×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در سمیرم عنوان کرد:

رویکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت، تسهیل شرایط صنعتگران در مناطق کمتر توسعه یافته است

محسن صالحی نیا با حضور در شهرستان سمیرم از شهرک ها و نواحی صنعتی سمیرم، هست و پادنا بازدید و در گفت و گو با صنعتگران و فعالان اقتصادی این مناطق، از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات آن ها قرار گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در شهرستان سمیرم از شهرک ها و نواحی صنعتی سمیرم، هست و پادنا بازدید و در گفت و گو با صنعتگران و فعالان اقتصادی این مناطق، از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات آن ها قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، محسن صالحی‌نیا روز پنج‌شنبه در نشست با صنعتگران و فعالان اقتصادی در فرمانداری شهرستان سمیرم، از اختصاص ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های صنعتی این شهرستان در راستای رونق تولید خبر داد.

وی اظهار داشت: این اعتبار به منظور توسعه زیرساخت‌های صنعتی، به ویژه در شهرک‌ها و نواحی صنعتی موجود و جدید هزینه خواهد شد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بیان کرد: افزون بر نیمی از این اعتبار برای ساخت و ساز و تکمیل زیرساخت‌های منطقه صنعتی بخش پادنای بزرگ سمیرم اختصاص می‌یابد.

صالحی نیا یادآور شد: مراحل نخست عملیات ساخت منطقه صنعتی پادنای سمیرم آغاز و در شورای برنامه‌ریزی استان اصفهان نیز مجوزهای لازم برای فعالیت آن صادر شده است.

وی با اشاره به تکمیل بخش زیادی از این منطقه صنعتی در پنج ماه آینده افزود: ۱۲ واحد صنعتی در این محل استقرار خواهند یافت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اولویت این وزارتخانه را آماده کردن زیرساخت‌ها عنوان کرد و از مدیران شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان خواست تا شهرستان سمیرم را در تأمین زیرساخت‌ها و امکانات مورد نیاز، ویژه ببینند.

صالحی نیا دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رویکرد این وزارتخانه برای تسهیل شرایط صنعتگران در مناطق کمتر توسعه یافته را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: سمیرم شهرستانی کشاورزی و گردشگری است و صنایع مستقر در این منطقه نیز باید در این بخش‌ها فعال شوند.

وی در ادامه یادآور شد: احیاء یک ‌هزار و ۳۰۰ واحد تولیدی برای سال‌ جاری پیش‌بینی شده که به عنوان یکی از هفت برنامه محوری وزارت صنعت، معدن و تجارت بخش قابل توجهی از آن محقق شده است.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران خاطرنشان کرد: ۹۵ درصد واحدهای فعال در شهرک‌های صنعتی، بنگاه های کوچک و متوسط هستند و این سازمان به عنوان مجموعه‌ای تخصصی، به-صورت ویژه در قالب برنامه‌ها و افزایش توانمندی کیفی‌سازی از آن ها حمایت می‌کند.

توسعه صنعت در سمیرم نیازمند حمایت مسئولان استانی است
نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست از مدیران ارشد استان اصفهان خواست شهرستان بدون صنعت سمیرم را به صورت ویژه کمک کنند.

اصغر سلیمی اظهار داشت: ایجاد صنایع مختلف در شهرستان سمیرم بر اساس ظرفیت‌های موجود و به تأکید کارشناسان و مسئولان امر ضروری است که تحقق این مهم نیازمند توجه ویژه نهادهای مربوطه استانی است.

وی افزود: ضریب نفود و فعالیت واحدهای صنعتی در استان اصفهان ۴۶ درصد اما در سمیرم زیر ۶ درصد است.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: وجود ۲ شهرک و ناحیه صنعتی در مرکز شهرستان با صنایع محدود و به طور عمده مرتبط با بخش کشاورزی یا صنعت ساختمان کافی نیست و توسعه زیرساخت های سایر بخش های صنعتی در این خطه ضروری است.

سلیمی با تأکید بر این که اگر زیرساخت‌های روزآمد صنعتی در سمیرم آماده شود، سرمایه گذار هم استقبال خواهد کرد، خاطرنشان کرد: به زودی مدیران ارشد هولدینگ خلیج فارس از منطقه سمیرم دیدن خواهند کرد که امیدواریم شاهد سرمایه‌گذاری این شرکت بزرگ در سمیرم باشیم.

وی تصریح کرد: اولویت‌های شاخص سمیرم گردشگری، دامپروری و محیط زیست است و صنایع باید با توجه به وجود و فعالیت این سه بخش عمده و با اولویت کار در این بخش‌ها در منطقه فعال شوند.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی وسعت و پراکندگی بخش وردشت در شمال سمیرم با ۶۰ روستا را یادآور شد و گفت: نزدیکی از بخش به شهرضا و شهرهای استان چهارمحال و بختیاری و وجود نیروی انسانی و خاک و آب در منطقه، ضرورت راه اندازی منطقه صنعتی در این بخش را دوچندان می‌کند.

در ادامه این نشست، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سمیرم گفت: ۶ طرح آب معدنی در غرب شهرستان احداث شده که 2 واحد آن به بهره برداری رسیده است.

اردشیر نوابی اظهار داشت: ۴ طرح دیگر نیز ۱۵ تا ۲۰ درصد پیشرفت کار دارند که امیدواریم با همکاری مدیران استان سال آینده این واحدها نیز به بهره برداری برسند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان نیز در بخش دیگری از این نشست گفت: تسهیلات خوبی برای حمایت از صنعتگران اختصاص داده ایم که بدون هیچ محدودیتی پرداخت می کنیم.

ایرج موفق تأکید کرد: این تسهیلات برای مناطق محروم که بخش هایی از سمیرم را نیز شامل می شود با سود پایین بانکی به متقاضیان واجد شرایط پرداخت خواهد شد.

سمیرم موقعیت مناسبی برای ایجاد دومین شیمی پارک استان اصفهان را دارد
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی اصفهان نیز در ادامه این نشست گفت: شهرستان سمیرم موقعیت و شرایط خوبی برای ایجاد و احداث دومین "شیمی پارک" این استان را دارد.

محمد جواد بگی اظهار داشت: با وجود نزدیکی پتروشیمی لردگان به سمیرم، ایجاد این شیمی پارک نقش مؤثری در رونق تولید و اشتغال محلی دارد.

به گفته وی، قرار گرفتن سمیرم در مسیر ترانزیت جاده‌ای شمال به جنوب، بنادر و شهرهای جنوبی و همجواری با استان بزرگ فارس موقعیت خوبی برای توسعه و رونق اقتصادی این شهرستان ایجاد کرده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان تصریح کرد: تک محصول سیب درختی یک آسیب برای منطقه سمیرم است و سبب عدم توجه مناسب به سایر بخش‌ها نیز شده، اما ایجاد صنایع دیگری همچون شیمی پارک‌ها کمک کننده به اقتصاد منطقه خواهد بود.

بگی با اشاره به این‌که برای ایجاد شهرک شیمی پارک در استان اصفهان چندین مکان را برنامه‌ریزی و مطالعه کردند که نخستین آن در شهرضا بنا می‌شود، ادامه داد: اگر مسئولان محلی همکاری کنند، شرکت شهرک‌های صنعتی این آمادگی را دارد تا با دقت و کار کارشناسی، ایجاد این شهرک در سمیرم را با سرعت دنبال کند.

وی تصریح کرد: تکمیل زنجیره ارزش محصول اصلی و محصولات فرعی در این پارک‌ها انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان تأکید کرد: کشورهای صنعتی و پیشرو در عرصه تولیدات مواد پتروشیمی و شیمیایی با بهره‌گیری از مدل پارک‌های صنعتی پتروشیمی، شیمیایی و ایجاد بنگاه‌های کوچک و متوسط پتروشیمی دانش‌ بنیان باارزش، با وجود دوری از مواد اولیه ارزان توانسته‌اند با توسعه نظام‌مند صنایع پایین ‌دستی، قطبیت تولید مواد با ارزش افزوده را از آن خود کنند.

به گفته بگی، این شرکت‌ها ضمن تولید محصولات جدید، کارآفرینی و ایجاد شغل‌های پایدار، مدیریت و کاهش هزینه تولید و در نهایت کسب حداکثر ارزش افزوده از مواد خام پتروشیمی را فراهم آورده‌اند.

وی با بیان این‌که استان اصفهان با 9 هزار و 600 واحد صنعتی فعال، 136 هزار واحد صنفی و یک هزار واحد معدنی، اولین استان صنعتی و تجاری کشور است، اظهار داشت: با تمام این وجود، توسعه متوازن در این استان شکل نگرفته و ایجاد صنایعی از این دست در سمیرم در مسیر توازن منطقه‌‌ای خواهد بود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان در ادامه درخواست مدیران سمیرم برای بهره‌مندی از عوارض آلایندگی پتروشیمی لردگان را یک مطالبه به‌حق دانست.

بگی همچنین در ارتباط با حل مشکل آب ناحیه صنعتی هست نیز توضیح داد: این مشکل حل شده و سال گذشته ۲۶۵ میلیون تومان اعتبار برای اختصاص ۵ لیتر بر ثانیه آب این ناحیه به اداره آب و فاضلاب اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: منبع بزرگ ذخیره آب ناحیه صنعتی هست نیز احداث و نصب شده است.

عدم وجود زمین کافی و ساختمان نگهبانی در شهرک صنعتی سمیرم و ناحیه صنعتی هست، حل نشدن مشکل تأمین آب ناحیه صنعتی هست، تفاوت بالای تخصیص تسهیلات بانکی در ناحیه صنعتی هست با شهرک صنعتی سمیرم و نبود کارشناس سازمان غذا و دارو در سمیرم و مشکل رفت و آمد به مرکز استان از مهمترین مشکلات مطرح شده صنعتگران در این نشست و در حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت را در سفر به استان اصفهان، دو تن از اعضاي هيأت مديره، معاون توسعه مديريت، منابع و امور استان‌ها و مشاور و مدير حوزه مديرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتی ایران، نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی و شماري از مديران دستگاه‌هاي اجرايي این استان همراهی می‌کردند.

۲۷ واحد تولیدی در در شهرک صنعتی سمیرم و ناحیه صنعتی هست مستقر است که ۱۹ واحد آن فعال هستند.

شهرک صنعتی سمیرم در ۳۵ هکتار و ناحیه صنعتی هست در جنوب شرق این شهر در ۱۷ هکتار زمین احداث شده‌اند.

شهرستان سمیرم با افزون بر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و اشتغال ۹۶ درصدی مردم در بخش کشاورزی، در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان و ضلع شمالی دنا و زاگرس میانی واقع شده است.

تاريخ: 1398/09/07  | ساعت: ٢٠:٥٠ | شناسه: ٨٤٠١ | تعداد نمايش: 756


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 12

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 231936

  • بازديدکنندگان امروز : 10009

  • کل بازديدکنندگان : 8513183


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد