرصه تولید در سطح کشور بودیم که برای سال 1398 در حدود 2000 واحد صنعتی راکد دیگر برای راه اندازی مجدد در دستور کار قرار گرفته است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی روی واحدهایی که امکان و ظرفیت توسعه دارند نیز درحال پیگیری مجدانه است و با توجه به تعداد بالای این نوع از واحدهای صنعتی در سطح کشور که در جهت خلاف منویات دشمنان هم در عرصه فنآوری و هم در ایجاد بازارهای جدید صادراتی توفیقات بسیار خوبی داشته‌اند، می‌توان شاخص مهم عملکردی آن‌ها را حضور مدیران و کارآفرینان جوان در رأس کار عنوان کرد.
 
رحمانی گفت: در بخش واردات نیز متناسب با تولیدات کشور و میزان تعمیق ساخت داخل، کالاهای مشابه خارجی در مراحل مختلف ورود به کشور با ممنوعیت و محدودیت‌های تعرفه‌ای مواجه هستند و قطعاً امسال با وجود تأمین مناسب نیاز کشور به برخی اقلام کالایی ضروری در زنجیره تولید، اصل خودکفایی و تکیه بر توان و تولیدات داخلی در اولویت قرار دارد و مورد حمایت جدی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌باشد.
 
وي افزود: تمامی برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت متناسب با توان داخلی پیش‌بینی شده و با عنایت به برگزاری اولین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل، خوشبختانه اطلاعات بسیار خوبی نیز از نیازهای صنعتی کشور به‌دست آمده و به دنبال بومی سازی حداکثری همه این نیازها هستیم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در بخش صادرات و یا بخش معادن که جزء برنامه‌های محوری فعالیت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند، فرصت‌های بسیاری شناسایی و درحال فعال سازی ظرفیت‌های بالقوه موجود هستیم که قطعاً در ایجاد تحرک در بخش‌های مختلف تولید کشور کاملاً اثرگذار خواهد بود.
 
رحماني ادامه داد: در حوزه بازار ظرفیت‌های بسیاری در راستای فعالیت استارتاپ‌ها به‌وجود آمده که قطعاً در همین چارچوب از ایده‌های نوین و خلاقانه همه جوانان و افراد خوش فکر استقبال و حمایت نیز می‌کنیم.
 
وي بيان كرد: برای اصلاح فضای کسب و کار و تسهیل روند دریافت خدمات، از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گام‌های خوبی برداشته شده و با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری، این مهم در دستور کار ویژه قرار گرفته و درصددیم شرایط را تا حد بسیاری بهبود ببخشیم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: دستمایه و هدف اصلی اقدامات و برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایجاد رضایت عمومی و رضایت شخص مقام معظم رهبری در همه حوزه‌ها، به‌خصوص در رونق تولید و همچنین اصلاح فرآیندهای موجود در تأمین اقلام کالایی مورد نیاز مردم در بهترین شرایط ممکن است.
 
رحماني يادآور شد: علی‌رغم همه تهدیدات و تشدید تحریم‌ها، امروز خوشبختانه مشکلات درحال کاهش و معضلات بخش صنعت سیر نزولی دارد و امید دشمن در تعطیلی تدریجی واحدهای صنعتی کشور نه‌تنها ناکام مانده بلکه با اطمینان می‌شود گفت که افق‌های جدیدی در حوزه تولید و صنعت کشور درحال نمایان شدن است.
 
وي خاطرنشان کرد: نباید فراموش کرد که در ایجاد این شرایط خود صنعتگران و تولید کنندگان و همچنین مردم عزیز کشورمان نقش بسیار مهمی داشتند که امیدواریم با تداوم شرایط موجود و همراهی همه بخش‌های مسئول در حوزه صنعت کشور شرایط بیش از پیش بهبود یابد.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در حوزه بازرگانی نیز برنامه‌های جامعی در دستور کار بوده که به‌زودی نتایج آن برای مردم مشهود خواهد بود که از آن جمله می‌توانیم به راه اندازی سامانه جامع تجارت کشور اشاره کنیم.
 
رحماني با اشاره به فرصت‌های خودکفایی در برخی بخش‌های صنعتی کشور خاطرنشان کرد: در تأمین برخی اقلام ضروری زنجیره تولید کشور در گذشته با تنگناهایی مواجه بودیم که امروز همزمان با اعمال محدویت‌های خارجی، توانمندی‌های داخلی ظهور و بروز یافته و در صنایعی همچون فولاد به خودکفایی رسیده و در بخش آلومینیوم نیز پیرو افتتاح چند طرح بزرگ و ایجاد مقدمات بهره‌برداری از چند واحد دیگر، نیاز به واردات در این بخش به حداقل ممکن خواهد رسید.
 
وي تصریح کرد: تسهیل در امور مختلف حوزه صنعت، اعم از مالی و غیرمالی و همچنین مقررات زدایی و کاهش بوروکراسی زائد امروز یک ضرورت غیرقابل اجتناب کشور است و امیدواریم برگزاری جلساتی از این دست نقطه عطفی باشد در بهبود روند موجود و موجب همراهی سازنده‌تر همه بخش‌ها با بخش تولید کشور شود.
 
اقتصاد کشور متناسب با قدرت منطقه‌ای ایران باید تقویت شود
رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری نيز در ادامه اين نشست با اشاره به اقدام وزیر صنعت، معدن و تجارت در انتخاب مدیران جوان و از داخل خود مجموعه صنعت کشور، این اقدام را آغازگر و پایه‌گذار یک تحول اساسی در این بخش و در سطح کشور توصیف کرد و آن را مبنای یک تحول بزرگ و اساسی دانست.
 
علی آقامحمدی اظهار داشت: امروز قدرت منطقه‌ای ایران در بخش‌های مختلف تثبیت شده و مورد اذعان همگان می‌باشد و انتظار می‌رود متناسب با این قدرت و جایگاه، اقتصاد کشور نیز توسعه یافته و تقویت شود.
 
وی افزود: خوشبختانه امروز نسلی در کشور زندگی می‌کند که جزء پر افتخارترین نسل‌ها به‌شمار می‌آیند؛ چرا که از جور طاغوت عبور، تجربه جنگ تحمیلی را برای دشمنان کشورمان بسیار سخت و ناامید کننده کردند و پس از جنگ یک دوره بازسازی و توسعه کشور را در صدر برنامه‌های کاری خود داشته‌اند.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: نسل جوان باید بار کشور را بر دوش بگیرد و حتماً در این راستا باید مورد حمایت قرار گیرند تا شاهد ایجاد تحولات عظیمی در همه عرصه‌های کشور، به‌ویژه بخش تولید و در مجموع اقتصاد کشور باشیم.
 
آقامحمدي خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب بر ضرورت انتقال قدرت و امور کشور به جوانان تأکید فرمودند؛ چرا که این نسل با ایده‌های نوین و خلاقانه خود می‌توانند علاوه بر ایجاد فرصت‌های جدید در کشور، بسیاری از ظرفیت‌های بالقوه کشور را نیز فعلیت ببخشند.
 
وی ادامه داد: فلسفه وجودی جلساتی از این دست دریافت نقطه نظرات جوانان، به‌ویژه جوانان کارآفرین و به‌کارگیری پیشنهادات مؤثر آن‌هاست.
 
رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری اظهار داشت: تجربه همه کشورهای پیشرفته ثابت کرده توسعه پایدار مستلزم توسعه فراگیر و همه جانبه در همه بخش‌هاست و در همین راستا استفاده از فرصت کار تیمی به تجمیع اندیشه‌ها و توان افراد کمک شایان توجهی می‌کند.
 
آقامحمدي افزود: تشکیل جلسه حاضر که با حضور جوانان کارآفرین و صنعتگر کشور است، مقدمه‌ای برای تشکیل "باشگاه اقتصاد مقاومتی" است که می‌تواند در عمل، به رونق تولید در کشور بیانجامد.
 
وي اضافه کرد: توجه انجام گرفته به انتخاب و حضور مدیران جوان در بخش‌های مختلف وزارت صنعت، معدن و تجارت، نویدبخش اتفاقات خوبی در آینده این مجموعه است که باید مورد حمایت قرار گیرد.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان با اشاره به انتقال نتایج اين نشست محضر مقام معظم رهبری تصريح کرد: امروز تولید کنندگان سرداران جنگ اقتصادی تحمیلی به کشورمان هستند که باید در کنار حفظ جایگاه‌شان، مشکلات پیش روی آن‌ها نیز به حداقل ممکن برسد.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1398/06/23  | ساعت: ١٣:٢٢ | شناسه: ٧٦٣١ | تعداد نمايش: 353


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 8

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 224932

  • بازديدکنندگان امروز : 9297

  • کل بازديدکنندگان : 8041976


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد