×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت؛

میز ملی توسعه صادرات نساجی کشور در اصفهان رونمایی شد

میز ملی توسعه صادرات نساجی کشور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در اصفهان رونمایی شد.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، تعداد واحدهای نساجی در کل کشور هشت هزار و 50 واحد است و ۱۵ درصد از کل سرمایه‌گذاری در صنعت، مربوط به این بخش است. دو هزار و ۲۱۲ واحد صنعتی نساجی در اصفهان فعالیت می‌کنند که ۲۵ درصد از کل واحدهای صنعتی اصفهان را دربر می‌گیرند.
 
سازمان توسعه تجارت ایران میزهای تخصصی و کشوری را بر اساس مزیت هر استان به آن واگذار می‌کند و در همین پیوند تا کنون ۱۰ میز تخصصی و صادراتی، از جمله صنایع ‌دستی، شیرینی‌جات سنتی، فرش ماشینی، نساجی، روغن صنعتی و طلا و جواهر به استان اصفهان تفویض شده است.
 
همچنین ۷۸ میز توسعه صادرات کالایی در کل کشور وجود دارد كه مهم‌ترین آن‌ها، شیرینی‌جات سنتی‌، گز، گلاب، صنایع دستی، قیر، گچ و آهک مي‌باشد.
 
نساجی قاچاق پذیرترین صنعت کشور است
وزیر صنعت، معدن و تجارت روز شنبه در آئین رونمایی از میز ملی توسعه صادرات نساجی کشور در سالن نگین اصفهان، نساجی را یکی از قاچاق پذیرترین صنایع کشور دانست و گفت: برای جلوگیری از قاچاق این صنعت، تلاش‌های فراوانی صورت می‌گیرد.
 
رضا رحمانی با بیان این‌که در چند جبهه از جمله زعفران، پوشاک و لوازم خانگی هوشمند پیشرفت محسوسی داشته‌ایم، اظهار داشت: درست است پوشاک یکی از کالاهای قاچاق پذیر بوده و کماکان جزء اولین موارد قاچاق پذیری است، اما حداقل در زمان کنونی، قاچاق این صنعت به نصف تقلیل یافته است.
 
به گفته وی، میز ملی توسعه صادرات نساجی کشور باید جدی گرفته شود تا بتوانیم به یک جمع‌بندی اجرایی برسیم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که صنعت نساجی با این تاریخچه و خاطرات خوب و خوش جزء فرهنگ و آداب و رسوم ما شده که امروز باید آن را احیاء کنیم، افزود: بدون تردید یکی از برنامه‌های ویژه توسعه نساجی، پوشاک و کفش است که این مسأله را جدی گرفته‌ایم.
 
رحماني اضافه كرد: صنعت نساجی صنعت بومی و ملی ماست. از این رو تردیدی بر روی این موضوع نداریم و به همین دلیل جزء اولویت برنامه‌های امسال ما قرار گرفته است.
 
وي با اشاره به آمار صادرات صنعت نساجی سال 13۹۷ نسبت به سال 13۹۶ تصریح کرد: آمارها حاکی از افزایش صادرات در این بازه زمانی بوده است، به گونه‌ای که کفپوش ۱۰ درصد، کفش ۲۵ درصد، پارچه ۲۰ درصد، پوشاک ۲۱ و کالای خواب ۵۰ درصد از نظر ارزش افزایش داشتند، اما کفش و پوشاک و فرش ماشینی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که خوشبختانه روند افزایشی داشته است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: بر اساس آمار ارائه شده در پنج ماهه سال جاری، صادرات فرش استان اصفهان منفی یک درصد بود و این درحالی است که اکنون فرصت‌های بسیاری داریم که باید از آن‌ها استفاده کرد.
 
رحماني ادامه داد: باید در زمان‌های گذشته به خودکفایی در زمینه چادر مشکی دست پیدا می‌کردیم، اما این موضوع در سال جاری در دست اجرا قرار گرفته است و اکیپ‌های مختلف در استان‌ها بر روی این موضوع کار می‌کنند.
 
وی افزود: اراده کشور و برنامه ما بر این است که تا سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار ساخت داخل برای نساجی و پوشاک درنظر بگیریم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت توسعه صنعت نساجی را فرصتی برای کشور دانست و خاطرنشان کرد: صنعت نساجی ۱۱ درصد کل صنایع است، اما آن‌چه می‌خواهیم انجام دهیم، ظرفیت بیشتری دارد؛ از این رو قصد داریم به جایگاه واقعی برسیم. اصفهان در بسیاری از رشته‌ها حرف اول را می‌زند؛ از این رو انتظار ویژه‌ای از این استان در راستای توسعه صنعت نساجی داریم.
 
رحماني اضافه کرد: تأمین مواد اولیه، جلوگیری از واردات و حتی پنبه را با وزارت جهاد کشاورزی صحبت کردیم و در این راستا مأموریت داریم كه زنجیره پنبه تا پوشاک را تکمیل کنیم.
 
وی تصریح کرد: تمامی موارد و مشکلات صنعت پوشاک و نساجی، از جمله تأمین مواد اولیه قابل حل است؛ چرا که زمینه توسعه صنعت نساجی در کشور فراهم است و تنها باید با هماهنگی و همکاری موانع را برطرف کنیم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: مواد اولیه قابل حل است و می‌توان بیشتر با واردات مبارزه و در راستای تولید پنبه کار کرد. همچنین می‌توان از قاچاق جلوگیری کرد. اما باید گفت با توجه به شرایط کنونی نمی‌توانیم ماشین آلات نساجی را نوسازی کنیم.
 
به گفته رحماني، در نبود بودجه باید راهکارهایی پیدا کنیم تا بتوانیم ماشین آلات را نوسازی کنیم.
 
ریشه تضعیف صنعت نساجی قوانین و مقررات غیرمنطقی است
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان نيز در اين آئين گفت: در استان اصفهان با توجه به پیشینه‌ای که در صنعت نساجی وجود دارد، یکی از اولویت‌های ما، حوزه نساجی، پوشاک و فرش دستباف است. به همین دلیل تکمیل این زنجیره را از صفر تا پوشاک و مد و فشن در دستور کار قرار دادیم تا اولین شهرک پوشاک و نساجی استان را داشته باشیم.
 
حسن قاضی عسگر افزود: طی جلسات با صنف نساجی و بافندگان به این نتیجه رسیدیم که ریشه تضعیف صنعت نساجی، قوانین و مقررات غیرمنطقی بوده است. همچنین باید تعرفه‌ها به‌صورت منطقی تعیین شود.
 
وی با اشاره به قاچاق در صنعت نساجی اضافه کرد: ریشه قاچاق در این صنعت به سیاست‌های غلط بازمی‌گردد که انتظار برطرف سازی این مشکل را داریم.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان ادامه داد: نیاز است کنسرسیوم‌هایی از تشکل‌های نساجی و پوشاک تشکیل تا مسائل و مشکلات پیگیری و دسته‌بندی شوند و در موقع مناسب به مسئولان ارجاع دهند تا ضربه‌ای به تولید وارد نشود.
 
قاضی عسگر با بیان این‌که لازم است به تولید مواد اولیه صنایع نساجی و پوشاک توجه کنیم، اظهار داشت: حدود ۶۰ درصد از مواد اولیه صنعت نساجی از خارج تأمین می‌شود که اگر توسعه و تولید مواد اولیه در دستور کار باشد، می‌تواند اشتغالزایی فراوانی در کشور به دنبال داشته باشد که متأسفانه در این راستا توجه چندانی صورت نگرفته است.
 
وي عنوان كرد: با پیگیری‌های صورت گرفته، مسائل و مشکلات پلی اکریل درحال انجام است که امیدواریم به‌زودی مشکلات صنعت نساجی برطرف شود.
 
۱۰ میز توسعه صادرات کالا در استان اصفهان است
در ادامه اين مراسم، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان نيز اظهار داشت: در کل کشور ۸۷ میز توسعه صادرات کالایی داریم که از این تعداد ۱۰ میز متعلق به استان اصفهان و ۱۰ میز متعلق به استان تهران است.
 
ایرج موفق با بیان این‌که تعداد واحدهای نساجی کل کشور هشت هزار و ۵۰ واحد بوده که ۱۵ درصد کل سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده است، گفت: از کل واحدهای صنعتی اصفهان، حدود ۲ هزار و ۲۱۲ واحد مربوط به صنعت نساجی است که ۲۵ درصد واحدهای صنعتي اين استان را شامل می‌شود. از این رو یک چهارم واحدهای تولیدی منطقه مربوط به بخش نساجی است.
 
وی افزود: به دنبال اين هستیم كه در میز ملی توسعه صادرات نساجی کشور پیگیر همکاری‌ رایزن‌های بازرگانی در کشورهای هدف، حل مشکلات نساجی، پیگیر مسائل مربوط به پتروشیمی، پیگیر مسائل تولید پنبه و ورود موقت و نقل و انتفال پولی باشیم.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان اضافه کرد: مسائل مربوط به تعرفه‌ها و جلوگیری از تبعیض در کشورها از مسائل مورد پیگیری در این میز ملی است.
 
عدم اجرای مصوبه تأمین مواد اولیه، اولین مشکل صنعت نساجی است
رئیس انجمن کارفرمایان صنایع نساجی اصفهان نيز در بخش ديگري از اين مراسم با اشاره به مهمترین مشکلات صنعت نساجی اظهار داشت: عدم اجرای مصوبه تأمین مواد اولیه پتروشیمی واحدهای پایین دستی پتروشیمی به قیمت ۹۵ درصد فوب جهانی، واردات بی‌رویه محصولات نساجی دارای تولید داخل از جمله الیاف، نخ و پارچه و ... است.
 
حبيب‌الله شاه کرمی افزود: فرسودگی ماشین آلات صنعت نساجی باعث کاهش کیفیت محصول و افزایش قیمت تمام شده کالا و در نتیجه کاهش رقابت پذیری و صادرات شده است.
 
وی اضافه کرد: ماشین آلات صنعت نساجی بالای ۱۵ سال قدمت دارند. از این رو برای افزایش صادرات باید تولیدات رقابت پذیر داشته باشیم. همچنین با توجه به پیشرفت صنعت نساجی در کشور ترکیه و گستردگی نساجی ایران به جهت جلوگیری هوشمندانه از قاچاق کالا به ایران لازم است از آخرین فنآوري روز ماشین آلات براي ارتقاء کیفیت محصولات و کاهش قیمت تمام شده استفاده شود.
 
رئیس انجمن كارفرمایان صنایع نساجی اصفهان، کمبود تولید پنبه در داخل کشور را یکی از مشکلات این صنعت دانست و ادامه داد: الزام واردات کشاورزی به مدیریت و برنامه‌ریزی براي کاشت، داشت و برداشت ۱۰۰ هزار تن پنبه محلوج به منظور مصارف داخلی پیشنهاد می‌شود و این درحالی است که امسال به ۷۵ هزار تن تولید پنبه رسیدیم که نیاز ما ۱۱۰ هزار تن پنبه است.
 
شاه كرمي با بیان این‌که بازار ایران بازار ۳۲ میلیارد دلاری با ۸۴ میلیون جمعیت است، گفت: ترکیه برنامه‌ریزی کرده در سال ۲۰۲۵، ۱۰۰ میلیارد دلار صادرات داشته باشد؛ این درحالی است که مصرف پوشاک ایران ۳۲ میلیارد دلار بوده و سرانه مصرف پوشاک ایران ۵ درصد است.
 
وي درخواست كرد تسهیلاتی برای بازسازی و نوسازی ماشین آلات نساجی درنظر گرفته شود.
 
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت اصفهان و ایران نيز در ادامه اين مراسم گفت: از آن جایی که قرار است صنعت نساجی رقابت پذیر بوده و به دنبال رقابت باشد، باید به دنبال خرید ماشین آلات جدید برای این صنعت باشیم.
 
عبدالوهاب سهل آبادی اظهار داشت: اشتغال بر صنعت نساجی زیاد و هزینه نساجی در این شغل کم است. حیف است اصفهان که روزی قطب صنعت نساجی بوده است، در چنین حالتی باقی بماند.
 
به گفته کارشناسان، نساجی با نزدیک به یک قرن سابقه در کشورمان، پنج درصد سرمایه‌گذاری‌های بخش صنعت را در اختیار دارد و ۱۳ درصد اشتغال واحدهای صنعتی نیز مربوط به این بخش است.
 
بر اساس آمار موجود، متوسط هزینه مورد نیاز به منظور ایجاد اشتغال برای یک نفر در صنعت نساجی نزدیک به ۲۵ درصد از متوسط هزینه ایجاد اشتغال یک نفر در کل صنعت کشور است.
 
آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی است، با وجود چالش‌های ناشی از جنگ روانی و تحریم‌های اقتصادی، صادرات محصول نساجی کشور در ۹ ماهه سال گذشته، ۲۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن رشد داشت که این امر بیان‌گر ظرفیت‌های خوب این بخش است.
 
به گفته مسئولان، هفت هزار و ۹۰۰ واحد تولیدی فعال نساجی در ایران وجود دارد. کارشناسان بر این باورند كه صنعت نساجی، ظرفیت گسترش و مقاومت در شرایط تحریم را دارد؛ از این رو تدوین نقشه راه و مشخص شدن وظایف نهادها در توسعه نساجی از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.
 
به گفته مسئولان، با وجود تحریم‌ها، در بخش نساجی با ۳۶ درصد کاهش واردات و ۶ درصد رشد صادرات روبه‌رو بوده‌ایم.
 
سال گذشته ۳۱۲ هزار تن انواع محصولات بخش صنایع نساجی و پوشاک به ارزش یک میلیارد و ۹۳ میلیون دلار از کشور صادر شد که در مقایسه با سال پیش از آن از نظر ارزشی و وزنی به ترتیب ۶ درصد و ۲۶ درصد رشد داشت.
 
گردش مالی صنعت پوشاک در ایران سالیانه ١٤ میلیارد دلار برآورد و نیاز سالیانه پوشاک کشور ۵۲۰ هزار تن تخمین زده می‌شود. این صنعت با اشتغالزایی بالا، سرمایه‌بری کم و ارزش افزوده مناسب می‌تواند در شرایط تحریم، نقش مؤثری در تولید و اشتغال داشته باشد.
 
بر اساس آمار منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت، سال گذشته مجموع صادرات پوشاک کشور افزون بر ۶۰ میلیون دلار و کل صادرات منسوجات کشور نیز بیش از ۷۲۸ میلیون دلار بود. این درحالی است که بر اساس برنامه راهبردی اين وزارتخانه، پیش‌بینی صادراتی صنعت نساجی و پوشاک در افق ۱۴۰۴ بیش از سه میلیارد دلار تخمین زده شده که یک سوم آن سهم پوشاک است.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1398/06/30  | ساعت: ١١:٠٠ | شناسه: ٧٦٧١ | تعداد نمايش: 892


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 9

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 224911

  • بازديدکنندگان امروز : 7575

  • کل بازديدکنندگان : 8040254


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد