×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
تماس با ما
چند رسانه‌ای
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

معاون صنايع كوچك سازمان صنايع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران:

تحريم براي رفع نيازهاي فنآورانه صنايع كوچك و متوسط يك فرصت شد

اصغر مصاحب با بيان اين‌که بر اساس خود اظهاري مديران واحدهاي صنعتي، بزرگترين مانع بر سر ايجاد واحدهاي صنعتي کوچک و متوسط، تأمين مالي و بحث توسعه بازار است، ادامه داد: با بررسي‌هاي مختلف به اين نتيجه رسيديم که سه مانع بر سر توسعه و ايجاد واحدهاي صنعتي کوچک و متوسط وجود دارد که عبارت‌اند از ابتدا تأمين سرمايه، دوم توسعه بازار و سوم مديريت و توانمندي واحدهاي صنعتي کوچک و متوسط.

صنايع کوچک و متوسط يکي از مهمترين صنايع هر کشوري بوده و رقم بالايي از اشتغال را شامل مي‌شود. در کشور ما نيز اين صنايع ۹۰ درصد سهم صنعت‌ را به خود اختصاص داده و ۵۰ درصد اشتغال کشور نيز مربوط به همين صنايع است.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به نقل از 'رسالت'، در برخي از کشورها بالاي ۶۰ درصد صنايع را اين نوع صنعت‌ها شامل مي‌شوند و برخي کشورها متمرکز بر اين صنايع هستند. حدود ۸۰ هزار صنعت خرد، کوچک و متوسط در ايران وجود دارد که از این حدود ۴۴ هزار مورد در شهرک‌هاي صنعتي کشور مستقر هستند. صنايع خرد زير ۱۰ نفر و صنايع کوچک و متوسط نيز بالاي ۱۰ نفر تا ۱۰۰-۱۵۰ نفر را شامل مي‌شود.
 
يکي از راه‌هاي مقابله با تحريم و رونق دادن سريع به توليد نيز کمک به ايجاد واحدهاي صنعتي جديد و يا احياء واحدهاي راکد است. برخي از اين واحدها را مي‌توان با سرمايه‌هايي نه‌چندان زياد فعال کرد و توليد را در کشور بالا برد. در ترکيه ۹۸ درصد صنايع متعلق به صنايع کوچک و متوسط بوده و توانسته‌اند خروجي‌هاي خوبي از آن به‌ويژه در بحث صادرات داشته باشند.
 
معاون صنايع كوچك سازمان صنايع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران در گفت‌وگو با 'رسالت' با بيان اين‌که در بحث راه‌اندازي واحدهاي جديد، يکي از برنامه‌ها تدوين طرح تيپ سرمايه‌گذاري است، گفت: استان‌ها مي‌توانند با کمک مشاوران كسب و كار اين تيپ را به سرمايه‌گذار معرفي کنند. تعدادي از سرمايه‌گذاران نيز خود دست اندرکار صنايع مختلف بوده و صاحب تجربه هستند. همکاران ما در استان‌ها ليست صنايع راکد را تهيه کرده و به سرمايه‌گذاران معرفي مي‌کنند ‌و سرمايه‌دار به‌جاي اين‌که به دنبال اشتغال جديد باشد، به دنبال احياء اين واحدها از طريق خريد يا مشارکت است.
 
کمک‌هاي نرم افزاي و فنآوري
اصغر مصاحب ادامه داد: سازمان صنايع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران در بخش زيرساخت، کمک کرده و در بحث نرم افزاري در حوزه‌هاي مختلف اقداماتي را انجام مي‌دهد. در اين زمينه انتقال فنآوري را در بحث توسعه صنعتي انجام داده و تأمين مالي از طريق پلتفرم در دست اقدام است (به‌غير از تسهيلاتي که از قبل در دسترس واحدهاي صنعتي بوده است)، که هم واحدهاي توليد کننده، هم تهيه کننده مواد اوليه و هم توزيع کننده و مصرف کننده مي‌توانند در اين پلتفرم حضور داشته باشند.
 
وي با اشاره به اين نکته که در کنار اين موارد، بحث توسعه بازار را نيز پيگيري کرده‌ايم، افزود: دو کار را براي توسعه بازار درحال انجام داريم؛ ابتدا حمايت از شرکت‌هاي مديريت صادرات بوده که مي‌توانند کالاها را از واحدهاي توليدي گرفته و به بازار هدف ارائه دهند. در کنار آن، ايجاد کنسرسيوم‌هاي صادراتي که چند واحد صنعتي صادراتي با برند مشترک در کنار هم قرار گرفته و مي‌توانند محصولات را صادر کنند که بر اين اساس در ۶ ماهه اول امسال رشد قابل توجهي را در صادرات داشته‌ايم.
 
معاون صنايع كوچك سازمان صنايع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران اضافه كرد: همين موضوعات را نيز براي شرکت‌هاي راکد انجام داده و کمک مي‌کنيم به چرخه توليد بازگردند. غير از ستاد تسهيل و رفع موانع توليد که محوري‌ترين موضوع است، تمام شرکت‌هاي راکد به آن‌جا رفته و بررسي شده و به طرق مختلف با دستگاه‌هاي مختلف نظير بانک‌ها براي حل مشکل‌شان مذاکره صورت مي‌گيرد.
 
استفاده از راهکارهاي مختلف
مصاحب تصريح كرد: استفاده از ظرفيت مشاوران در ۹ حوزه مختلف که در يک سامانه الکترونيکي روي پورتال سازمان صنايع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران ثبت نام مي‌کنند و واحدهاي فعال، نيمه فعال و راکد در آن سامانه در بخش‌هاي مختلف مشاوره، عارضه يابي واحدهاي صنعتي و تدوين پروژه بهبود (يک واحد صنعتي را بررسي کرده که بهبود يا افزايش ظرفيت داشته باشد)، خدمت مي‌گيرند.
 
وي يادآور شد: در کنار اين موضوع، بحث به‌هم رساني و استفاده از واحدهاي فنآور را نيز داريم، زيرا ما متولي ۱۴ فن بازار در سطح کشور هستيم و نيازهاي صنايع را از طريق شرکت‌هاي دانش بنيان و استارتاپ‌ها شناسايي و مرتفع مي‌کنيم و از طريق آموزش‌ها، ايده‌هاي جديد را براي توانمند سازي واحدها ارائه مي‌نماييم.
 
معاون صنايع كوچك سازمان صنايع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران با بيان اين‌که موارد اشاره شده مجموعه اقداماتي هستند که براي فعال شدن بخش‌هاي راکد صنعتي يا براي تقويت و افزايش واحدهاي فعال درحال انجام آن هستيم، گفت: امسال ۲ برنامه محوري نيز در اين‌باره اجرا کرده‌ايم. تقريباً ۱۴۰۰ واحد توليدي راکد در ابتداي سال هدف گذاري شده بود که تا پايان شهريور، ۵۲۹ واحد را به چرخه توليد بازگردانديم و الآن بيش از ۶۰۰ واحد شده است. در شهرک‌هاي صنعتي ۲۵۰۰ واحد و ۱۵۰۰ واحد خارج از شهرک‌هاي صنعتي براي افزايش تعداد نيرو هدف گذاري و برنامه‌ريزي صورت گرفته است.
 
مصاحب با بيان اين‌که بر اساس خود اظهاري مديران واحدهاي صنعتي، بزرگترين مانع بر سر ايجاد واحدهاي صنعتي کوچک و متوسط، تأمين مالي و بحث توسعه بازار است، ادامه داد: با بررسي‌هاي مختلف به اين نتيجه رسيديم که سه مانع بر سر توسعه و ايجاد واحدهاي صنعتي کوچک و متوسط وجود دارد که عبارت‌اند از ابتدا تأمين سرمايه، دوم توسعه بازار و سوم مديريت و توانمندي واحدهاي صنعتي کوچک و متوسط. بسياري از اين واحدها 'مالک ـ مدير' هستند که شايد مالک کسب و کار، دانش اداره آن واحد صنعتي را نداشته باشد. برخي از موارد نيز اختلاف شرکاء است. برخي امور نيز دانش و فنآوري و دستگاه‌هاي قديمي است.
 
تحريم، فرصت شد
وي افزود: در زمان تحريم دو اتفاق افتاد؛ اول فرصت براي صنايع كوچك و متوسط فراهم شد. بسياري از شرکت‌هاي فنآور در ميدان صنعت حضور يافته و نيازهاي فنآورانه واحدها را که قبلاً وارداتي بود، تأمين کردند. در سيزدهمين نشست سراسري فن بازارهاي منطقه‌اي نيز که روز شنبه هفته جاري با حضور دکتر ستاري معاون علمي و فنآوري رئيس جمهور و مهندس صالحي‌نيا معاون وزير و مديرعامل سازمان صنايع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران برگزار شد، ۸ قرارداد رونمايي و مجموعاً ۳۲ قرارداد در اين زمينه اجرايي شده و نيازهاي فنآورانه تأمين شده است؛ مواردي که تا قبل از اين با واردات تأمين مي‌شد.
 
معاون صنايع كوچك سازمان صنايع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران خاطرنشان كرد: دومين بحث نيز صادرات است كه اگرچه تعداد واحدهاي صادراتي نسبت به سال قبل اندکي کاهش يافته ولي ميزان صادرات در اين صنايع بيشتر شده است و اين نکته حائز اهميتي است. اما به هر حال واحدها در تأمين مواد اوليه دچار مشکل شده‌‌اند، كه به اين منظور واحدهاي مکمل در شهرک‌هاي صنعتي به دنبال شناسايي و تأمين اين نيازها هستند و كمك مي‌كنيم طرف متقاضي در کنار طرف ارائه دهنده قرار گيرد تا نيازها تأمين شود.

تاريخ: 1398/09/11  | ساعت: ١١:٠٤ | شناسه: ٨٤٤٨ | تعداد نمايش: 637


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 14

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 237737

  • بازديدکنندگان امروز : 7203

  • کل بازديدکنندگان : 8919690


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد