×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

یک کارشناس بازار سرمایه:

سهام‌ بنیادی صنایع کوچک، بازدهی بیشتری دارند

حمید فهیمی گفت: در نگاه مثبت، اصلاح ساختار سرمایه و بهبود نسبت‌های مالی، افزایش توان تأمین مالی شرکت، افزایش شفافیت و مشخص شدن ارزش جایگزینی شرکت، از جمله مزایای افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها خواهد بود.

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به مواردی چون عدم همگن بودن شرکت‌ها در صنایع بزرگ و مشکلات آن‌ها در زمینه تولید، به نظر می‌رسد بازدهی سهم‌های بنیادی حاضر در صنایع کوچک بیشتر از سهم‌های بنیادی صنایع بزرگ خواهد بود.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، حمید فهیمی با اشاره  به تجدید ارزیابی دارایی‌ شرکت‌ها اظهار داشت: تجدید ارزیابی دارایی‌های یک شرکت از دو بعد منفی و مثبت قابل بررسی است. در نگاه منفی، تجدید ارزیابی دارایی‌ها و انتقال مازاد آن به حساب سرمایه شرکت که یک عملیات حسابداری است، نه تنها تأثیری بر درآمدهای آتی شرکت و ارزش ذاتی سهام آن نخواهد گذاشت، بلکه به سبب افزایش هزینه استهلاک (به‌غیر از زمین) در سال‌های آتی موجب کاهش سودآوری نیز خواهد شد.
 
وی افزود: اما در نگاه مثبت، اصلاح ساختار سرمایه و بهبود نسبت‌های مالی، افزایش توان تأمین مالی شرکت، افزایش شفافیت و مشخص شدن ارزش جایگزینی شرکت، از جمله مزایای افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها خواهد بود.
 
این کارشناس بازار سرمایه درخصوص تأثیر این فرآیند بر روند قیمتی سهام اضافه کرد: در ابتدای انتشار اخبار افزایش سرمایه شرکت‌ها، بعد مثبت تجدید ارزیابی دارایی‌ها و انتقال مازاد آن به حساب سرمایه موجب افزایش قیمت سهم شده و پس از فروکش کردن هیجانات، بعد منفی آن مشخص می‌شود و قیمت سهم خود را با واقعیت‌های مالی و عملیاتی شرکت تطبیق داده و پس از طی کردن یک روند نزولی متعادل خواهد شد، به گونه‌ای که در مجموع قیمت سهم در حالت تعادلی جدید، به دلایلی همچون جبران تورم و حفظ ارزش پول، بالاتر از قیمت قبل از تجدید ارزیابی خواهد بود.
 
فهیمی ادامه داد: بنابراین و بر اساس تجربیات سال گذشته، به‌نظر می‌رسد که بازار سرمایه در ماه‌های باقی مانده تا پایان سال و شروع فرآیند افزایش سرمایه شرکت‌ها از این محل، روزهای خوبی درپیش خواهد داشت.
 
وي بورس را بازاری آینده نگر عنوان کرد و گفت: آن‌چه که در این بازار مبنای ارزش گذاری سهام قرار می‌گیرد، اطلاعات مربوط به آینده شرکت خواهد بود. در چند ماه اخیر، ارزش معاملات در بازارهای بورس و فرابورس در پایین‌ترین سطح خود ۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده است، لذا سرمایه گذاران سرمایه خود را وارد یک دارایی یا بازار نخواهند کرد، مگر این‌که انتظار کسب بازدهی بیشتری از آن نسبت به سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری جایگزین داشته باشند. در چنین شرایطی و با درنظر گرفتن بازارهای موازی مانند مسکن، طلا و ارز و مقایسه ارزش ذاتی سهم‌های بنیادی با ارزش بازاری آن‌ها، سرمایه‌گذاری در سهم‌های بنیادی امکان کسب بازدهی بیشتر از بازارهای موازی را برای سرمایه گذاران فراهم خواهد کرد.
 
این کارشناس بازار سرمایه، درخصوص مهمترین نکات و ملاحظات برای حفظ سرمایه فعالان بازار سرمایه بیان کرد: بازار سرمایه بازاری تخصصی با ماهیت سرمایه‌‌گذاری بلند مدت است که آشنایی با صنایع مختلف، عوامل اثرگذار بر فعالیت شرکت‌ها، برآورد قیمت سهام و انبوهی از پیش نیازهای دیگر از مهارت‌های اولیه برای بقاء در این بازار است. یکی از مهمترین آفت‌های این بازار، تصمیم‌گیری هیجانی افراد بر اساس شایعات شده که این واکنش‌ها نه تنها در افراد تازه وارد، بلکه گاهی در حرفه‌ای‌های بازار نیز دیده می‌شود و نتیجه قطعی این‌گونه رفتارها، کاهش ارزش سرمایه خواهد بود.
 
فهیمی افزود: شناخت و ارزیابی سهام ارزشمند بر اساس تحلیل‌های صحیح و منطقی و به‌دور از هیجانات، سهامداران را در بلند مدت به سود خواهد رساند؛ هرچند که ممکن است در کوتاه مدت باعث کاهش ارزش سرمایه شود. بهره‌گیری از تخصص مشاوران سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبد گردان‌ها می‌تواند مانع بروز چنین رفتاری شود.
 
وي خاطرنشان کرد: هرچند که بسیار محتمل است بازار سرمایه در نیمه دوم سال بازدهی کمتری را نسبت به نیمه اول برای سهامداران ایجاد کند، اما در مقایسه با سایر بازارها، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بنیادی که رشد اندکی داشته و از بازار جا مانده‌اند، بازدهی بیشتری را نصیب سهامداران خواهد کرد. این‌گونه سهم‌ها در تمامی صنایع بزرگ و کوچک وجود دارند و فارغ از ورود جریان نقدینگی به صنعتی خاص، قیمت‌شان رشد خواهد کرد. با توجه به مواردی چون عدم همگن بودن شرکت‌ها در صنایع بزرگ و مشکلات آن‌ها در زمینه تولید، به‌نظر می‌رسد بازدهی سهم‌های بنیادی حاضر در صنایع کوچک بیشتر از سهم‌های بنیادی صنایع بزرگ خواهند بود.

تاريخ: 1398/08/27  | ساعت: ١٥:٢١ | شناسه: ٨٣٣٥ | تعداد نمايش: 592


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 8

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 231932

  • بازديدکنندگان امروز : 9905

  • کل بازديدکنندگان : 8513079


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد