×
SME نیوز

پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (SME نیوز)


صفحه اصلي
درباره ما
خانه
همه عناوين
اخبار ملي
اخبار استاني
چند رسانه‌ای
تماس با ما
 


نسخه چاپي      ارسال به ديگران

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد:

"عمق ساخت داخل"، "ارز آوری از محل صادرات" و "قرار گرفتن در مناطق محروم"؛ سه اولویت تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی

حسین مدرس خیابانی در نشست مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت با مدیران عامل و معاونان نظام بانکی كشور افزود: علی‌رغم شرایط کنونی کشور به لحاظ تنگناهای تأمین نقدینگی و کمبود منابع بانکی، اما منابع ارزی و ریالی در جهت اهداف جهش تولید درحال پرداخت و هدایت است و باید تمام توان خود را در حوزه تأمین مالی با استفاده از ابزارهای مختلف متمرکز کرده تا تولید کشور به دلیل عدم تأمین نقدینگی دچار مشکل و توقف نشود.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که پشتیبانی نظام بانکی از تولید کنندگان، یکی از پیش‌ شرط‌های مهم تحقق جهش تولید است، گفت: اولویت با تأمین نقدینگی طرح‌های بالای 60 درصد با سه ویژگی شاخص بالای "عمق ساخت داخل"، "ارز آوری از محل صادرات" و "قرار گرفتن در مناطق محروم" است.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌های صنعتی ايران، حسین مدرس خیابانی روز سه‌شنبه با بيان اين مطلب در نشست مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت با مدیران عامل و معاونان نظام بانکی كشور افزود: علی‌رغم شرایط کنونی کشور به لحاظ تنگناهای تأمین نقدینگی و کمبود منابع بانکی، اما منابع ارزی و ریالی در جهت اهداف جهش تولید درحال پرداخت و هدایت است و باید تمام توان خود را در حوزه تأمین مالی با استفاده از ابزارهای مختلف متمرکز کرده تا تولید کشور به دلیل عدم تأمین نقدینگی دچار مشکل و توقف نشود.
 
وي اضافه كرد: منابع سیستم بانکی در کنار منابع مالی تبصره 18 و نیز سایر ابزارهای تأمین مالی، محل‌های فراهم کردن امکانات مالی برای واحدهای تولیدی هستند؛ این درحالی است که پشتیبانی نظام بانکی از تولید کنندگان، یکی از پیش‌ شرط‌های مهم تحقق جهش تولید به‌شمار می‌رود، اگرچه برخی از بنگاه‌های بزرگ دولتی نیز درحال فروش اموال و دارایی‌های مازاد خود هستند.
 
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تقدیر از شبکه بانکی در تأمین مالی بخش تولید تصریح کرد: اولویت با تأمین نقدینگی طرح‌های بالای 60 درصد با سه ویژگی شاخص "عمق ساخت داخل"، "ارز آوری از محل صادرات" و "قرار گرفتن در مناطق محروم" است.
 
به گفته مدرس خیابانی، در عارضه‌یابی صورت گرفته از واحدهای تولیدی، عمده مشکلات این واحدها تأمین نقدینگی و نبود منابع کافی برای سرمایه‌گذاری‌های جدید است که بر این اساس، نظام بانکی می‌تواند به‌صورت هدفمند و با راهبردها و اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جهش تولید، بخش تولید کشور را مورد حمایت قرار دهد.
 
وی اظهار داشت: چنان‌چه منابع سیستم بانکی به کمک سایر روش‌های تأمین مالی واحدهای تولیدی بیاید، چرخ تولید به حرکت درخواهد آمد و به اهداف تعیین شده در سال جهش تولید دست خواهیم یافت. بنابراین نقش منابع بانکی در پشتیبانی از بخش تولید کشور بسیار حائز اهمیت است.
 
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: تولید امسال از جهات مختلف حائز اهمیت است؛ به این معنا که علاوه بر ایجاد ثروت و اثرگذاری در اقتصاد ملی و تولید ناخالص داخلی، با اشتغالزایی که ایجاد می‌کند، در حوزه‌های اجتماعی و امنیتی نیز نقش بسیار مهمی دارد.
 
مدرس خیابانی با تأکید بر ضرورت استفاده از حداکثر توان نظام بانکی در حمایت از تولید افزود: امسال تولید صادراتی، نه‌تنها در جای خود بسیار حائز اهمیت است، بلکه به جهت تأمین نیازهای ارزی سایر بخش‌های کشور نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردار است و ارز حاصل از صادرات، منبع تأمین مواد اولیه بسیاری از کارخانجات کشور شده است.
 
وي با اشاره به تأکیدات معاون اول رئیس جمهور در حوزه توجه به صادرات غیرنفتی اضافه كرد: امسال باید با اتکاء به درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی، تولید کشور را اداره کرده و بر همین اساس است که معاون اول رئیس جمهور در نشست شورای عالی صادرات، بارها بر ضرورت توجه به صادرات تأکید نموده‌اند.
 
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به همکاری تنگاتنگ اين وزارتخانه با بانک مرکزی در جهت تأمین ارز مورد نیاز صنایع کشور خاطرنشان کرد: در بخش طرح‌های توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری، ایمیدرو سالانه 40 تا 50 هزار میلیارد تومان از محل منابع داخلی خود سرمایه‌گذاری می‌کند. بنابراین این سازمان توسعه‌ای، با تمام ظرفیت‌های خود در حوزه سرمایه‌گذاری بخش معدن و صنایع معدنی کشور وسط میدان است و اگر بانک‌ها نیز با منابع خود به این حوزه اضافه شوند، هم‌افزایی در جهت تحقق اهداف جهش تولید انجام خواهد شد.
 
مدرس خياباني با بیان این‌که کمک سیستم بانکی در این حوزه می‌تواند سرعت ‎‌‎بخشی برای تأمین مالی تولید باشد، اظهار داشت: سال جهش تولید یک تکلیف ملی برای همه بخش‌های کشور است؛ این درحالی است که بانک، گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید دست به دست هم بدهند تا تأمین مالی واحدهای تولیدی را صورت دهند و البته در این میان، اولویت با راه‌اندازی و تکمیل واحدهای راکد و اتمام پروژه‌های نیمه تمام است.
 
وی تصريح كرد: علی‌رغم هم محدودیت‌ها، وزارت صنعت، معدن و تجارت به شدت تلاش می‌کند که تأمین مواد اولیه مورد نیاز تولید کنندگان را به‌موقع انجام دهد؛ این درحالی است که علی‌رغم همه این محدودیت‎‌‎ها، برخی از کالاهای کشور با جهش تولید مواجه بوده است که این کار عظیمی است.

© گزارش تصويري

تاريخ: 1399/04/03  | ساعت: ١٨:٠٤ | شناسه: ١٠٦٠٢ | تعداد نمايش: 346


خروج
آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 15

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 466210

  • بازديدکنندگان امروز : 5290

  • کل بازديدکنندگان : 10985566


shoaresal1399-pr.jpg

تماس با ما

آدرس: تهران، خیابان ولی عصر، بالاتر از میدان ونک، خیابان عطار، خیابان نیروی انتظامی، پلاک 10

پست الكترونيك: info@isipo.ir

کد پستی: 1994768351

تلفن: 88770854-021

فکس: 88774035-021

SME نیوز

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران می‌باشد