×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

رئیس جمهور در نشست با مدیران عامل بانک‌ها عنوان كرد:

نظام بانکی باید بر مبنای عدالت و به نفع مردم متحول شود/ بانک‌ها به مردم تسهیلات دهند، نه تضییقات/ راه‌ اندازی بنگاه اقتصادی از سوی بانک‌ها آری، بنگاه‌ داری هرگز/ بانک‌ها واحدهای تولیدی تمليک شده را یا فوراً راه‌ اندازی و یا سریع‌تر واگذار کنند

حجت‌الاسلام والمسلمين سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در نشست با مدیران عامل بانک‌ها با بیان این‌که دولت سیزدهم اصلی‌ترین وظیفه خود را ایجاد تحول در عرصه‌های مختلف و به‌ویژه تحول در وضع موجود نظام بانکی به سطح مطلوب می‌داند، گفت: عدالت به‌عنوان مسیر و مقصد حرکت، مبنای عمل دولت در ایجاد تحول در نظام بانکی است.

رئیس جمهور با بیان این‌که به نتیجه رسیدن تحول اقتصادی در گرو موفقیت در ایجاد تحول در نظام بانکی است، اظهار داشت: وضع موجود نظام بانکی باید بر مبنای عدالت و به نفع مردم متحول شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در نشست با مدیران عامل بانک‌ها با بیان این‌که دولت سیزدهم اصلی‌ترین وظیفه خود را ایجاد تحول در عرصه‌های مختلف و به‌ویژه تحول در وضع موجود نظام بانکی به سطح مطلوب می‌داند، افزود: عدالت به‌عنوان مسیر و مقصد حرکت، مبنای عمل دولت در ایجاد تحول در نظام بانکی است.

وي اضافه كرد: نظام بانکی با دو دسته مشکلات درونی و بیرونی مواجه است. اگر مجموعه نظام بانکی نتواند این مشکلات را مرتفع کرده و عملکرد صحیحی داشته باشد، بالتبع عدالت را نیز نقض کرده است.

رئیس جمهور ادامه داد: خود بانک‌ها با همکاری بانک مرکزی، تا پیش از پایان سال کارگروهی برای شناسایی و رفع مشکلات درونی نظام بانکی تشکیل دهند تا با بازنگری مقررات بانکی به رفع تعارض‌ها، ایجاد شفافیت و تسهیل مسیر فعالیت‌های بانکی در زمینه ارتباط مردم و تولید کنندگان با بانک‌ها اقدام کنند.

رئيسي تصریح کرد: بزرگترین سرمایه بانک‌ها، آبرو و اعتبار نظام بانکداری کشور نزد مردم است که این سرمایه با امانتداری صحیح بانک‌ها از پول مردم به‌دست آمده و حفظ خواهد شد. آفت این اعتبار، فساد در عملکرد نظام بانکی است و لذا نظام بانکی با "خود مراقبتی" پیش و بیش از هرکس مانع از مخدوش شدن حیثیت و اعتبارش شود.

وي بازنگری در عملکردها را در کنار بازنگری در مقررات بانکی مورد تأکید قرار داد و يادآور شد: هدف تحول و بازنگری در نظام بانکی، تطبیق کامل مراودات بانکی در کشور با احکام اسلامی است.

رئیس جمهور گفت: تجربه و دانش مدیران بانکی، سرمایه‌ای ارزشمند است که به ایجاد تحول واقعی در نظام بانکی کمک می‌کند. در عین حال مدیران بانک‌ها بدانند که شرط موفقیت در ایجاد تحول در نظام بانکی آن است که همه اجزاء و کارکنان نظام بانکی به تحول مورد نظر مقید و متعهد باشند.

رئیسي افزود: مدیران بانکی همچنین باید ریسک‌ پذیر و مسئولیت ‌پذیر باشند و مدیری که شجاعت نداشته باشد، نمی‌تواند مجری خوبی برای سیاست‌های تحولی باشد.

وي از مدیران بانکی خواست که با حساسیت و دقت و در عین حال شجاعت در چارچوب مقررات الزام‌ آور، برای ایجاد تحول در نظام بانکی تلاش کنند.

رئیس جمهور همچنین توسعه زیرساخت‌ها و خدمات الکترونیک در بانک‌ها را باعث ارتقاء شفافیت و تسهیل نظارت بر عملکرد بانک‌ها دانست.

رئیسی بر ضرورت توسعه جریان قرض‌ الحسنه در نظام بانکی تأکید و اضافه کرد: بانک‌ها تلاش کنند کارمزد و سود تسهیلات اعطایی را تا حد ممکن کاهش دهند. همچنین در پرداخت تسهیلات خرد به مردم، "اعتبارسنجی" جایگزین "اخذ وثیقه" شود، و بانک‌ها به مردم "تسهیلات" بدهند، نه "تضییقات".

وي ادامه داد: مقررات بانک‌ها در اعطای تسهیلات به مردم باید سهل و آسان و در اعطای تسهیلات به افراد بدحساب سختگیرانه باشد. بدهکاران بدحساب بانکی، شناسایی، دسترسی آن‌ها به اعتبارات بانکی قطع و در صورت لزوم معرفی شوند. بعضی بدحساب‌ها با بانک‌های متعدد در ارتباط هستند، لذا این هماهنگی بین بانک‌ها وجود داشته باشد که از ارتباط چنین افرادی با بانک‌های مختلف و متعدد جلوگیری شود.

رئیس جمهور با تأکید بر این‌که اخذ سود دریافتی از تسهیلات بانکی دقیقاً باید بر اساس مقررات مصوب و ابلاغی بانک مرکزی انجام شود، خاطرنشان كرد: اخذ هرگونه وجه دیگری تحت هر عنوان از تسهیلات گیرنده مجاز نیست و باعث ایجاد نگاه منفی در مردم نسبت به نظام بانکی خواهد شد؛ لذا چنان‌چه بانکی مبالغی غیر از نرخ سود مصوب از افراد اخذ کرده، این مبالغ را به آن‌ها بازگرداند.

رئیسي در بخش دیگری از سخنانش گفت: بانک‌ها تا آن‌جا که ممکن است، از تملیک واحدهای تولیدی خودداری کنند؛ اما چنان‌چه ناچار به این کار شدند، در کوتاه ‌ترین زمان ممکن یا آن واحد تولیدی را مجدداً راه‌ اندازی و یا واگذار کنند تا تولید دچار وقفه نشود و کارگران بیکار نشوند.

وي بر ضرورت هدایت نقدینگی به سوی نظام تولید نيز تأکید کرد و افزود: اگر نقدینگی به سمت تولید هدایت شود، مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما اگر نقدینگی به سوی تولید نرود، مانند سیل در جامعه به راه افتاده و به هرجا برسد، خرابی به بار می‌آورد.

رئیس جمهور سرمایه گذاری و ایجاد بنگاه‌های اقتصادی از سوی بانک‌ها را امری مفید، اما بنگاه داری را مضر عنوان و اضافه کرد: ایجاد بنگاه آری، اما بنگاه داری هرگز؛ این باید اساس کار بانک‌ها باشد.

در این نشست که بیش از دو ساعت به طول انجامید، علاوه بر مدیران عامل بانک‌های کشور، معاون اول رئیس جمهور،‌ رئیس کل بانک ‌مرکزی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر امور اقتصادی و دارایی و معاون اقتصادی رئیس جمهور نیز در سخنانی به تشریح برنامه‌هاي دولت برای ایجاد تحول در نظام بانکی کشور پرداختند.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1400/10/27  | ساعت: ١٣:٥٩ | شناسه: ١٦٣٠١ | تعداد نمايش: 240


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 15

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 244149

  • بازديدکنندگان امروز : 4586

  • کل بازديدکنندگان : 16231573


shoaresal-1400-2-min.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران می‌باشد