×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در زنجان عنوان كرد:

راهبرد اصلی کشور در شرایط کنونی، اقتصاد مقاومتی و تکیه بر تولید داخل است

نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان زنجان روز پنج‌شنبه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون وزير و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، استاندار، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان، جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مديران دستگاه‌هاي اجرايي در محل شرکت ایران ترانسفو برگزار شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: حدود ۶ هزار ردیف کالایی فعال در کشور تعریف شده است که با توجه به ممنوعیت واردات کالاهایی که به اندازه کافی و با کیفیت مطلوب در داخل تولید می‌شوند، ورود ۱۵۲۴ قلم از کالاهای تعریف شده به کشور را ممنوع کرده‌ایم.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، رضا رحمانی روز پنج‌شنبه در نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان زنجان در محل شرکت ایران ترانسفو، راهبرد اصلی کشور در شرایط کنونی را اقتصاد مقاومتی و تکیه بر تولید داخل خواند و تصریح کرد: اولویت اول در این راستا، حفظ وضعیت موجود واحدهای تولیدی و سپس فعال سازی واحدهای تولیدی راکد است.
 
وی با بیان این‌که جنگ اقتصادی توأم با جنگ روانی است، اظهار داشت: شرایط جنگ روانی ایجاب می‌کند که توجه ویژه‌ای به برخی مسائل داشته باشیم که برگزاری جشن آغاز به کار و اعلام رسمی شروع فعالیت نیروهای جدید الورود شرکت ایران ترانسفو اقدام خوبی در برابر جنگ روانی دشمن بود و این برنامه در واقع اعزام رزمنده به جبهه اقتصادی است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: تصور دشمن با اعمال تحریم‌ها، تعطیلی تمام واحدهای تولیدی و صنعتی بود، اما خوشبختانه از ابتدای شروع تحریم‌ها تا کنون حتی یک واحد تولیدی در استان زنجان بر اثر فشار تحریم‌ها تعطیل نشده است.
 
رحماني افزود: پیروزی‌های بزرگ در جبهه اقتصادی امروز، پاداش استقامت مردم، همدلی و همزبانی بین مسئولان و وحدت بین مردم و مسئولان بوده است.
 
وي اضافه كرد: میانگین صدور جواز تأسیس در کشور در هفت ماهه سال جاری ۱۶.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته که این شاخص در استان زنجان ۴۴ درصد افزایش یافته و خیلی بالاتر از میانگین کشوری است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: افزایش صدور جواز تأسیس نشان از بالا بودن علاقه‌مندی مردم به سرمایه‌گذاری است.
 
رحماني اظهار داشت: این شاخص در سال گذشته نیز ۱۷ درصد در کشور و ۲۷.۷ درصد در استان زنجان نسبت به سال 13۹۶ رشد داشته است.
 
وي ابراز کرد: میانگین شمار صدور پروانه‌های بهره‌برداری در هفت ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در کشور، هشت درصد و در استان زنجان ۲۳ درصد افزایش یافته است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: وجود ۳۱۵ طرح با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد در استان زنجان نشان می‌دهد که این استان، روند خوبی پیدا کرده است.
 
رحماني با اشاره به اجرای پروژه‌های عمرانی و ورزشی در استان‌های معدنی گفت: طبق هماهنگی با وزارت راه و شهرسازی مقرر شد در مناطق دارای معدن برای ایجاد و بازسازی راه‌ها و مسیرهای مواصلاتی کمک شود.
 
ایجاد شهرک صنعتی خارجی در زنجان پیگیری می‌شود
استاندار زنجان نيز در اين نشست گفت: نحوه ورود به موضوع ایجاد شهرک صنعتی تخصصی با سرمایه‌گذاری خارجی در زنجان، خوب نبوده و در گذشته، شخص مدیران استانی در این ارتباط مذاکره کرده‌اند، اما معتقدم این مهم باید از طریق وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری می‌شد که هم‌اکنون ادامه این روند را از طریق اين وزارتخانه پیگیری می‌کنیم.
 
فتح‌الله حقیقی با بیان این‌که فعالیت فرودگاه زنجان و دوخطه کردن راه‌ آهن زنجان ـ تهران از پیش‌ زمینه‌های توسعه است، اظهار داشت: پروژه دوخطه کردن راه آهن زنجان ـ تهران فعال بوده و در برخی خط‌ها تا ۸۰ درصد هم پیشرفت کرده، اما به دلیل بدهی ۲۰۰ میلیارد ریالی، روند کندی دارد.
 
وی افزود: در جریان سفر معاون اول رئیس جمهوری به استان زنجان، قول مساعد برای تأمین هزینه‌های این پروژه گرفته شده است.
 
استاندار زنجان اضافه کرد: برگزاری منظم و عملیاتی جلسات محوری مانند ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، منجر شده که این استان هم اکنون در بهبود فضای کسب و کار و امنیت سرمایه‌گذاری، رتبه سوم کشور را داشته باشد.
 
حقيقي یادآور شد: نرخ بیکاری این استان در تابستان سال جاری ۵.۲ درصد بود که از این حیث، رتبه سوم کشور را داشتیم.
 
وی اظهار داشت: نرخ رشد اقتصادی استان ۵۰.۲ درصد بوده و زنجان در اکثر شاخص‌ها جزو رتبه‌های برتر کشور قرار دارد.
 
استاندار زنجان با بیان این‌که حفظ واحدهای تولیدی که مورد تأکید مسئولان است در زنجان به آن توجه شده است، تصریح کرد: زنجان، گنجایش پذیرش بزرگترین سرمایه‌گذاری‌ها را دارد.
 
حقيقي آمارهای غیررسمی را آفتی برای کشور خواند و گفت: نباید اجازه داده شود تا هرکسی برای خودش آمار ارائه دهد و آمارها باید دقیق باشد و با آمارهای غیرواقعی نیز برخورد شود.
 
واحدهای تولیدی با ۲۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه در زنجان به بهره‌برداری می‌رسند
در ادامه اين نشست، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: چند واحد تولیدی با حداقل حجم سرمایه‌گذاری به میزان ۲۵۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال جاری برای تأمین نیازهای داخلی در این استان، افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسند.
 
ناصر فغفوری افزود: طرح توسعه فولاد ناب البرز آرش، طرح توسعه راشا کاسپین ایرانیان و بزرگترین واحد ذوب بخش خصوصی کشور از جمله این طرح‌هاست.
 
وی از پیگیری برای ایجاد اولین شهرک صنعتی سرمایه‌گذاری خارجی در ایران خبر داد و اضافه كرد: در این زمینه تفاهم‌های لازم با کشور ترکیه انجام شده و در صورت انعقاد نهایی قرارداد، شهرک مذکور در استان زنجان ایجاد خواهد شد.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان ادامه داد: هم‌اکنون ۱۲۰۰ پروانه بهره‌برداری با بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان حجم سرمایه‌گذاری و اشتغال بیش از ۴۲ هزار نفر در صنعت استان زنجان فعالیت دارند.
 
فغفوري يادآور شد: شمار جوازهای تأسیس و طرح توسعه در استان نیز ۱۸۳۴ جواز با پیش‌بینی ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه و اشتغال ۵۸ هزار نفر است.
 
وي تصریح کرد: در ابتدای سال 13۹۳ حجم سرمایه‌گذاری صنعتی این استان ۲۵۰۰ میلیارد تومان بود که با جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی در حال حاضر به بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان رسیده و در قیاس با سال 13۹۳ جهش قابل توجهی داشته است.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: از اردیبهشت 13۹۴ تا کنون در مجموع ۱۲۸ نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در اين استان تشکیل شده که ۴۹ مورد آن مربوط به سال جاری است.
 
فغفوری شمار مصوبات جلسات کارگروه در سال جاری را ۷۱۱ مورد خواند و اظهار داشت: ۵۸۶ مورد از مصوبات اجرایی شده و ۱۲۵ مورد در دست اجراست.
 
وی خاطرنشان کرد: تمام مصوبات سال‌های 13۹۴ تا 13۹۷ اجرایی شده و از مصوبات سال جاری نیز ۸۲ درصد اجرایی شده است.
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان یادآور شد: از اردیبهشت 13۹۶ تا کنون هیچ واحد تولیدی در استان زنجان تعطیل نشده است.
 
توجه به زیرساخت‌های صنعت ضروری است
يك نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی نیز توجه به زیرساخت‌های صنعت را ضروری خواند و گفت: فعالیت فرودگاه زنجان و تکمیل دوخطه کردن راه ‌آهن زنجان ـ تهران برای رونق تولید و صنعت استان مؤثر است، اما فرودگاه چندین بار تعطیل شده و پروژه خط آهن نیز متوقف مانده که نیازمند پیگیری هستند.
 
علی وقف‌چی با بیان این‌که در کنار توجه به رونق تولید و ایجاد اشتغال باید توجه جدی به بحث زیست‌ محیطی شود، اظهار داشت: آلودگی زنجانرود برای مردم، قابل تحمل نبوده و تعیین تکلیف پسماند روی به ارزش بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال سرمایه نیز به‌رغم پیگیری‌ها نهایی نشده است.
 
وی خاطرنشان کرد: برای بعضی از مناطق زنجان مانند زنجانرود و قره‌پشتلو، شهرک صنعتی تعریف نشده که توجه به این مهم ضروری است.
 
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی افزود: توجه نکردن به توسعه صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی سبب پراکندگی تولید شده است.
 
سهم معدن از تولید ناخالص داخلی، پایین است
نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ایران، یک درصد جمعیت و هفت درصد معادن دنیا را دارد، اما بهره‌وری و سهم کشور از GDP (تولید ناخالص داخلی)، پایین است.
 
سید مرتضی خاتمی با بیان این‌که معدن، یکی از پیشران‌های اقتصاد کشور در برنامه ششم توسعه تلقی شده است، خاطرنشان کرد: باید به سمت مالیات و ایجاد ارزش افزوده‌ای که در بخش معدن داریم، حرکت کنیم.
 
وی با اشاره به واگذاری کالسیمین اظهار داشت: این واگذاری ابهاماتی دارد که باید بررسی شود؛ ضمن این‌که به‌رغم دستورالعمل‌ها، بومی‌ گزینی به‌صورت صحیح اتفاق نمی‌افتد که نیازمند بررسی و پیگیری است.
 
نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تا زمانی که زیرساخت‌های زیست‌ محیطی در روستای مرصع (محل مشخص شده برای انتقال دائمی پسماندهای روی) فراهم نشود، انتقال پسماندها تأثیری ندارد و مسائل اجتماعی باید درنظر گرفته شود.
 
خاتمي با اشاره به متوقف ماندن شرکت پتروشیمی زنجان بيان كرد: این شرکت با ۱۰۰ هزار سهامدار، ۱۵ سال است که متوقف مانده و هیچ نظارتی به این موضوع نمی‌شود و هم‌اکنون ۱۰۰ میلیون یورو نیاز ارزی دارد.
 
نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان زنجان روز پنج‌شنبه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون وزير و مديرعامل سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، استاندار، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان، جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مديران دستگاه‌هاي اجرايي در محل شرکت ایران ترانسفو برگزار شد.

تاريخ: 1398/08/09  | ساعت: ١٥:٠٥ | شناسه: ٨١٣٦ | تعداد نمايش: 758


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 16

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 237743

  • بازديدکنندگان امروز : 7506

  • کل بازديدکنندگان : 8919993


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد