×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

وزير نفت در بازديد از شرکت توربوکمپرسور نفت در شهرك صنعتي شمس آباد تأكيد كرد:

حمایت از سازندگان داخلی با ایجاد بازار کار

بیژن زنگنه در جريان بازدید از شرکت توربوکمپرسور نفت (OTC) در شهرك صنعتي شمس آباد تهران اظهار داشت: این شرکت در سال ۱۳۷۹ تأسیس شد و از برکاتی است که جمهوری اسلامی ایران به آن دست یافته و برای کشور و بخش صنعت نفت و گاز بسیار مهم بوده است.

وزیر نفت بهترین حمایت از شرکت‌ها و سازندگان داخلی را فراهم کردن بازار کار برای آن‌ها عنوان کرد و گفت: برای ایجاد اشتغال نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، بیژن زنگنه روز دوشنبه در جريان بازدید از شرکت توربوکمپرسور نفت (OTC) در شهرك صنعتي شمس آباد تهران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این شرکت در سال ۱۳۷۹ تأسیس شد و از برکاتی است که جمهوری اسلامی ایران به آن دست یافته و برای کشور و بخش صنعت نفت و گاز بسیار مهم بوده است.
 
وی با بیان این‌که توربین و کمپرسور قلب صنعت نفت است، افزود: هم‌اکنون بیش از نیمی از گاز کشور با کمپرسورها و توربین‌هایی منتقل می‌شود که این شرکت (OTC) ساخته است. خوشبختانه در این سال‌ها هم توانسته بخش اصلی توربین را که پیچیده‌ترین بخش آن به‌شمار می‌آید و تعداد سازندگان آن نیز محدود است، بسازد.
 
وزیر نفت درباره این‌که چه مقدار از نیاز کشور در این بخش تأمین شده است، اضافه كرد: در بخش ساخت توربین‌های ٢٥ مگاواتی داخلی‌ سازی صورت گرفته است.
 
زنگنه با بیان این‌که استاندارد توربین ٢٥ مگاواتی در سال 1379 انجام شد، ادامه داد: دلیل این تصمیم این بود كه از تنوع بسیار زیاد در حجم توربین‌ها جلوگیری کنیم تا هنگام تعمیر و نگهداری توربین‌ها دچار مشکل نشویم.
 
وی خاطرنشان كرد: هم‌اکنون نیز نزدیک ٢٠٠ توربین و کمپرسور از این نوع در کشور تولید و استفاده شده است و شرکت OTC در این مجموعه درحال همکاری است.
 
واگذاری ۳.۶ میلیارد یورو پروژه به OTC
وزیر نفت با اشاره به این‌که از همان ابتدای تأسیس شرکت OTC نیز اصل بر این بود تا جای ممکن از ظرفیت‌های موجود سخت‌افزاری کشور استفاده و در بخش‌هایی سرمایه‌گذاری شود که حلقه‌های مفقوده وجود دارد، تصریح کرد: تا کنون نزدیک ٣.٦ میلیارد یورو به این شرکت پروژه واگذار شده است که همگی تحویل شده‌اند و نزدیک به ٢٠٠ میلیون یورو نیز از سوی این شرکت سرمایه‌گذاری شده است. این مجموعه در شهرک صنعتی شمس‌ آباد و استان‌های یزد و قزوین فعالیت دارد؛ ضمن این‌که در شاهرود نیز شرکتی دانش‌ بنیان با OTC همکاری می‌کند.
 
زنگنه با بیان این‌که نزدیک به ١٠ هزار نفر در زنجیره گروه OTC فعالیت می‌کنند، درباره کیفیت تولیدات این شرکت گفت: از همکاران نفتی، چه آن‌ها که در پالایشگاه‌های گاز و چه در خطوط انتقال گاز فعالیت می‌کنند و درباره کیفیت اجرای پروژه‌ها بسیار سخت‌گیر هستند، در مورد کیفیت اجرای کار این شرکت جویا شدم؛ هیچ‌کدام‌ از کیفیت ساخت توربین‌ها و توربو کمپرسورها ناراضی نبودند.
 
انتقال صحیح فنآوری از سوی زیمنس
وي OTC را یکی از نمونه‌هایی دانست که انتقال فنآوری در آن اتفاق افتاده است و افزود: زیمنس ابتدا شریک OTC در اجرای پروژه‌ها بود. از نظر من هم باید در این باره انصاف داشت، زیرا زیمنس انتقال فنآوری را به‌خوبی انجام داد و آموزش‌های خوبی به نیروهای OTC داد؛ گرچه زیمنس در دوران تحریم نیامد و این موضوع همت متخصصان و فنآوران OTC را بیشتر کرد و سبب شد خودشان بتوانند توربین‌ها و توربوکمپرسورها را طراحی کنند و بسازند.
 
وزیر نفت ادامه داد: به گفته مدیران OTC، پس از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و بازگشت زیمنس به ایران و ارزیابی دوباره این شرکت، همه کارهای انجام‌ شده آن را تأیید و اذعان کرد OTC در کلاس جهانی کار کرده است.
 
OTC یک برند است
زنگنه درباره امکان صادرات کالاهای OTC با اشاره به این‌که چنین امکانی در این شرکت وجود دارد، اضافه كرد: از نظر من OTC  برند است، زیرا شرکتی است که بیش از ٢٠٠ توربین و کمپرسور ساخته است و شبکه گاز و پالایشگاهی ما نیز از تجهیزات آن که هرکدام بیش از ٣٠ تا ٤٠ هزار ساعت کار کرده، استفاده می‌کنند و این تجهیزات مطلوب، موفق و قابل ارزیابی هم بوده است.
 
وی با بیان این‌که در نشست امروز پیشنهاد فعالیت در زمینه‌های جدید را به مدیران OTC ارائه دادیم، بيان كرد: ساخت پمپ‌های درون‌ چاهی، کمپرسورهای جمع‌آوری گازهای ارسالی به مشعل، کمپرسورهای مینی LNG و کمپرسورهای فشارافزایی سکوها (قرار بود توتال انجام دهد و به دلیل تحریم‌ها متوقف شد) را به آن‌ها توصیه کردم. البته به شرکت نفت و گاز پارس به‌عنوان کارفرما نیز پیش از این گفته بودم روی این مسأله کار کنند و کمپرسورهای فشارافزا را در ایران بسازند.
 
وزیر نفت اظهار داشت: آینده OTC را همچون گذشته آن درخشان می‌بینم و انشاءالله با توجه به همت جوانان فعال در این شرکت و مدیرانی جوان با میانگین سنی ٤٤ سال، آینده درخشانی پیش روی این شرکت مشاهده می‌شود.
 
وی OTC را جزو افتخارهای جمهوری اسلامی دانست و تصریح کرد: خدا را شکر می‌کنم چنین نهادهایی در کشور داریم که برای عزت و سربلندی ایران کار می‌کنند.
 
ترکیه طبق قرارداد عمل می‌کند
وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره خبرهای اعلام‌ شده درباره کاهش صادرات گاز ایران به ترکیه یادآور شد: این کشور در تابستان و فصل گرم گاز کمتری دریافت می‌کند و در فصل سرد هم طبق قرارداد می‌تواند گاز بیشتری دریافت کند و این کار را نیز انجام می‌دهد.
 
زنگنه در پاسخ به این پرسش که حمایت عملی وزارت نفت از شرکت‌های داخلی به چه نحوی است، ادامه داد: بهترین حمایتی که ما می‌توانیم از این شرکت‌ها داشته باشیم، سفارش کار است. ما کار با OTC را با واگذاری ساخت ٥٠ توربین و کمپرسور ٢٥ مگاواتی در سال 1379 آغاز کردیم و این کار ادامه یافت و هم‌اکنون نیز عمده ساخت توربوکمپرسورهای گاز در پارس جنوبی به این شرکت واگذار شده است؛ ضمن این‌که این شرکت خواستار مشارکت در صنعت پتروشیمی است که ما هم حمایت می‌کنیم.
 
تداوم عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی در بورس
وي به پرسشی درباره دلیل توقف یا تأخیر عرضه نفت در بورس این‌گونه پاسخ داد: نه تأخیری رخ داده و نه توقفی بوده است؛ ما نفت‌خام و میعانات گازی و نیز فرآورده‌های نفتی را در رینگ صادراتی بورس انرژی عرضه کردیم.
 
وزیر نفت افزود: در رینگ صادراتی بورس انرژی در بخش فرآورده‌های نفتی بیش از آن‌چه فکر می‌کردیم موفق بودیم. هم تقاضا بسیار خوب بود و هم قیمت‌ها بسیار بهتر از قیمت‌هایی بود که خارج از بورس داشتیم، اما در بخش نفت خام، به آن شکل موفق نبودیم و دلیل آن هم تفاوت ماهیت فرآورده و نفت خام است.
 
زنگنه ادامه داد: فعالان ایرانی هم‌اکنون با ظرفیت‌های موجود خود با احجام کوچک‌تر صادراتی آشناتر هستند؛ با این حال ما عرضه (نفت خام و میعانات گازی) را ادامه می‌دهیم و سعی می‌کنیم مشکلاتی را که می‌گویند، حل کنیم.
 
هرچه تلاش می‌شود، قیمت نفت بالاتر نمی‌رود
وي درباره وضع بازار نفت با توجه به بازگشت تولید شرکت سعودی آرامکو و عرضه سهامش نیز اظهار داشت: بازار همان‌طور است. قیمت نفت در بازار در محدوده ۶۰ دلار برای هر بشکه در نوسان است و با وجود تلاش‌ها برای افزایش قیمت نفت، قیمت این کالا از ۶۰ دلار بالاتر نمی‌رود و در همین سطوح باقی می‌ماند.
 
وزیر نفت درباره احتمال تمدید توافق کاهش تولید در نشست پنجم دسامبر (14 آذر) وزیران نفت و انرژی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین هم بيان کرد: بحث‌هایی درباره کاهش بیشتر تولید نفت در نشست پیش‌ رو مطرح است.
 
زنگنه درباره خواسته برزیل برای پیوستن به اوپک پاسخ داد: برای پیوستن برزیل به اوپک مشکلی ندارم، اما دیگر با پیوستن تولید کنندگان کوچک به اوپک موافقت نمی‌کنم.
 
وی در واکنش به انتشار خبرهای مثبت مبنی بر نزدیکی ایران و عربستان و تأثیر آن بر بازار نفت گفت: این موضوع فعلاً جنبه روانی دارد و تأثیری بر بازار نفت ندارد.
 
عمده مشکل کمبود بنزین سوپر حل شده است
وزير نفت درباره کمبود بنزین سوپر هم گفت: در تأمین بنزین سوپر چند روزی به دلیل تعمیرات و نگهداری در پالایشگاه نفت امام خمینی(ره) شازند و مشکلی دیگر، مقداری کمبود داشتیم که تأکید کردم حتماً تأمین شود؛ البته به من گفته‌اند مشکل عمده این موضوع حل شده است.
 
زنگنه درباره تأمین مالی طرح فراگیر پالایشی سیراف نيز خاطرنشان كرد: بخش مالی این طرح برای دریافت وام با کمک بانک مرکزی و بانک‌های عامل تقریباً نهایی شده، به‌طوری که ما بتوانیم برای این شرکت‌ها نزدیک به ٢٠ هزار میلیارد تومان از بانک‎ها وام بگیریم و محل تأمین منابع ارزی آن هم مشخص شده است.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1398/08/13  | ساعت: ١٤:١٢ | شناسه: ٨١٩٦ | تعداد نمايش: 492


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 14

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 237741

  • بازديدکنندگان امروز : 7346

  • کل بازديدکنندگان : 8919833


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد