×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در شهرک صنعتی مأمونیه تأكيد كرد:

با همکاری و همیاری بانک‌ها، ظرفیت تولید و نیروی انساني واحدهای صنعتي كوچك و متوسط افزايش مي‌يابد

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: با همکاری و همیاری بانک‌ها در جهت تأمین منابع مالی و سرمایه در گردش، واحدهای صنعتي كوچك و متوسط می‌توانند ضمن افزایش ظرفیت تولید، نیروی انساني شاغل خود را نیز بیشتر کنند.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، محسن صالحی‌نیا روز يكشنبه با بيان اين مطلب در نشست کمیته حمایت قضايی از تولید و سرمایه‌گذاری کشور که در محل واحد صنعتي هیربد در شهرک صنعتی مأمونیه شهرستان زرندیه استان مركزي برگزار شد، اظهار داشت: بالغ بر ۴۴ هزار واحد صنعتي کوچک و متوسط در کل کشور درحال بهره‌برداری و بالغ بر ۳۰ هزار واحد نيز درحال ساخت و ساز هستند که در سال جاری یک هزار و ۳۵۰ واحد کوچک و متوسط با رفع موانع تولید مجدد فعال و احیاء مي‌شوند.
 
وی افزود: با همکاری و همیاری بانک‌ها در جهت تأمین منابع مالی و سرمایه در گردش می‌توان به واحدهای غیرفعال کمک نمود تا مجدداً به چرخه تولید بازگردند.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه كرد: تا کنون ۱۰۰ خوشه صنعتی در کل کشور تعریف شده است که تعداد ۵ خوشه مربوط به استان مرکزی و ۳ خوشه نيز در این استان خاتمه یافته است.
 
صالحی‌نیا ادامه داد: از دیگر برنامه‌های این سازمان، برگزاری تورهای صنعتی، يارانه‌هاي نمایشگاهي، برنامه‌های آموزشی، كلينيك صنعت و برخي برنامه‌هاي ديگر است كه در راستای توانمند سازی واحدهای تولیدی و رفع موانع توليد اجرا مي‌شوند.
 
تداوم تولید و اشتغال در واحدهای صنعتی سیاست راهبردی قوه قضائیه است
معاون قضايي دادستان کل کشور نيز در اين نشست گفت: ممانعت از تعطیلی واحدهای صنعتی و حفظ تولید و اشتغال در این مجموعه‌ها، از سیاست‌های راهبردی قوه قضائیه است.
 
سعید عمرانی افزود: دستگاه قضايی ممانعت از بیکاری کارگران در بنگاه‌های تولیدی و واحدهای صنعتی و همچنین رونق تولید را در دستور كار دارد که در این زمینه برنامه‌هایی در دست اقدام است.
 
وی اضافه كرد: دستگاه قضايی به‌عنوان عضوی از کارگروه‌های رونق تولید نسبت به روند فعالیت کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی دقت نظر دارد و مسائلی که برخی از واحدها با آن‌ها مواجه هستند و شاید زمینه‌ساز تعطیلی آن‌ها شود را با حساسیت بررسی و در این ارتباط تصمیم‌های مقتضی را اتخاذ می‌کند.
 
به گفته معاون قضايي دادستان کل کشور، بازدیدهای میدانی از صنایع به این دلیل که می‌تواند از مشکلات منجر به تعدیل نیرو، کاهش ظرفیت تولید و یا چالش‌های کارگری و تعطیلی کارخانه‌ها جلوگیری کند، دارای اهمیت فراوان است و این موضوع در دستور کار قوه قضائیه قرار دارد.
 
عمراني همچنين با اشاره به بازدید از واحد صنعتي هیربد در شهرک صنعتی مأمونیه ادامه داد: اراده همه دستگاه‌های متولی برای حل مشکلات و موانع این شرکت سبب شد که اکنون شاهد فعالیت تولیدی در سه شیفت و همچنین بازگشت به کار نیروهای تعدیل شده باشیم.
 
وی تصريح كرد: قوه قضائیه بر این باور است که در زمینه رونق تولید هیچ بن بست غیرقابل حلی وجود ندارد و دستگاه قضايی نيز در حمایت از تولید جدي است؛ اما رونق تولید منوط به این است که همه دستگاه‌ها و مسئولان ذیربط پای کار باشند.
 
معاون قضايي دادستان کل کشور اظهار داشت: در شرایطی که کشورمان درگیر جنگ اقتصادی تحمیلی از سوی دشمنان است، همه ارکان و ارگان‌ها باید با استفاده حداکثری از اختیارات و توان خود و نیز با اتکاء به ظرفیت‌های داخلی در این میدان حاضر باشند و از تهدید دشمنان برای شکوفایی و رونق تولید در کشور، فرصت سازی کنند.
 
عمراني تأکید کرد: ایران با یک درصد از جمعیت جهان، دارای هفت درصد منابع کره زمین است و باید با نگرش و مدیریت مناسب از این ظرفیت‌های بالقوه با اتکاء به دانش بومی و نیروهای جوان نهایت استفاده را انجام دهیم.
 
حقوق معوقه کارگران استان مرکزی ۱۴۲ ماه است
در ادامه اين نشست، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: سیر حقوق معوقه کارگران این استان در سال جاری نسبت به پارسال کاهش یافته و اکنون حدود پنج هزار و ۵۰۰ کارگر در سطح استان دارای ۱۴۲ ماه حقوق معوق هستند.
 
سعید فرخی اظهار داشت: در سال گذشته ۲۰۵ ماه حقوق معوقه در واحدهای صنعتی و تولیدی استان با هفت هزار و ۱۳۶ نفر جمعیت کارگری ثبت شده بود که امسال این آمار کاهش چشمگیری داشته است.
 
وی افزود: در نیمه نخست سال گذشته ۵۹ واحد تولیدی در پرداخت حقوق کارگران دارای معوقه بودند، اما این میزان در مدت مشابه امسال به ۴۰ واحد کاهش یافته که حاکی از روند رو به بهبود وضعیت اقتصادی صنایع اين استان است.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداري مرکزی اضافه كرد: تعداد مقرری بیمه بیکاری استان مرکزی در سال گذشته ۶ هزار و ۳۰۰ نفر بود، درحالی که این رقم اکنون شامل پنج هزار و ۶۰۰ نفر است.
 
فرخي ادامه داد: شمار مقرری‌های برقرار شده در سال گذشته حدود ۲ هزار و ۹۰۰ مورد بود که امسال حدود ۲ هزار و ۷۰۰ نفر است که نشانه کاهش شمار افراد بیکار شده در نیمه نخست امسال است.
 
وي همچنين از رشد ۲۰ درصدی در صدور میزان پروانه‌های بهره‌برداری در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: در همین مدت جوازهای تأسیس نیز ۳۰ درصد افزایش یافت، به گونه‌ای که در نیمه نخست امسال، ۸۰۳ جواز صادر شده که ۷۵۰ مورد از آن‌ها دارای بیش از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی هستند.
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداري مرکزی با یادآوری برخی چالش‌های کارگری در اين استان اظهار داشت: سر و صداهای کارگری صرفاً به معنای بحرانی بودن شرایط اقتصادی استان نیست و روند امور نشان می‌دهد که با وجود تحریم‌های ظالمانه و مشکلات پیش روی واحدهای تولیدی، شرایط اقتصادی استان نسبت به پارسال رو به بهبود است.
 
اختلال در روند تولید و اشتعال واحدهای صنعتی از هیچ کسی پذیرفته نیست
دبیر كارگروه ملي تسهیل و رفع موانع تولید نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: این نشست در راستای اجرای مصوبات پیشین كارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، جلوگیری از بروز اختلال در روند تولید و اشتغال واحدهای تولیدی کشور و اجرای فرامین مقام معظم رهبری برگزار شده است.
 
میثم زالی افزود: با اجرای مصوبات نشست امروز كارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، میزان اشتغال واحد صنعتي هیربد به یک هزار و ۲۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.
 
وی اضافه كرد: در شرایط کنونی کشور، همه کاركنان بانک‌ها، ممیزی مالیاتی و شاغلان سایر دستگاه‌های اجرايی ملزم به همکاری کامل با فرآیند تولید هستند و در این راستا اختلال در روند تولید و اشتعال واحدهای صنعتی از هیچ کسی در کشور پذیرفته نیست.
 
دبیر كارگروه ملي تسهیل و رفع موانع تولید با مثبت ارزیابی کردن اراده دستگاه قضايی در زمینه رونق تولید و همچنین ایجاد پشتوانه‌ای قوی برای اجرای مصوبات اين ستاد تصريح كرد: در روندی که آغاز شده است، امیدواریم با وجود تحریم‌های ظالمانه علیه نظام اسلامی، شاهد رونق هرچه بیشتر تولید و اشتغال در کشور باشیم.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز تشکیل نشست کمیته حمایت قضايی تولید و سرمایه‌گذاری کشور در شهرستان زرندیه را اقدامی ارزشمند از سوی مراجع کشوری برای رفع موانع تولید در این شهرستان و استان مرکزی برشمرد.
 
محمد تقی آبایی گفت: در نشست امروز، مصوبات ارزشمند و لازم الاجرایی برای برداشتن موانع پیش روی تولید در زرندیه و رونق اشتغال داشتیم که می‌تواند تأثیر مثبتی بر حوزه صنعت این منطقه داشته باشد.
 
وی افزود: الزام بانک‌های عامل نسبت به وثیقه گرفتن محل اجرای طرح‌ها با هدف کاستن از وثیقه گیری املاک ملکی از مصوبات مهم نشست امروز بود و بدین ترتیب سطح تعامل و همکاری بانک‌ها با واحدهای تولیدی بیشتر خواهد شد.
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی اضافه كرد: در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل تعداد واحدهای توليدي استان مرکزی که دارای حقوق معوق هستند، از ۵۹ واحد به عدد ۴۰ کاهش یافته است.
 
در نشست کمیته حمایت قضايی از تولید و سرمایه‌گذاری کشور که در محل واحد صنعتي هیربد در شهرک صنعتی مأمونیه شهرستان زرندیه استان مركزي برگزار شد، مصوباتی برای رفع موانع و مشکلات پیش روی اين واحد صنعتي و همچنین الزام بانک‌ها به تعامل و همکاری بیشتر با صنایع، به‌خصوص در زمینه وثائق و همراهی دستگاه‌های اجرایی به تأیید رسید.
 
شهرستان زرندیه با دارا بودن ۳۲۰ واحد صنعتي و اشتغال حدود ۱۸ هزار نفر، از قطب‌های صنعتي و تولیدی استان مرکزی محسوب می‌شود.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1398/07/14  | ساعت: ٢٠:٤٠ | شناسه: ٧٨٤١ | تعداد نمايش: 535

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 9

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 224904

  • بازديدکنندگان امروز : 6898

  • کل بازديدکنندگان : 8039577


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد