×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تأكيد كرد:

لزوم ترویج فرهنگ پدافند غیرعامل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور

همزمان با چهارمين روز هفته پدافند غیرعامل، آیین گشايش نخستین دوره آموزشی پدافند غیرعامل ویژه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران و شرکت‌های استانی تابعه با حضور رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

همزمان با چهارمين روز هفته پدافند غیرعامل، آیین گشايش نخستین دوره آموزشی پدافند غیرعامل ویژه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران و شرکت‌های استانی تابعه با حضور رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران، در آیین گشايش نخستین دوره آموزشی پدافند غیرعامل كه عصر روز شنبه به‌صورت حضوري و ويدئو كنفرانسي براي مديران و كاركنان سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران و شرکت‌های استانی تابعه برگزار شد، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح اهداف برگزاری اين دوره آموزشي، بر لزوم ترویج فرهنگ پدافند غیرعامل در شهرک‌ها و نواحی صنعتی كشور تأکید کرد.
 
محسن صالحی‌نیا اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب درخصوص اهمیت پدافند غیرعامل فرموده‌اند که پدافند غیرعامل یک اصل برای همیشه است و نباید متوقف شود.
 
وي افزود: بر همین اساس، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران سه هدف عمده را براي خود ترسیم کرده است، كه اولین هدف آن، استمرار فعاليت‌هاي زیربنایی و زیرساختی برای استفاده از ظرفيت‌های تولیدی کشور با رويكرد پدافندي است.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه کرد: تداوم ارائه خدمات و تسهیل اداره امور شهرک‌ها و نواحی صنعتی، دومین هدف اين سازمان برای كاربست پدافند غیرعامل و برگزاری دوره‌هاي آموزشي مرتبط با آن است.
 
صالحي‌نيا ادامه داد: سومین هدف سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از توجه ويژه به پدافند غیرعامل، کاستن آسیب‌هاي احتمالي به تجهیزات و تأسيسات موجود در شهرک‌ها و نواحی صنعتی است.
 
وی با بیان این‌که تلاش داریم برنامه‌های مشترکي را با سازمان پدافند غیرعامل به‌ویژه در بخش آموزش اجرا و افزایش دهیم، گفت: آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های پدافند غیرعامل در دستور کار شركت شهرک‌های صنعتی سراسر كشور چه در بخش سخت‌افزاری و چه در بخش نرم‌افزاری قرار دارد.
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که انجام مطالعات تخصصی در مناطق صنعتی حساس را با جدیت دنبال می‌کنیم، تصريح كرد: رزمایش شرایط اضطرار با رویکرد پدافند غیرعامل را به‌طور سالیانه در دستور کار خود قرار داده و برگزار خواهيم کرد.
 
صالحي‌نيا با اشاره به سطح‌بندی شهرک‌ها و نواحی صنعتی بر اساس دستورالعمل سازمان پدافند غیرعامل خاطرنشان كرد: یکی از این سطوح، پیاده‌سازی برنامه‌های مدنظرمان است که در برخی موضوعات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار و در برخی موارد نیز کم اهمیت‌تر است.
 
وي افزود: توانسته‌ایم هدف‌های صنعتی حساس و حیاتی خود را شناسایی و فهرست‌بندی کنیم تا مراکزی را که دارای ریسک بالاتری هستند، بر اساس ابلاغیه‌های سازمان پدافند غیرعامل به هدف‌ برنامه‌ريزي شده‌شان برسانیم.
 
رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در پايان اضافه كرد: سعی کرده‌ایم فرهنگ پدافند غیرعامل را در بين مديران و كاركنان اين سازمان در سطح كشور ترویج دهیم تا آمادگی لازم برای پیشگیری و مقابله با تهدیدهایی که زیرساخت‌های حوزه صنعت و فنآوری با آن مواجه هستند را به‌دست آوریم.
 
پدافند غیرعامل به یک موضوع نهادینه در صنعت تبدیل شده است
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور نيز در اين نشست با اشاره به این‌که پدافند غیرعامل به یک موضوع نهادینه در صنعت تبدیل شده است، تأکید کرد: تمامي شهرک‌های صنعتی كشور باید طرح‌های واکنش اضطراری به بحران داشته باشند.
 
غلامرضا جلالي گفت: در حوزه HSE، بیشتر، الزامات ایمنی درنظر گرفته می‌شود، اما پدافند غیرعامل، ضمن درنظر گرفتن ایمنی، به ‌دنبال امنیت زیرساخت‌ها در برابر تهدیدات خارجی نیز هست.
 
وي افزود: در واقع ما سه سطح ایمنی، امنیتي و دفاعي داریم و پدافند غیرعامل، در دو لایه آخر متمرکز است.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان این‌که در توسعه طرح‌های کلان کشور باید الزامات دفاعی مدنظر باشد، اضافه کرد: تهدیدات درحال تغییر ماهیت هستند و وارد حوزه‌های نرم و سایبری شده‌اند.
 
جلالی با بیان این‌که در برخی تجهیزات وارداتی، امکان کاشت ایمپلنت‌‎های جاسوسی وجود دارد، متذکر شد: بنابراین با وجود چنین تهدیداتی ضرورت دارد که در این حوزه‌های حساس به سمت بومی‌ سازی حرکت کنیم.
 
وی خاطرنشان کرد: هوشمند سازی زیرساخت‌ها در کنار فرصت می‌تواند تهدیدزا نیز باشد، چون مرزبانی از سیستم‌ها باید در فضای سایبری انجام شود و این کار را سخت و دشوار می‌کند.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پایان با تأکید بر این‌که به یاد داشته باشیم آمریکایی‌ها در شرایط جنگ سایبری به‎ دنبال حمله سایبری به زیرساخت‌های حیاتی ما هستند، اظهار داشت: به جهت اهمیت زیرساختی، تمامي شهرک‌های صنعتی باید طرح‌های واکنش اضطراری به بحران داشته باشند.
 
در ابتداي اين نشست، معاون فني سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به ارائه گزارشي از اقدامات انجام شده و در دست برنامه‌ريزي براي اجراي اصول و الزامات پدافند غیرعامل در سطح شهرك‌ها و نواحي صنعتي كشور پرداخت.
 
شايان ذكر است، بر اساس تفاهم ‌نامه همکاری بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران و سازمان پدافند غیرعامل كشور كه در اسفند سال گذشته به امضاء رسید، بر آموزش اصول و ملاحظات پدافند غيرعامل در طرح‌هاي موجود و توسعه‌اي، آموزش عمومي و تخصصي براي آشنايي مديران و كاركنان سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و همكاري در رعايت اصول پدافند غيرعامل در شهرك‌ها و نواحي صنعتي سراسر كشور تأكيد شده است.
 
طرفين اين تفاهم نامه همچنين متعهد شدند در زمينه اجراي برنامه سالانه پدافند غيرعامل، امداد و نجات، آموزش و افزايش آمادگي در راستاي مقابله و واكنش سريع در مواقع اضطراري و شرايط بحران، جذب اعتبارات لازم و تحقق اهداف مشترك براي ارتقاء ايمني واحدهاي صنعتي، برگزاري رزمايش و آموزش پدافند غيرعامل در سطوح مختلف مديران و كاركنان سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، شركت‌هاي استاني تابعه و واحدهاي صنعتي مستقر در شهرك‌ها و نواحي صنعتي همكاري‌هاي مشترك داشته باشند.
 
سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران و شركت‌هاي استاني تابعه آن هم‌اینک با دارا بودن 498 شهرک و 318 ناحیه صنعتی و 3 منطقه ويژه اقتصادي درحال بهره‌برداری، 65 شهرک و ناحیه صنعتی تخصصي، 6 شهرک فنآوری، 37 مرکز خدمات فنآوری و کسب و کار، 2 مجتمع فنآوري اطلاعات و خدمات نرم‌افزاري، 80 هزار و 53 قرارداد منعقده و بهره‌برداری از 44 هزار و 432 واحد صنعتی و 2 هزار و 993 واحد كارگاهي، موجبات اشتغال مستقیم 897 هزار و 572 نفر را در سراسر كشور فراهم نموده است.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1398/08/11  | ساعت: ١٦:١٩ | شناسه: ٨١٥٨ | تعداد نمايش: 483


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 15

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 237740

  • بازديدکنندگان امروز : 7288

  • کل بازديدکنندگان : 8919775


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد