×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ممسنی اعلام كرد:

تأمين 70 درصد كسري وثيقه واحدهاي صنعتي توسط صندوق ضمانت سرمايه گذاري صنايع كوچك

محسن صالحی‌نیا با حضور در شهرستان‌های ممسنی و رستم، از شهرک صنعتی نورآباد و ناحیه صنعتی رستم بازدید و در گفت و گو با صنعتگران و فعالان اقتصادی این مناطق، از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات آن ها قرار گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در شهرستان‌های ممسنی و رستم، از شهرک صنعتی نورآباد و ناحیه صنعتی رستم بازدید و در گفت و گو با صنعتگران و فعالان اقتصادی این مناطق، از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات آن ها قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، محسن صالحی‌نیا روز چهار‌شنبه در نشست کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد كه در فرمانداري شهرستان ممسنی برگزار شد، بر اهتمام سازمان متبوع خود به منظور حمايت از رونق توليد و ايجاد اشتغال پايدار در بخش صنعت تأكيد كرد و گفت: در اين زمينه از تمام ظرفيت‌هاي قانوني براي حمايت از واحدهاي صنعتي درحال فعاليت و نيز راه‌اندازي واحدهاي صنعتي راكد استفاده خواهيم كرد.

وی با اشاره به بازديد از برخي واحدهاي تولیدی در شهرک صنعتی نورآباد افزود: يكي از خواسته‌هاي  واحدهاي صنعتي، بخشودگي جرائم ديركرد قراردادهاي خود است كه در اين زمينه بخشي از جرائم تقسيط خواهد شد و موضوع بخشودگي بخشي از جرائم نیز با توجه به اين‌كه در منطقه محروم قرار دارند، در هيأت مديره اين سازمان مطرح و انشاءالله با نظر مساعد وزير صنعت، معدن و تجارت، مصوب می‌شود.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنين بر تعيين تكليف جرائم تسهيلات معوق واحدهاي صنعتي در كارگروه استاني تسهيل و رفع موانع توليد تأكيد و اضافه كرد: در اين زمينه فرمانداري شهرستان، موارد را به كارگروه استاني ارجاع خواهد داد.

صالحی‌نیا در ادامه از انعقاد تفاهم نامه ميان بانك صنعت و معدن و سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران براي ارائه تسهيلات حمايتي به واحدهاي صنعتي و توليدي خبر داد و گفت: برخي از واحدهاي صنعتي متقاضي تسهيلات بانكي در قالب اين تفاهم نامه برای دريافت تسهيلات حمايتي، به بانك صنعت و معدن معرفي مي‌شوند.

وی با بيان اين‌كه برخي واحدهاي صنعتي براي دريافت تسهيلات بانكي داراي مشكل كمبود وثيقه هستند، از حمايت‌هاي ويژه صندوق ضمانت سرمايه‌گذاري صنايع كوچك براي تأمين كسري وثيقه واحدهاي صنعتی خبر داد و خاطرنشان کرد: اين صندوق براي جبران كسري وثيقه 70 درصد از مبلغ تسهيلات، تا سقف 30 ميليارد ريال ضمانت نامه صادر مي‌كند و در اين زمينه پرونده واحدهاي صنعتي كه از اين شهرستان به صندوق معرفي شوند، در اولويت قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار اميدواري كرد با حمايت از اين واحدهاي صنعتي، شاهد تسریع در رونق توليد و اشتغال پایدار در شهرك صنعتي نورآباد باشيم.

صالحی‌نیا همچنین از اختصاص مشوق‌های ویژه سرمایه‌گذاری برای برخی شهرک‌ها و نواحی صنعتی مناطق محروم و کمتر توسعه یافته خبر داد و افزود: سرمایه‌گذاران در ناحیه صنعتی رستم نیز از این مشوق‌ها بهره‌مند می‌شوند.

وی اضافه کرد: در راستای تحقق رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار، تا سقف ۵۰ درصد مشوق در واگذاری زمین برای سرمایه‌گذاران اختصاص می‌یابد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بر تکمیل زیرساخت‌ها در ناحیه صنعتی رستم نيز تأکید کرد و گفت: به منظور ترغیب سرمایه‌گذاران و ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاری‌های جدید، توسعه و تکمیل زیرساخت‌های این ناحیه صنعتی در اولویت قرار می‌گیرد و در این زمینه ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات این سازمان، اختصاص می‌یابد و از محل اعتبارات استاني نيز طرح روسازي و آسفالت جاده ورودي انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس نيز در اين نشست بر رفع موانع و مشكلات واحدهاي صنعتي و فعال كردن ظرفيت خالي اين واحدها و واحدهاي راكد در راستاي تحقق رونق توليد تأكيد كرد و گفت: در زمينه فعال سازي واحدهاي راكد در شهرك صنعتي نورآباد تلاش‌هاي مؤثري انجام شده و امسال 4 واحد به چرخه توليد بازگشته‌اند.

احد فتوحی اظهار داشت: تا پايان امسال نيز 3 واحد راكد ديگر در اين شهرك صنعتي به چرخه توليد بازمي‌گردند.

وی همچنين بر برنامه‌ريزي به منظور فعال كردن واحدهاي توليدي راكد در اين شهرك صنعتي تأكيد كرد و افزود: در اين زمينه طرح كلينيك صنعت با هدف عارضه يابي واحدهاي صنعتي و ارائه راهكار به منظور فعال كردن آن‌ها در سال گذشته انجام شد كه بايد از نتايج حاصل از اين طرح در رفع مشكلات واحدهاي صنعتي و فعال كردن آن‌ها استفاده شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس اضافه كرد: زیرساخت‌های مناسبی در قالب شهرك صنعتي نور آباد ممسني برای استقرار واحدهای توليدي و ایجاد اشتغال فراهم شده که باید از این ظرفیت‌ها استفاده بهینه‌ای انجام شود.

فتوحي با اشاره به اين‌كه در شهرك صنعتي نور آباد با مساحت 37.5 هكتار، تمامي زيرساخت‌ها نظير آب، برق، گاز، مخابرات و تصفيه‌خانه فاضلاب ايجاد شده است، ادامه داد: تا كنون 42 قرارداد سرمايه‌گذاري با متقاضيان در اين شهرك صنعتي منعقد شده كه از اين تعداد 23 واحد موفق به دريافت پروانه بهره‌برداري شده‌اند.

وی در ادامه از جذب 11 سرمايه‌گذار در ناحيه صنعتي رستم خبر داد و خاطرنشان کرد: با تكميل زيرساخت‌ها اين روند شتاب خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس همچنین ضمن تأكيد بر لزوم اصلاح رده بندي زيست محيطي اين ناحيه صنعتي با هدف استقرار گستره وسيعي از صنايع اعلام كرد: در اين زمينه مذاكراتي با اداره كل حفاظت محيط زيست انجام و اميدواريم كه در اين زمينه مساعدت لازم انجام شود.

فتوحي تصریح کرد: در ناحیه صنعتی رستم با مساحت ۲۶ هکتار، ظرفیت استقرار ۸۵ واحد صنعتی با پیش‌بینی ایجاد اشتغال برای ۴۲۵ نفر، در حال حاضر 11 قرارداد سرمایه‌گذاری با متقاضیان منعقد شده و در قالب اين قراردادها 5 هكتار زمين نيز واگذار شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت را در سفر به استان فارس، دو تن از اعضاي هيأت مديره، معاون توسعه مديريت، منابع و امور استان‌ها و مشاور و مدير حوزه مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتی ایران، نماينده مردم ممسني و رستم در مجلس شوراي اسلامي، معاون هماهنگي امور اقتصادي استانداری، معاون امور صنايع سازمان صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی و شماري از مديران دستگاه‌هاي اجرايي این استان همراهی می‌کردند.