×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در شهركرد تصريح كرد:

یکی از دغدغه‌های اصلی دولت تدبير و اميد، رفع موانع تولید در بخش صنایع کوچک و متوسط است

به گفته محسن صالحی‌نیا، اين تعداد واحدهاي صنعتي کوچک و متوسط کشور با مشکلات مختلف، از جمله نقدینگی، تأمین مواد اولیه و صادرات مواجه هستند، كه با برگزاری نشست‌هاي ملي و استاني ستاد تسهيل و رفع موانع تولید، بخشی از مشکلات تولید کنندگان برطرف و مدیریت شده است.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی دولت تدبير و اميد، رفع موانع تولید در بخش صنایع کوچک و متوسط است.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، محسن صالحی‌نیا روز سه‌شنبه با بيان اين مطلب در جریان دیدار با استاندار چهارمحال و بختیاری افزود: ۴۴ هزار واحد توليدي در ۸۴۰ شهرک و ناحیه صنعتی سطح کشور وجود دارد که در این واحدها ۹۰۰ هزار نفر اشتغال دارند.
 
وي با بیان این‌که ۲۱ درصد این واحدها دچار رکود بوده یا با ظرفیت کم درحال فعالیت هستند، اضافه کرد: درصدد هستیم تا پایان سال جاري یک ‌هزار و ۳۵۰ واحد راكد را فعال کنیم که تا کنون ۶۰۰ واحد فعال شده است.
 
به گفته رئيس هيأت مديره و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، اين تعداد واحدهاي صنعتي کوچک و متوسط کشور با مشکلات مختلف، از جمله نقدینگی، تأمین مواد اولیه و صادرات مواجه هستند، كه با برگزاری نشست‌هاي ملي و استاني ستاد تسهيل و رفع موانع تولید، بخشی از مشکلات تولید کنندگان برطرف و مدیریت شده است.
 
صالحی‌نیا درخصوص اجرای طرح پوشاک در ۵ استان کشور نيز توضیح داد: این طرح بر اساس ساختار ملی و استانی در این استان‌ها باید اجرایی و عملیاتی شود، اما تا کنون این طرح در قالب یک طرح منسجم در شرکت‌هاي شهرک‌هاي صنعتي اجرایی نشده است.
 
وي بيان كرد: برای اجرای طرح پوشاک مجموعاً ۴۰۰ میلیارد تومان در پنج استان كشور نیاز است، و برای حل مسائل مالی طرح پوشاک، پیشنهاد افزایش سرمایه ۱۰۰ میلیارد توماني صندوق ضمانت سرمايه‌گذاري صنایع کوچک در قالب تبصره ۱۸ قانون بودجه داده شده است.
 
معاون وزير صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در ارتباط با پیگیری مشکلات مناطق محروم قواعدی در کشور وجود دارد و ما آمادگی داریم بر اساس قواعد و پیشنهادات ارائه شده، مشکلات شهرک‌ها و نواحی صنعتی چهارمحال و بختیاری را حل کنیم.
 
صالحی‌نیا با بیان این‌که در برنامه ششم توسعه ظرفیت احداث ۱۰۰ ناحیه صنعتی پیش‌بینی شده است، خاطرنشان کرد: به ‌همین منظور آمادگی کلنگ‌زنی نواحی صنعتی جديد در کشور وجود دارد.
 
وی همچنين درخصوص تقاطع غیرهمسطح شهرک صنعتی شهرکرد نيز عنوان کرد: می‌توان تقاطع‌های غیرهمسطح در سراسر کشور را با برنامه‌ریزی با وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه احداث کرد.
 
برای تأمین آب در شهرک‌های صنعتی نبايد معطل برخی از پرو‌ژه‌های انتقال آب باشیم
استاندار چهارمحال و بختیاری نيز در اين ديدار با بیان این‌که بدون فراهم کردن زیرساخت، واگذاری اراضی برای احداث واحد صنعتی معنایی ندارد، گفت: زیرساخت‌های صنعتی مانند آب در برخی از شهرک‌های صنعتی فراهم نیست، بنابراین نباید برای تأمین آب در شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری معطل برخی از پرو‌ژه‌های انتقال آب مانند بن ـ بروجن باشیم.
 
اقبال عباسی افزود: با توجه به مشکلاتی که در مسیر اجرای پروژه بن ـ بروجن وجود دارد، شرکت شهرک‌هاي صنعتي برای تأمین آب مورد نیاز واحدهای صنعتی مسیرهای دیگر را نیز پیگیری کند.
 
وي با اشاره به تخریب محل آبگیر بن به بروجن در هفته گذشته اضافه كرد: وزارت نیرو به صراحت تغییر محل آبگیر پروژه بن ـ بروجن را رد کرد و در نشستي که با حضور مسئولان استان‌هاي اصفهان و چهارمحال و بختیاری در دفتر وزراي کشور و نیرو برگزار شد، مسئولان استان اصفهان موظف به تأمین امنیت اجرای این پروژه و محل آبگیر هستند.
 
استاندار چهارمحال و بختیاری در ادامه درخصوص واگذاری اراضی به سرمایه‌گذاران اظهار داشت: باید مشوق‌هایی برای سرمایه‌گذاران در مناطق محروم پیش‌بینی شود تا سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در این مناطق انگیزه پیدا کند.
 
عباسي خاطرنشان کرد: در همین راستا هر جایی که نیاز به تخصیص بودجه برای ارائه زمین ارزان‌تر به سرمایه‌گذاران باشد، کمک می‌کنیم.
 
وي با اشاره به موضوع تغییر اراضی شهرک‌های صنعتی از خدماتی به صنعتی ادامه داد: طراحی شهرک‌ها و نواحی صنعتی باید متناسب با تقاضا در مناطق مختلف کشور باشد؛ چرا كه اراضی خدماتی در این استان متقاضی ندارد.
 
استاندار چهارمحال و بختیاری تأكيد كرد: باید شرایطی فراهم شود تا اراضی با کاربری خدماتی به متقاضیان اراضی در بخش صنعتی در شهرک‌های صنعتی واگذار شود.
 
عباسي همچنین با تأکید بر بهره‌گیری از ظرفیت منطقه ویژه اقتصادی چهارمحال و بختياري گفت: منطقه ویژه اقتصادی با یک هزار هکتار زمین در منطقه‌اي بسیار مطلوب، فرصت بسیار مناسبی برای رونق صنایع اين استان است.
 
نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه اين دیدار گفت: هم‌اکنون شرایط ورود بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در  شهرک‌های صنعتی اين استان مهیا و مطلوب نیست.
 
علی کاظمی باباحیدری تصریح کرد: باید دولت با ایجاد مشوق‌های لازم، از جمله معافیت‌های مالیاتی و کاهش قیمت‌ تمام ‌شده زمین، در تشویق و ترغیب استقرار سرمایه‌گذاران در بخش صنایع کوچک همت داشته باشد.
 
شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری با کمبود آب مواجه‌اند
در بخش ديگر اين ديدار، سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری گفت: کمبود آب پایدار، عمده مشکل واحدهای توليدي در شهرک‌ها و نواحی صنعتی اين استان است که باعث کمبود آب در این بخش شده است.
 
حمید رضا فلاح اظهار داشت: بخش زیادی از شهرک‌ها و نواحی صنعتی چهارمحال و بختیاری، از جمله شهرک صنعتی مرکز استان با بحران آب مواجه است که با تانکر آب رسانی می‌شود؛ درحالی که این استان سرچشمه دو رودخانه بزرگ است.
 
به گفته وی، تعیین سهم آب بخش صنایع استان از اولویت‌ها و دغدغه مسئولان است که در صورت نبود برنامه‌ریزی و چاره‌اندیشی، بخش زیادی از واحدهای صنعتی کوچک و متوسط اين استان دچار کمبود آب جدي خواهند شد.
 
سرپرست شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری از اختصاص موقت بخشی از آب تخصیصی طرح باغات عمان سامانی به واحدهای صنعتی شهرستان سامان خبر داد و تصریح کرد: نبود سهمیه آب در بخش صنعت در این منطقه، از عمده دغدغه‌های بهره‌برداران واحدهای توليدي شهرک صنعتی سامان است.
 
فلاح همچنین از اختصاص ۱۰۰ لیتر آب در ثانیه از آب طرح ملی انتقال آب بن به بروجن برای شهرک‌های صنعتی سفید دشت و شهرستان بروجن خبر داد و افزود: هم اکنون اتصال این شبکه آب ‌رسانی رفع مشکلات آب صنایع مسیر طرح یاد شده یک ضرورت انکارناپذیر است.
 
هم‌اکنون ۲۱ شهرک و ناحیه صنعتی در چهارمحال و بختیاری فعال است و ۴۵ هزار نفر از جمعیت استان در این شهرک‌های صنعتی مشغول به کار هستند.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1398/07/23  | ساعت: ١١:٣٨ | شناسه: ٧٩٧٨ | تعداد نمايش: 687


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 6

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 238216

  • بازديدکنندگان امروز : 10230

  • کل بازديدکنندگان : 8967975


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد