×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

در نشست امضاي تفاهم نامه همکاری‌های علمی، پژوهشی و فناورانه با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تأكيد شد:

ايجاد و تقويت کلینیک‌هاي صنعت و احیاء مسئولیت‌های اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی/ ضرورت پیوند و همکاری دوجانبه شهرک‌های صنعتی با مراکز دانشگاهی

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: همه اقداماتی که در زمینه پژوهش، علم و فنآوری انجام می‌شود، با هدف تولید است و هدف تولید نیز افزایش رفاه و آسایش مردم است و اگر بتوانیم در در مسیر تولید قدم برداریم، می‌توانیم به آسایش مردم کمک کنیم.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: همه اقداماتی که در زمینه پژوهش، علم و فنآوری انجام می‌شود، با هدف تولید است و هدف تولید نیز افزایش رفاه و آسایش مردم است و اگر بتوانیم در در مسیر تولید قدم برداریم، می‌توانیم به آسایش مردم کمک کنیم.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، علی رسولیان روز سه‌شنبه با بيان اين مطلب در نشست امضاي تفاهم نامه با معاونت پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري افزود: برای تحقق افزایش تولید و رفاه و آسایش مردم ضرورت دارد که "دانش محوری" را به‌عنوان یکی از اصول مهم در تولید مد نظر قرار دهیم.

وي اضافه كرد: توجه به دانش محوری و تولیدات دانش بنیان و با فناوری بالا نیاز به تعامل حداکثری با بخش‌هاي علمي و دانشگاهی دارد و با توجه به حضور اساتید توانمندی که در دانشگاه‌های كشور درحال فعاليت مي‌باشند، اميدواريم اين ایده‌ها و تفکرات بسیار خوبی که وجود دارد را به تولید تبدیل کنیم و مردم نیز نتیجه آن را ببیند.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به فعاليت ۸۲۳ شهرک و ناحیه صنعتی و حضور ۴۶ هزار واحد توليدي با حدود یک میلیون نفر اشتغال در سراسر كشور، هدف سازمان متبوع خود را كمك به "توسعه صنعتی" و "تولید" بر بنيان دانش و فنآوري اعلام كرد.

رسولیان ادامه داد: نیازمند همكاري و حمایت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري هستیم تا بتوانیم فعالیت‌های دانشی، علمي و فناورانه را در شهرك‌هاي صنعتي توسعه داده و در خطوط تولید واحدهای صنعتی، به متناسب سازي آموزش و پژوهش‌ و رفع مسائل و مشکلات تولید كمك نماييم.

وي تصریح کرد: در شرایطی که دچار تحریم‌های ظالمانه جدی هستیم و همه نوع فشار به جمهوری اسلامی ایران وارد مي‌آيد، می‌شود از مسیر همکاری با بخش‌هاي علمی و دانشگاهی، مسائل و مشکلات بخش‌های تولیدی كشور را حل و مواد اوليه را تأمین نمود و این وابستگی را از بین برد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ما در شهرک‌های صنعتی به دنبال این هستیم که بتوانیم از واحدهای دانش بنیان حمایت‌های عملی داشته باشیم و واحدهای فناور و ایده‌های نويی که وجود دارند را حمایت کنیم. ما توافق کردیم که در شهرک‌های صنعتی مکان‌هایی را ایجاد کنیم و پس از آن به بخش‌های دانشگاهی و افراد توانمند، یعنی افرادی که علم و ایده بسیار خوبی دارند اما توان مالی بالایی ندارند واگذار کنیم و تلاش داریم این کار اجرایی و عملیاتی شود.

رسوليان با بیان این‌که به‌عنوان نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت در شورای عالی شهرسازی و معماري، از ایجاد فضاي كاري مناسب برای شرکت‌های دانش بنیان دفاع کرده است، افزود: این انتظار که براي شرکت‌های دانش بنیان و اشخاص حقيقي علمی و توانمند در فاصله دوری از شهرهای بزرگ فضای کار و تولید فراهم کنیم، درست نیست و این فضا باید در نزدیکی شهرهای بزرگ با کمترین هزینه ایجاد شود و در اختیار آن‌ها قرار گیرد تا بتوانند کار خود را به درستي انجام دهند.

وي اضافه کرد: یکی از موضوعات مهمی که سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران دنبال می‌کند، ايجاد و تقويت کلینیک‌هاي صنعت است تا با کمک مشاوران كسب و كار و به‌صورت علمی و كارشناسي مشكلات واحدهای توليدي راکد یا نیمه تعطیل را آسيب شناسي و مرتفع نمايد، كه در همين راستا تا كنون حدود ۵۰۰ مشاور در سامانه خدمات كلينيكي اين سازمان درحال ارائه مشاوره به بنگاه‌هاي اقتصادي مي‌باشند.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به اين‌كه برخی واحدهاي صنعتي بعضاً تصور مي‌کنند تأمین مالی مشکل آن‌ها را حل می‌کند، اما در واقع بعد از ارزیابی‌ها ممکن است مشکلات مدیریتی، مالیاتی، مشکل در نوع تولید و مشکل سیستم تولید داشته باشند که این نیازمند افراد علمی و توانمند و مشاوران ماهر است، ادامه داد: این کار آغاز و اقدامات بسیار خوبی انجام شده و در تلاشیم با گسترش هرچه بيشتر آن در سطح کشور و حتی بنگاه‌ها و واحدهای صنعتی خارج از شهرک‌های صنعتی، همه را در قالب کلینیک صنعت به مسیر توسعه تولید هدایت کنیم كه در اين راستا به کمک دانشگاه‌ها براي تقویت اين پروژه نيازمنديم.

رسولیان در ادامه بر لزوم آمایش سرزميني در شهرک‌های صنعتی نيز تأكيد كرد و گفت: اقداماتی انجام شده که نیازمند آن است این بخش فعال‌تر و جدی‌تر پیگیری شود که مشخص کنیم هر شهرك و ناحیه صنعتی چه محصولات و کالاهایی تولید کند و هر استان در چه زمینه‌هایی می‌تواند اقتصادی‌تر عمل کند. این امر نیز در مسیر همکاری با وزارت علوم دنبال می‌شود.

وي با اشاره به نهضت احیاء مسئولیت‌های اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی که در کشور کمتر مورد توجه بوده، اما به همت وزير صنعت، معدن و تجارت در دوره تصدي استانداري‌هاي کرمان و خراسان رضوی این طرح آغاز و هم اكنون درحال اجراست، ابراز امیدواری کرد بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی با آموزش روش‌های تولید و کار و هدایتگری اقتصادی روستاها، در توانمند سازی مردم در روستاها و مناطق محروم مشارکت کنند.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت يادآور شد: در استان خراسان رضوي با همکاری دانشگاه تهران تفاهم نامه‌ای امضاء شد كه در برخی مناطق محروم این طرح با استقبال بنگاه‌های بخش خصوصی آغاز به کار کرد و ماحصل آن، اشتغال و تولید و درآمد براي روستاییان است.

رسوليان در پايان همکاری و همراهی وزارت علوم و دانشگاهیان در اجرا و نتيجه بخشي طرح احیاء مسئولیت‌های اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی را خواستار شد و تبادل تفاهم نامه با معاونت پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري را آغازگر مسیر جدید و عملیاتی‌تری با بخش‌هاي علمي، پژوهشي و فناوري در سطح شهرك‌هاي صنعتي كشور قلمداد كرد.

ضرورت پیوند و همکاری دوجانبه شهرک‌های صنعتی با مراکز دانشگاهی
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نيز در اين نشست گفت: حوزه فناوری اولین محل پیوند دهنده مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌ بنیان با صنعت است و از آن جایی که شهرک‌های صنعتی مراکز تولید کشور هستند، پیوند این شهرک‌ها با مراکز دانشگاهی از گام‌های اساسی به‌شمار می‌رود.

غلامحسین رحیمی با اشاره به تأسیس مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری در دانشگاه‌ها و مشارکت در همکاری‌های دوجانبه با شهرک‌های صنعتی افزود: هدف توسعه، رشد اقتصاد دانش ‌بنیان است و در این مسیر چندین گام مشترک میان شهرک‌های صنعتی و پارک‌های علم و فناوری وجود دارد.

وي اضافه كرد: در کشور ما به‌تدریج زیست بومی شکل گرفت که از تعلیم آموزش آغاز و به توفیقات عالی رسیدیم؛ اکنون بیشتر از ۱۵ هزار دانشجوی خارجی در ایران در مقاطع مختلف تحصیلی درس می‌خوانند. همچنین حضور دانشمندان ما در صحنه‌های بین‌المللی در حوزه تحقیقات باعث افتخارات شگرفی برای کشور شده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: از زمینه‌های همکاری مشترک می‌توان به نقش تحقیق و توسعه اشاره کرد که در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور این امکان فراهم است که واحدهای تحقیق و توسعه ایجاد کنیم. چون واحدهای تحقیقاتی پرهزینه نیز هستند، بهتر است در مکان‌هایی ایجاد شوند که زیرساخت‌ها فراهم باشد و شهرک‌های صنعتی بستر مناسبی هستند. همچنین آزمایشگاه‌های همکار که می‌توان آن‌ها را در اختیار شهرک‌های صنعتی قرار داد و باعث مشارکت‌های دوجانبه شد.

رحيمي تصريح كرد: فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت و شهرک‌های صنعتی (که آیین‌ نامه آن نیز تهیه شده)، تأسیس مراکز نو آوری و خلاقیت که یک برنامه ملی است، مشارکت در ایجاد پهنه‌های علم و فناوری که شهرک‌های صنعتی و پارک‌های علم و فناوری می‌توانند در تأسیس آن مشارکت کنند و مشارکت در مهارت‌ افزایی دانشجویان که باعث ارتقاء مهارت ‌آموزی در آن‌ها می‌شود، از دیگر زمینه‌های کاری مشترک بین شهرک‌های صنعتی و پارک‌های علم و فناوری است.

وي اظهار داشت موضوعات صنعت‌ محور برای رساله‌ها و پایان ‌نامه‌های پسا دکتری و آسیب‌ شناسی فنی و اجتماعی در شهرک‌های صنعتی که دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور آمادگی این امر را دارند، از دیگر زمینه‌های همکاری مشترك است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان خاطرنشان كرد: خوشبختانه امروز در تمامی مراکز استان‌ها و اغلب دانشگاه‌ها مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری دایر هستند؛ لذا شهرک‌های صنعتی به‌راحتی می‌توانند با ارتباط با پارک‌های علم و فناوری و پس از آن، دانشگاه‌های بزرگ، همکاری‌های علمی را آغاز کنند و یک شورای مدیریتی می‌تواند مسئولیت این همکاری‌ها را برعهده گیرد.

در پایان این نشست، تفاهم نامه همکاری‌های علمی، پژوهشی و فناورانه با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به امضاي معاونان وزارتخانه‌هاي علوم، تحقیقات و فناوری و صنعت، معدن و تجارت رسيد و مبادله شد.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/11/14  | ساعت: ١٥:٠٠ | شناسه: ١٣٠٨٤ | تعداد نمايش: 288


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 5

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 123932

  • بازديدکنندگان امروز : 1423

  • کل بازديدکنندگان : 12092423


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد